O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wydarzenia roku 2019

 


 

JUŻ ZA NAMI

Champion's Show 23 Lutego Leszno Polska

 

Champion's of Champion - to prestiżowa wystawa odbywająca się w Polsce raz do roku, na której można podziwiać tylko zwierzęta posiadające zatwierdzony jeden lub więcej z następujących tytułów: Interchampion, Champion Wystawowy lub Młodzieżowy Champion Wystawowy (ale ten ostatni upoważnia do wzięcia udziału w tej wystawie tylko w przeciągu roku od jego zatwierdzenia).

 

To prawdziwa parada gwiazd, na której przyznawane są lokaty od 1 do 4 bez opisów, a dla zwycięskiego psa oraz suki przyznawany jest tytuł Zwycięzcy Wystawy Championów. Następnie zwycięski pies i suka  konkurują o tytuł BOB. Zwycięzca Rasy (BOB) ma możliwość reprezentowania rasy na wyborach Best In Show, gdzie zwycięzca wybierany jest systemem pucharowym ze wszystkich zwycięzców ras wyłonionych podczas trwania tej wystawy.

 

W roku 2019 wystawa odbyła się 24 lutego i jak zwykle została zorganizowana przez Oddział ZKwP w Lesznie. Zgłoszone psy sędziowane były na 4 przygotowanych ringach przez 7 sędziów z uprawnieniami do sędziowania wszystkich ras, którzy tuż przed rozpoczęciem sędziowania dokonali losowania ringu, w którym ostatecznie oceniali przysposobioną do nich stawkę ras.

 

W naszej rasie oceny dokonał sędzia z Holandii - pan Hans van den Berg. Do oceny przedstawiono 4 sztuki, w tym: 2 samce i 2 suki. Finalnie zwycięzcą Wystawy Championów 2019 i Rasy została Argus Electra POLISH VODKA. Gratulujemy! Wyniki z wystawy TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

Więcej na stronie organizatora wystawy: http://zkwp.leszno.pl/wystawy/.

 

Argus Electra POLISH VODKA BOB i DOBROMIR Baciary z Kniaziowskiej Dynastii BOS

 


 

Cruft's od 7-go do 10-go Marca Birmingham Wielka Brytania

 

Wystawa Crufts jest jedną z największych imprez kynologicznych na Świecie, na którą zjeżdżają się przedstawiciele wielu ras, z najodleglejszych zakątków globu ziemskiego. Ta bardzo elitarna wystawa nie jest dostępna dla wszystkich chętnych, a psy/suki, by móc w niej wziąć udział, muszą się na nią zakwalifikować. Jedną z możliwości dostępnych dla psów/suk spoza Wielkiej Brytanii jest posiadanie tytułu międzynarodowego championa lub zdobycie kwalifikacji (CQ) z wyznaczonych wystaw organizowanych na całym Świecie w roku poprzedzającym wystawę. W roku 2018 w Polsce do wystawy Cruft's 2019 nominowała wystawa międzynarodowa, która odbyła się dnia 11 lutego w Katowicach, wystawa europejska, która odbyła się dnia 13 października w Nadarzynie oraz wystawa międzynarodowa z dnia 17 listopada, która odbyła w Poznaniu.

 

W 2018 roku nominację (CQ) do tej wystawy otrzymały m.in. następujące CTR-y urodzone w Polsce lub importowane do Polski:

Argus Electra RADION - wystawa międzynarodowa Gothenburg Szwecja 5 stycznia i Roskilde Dania 13 maja;
HETMAN Black Legion - wystawa międzynarodowa Brno Czechy 3 lutego;

HERA Black Legion - wystawa międzynarodowa Brno Czechy 3 lutego i Poznań 17 listopada;

CALIFORNIA DREAM Ederlezi - wystawa międzynarodowa Brno Czechy 3 lutego i Bratysława Słowacja 28 października;

