O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Wydarzenia roku 2011

 

East Cup 18-20 Luty  Presov Słowacja

W dniu 20 lutego 2011 odbyła się na Słowacji w miejscowości Košice (w związku z nieprzewidzianymi trudnościaminiemal w ostatniej chwili nastąpiła zmiana miejsca przeprowadzenia wystawy z miejscowości Presov na Košice). To już II wystawa międzynarodowa z prawem przyznania tytułu East Cup. Mimo możliwości zdobycia interesującego tytułu na wystawę zgłoszono zaledwie 2 Czarne Teriery Rosyjskie, z których tylko jeden, a właściwe jedna reprezentantka rasy stawiła się do oceny - Argus Electra DE LA BUGATTI - suczka urodzona w polskiej hodowli i reprezentująca polskie barwy, która zdobyła uznanie w oczach sędziego p. Jančev Olega z Rosji i wróciła z wystawy bogatsza o następujące tytuły: CAC, CACIB, BOB i tytuł East Winner 2011. Serdecznie gratulujemy !. Wyniki z wystawy tutaj.

 

Champion's Show 27 Luty  Leszno Polska

Champion's of Champion to prestiżowa wystawa odbywająca się w Polsce raz do roku, na której można podziwiać tylko zwierzęta posiadające zatwierdzony jeden lub więcej z następujących tytułów: Interchampion, Champion Wystawowy lub Młodzieżowy Champion Wystawowy (ale ten ostatni upoważnia do wzięcia udziału w tej wystawie tylko do roku od jego zatwierdzenia). To prawdziwa parada gwiazd, na której przyznawane są lokaty od 1 do 4 bez opisów, a dla zwycięskiego psa oraz suki przyznawany jest tytuł Zwycięzcy Wystawy Championów. Następnie zwycięski pies i suka  konkurują o tytuł BOB. Zwycięzca Rasy ma możliwość reprezentowania rasy na wyborach Best In Show, gdzie zwycięzca wybierany jest systemem pucharowym ze wszystkich zwycięzców ras wyłonionych podczas trwania tej wystawy. W tym roku wystawa odbyła się w dniu 27 lutego i jak zwykle zorganizowana została przez Oddział ZKwP w Lesznie. Rasę sędziował pan Andrzej Szutkiewicz. Bardzo cieszy fakt, że tegoroczna wystawa przyciągnęła sporą stawkę polskich championów. Zgłoszono łącznie 11 sztuk, w tym 4 psy i 7 suk. Stawka bardzo wyrównana i doskonale przygotowana mogła zadowolić nawet najbardziej wymagające oko. Wśród samców prym wiódł jeden z najwyżej ocenianych samców ostatnich lat DARGAS Drugelis, który zasłużenie zdobył tytuł Champion of Champion's. Wśród suczek zdecydowanie wyróżniała się TEMIDA Valikord Willa Taira - ta młoda suczka pełna harmonii, elegancji i mocy zdobyła tytuł Champion of Champion's, jednak pierwszeństwo w drodze do tytułu Zwycięzcy Rasy tym razem musiała oddać bardziej doświadczonemu Dargasowi, który powtórzył sukces z ubiegłego roku. Serdecznie gratulujemy! Wyniki z wystawy tutaj.

 

Dargas Drugelis i Temida Valikord Willa Taira

zdjęcia: p. K. Stańczak

 

