Psy dużych ras rzadko bywają hałaśliwe, groźne czy agresywne. Przeciwnie, są raczej łagodne i przyjazne. Niestety, większe psy mają zwykle więcej problemów zdrowotnych i predyspozycje do różnych chorób. Średnia długość życia dużych psów jest krótsza niż małych. Aby łatwiej spostrzec niepokojące objawy zdrowotne u twojego czarnego teriera rosyjskiego, dobrze jest znać najczęstsze choroby szczeniąt i dorosłych psów.
Do ras dużych należą psy, które mają co najmniej 60 cm wysokości w kłębie lub 45 kg masy ciała. Nie należy ich jednak mylić z otyłymi osobnikami ras mniejszych. Wielkość nie jest w tym przypadku cechą rasy, lecz rezultatem patologicznego karmienia zwierzęcia.
Najczęstsze schorzenia u psów
Wśród najczęściej występujących dolegliwości psów są choroby zakaźne, dermatologiczne, alergie, problemy ortopedyczne, choroby odkleszczowe oraz choroby układu pokarmowego. Do najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych psów należą parwowiroza (wirusowe zapalenie żołądka i jelit), nosówka, kaszel kennelowy, leptospiroza oraz choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby).
Choroby skóry u psów to m.in. grzybice i infekcje bakteryjne, świerzb czy nużeniec. Podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć na alergie wziewne (np. pyłki traw), alergie kontaktowe (proszki do prania, płyn do mycia podłóg) oraz alergie pokarmowe. Alergia u psa jest chorobą nieuleczalną, ale objawy można minimalizować, podając leki czy unikając alergenów.
Krótki spacer w lesie lub nawet na skwerze miejskim może stać się przyczyną dramatu, czyli spotkania z kleszczem. Żerujące na psie kleszcze mogą zarazić go wieloma niebezpiecznymi i potencjalnie śmiertelnymi chorobami. Do chorób odkleszczowych zalicza się babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, mykoplazmozę, erlichiozę i zapalenie mózgu.
Psy cierpią na różne choroby związane z układem pokarmowym. Biegunka, zaparcia, wymioty czy brak apetytu mogą być objawem zapalenia jelit, wrzodów żołądka, zapalenia trzustki czy chorób wątroby.
Zdrowotne wyzwania dużych ras
Psy, szczególnie starsze, mogą cierpieć na wiele chorób ortopedycznych. Najczęściej występujące choroby psów dużych ras to dysplazja stawów biodrowych, dysplazja łokci, spondyloza kręgosłupa, zapalenie kości u psa, zwyrodnienia stawów, zwichnięcie rzepki oraz zerwanie więzadła krzyżowego.
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych to różne nieprawidłowości w obrębie stawu, które mogą mieć zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe. Dysplazja może pojawić się już w wieku szczenięcym. Oznacza m.in. mniejszą aktywność fizyczną oraz sztywność chodu. Dolegliwościom nierzadko towarzyszy ból.
Ból przy poruszaniu się towarzyszy chorobie zwyrodnieniowej stawów. Narażone są na to wszystkie rasy psów dużych, szczególnie zwierzęta w starszym wieku. Dolegliwość objawia się w postaci zanikania chrząstki stawowej oraz spadku ilość mazi w stawie.
Bardzo groźna dla psa jest choroba mięśnia sercowego zwana kardiomiopatią rozstrzeniową, która przejawia się dusznościami i kaszlem. Ich przyczyną jest zmniejszanie się elastyczności komórek składających się na komorę serca. Natomiast spondyloza to choroba, której przejawem jest sztywność psiego kręgosłupa.
Profilaktyka zdrowotna u psów
Systematyczne wykonywanie podstawowych badań oraz opieka weterynaryjna dla psów
pozwolą uniknąć wielu dolegliwości oraz poważnych chorób. Profilaktyka powinna polegać na regularnej kontroli stanu zdrowia, szczepieniach, odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej, odrobaczaniu, a także w razie konieczności – stosowaniu leków przepisanych przez weterynarza. Wszystkie działania, których celem jest zapobieganie chorobom psów, powinny być wykonywane regularnie, nawet jeśli pies jest w dobrej kondycji.
Profilaktyczne badania psa polegają na pomiarze temperatury, osłuchaniu serca, kontroli tętna oraz analizie krwi, kału oraz moczu. Szczepienia chronią przed chorobami, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Chcąc, aby pies był w dobrej kondycji, należy wykonywać systematycznie szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby (choroba Rubartha), kaszlowi kenelowemu oraz leptospirozie. Konieczne jest szczepienie przeciwko wściekliźnie już w czwartym miesiącu życia.
Ważne jest odrobaczanie i kontrolowanie odchodów psa. Warto również pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów mających na celu zapobieganie inwazji pcheł i kleszczy przenoszących choroby odkleszczowe, które nawet leczone mogą okazać się śmiertelne. Możemy we własnym zakresie kontrolować odchody przy ich sprzątaniu za pomocą woreczków foliowych.
Czarny terier opieka zdrowotna
Czarny terier rosyjski nie jest psem szczególnie podatnym na choroby, jednak podobnie jak inne rasy duże, może być podatny na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.
O zdrowie czarnego teriera warto zatroszczyć się regularną profilaktyką. Niebezpieczną chorobą występującą u czarnych terierów jest hiperurykosuria. Weterynarze podkreślają, że dostępne testy genetyczne pozwalają całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia tej choroby.
Czarny terier problemy zdrowotne
Najczęstszym objawem hiperurykosurii u czarnych terierów rosyjskich jest niewydolność nerek. Może to prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, w tym infekcji dróg moczowych, odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej. Objawy niewydolności nerek mogą obejmować zwiększone pragnienie i oddawanie moczu, utratę wagi, senność i wymioty.
Jeżeli zobaczysz, że twój pies wykazuje takie objawy, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.