X IT IS THE BEST Magnateria - wystawa międzynarodowa Katowice 11 lutego;

Argus Electra LEGENDA - wystawa międzynarodowa Katowice 11 lutego;

Hannoveria ARYSTOTELES - wystawa międzynarodowa Luksemburg Luksemburg 7 kwietnia;

FANABERIA z Sząbrukowego Lasu - wystawa międzynarodowa "Derby Winner" Nitra Słowacja 10 czerwca;

RUSŁAN z Norblińskiej Doliny - wystawa międzynarodowa "Druskininkai Mayor Cup" Druskininkai Litwa 4 sierpnia;

NEGRAL Czarno-Miodowy Świat - wystawa międzynarodowa Tulln Australia 29 września;
JUTURNA Baciary z Kniaziowskiej Dynastii - wystawa międzynarodowa Tulln Australia 29 września;

CHARUYUSHCHAYA NOCH s Ozera Razliv - wystawa Europejska Nadarzyn (O/Warszawa) 13 października;

Astra Fidelis SAMSON - wystawa międzynarodowa Poznań 17 listopada;

FRODO Black Legion - wystawa międzynarodowa Poznań 17 listopada;

JAWA Black Legion - wystawa międzynarodowa Poznań 17 listopada.

 

Na wystawie Crufts nasza rasa oceniana była drugiego dnia wystawy tj. 8-go marca 2019 roku (piątek). Rasę sędziował p. Christofer Habig z Niemiec. Zgłoszono 56 CTR-ów, a do oceny przedstawiono 51 sztuk.

 

Niestety w tym roku zabrakło CTR-ów z Polski, bowiem żaden pies/suka ze zdobytą w roku poprzednim nominacją nie został zgłoszony. Polskie akcenty na tej wystawie to dwa samce importowane z Polski do Wielkiej Brytanii i suka urodzona w zagranicznej hodowli po polskim reproduktorze. Większość zgłoszonych CTR-ów reprezentowała Wielką Brytanię. Stawkę uzupełniały pojedyncze sztuki z Niemiec, Szwajcarii, Ukrainy, Słowacji i Irlandii.

 

W tym roku Zwycięstwo Rasy wywalczyła młody suka urodzona w rosyjskiej hodowli, która została importowana do Szwajcarii - Deneb-Keitos NASTASYA. Tytuł Najlepszego Psa sędzia przyznał psu z Ukrainy - Advocatus Dei DARIY VELIKIY.

 

Na wyborach BOG przedstawicielka naszej rasy nie przebiła się w silniej konkurencji zwycięzców ras wchodzących w skład grupy Working, a grupę wygrał reprezentant rasy Bokser z Wielkiej Brytanii - Lanfrese OCOLARDO wł. p. M.J. Griffiths. Zwycięzcą całej wystawy (BIS) został wyhodowany w Belgii Pappillon - PLANET WAVES FOREVER YOUNG Daydream Believers wł. p. K. Roosens.

 

Pełne wyniki z wystawy Tutaj, a prezentacja zwycięzców Tutaj.

 

Więcej na stronie organizatora wystawy: www.crufts.co.uk.

 


 

Wystawa Światowa 2 Maja Szanghaj Chiny

 

Na to wydarzenie kynologiczne czekają wszyscy miłośnicy rasowych czworonogów. Wystawa Światowa to najważniejsza impreza kynologiczna roku przyciągająca wystawców z całego globu ziemskiego. Walka toczy się o prestiżowe tytuły: Zwycięzcy Świata, Młodzieżowego Zwycięzcy Świata oraz Zwycięzcy Świata Weteranów dla zwycięskich psów i suk z odpowiednich kategorii wiekowych.

