O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wystawy Crufts Wielka Brytania


Crufts - to coroczna wystawa psów rasowych organizowana przez Kennel Club w Wielkiej Brytanii. Każdego roku w pierwszej połowie marca, przez cztery dni, na terenie National Exhibition Centre (NEC) w Birmingham, tysiące zwierząt z całego globu ziemskiego rywalizuje o tytuł Zwycięzcy Crufta.

 

Nazwa wystawy pochodzi od jej założyciela - Charlesa Crufta, a wszystko zaczęło się od... sprzedaży psich ciasteczek... Młody Cruft po ukończeniu  College'u w 1876, postanowił nie zaczynać pracy w rodzinnej firmie jubilerskiej, a zamiast tego podjął pracę u Jamesa Spratta, który właśnie założył nowe przedsiębiorstwo - sprzedaż "ciasteczek dla psów" - mieszczące się w Londynie. Praca młodego Charlesa związana była z licznymi wyjazdami służbowymi, które nie ograniczały się tylko do samej Wielkiej Brytanii. Dzięki podróżom ambitny Cruft nawiązał wiele interesujących kontaktów z właścicielami i hodowcami psów z różnych części Europy. Kontakty, znajomości i poszerzona wiedza na temat psów pozwoliły mu na realizowanie planów związanych z kynologią. W roku 1886 Cruft powrócił do Anglii i zorganizował pierwszą wystawę w  Westminsterze pod nazwą "Pierwszy Wielki Pokaz Teriera" ("First Great Terrier Show") - wystawa ta miała 57 klas i obejmowała 600 zgłoszonych zwierząt. Pierwszy pokaz nazwany "Cruft's" - "Największy Pokaz Psa Crufta" ("Cruft's Greatest Dog Show") - został zorganizowany w 1891 roku w Royal Agricultural Hall, Islington, w 1891. Była to pierwsza wystawa, na której wszystkie rasy rywalizowały ze sobą, a w wystawie udział wzięło około 2.000 psów.


Z końcem XIX wieku liczba zgłoszeń wzrosła do 3.000 psów. Udział w wystawie brały zwierzęta z różnych europejskich krajów w tym i Rosji, a sama wystawa  uzyskała patronat królewski. To wielkie kynologiczne wydarzenie było organizowane rok rocznie i zyskiwało za każdym razem większą popularność, która przełożyła się również na dość znaczne profity spływające do kieszeni samego Crufta. W 1936 roku jubileuszowa wystawa ("The Golden Jubilee Show") obejmowała 10.650 zgłoszeń psów z 80 ras. W 1938 roku Cruft zmarł, ale dzięki staraniom jego żony wystawa była organizowana w kolejnych latach nadal. Niestety organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia przerosła jej możliwości i w cztery lata później zdecydowała się ona na sprzedaż praw do organizowania tej wystawy pod nazwą właśnie "Cruft's Dog Show" (uświetniającej i upamiętniającej nazwisko jej małżonka) angielskiemu The Kennel Clubowi.

 

W roku 1948 odbyła się pierwsza wystawa pod patronatem The Kennel Clubu w Londynie na terenie Olympii. W 1955 roku w ramach wystawy po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa w Obedience (posłuszeństwie). W 1959 roku - pomimo dużego wzrostu cen biletów - wystawa ustanowiła nowy światowy rekord - 13.211 zwiedzających. W 1974 roku dokonano drobnej zmiany kosmetycznej w nazwie wystawy z "Cruft's" na "Crufts" uznając, że apostrof nie jest już w nazwie potrzebny. W 1978 roku odbyły się pierwsze pokazy Agility. W 1979 roku organizatorzy - ze względu na znaczne zwiększenie liczby wystawców i zwiedzających - zmuszeni byli do przeniesienia wystawy do centrum wystawowego Earls Court. Z tych samych względów czas wystawy zwiększono do trzech dni (w 1982 roku), a następnie do czterech dni (od 1987 roku). W 1990 roku po raz pierwszy odbyły się pokazy Flyball. W roku 1991, w stulecie pierwszej wystawy Crutfs, po raz pierwszy odbyła się ona poza Londynem w National Exhibition Centre w Birmingham i lokalizacja ta jest aktualna po dzień dzisiejszy. Od 2009 roku istnieje możliwość śledzenia wystawy za pomocą udostępnionego kanału na You Tube.

