Obecność nowego czworonożnego członka rodziny może zmienić nasze życie codzienne. W związku z przeprowadzką zwierzaka powinniśmy przygotować się na proces adaptacji psa w mieszkaniu, aby dać mu czas na zadomowienie się w nowym otoczeniu. Może to potrwać tydzień czy kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Każdy pies zasługuje na odpowiednie warunki w naszym domu, a szczególnie dotyczy to ras dużych jak czarny terier rosyjski.
Przeprowadzka do nowego miejsca jest zazwyczaj stresująca dla ludzi i ich pupili. Aby przyzwyczaić psa do nowego domu lub mieszkania, właściciel powinien zadbać o kilka kluczowych kwestii. Ważne, aby jeszcze przed przeprowadzką przygotować psa na zmianę. Można zacząć od wprowadzenia elementów z poprzedniego lokum, takich jak legowisko czy miska, aby psiak mógł poczuć się bardziej komfortowo wśród nowych zapachów.
Przygotowanie domu dla psa
Jak zadbać o psa w adaptacji? Pies, zarówno szczeniak, jak i dorosły, potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego otoczenia. Wprowadzając psa do domu, ważne jest, by dać mu możliwość znaczenia terenu. Długie spacery w okolicy mogą pomóc psu przyzwyczaić się do nowego miejsca i zapamiętać drogę do domu.
W procesie adaptacji do nowego środowiska zapewnij bezpieczne miejsce dla psa. Kluczowe są pierwsze dni pobytu w domu. Nie powinniśmy długo zostawiać psa samego, gdyż może to mu przysporzyć dodatkowego stresu. Nagradzanie go przysmakiem za spokojny i pożądany sposób zachowania, znacząco wesprze proces adaptacji.
Legowisko dla dużego psa
Pomożesz pupilowi w szybszym dostosowaniu się do nowych warunków, jeśli zachowasz stałą rutynę, w tym regularne posiłki i spacery, co daje poczucie bezpieczeństwa i łagodzi stres. Umieszczenie legowiska i miski w stałym, spokojnym miejscu w domu pozwoli mu, choć są to nowe warunki dla psa, poczuć większe bezpieczeństwo.
Według badań, psy przesypiają 12-14 godzin na dobę, czyli ponad połowę swojego życia.
W przypadku dużych psów komfortowe miejsce do spania jest jeszcze ważniejsze, gdyż ich stawy są bardziej obciążone przez duży ciężar, a nieodpowiednie posłanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. zwyrodnień stawów, w tym dysplazji. Być może właściwe będzie twardsze i bardziej sprężyste legowisko, w którym psy mniej się wiercą w nocy i nie budzą swoich właścicieli.
Socjalizacja psa w nowym środowisku
Szczeniak, którego przyjmujesz pod swój dach, może być na początku nieco przytłoczony ilością informacji oraz wymaganiami opiekuna. Już od pierwszego dnia przyzwyczajaj psa do powierzchni, na której w przyszłości będzie załatwiał swoje potrzeby. Później może być bardzo trudno przyzwyczaić go do załatwiania potrzeb w nowym miejscu.
Jak przekonują specjaliści, szczeniak do 18. tygodnia życia powinien zrozumieć, że nikogo nie wolno podgryzać, zarówno podczas zabawy z rodzeństwem z miotu, jak w kontaktach z ludźmi. Podczas socjalizacji szczeniaka ustal zasady, które będą obowiązywały przez cały czas. Np. nie pozwól mu wchodzić na kanapę, jeżeli nie chcesz, aby w przyszłości robił to dorosły już pies.
Jeszcze przed wprowadzeniem się szczeniaka do domu zastanów się, na co mu pozwolisz, a na co nie i pamiętaj o konsekwencji. Ustal, gdzie pies ma swoje posłanie czy do jakich pomieszczeń nie wolno mu wchodzić. Wszyscy domownicy muszą wymagać od psa tego samego.
Wskazówki dla nowych właścicieli psów
Psy bardzo szybko dostosowują się do nowych sytuacji. Żeby przyzwyczaić się do nowego miejsca, potrzebują około dwóch do trzech dni. To zwierzęta stadne, a to oznacza, że ich światem jest stado. Kiedy pies oswoi się z nowym środowiskiem, przez mniej więcej dwa tygodnie zrobi wszystko co możliwe, żeby zorientować się w swojej pozycji w hierarchii i ewentualnie podejmie próby poprawienia tej pozycji.
Zwierzę powinno mieć świadomość, że jedzenie i woda należą do nas i to my mu je dajemy. Psa karmimy dopiero po zjedzeniu przez nas posiłku. Nie wolno mu żebrać przy stole. W sforze osobnik stojący niżej w hierarchii je na końcu, kiedy pan już skończył posiłek. Dawanie jedzenia psu z naszego talerza jest oznaką uległości i podwyższa jego rangę w stadzie.
Czarny terier w nowym domu
Czarny terier może stać się idealnym psem rodzinnym, który nie tylko będzie bronił, ale także przynosił radość i zabawę, jeśli zapewnimy mu właściwą edukację i pozytywną socjalizację. Adaptacja czarnego teriera powinna zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i ćwiczeń umysłowych. Pies, który nie otrzymuje możliwości wybiegania się wedle swoich potrzeb, może stać się znudzony i destrukcyjny, co prowadzi do niepożądanych zachowań.
Zadbany czarny terier rosyjski to nie tylko piękny widok, ale także zdrowy i szczęśliwy pies, który jest pełnoprawnym członkiem rodziny. Pomocna w tym będzie higiena jamy ustnej oraz pielęgnacja pazurów. Regularne czyszczenie zębów pozwoli uniknąć problemów stomatologicznych, takich jak kamień nazębny czy choroby dziąseł. Pazury powinny być regularnie przycinane, aby uniknąć nadmiernego wzrostu, co może prowadzić do dyskomfortu podczas chodzenia.
Czarny terier przyzwyczajanie
Sierść czarnego teriera należy dokładnie szczotkować dwa do trzech razy w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Pielęgnację trzeba zacząć od przyzwyczajania szczeniaka do grzebienia i szczotki w krótkich lekcjach. Po każdej powinieneś go pochwalić i nagrodzić.
Jest to bardzo ważne, gdyż osobniki tej rasy nie linieją w sposób właściwy innym psom. Terier rosyjski wymienia swój włos systematycznie przez cały rok, dlatego trzeba go przyzwyczaić od szczeniaka do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel i strzyżenie.