 

W roku 2018 zaszczyt zorganizowania tej wystawy przypadł Holendrom, natomiast w roku 2019 po raz pierwszy wystawę tej rangi zorganizowały Chiny w mieście Szanghaj. Po 37 latach przerwy wystawa światowa odbyła się w azjatyckiej części globu ziemskiego. Nasza rasa na wystawie światowej sędziowana była 2-go maja przez p. Olega Yancheva z Rosji. Wystawa połączona była z aż sześcioma imprezami towarzyszącymi (odbyły się w dniach 30 kwietnia - 3 maja), które dały możliwość zdobycia różnych tytułów m.in. Championatu Chin, Championatu Azji i Pacyfiku czy Zwycięstwa Szanghaju.

 

Chiny to najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1.3 miliarda osób, graniczące z wieloma krajami, w tym Rosją. Wydawać by się mogło, że kraj ten powinien zgromadzić pokaźną stawkę psów. Okazało się jednak, że zgłoszono łącznie na wszystkie wystawy 7720 psów reprezentujących 170 ras, co pokazało, że pies w kulturze chińskiej nie cieszy się popularnością i bardziej postrzegany jest jako źródło jadalnego mięsa, niż towarzysz życia człowieka. Na wystawę światową zgłoszono łącznie 1880 psów, co można porównać z ilością psów zgłaszanych na przeciętne wystawy rangi międzynarodowej odbywające się w Europie.

 

Na wystawie zgłoszono i pokazano 7 czarnych terierów rosyjskich, w tym 6 z Rosji i jeden import z USA mieszkający w Chinach. Finalnie w rasie zostały przyznane tytuły Zwycięzcy Świata dla dorosłego psa i suki. W klasie młodzieży nie było zgłoszeń.

 

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: Gordost Primorya DV DYMITRIY DONSKOY (Rosja);

- suka: VYSSHAYA LIGA s Bosfora Vostochnogo (Rosja).

 

Z porównania zwycięzcą rasy został: Gordost Primorya DV DYMITRIY DONSKOY.

 

Pełne wyniki z wystawy TUTAJ, prezentacja zwycięzców TUTAJ.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora wystawy: http://www.wds2019.cn/.

 

Gordost Primorya DV DYMITRIY DONSKOY BOB


 

VDH Europasieger & Frühjahrssieger od 17-go do 19-go Maja Dortmund Niemcy

 

 

VDH-Europasiegier to jedna z najważniejszych imprez kynologicznych odbywająca się na terenie Niemiec, która zazwyczaj gromadzi pokaźną stawkę zwierząt z różnych zakątków Świata. Na wystawie przyznawany jest ceniony tytuł: VDH-Europasieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; VDH-Europajugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz VDH-Europa-Veteranensieger dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów. Ponadto wniosek VDH zdobyty na tej wystawie traktowany jest jako 2xVDH, zaś wniosek res. VDH nabiera mocy wniosku VDH. Wystawa Tradycyjnie odbyła się  w Dortmundzie.

 

Od roku 2014 VDH wprowadziło podział na 4 główne wystawy odbywające się, jako 2xCACIB, na których można zdobyć różne tytuły. W roku 2019 wystawa Europasieger (European Winner) będzie połączona z wystawą międzynarodową Frühjahrssieger (Spring Winner), na której do zdobycia były następujące tytuły: Frühjahrssieger - dla zwycięskiego dorosłego psa i suki; Frühjahrs-Jugendsieger - dla zwycięskiego młodzieżowego psa i suki oraz Frühjahrs-Veteranensieger - dla zwycięskiego psa i suki z klasy weteranów.

 

Nasza rasa na wystawie VDH-Europasiegier sędziowana była 17-go maja 2019 roku (piątek), natomiast na wystawie Frühjahrssieger 18-go maja 2019 roku (sobota). Zgodnie z nowymi przepisami zdobycie tytułu VDH Europasieger z wnioskiem na championa Niemiec VDH z innej wystawy międzynarodowej uprawnia do prezentowania psa/suki w klasie championów na wystawach organizowanych na terenie Niemiec.