 

Wystawa Crufts zaliczana jest do wystaw elitarnych, a jej prestiż porównywalny jest z amerykańską wystawą Westminster, czy organizowaną pod patronatem FCI wystawą Światową. Możliwość prezentacji swoich zwierząt na tej wystawie otrzymują tylko nieliczni.

 

Podobnie, jak w przypadku amerykańskiej wystawy Westminster, na wystawę Crufts, również należy się zakwalifikować. Współcześnie na całym Świecie na wyznaczonych wystawach organizowanych przez Krajowe Związki Kynologiczne istnieje możliwość zdobycia specjalnej kwalifikacji QC. W przypadku wystaw organizowanych przez FCI - QC otrzymują na wybranych wystawach psy i suki zwycięzcy klas młodzieży oraz najlepsza suka (zdobywca wniosku CACIB) i najlepszy pies w rasie (zdobywca wniosku CACIB). Ta kwalifikacja umożliwia zaprezentowanie psa/suki na wystawie Crufts w roku kolejnym. Zwierzęta z tytułem Interchampiona (obecnie C.I.B.) oraz zwycięzcy klas z wystawy Crufts również mogą uczestniczyć w tej wystawie.

 

Psy rywalizują ze sobą w systemie hierarchicznym, rozpoczynając od walki w ramach tej samej rasy. W zależności od liczebności rasy i wieku zgłoszonych zwierząt mogą być zorganizowane następujące klasy (oddzielnie dla psów i suk): Special Puppy, Special Junior, Post Graduate, Limit, Good Citizen Scheme, Open i Veteran. W zależności od ilości zgłoszeń w danej klasie sędzia w każdej klasie przyznaje lokaty od 1 do 3 oraz dodatkowo wybiera zwierzę rezerwowe Res (Reserve, coś na kształt lokaty 4) i zwierzę wysoko przez sędziego rekomendowane - VHC (Very Highly Commended, coś na kształt lokaty 5). Zwycięzcy klas pozostają do porównania. W rasach uznanych przez The Kennel Klub, które mają prawo do uzyskiwania tytułu Championa wydawanego przez KC sędzia wybierze po jednym przedstawicielu na płeć, któremu przyzna certyfikat na championa CC (Challenge Certificate) i tym samym wybierze Najlepszego Psa (Best Dog) i Najlepszą Sukę (Best Bitch), a z pozostałych ponownie wybierze jednego psa i sukę, którym przyzna rezerwowe CC (Reserve Challenge Certificate), który w określonych przepisami wypadkach może przejść w pełne CC i tym samym wybierze Reserve Best Dog i Reserve Best Bitch. Z klasy szczeniąt w wyniku porównania psa i suki z lokatą 1 sędzia wybierze Najlepsze Szczenię w Rasie (Best Puppy in Breed). Do porównania o zwycięstwo rasy (Best of Breed) wejdzie suka i pies z przyznanym wnioskiem CC.

 

W rasach, które nie mają na Wyspach prawa do ubiegania się o tytuł Championa wybierane są wg podobnego schematu, jak ten opisany wyżej: Best Dog i Best Bitch, bez przyznawania wniosku CC, które w dalszej kolejności konkurują o tytuł Zwycięzcy Rasy (Best of Breed) oraz pozostali konkurują o Reserve Best Dog i Reserve Best Bitch. Zwycięzcy każdej rasy (Best of Breed) rywalizują o tytuł Zwycięzcy Grupy (Best of Group) - w Wielkiej Brytanii jest ich siedem: Toys, Gundogs, Utility, Hounds, Working, Pastoral i Terriers. Siedmiu Zwycięzców Grup konkuruje o tytuł główny - Best in Show i Reserve Best in Show.