 

Na wystawie Europasieger pokazano w ringu 20 CTR-ów: głównie z Niemiec oraz pojedyncze sztuki z Rosji.

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

Jugendeuropasieger - VIKTOR SYN CARALA von Natascha - pies wyhodowany w Niemczech i pozostający w rękach niemieckich;

Jugendeuropasiegerin - KEESHA SIBIRSKI MEDVED von Maymakan - suka wyhodowana w Niemczech i pozostająca w rękach rosyjskich;

Europasieger - SAVELIJ vom Dubrava - pies wyhodowany w Niemczech i pozostający w rękach niemieckich;

Europasiegerin - Black Wookiee's CIRA VON WW - suka wyhodowana w Niemczech i pozostająca w rękach niemieckich;

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymał SAVELIJ vom Dubrava. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 

Więcej informacji na stronie organizatora wystawy: https://www.messe-hund-und-katz.de/dortmund/home/.

 


Wystawa Europejska od 14-go do 16-go Czerwca Wels Austria

 

Wystawa Europejska to kolejna po Wystawie Światowej ważna impreza kynologiczna przyciągająca rzesze wystawców. Na wystawie przyznawane są tytuły Zwycięzcy Europy, Młodzieżowego Zwycięzcy Europy, Zwycięzcy Europy Weteranów oraz Zwycięzcy Europy Szczeniąt dla zwycięskich psów i suk w swoich kategoriach wiekowych. W roku 2018 zaszczyt zorganizowania tej wystawy przypadł Związkowi Kynologicznemu z Polski, a w 2019 roku po 13 latach przerwy wystawa odbyła się w Austrii w mieście Wels. 

 

Nasza rasa oceniana była trzeciego dnia wystawy tj. 16 czerwca (niedziela) przez sędziego ze Szwecji p. Dana Ericssona. Ze względu na dogodne położenie Austrii spodziewaliśmy się licznej stawki CTR-ów. Do oceny przedstawiono 91 CTR-ów, co w porównaniu ze 131 sztukami zgłoszonymi rok wcześniej na wystawę odbywającą się w naszym kraju nie jest imponującym wynikiem.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w roku 2019 organizatorzy postanowili uświetnić imprezę organizując dodatkowe wystawy, w tym wystawę międzynarodową, na której będzie można było zdobyć tytuł "Zwycięzca Austrii". Na tej wystawie nasza rasa oceniana była dnia 14-go czerwca tj. w piątek.

 

Niestety, Austriacy nie sprostali przedsięwzięciu i wystawa była źle zorganizowana. Brak klimatyzacji w halach wystawienniczych, gigantyczne kolejki przed wejściami, brak fachowej obsługi... to tylko część z zarzutów kierowanych do organizatorów przez rozczarowanych wystawców.

 

W tym roku barwy polskie reprezentowane były przez 11 psów i suk pozostających w rękach polskich (9 sztuk urodzonych w polskich hodowlach i 3 importy do Polski). Ponadto na wystawę zgłoszono 2 exporty z Polski do innych krajów - suka z Czech i suka z Niemiec. Najwyższą lokatę dla polskiej reprezentacji zdobył import z Ukrainy do Polski - MONOMAH Noch na Kupalu, który w klasie otwartej wywalczył 2 lokatę i wniosek res. CACA. W klasie młodzieży suk - CZARNA PERŁA u Stóp Szklanych Gór otrzymała 3 lokatę, a w klasie pośredniej eksportowana do Niemiec - BELLISSIMA z Kniaziowskiej Dynastii ukończyła rywalizację na 4 lokacie. Pozostałe psy i suki uzyskały oceny doskonałe w swoich klasach (z wyjątkiem importu z Włoch - FLAMENCO DE FUEGO Ederlezi, który otrzymał ocenę bardzo dobrą).

 

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2019 zostali:

- pies - Barbi s Bronnich SIR ARCHIBALD (hodowla Rosja, własność Węgry);

- suka - Best Guard VOLA VOLNAYA (hodowla i własność Rosja).

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie został Barbi s Bronnich SIR ARCHIBALD.

Zwycięzcami Europy 2019 zostali:

- pies - Medvezhya Staya ZHELANNY DAR (hodowla i własność Rosja);

- suka - BAILEYS Europica Varietas (hodowla Słowacja, własność Węgry).

Z porównania zwycięzcą rasy został Medvezhya Staya ZHELANNY DAR.

 

Rezultaty z wystawy TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie wystawy: http://eurodog2019.oekv.at/.

 

Medvezhya Staya ZHELANNY DAR BOB i BOG-IV

 


Wystawa Klubowa Sznaucerów, Pinczerów i CTR-a 5-go Października Legionowo Polska

 

Wystawa Klubowa to bardzo ważne wydarzenie kynologiczne dla każdej rasy stanowiące przegląd hodowlanych postępów w rasie. Na wystawie przyznawane są prestiżowe tytuły Zwycięzca Klubu Polski i Młodzieżowy Zwycięzca Klubu Polski dla zwycięskich psów/suk z odpowiednich kategorii wiekowych, a także organizowane są konkurencje hodowlane typu: Najlepszy Reproduktor, Najlepsza Suka Hodowlana czy Najlepsza Hodowla. W 2019 roku Wystawa Klubowa CTR-a została zorganizowana ponownie przez Klub Sznaucerów, Pinczerów i CTR-a w dniu 5-go października 2019 roku w Nowym Dworze Mazowieckim (Oddział w Legionowie). Rasę sędziował pan Zeljka Fon Zidar ze Słowenii.

 

Niestety, trudno napisać, iż tegoroczna wystawa stanowiła jakikolwiek przegląd CTR-ów wyhodowanych w Polsce, ponieważ tak jak w latach poprzednich, tak i w tym zabrakło na tej prestiżowej wystawie przedstawicieli wielu hodowli. To już kolejny rok, gdy wiodące hodowle nie są zainteresowane prezentacją swoich podopiecznych na wystawie klubowej.

 

Na wystawie zaprezentowano zaledwie 14 CTR-ów (jeszcze mniej, niż w poprzednim roku), w tym z dominującą przewagą przedstawicieli miejscowej hodowli (6 sztuk z hodowli Black Legion), co w zasadzie stanowiło przegląd CTR-ów wyhodowanych w tej hodowli, a nie w rasie... Jeśli taka tendencja się utrzyma, to wystawa klubowa i zdobyte na niej tytuły nie będą miały żadnej wartości...

 

Zwycięzcy tegorocznej wystawy:

 

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2019 pies - CIEKAWY ŚWIATA u Stóp Szklanych Gór;

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2019 suka - KLEOPATRA Black Legion;

Z porównania tytuł Najlepszego Juniora w Rasie otrzymał: CIEKAWY ŚWIATA u Stóp Szklanych Gór.

Zwycięstwo Klubu Polski 2019 pies - HETMAN Black Legion;

Zwycięstwo Klubu Polski 2019 suka - HERA Black Legion.

Z porównania Zwycięstwo Rasy otrzymała HERA Black Legion.

 

Pełne wyniki z wystawy Tutaj, a prezentacja zwycięzców Tutaj i Tutaj.

 

Więcej informacji na stronie organizatora wystawy: www.zkwp-legionowo.pl.