 

Czarne teriery rosyjskie, jako nowa rasa na Wyspach (wpisana do tzw. Discovery Dog), została zaprezentowana publiczności zwiedzającej Crufts po raz pierwszy w roku 1999 podczas zorganizowanego specjalnego informacyjnego stoiska promującego rasę w Wielkiej Brytanii. We wrześniu roku 2000 The Kennel Club zatwierdził standard dla rasy czarny terier rosyjski, a w lipcu roku 2004 rasa została oficjalnie uznana i wpisana do rejestru ras importowanych. Po raz pierwszy w pełnej krasie rasa była oceniana na Crufcie w roku 2005. Od tego czasu co roku gromadzi pokaźną stawkę zwierząt z wielu krajów.

 

W roku 2006 tytuł Best Bitch przypadł w udziale suce z polskiej hodowli MASZY-KASZIDZE Filos, zaś w roku 2011 tytuł Reserve Best Dog wywalczył import z Litwy do Polski - DARGAS Drugelis, a Best Puppy in Breed sędzia przyznał suce z polskiej hodowli mieszkającej w Rosji - LAIRZE BELLI Magnateria, która w 2014 roku sięgnęła jeszcze po tytuł Reserve Best Bitch. W roku 2017 tytuł Reserve Best Dog wywalczył LEO z Domu Razan.

 

W 2010 rasa odniosła historyczny sukces na Crufcie, bowiem po raz pierwszy czarny terier rosyjski został nominowany na lokatowe miejsce w grupie - BOG-III, a dokonał tego HOLLYWOOD Haelleas Bohemica ze Szwajcarii. Więcej informacji na temat wystawy na jej oficjalnej stronie: http://www.crufts.org.uk/.

 

2019 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Advocatus Dei DARIY VELIKIY (UA)

Deneb-Keitos NASTASYA (SW) + BOB

 

2018 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Medvezhya Staya NASLEDNIK PRESTOLA (RUS) + BOB

Dromnagus BLACK ICE (UK)

 

2017 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Medvezhya Staya ILYA MUROMIETS (H) + BOB

Medvezhya Staya VLASTELINA (RUS)

 

2016 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

ETALON iz Russkoi Dinastii (LT) + BOB

Medvezhya Staya VLASTELINA (RUS)

 

2015 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

ETALON iz Russkoi Dinastii (LT) + BOB

BAZHENA ZHELAN from Lukaya's Dream (NL)

 

2014 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Moskvorechie YASON (RUS) + BOB

TSARITSA EKATERINA iz Russkoi Dinastii (RUS)

 

2013 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Moskvorechie YASON (RUS) + BOB

Malahovskaja EMMA STILNAJA SHTUCHKA (RUS)

 

2012 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

HOLLYWOOD Haelleas Bohemica (CH)

TSARITSA EKATERINA iz Russkoi Dinastii (RUS) + BOB

 

2011 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Moskvorechie YASON (RUS) + BOB

EVLAMPIYA ROMANOVA iz Zemel Aleksandrii (CH)

 

2010 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

HOLLYWOOD Haelleas Bohemica (CH) + BOB

Robroyd I LYKA (GB)

 

2009 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

Lisander GAME OVER (I)

Lisander ENJOY YOURSELF (I) + BOB

 

2008 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

 Malahovskiy ADAM (RUS) + BOB

Malahovskaja ULIANA (F)

 

2007 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

ALEKSANDER (I) + BOB

Lisander ENJOY YOURSELF (I)

 

2006 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

ARBAT Bahrai (LV) + BOB

MASZA-KASZIGA Filos (PL)

 

2005 CRUFTS - wyniki

Zwycięzcy CRUFTS

KARABAS BARABAS iz Chigasovo (RUS)

EVDOKIYA iz Russkoi Dinastii (F) + BOB

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768