 

HERA Black Legion BOB


Wystawa "Zwycięstwo Polski - Wrocław 29.09.19 i Wystawa "Zwycięstwo Polski - Kielce" 23.11.19 Polska

 

Tradycyjnie wystawę o tytuł "Zwycięzca Polski" organizował Oddział w Poznaniu. Niestety, w tym roku plany wystawiennicze pokrzyżował przypadek wścieklizny wykryty u nietoperza na terenie Poznania. Została wyznaczona strefa ochronna, która m.in. skutkuje zakazem organizowania imprez masowych w tej strefie, w tym wystaw psów. Z tego powodu planowane wystawy psów w Poznaniu zostały odwołane. Naturalną rzeczą byłoby wyznaczenie innej wystawy, na której ten tytuł mógłby być przyznany. Niestety, w tym roku wydarzyło się coś, co nie miało jeszcze miejsca w ZKwP. Ze względu na trwający konflikt i paradoksalną sytuację istnienia dwóch Zarządów, które uzurpują sobie prawo do zarządzania tą szacowną organizacją, w roku 2019 odbyły się dwie wystawy, na których przyznano tytuł "Zwycięzca Polski". Pierwsza odbyła się we Wrocławiu dnia 29 września, a druga odbyła się w Kielcach dnia 23 listopada. Na obydwu wystawach zostały przyznane tytuły "Zwycięzca Polski" oraz "Młodzieżowy Zwycięzca Polski" - (z podaniem miasta) dla zwycięskiego psa i suki z odpowiedniej grupy wiekowej.

 

Na wystawie we Wrocławiu naszą rasę sędziował pan Andi Hudono (Indonezja). Do oceny doprowadzono zaledwie 20 CTR-ów. Zabrakło przedstawicieli wielu hodowli, a pozostałe były reprezentowane zaledwie przez pojedyncze sztuki.

 

Młodzieżowi Zwycięzcy Polski:

pies: CIEKAWY Świata u Stóp Szklanych Gór (pies wyhodowany w Polsce);

suka: CZARNA PERŁA u Stóp Szklanych Gór (suka wyhodowana w Polsce);
Zwycięzcy Polski:
pies: CHARODEY SIBIRJAK Ederlezi (pies wyhodowany we Włoszech i sprowadzony do Polski);

suka: Argus Electra LEGENDA (suka wyhodowana w Polsce).
Zwycięstwo Rasy:
CHARODEY SIBIRJAK Ederlezi.

Gratulujemy!

Wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 

Na wystawie w Kielcach naszą rasę sędziowała pani Gabriela Ridarcikova (Słowacja). Do oceny doprowadzono zaledwie 18 CTR-ów. Zabrakło przedstawicieli wielu hodowli, a pozostałe były reprezentowane zaledwie przez pojedyncze sztuki.

 

Młodzieżowi Zwycięzcy Polski:

pies: CIEKAWY Świata u Stóp Szklanych Gór (pies wyhodowany w Polsce);

suka: CZARNA PERŁA u Stóp Szklanych Gór (suka wyhodowana w Polsce);
Zwycięzcy Polski:
pies: DANTE Niger Venustas (pies wyhodowany w Polsce);

suka: RINGLA CANTUM Yablunevyi Tsvit (suka wyhodowana na Ukrainie i mieszkająca na Łotwie).
Zwycięstwo Rasy:
DANTE Niger Venustas.

Gratulujemy!

Wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 


 

"Eurodogshow" od 16- go do 17-go Listopada Kortrijk Belgia

 

 

Od 1973 roku w belgijskiej miejscowości Kortrijk organizowana jest wystawa międzynarodowa pod nazwą "Eurodogshow", która co roku przyciąga sporą grupę wystawców i zwiedzających. Jak podają organizatorzy, jest to największa pod względem zgłoszeń wystawa odbywająca się w Belgii. W roku 2019 wystawa odbyła się 16-go i 17-go listopada na terenach Kortrijk Xpo. Nasza rasa - czarny terier rosyjski - była sędziowana dnia 17-go listopada (niedziela). Zgłoszono tylko 3 sztuki. Zwycięstwo rasy wywalczyła LESOGORA Charme des Etoiles z Francji. Serdecznie Gratulujemy!

Więcej informacji już wkrótce na stronie organizatora wystawy: http://www.eurodogshow.be/.

 


 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768