Cruft's 10 - 13 Marzec  Birmingham Wielka Brytania

Wystawa Crufts jest największą imprezą kynologiczną na świecie. To bardzo elitarna wystawa, bowiem nie jest dostępna  dla wszystkich  chętnych, a psy muszą się na nią zakwalifikować. Jednym ze sposób jest zdobycie kwalifikacji z wyznaczonych wystaw organizowanych na całym Świecie. Rasa Czarny Terier, jako nowa na Wyspach miała możliwość zaprezentowania się na tej wystawie w pełnej krasie po raz pierwszy w roku 2005. Od tego czasu regularnie rok rocznie przyjeżdżają psy z nominacjami z całej Europy, by móc zaprezentować się na tej jedynej w swoim rodzaju imprezie. W roku 2010 po emocjonującej walce tytuł Zwycięzcy Rasy wygrał pies wyhodowany w Szwajcarii: HOLLYWOOD Haelleas Bohemica, który dodatkowo wpisał się w historię wystawy Cruft's zdobywając po raz pierwszy dla rasy lokatowe miejsce na wyborach Zwycięzców Grup (III lokata). W Polsce w roku 2010 kwalifikację na Cruft's 2011 przyznawano na wystawie międzynarodowej odbywającej się w dniach od 1 do 2 maja w Łodzi.
W tym roku wystawa Cruft's odbyła się w dniach od 10 do 13 marca na terenach NEC w Birmingham. Rasę Czarny Terier sędziował: pan - L M V Pinto Teixeira z Portugalii dnia 11 marca (piątek). Na wystawę zgłoszono czernysze reprezentujące barwy Wielkiej Brytanii, Rosji, Szwajcarii oraz Polski. Ubiegłorocznemu zwycięzcy nie udało się obronić tytułu i uplasował się on dopiero na III lokacie w klasie, z której pochodzi Zwycięzca Rasy - Moskvorechie YASON - ubiegłoroczny Zwycięzca Świata mieszkający w Rosji. Barwy polskie reprezentował znany wszystkim DARGAS Drugelis, który w klasie open rozdzieli dwa ww. psy i uplasował się na 2 lokacie oraz z porównania zdobył tytuł Reserve Best Dog. W klasie special junior została pokazana suczka wyhodowana w polskiej hodowli, a mieszkająca w Rosji: LAIRA BELLA Magnateria, która  zajęła 1 lokatę, a następnie z porównania otrzymała tytuł Best Puppy. Warto nadmienić, że Laira Bella to córka Yasona, a obydwoje stanowią własność znanej hodowczyni i handlerki p. G. Yatsenko. Gratulujemy!. Wyniki z wystawy TUTAJ oraz więcej TUTAJ.

Więcej o samej wystawie na jej oficjalnej stronie: http://www.crufts.org.uk/.

 

Galina Yatsenko i Fabrizio Manni oraz Moskvorechie Yason

zdjęcie pochodzi ze strony wystawy Crufts

 

  Euroazja I i II 26 i 27 Marzec Moskwa Rosja

Euroazja to jedna z najważniejszych wystaw odbywających się w kraju pochodzenia rasy - Rosji. Od kilku lat wystawa organizowana jest, jako 2xCACIB i od ubiegłego roku przyznawany jest także tytuł Champion Eurasii. Co roku gromadzi ona wielu przedstawicieli rasy, nie tylko z Rosji.

W roku 2011 przypada jubileusz 20-lecia tej wystawy oraz 100-lecie FCI. W związku z tym zarząd RKF ustanowił, iż każdy pies/suka, który zdobędzie na jednej z tych wystaw wniosek CACIB, również automatycznie otrzyma tytuł Championa Rosji. W przypadku młodzieży wystarczy zdobycie jednego wniosku JCAC z jednej z tych wystaw, by otrzymać tytuł Młodzieżowego Championa Rosji. W tym roku wystawa odbyła się w dniach 26 i 27 marca w Moskwie. Ocenę rasy przeprowadzili: w sobotę - Sergiej Slukin z Ukrainy, a w niedzielę - Tapio Eerola z Finlandii. Oto zwycięzcy:

 

Pierwszy dzień:

DOROFEY iz Russkoi Dinastii - Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Eurasii, Champion Eurasii;
KLEOPATRA iz Chigasovo - Najlepsza Suka w Rasie, Zwycięzca Eurasii, Champion Eurasii, Zwycięzca Rasy;

ZLATOGOR S Zolotogo Grada - Zwycięzca Młodzieży, NJwR, Młodzieżowy Champion Rosji;
BEREGINIYA NA SZCZASTIE Iz Chigasovo - Zwycięzca Młodzieży, Młodzieżowy Champion Rosji;

Malahovskaja KRASOTA PO-RUSSKIY - NWwR.

Pełne wyniki TUTAJ.

 

Drugi dzień:

OFELIYA s Zolotogo Grada - Zwycięzca Rasy, Najlepsza Suka w Rasie, Zwycięzca Eurasii, Champion Eurasii;
DOROFEY iz Russkoi Dinastii - Najlepszy Pies w Rasie, Zwycięzca Eurasii, Champion Eurasii;

 

YURIY GAGARIN iz Russkoi Dinastii - Zwycięzca Młodzieży, Młodzieżowy Champion Rosji;

DIKAYA ORCHIDEA S Zolotogo Grada - Zwycięzca Młodzieży, NJwR, Młodzieżowy Champion Rosji;

Pełne wyniki TUTAJ.

 

Ofeliya s Zolotogo Grada i Kleopatra iz Chigasovo

zdjęcie Ofeliy pochodzi ze zbiorów S. Zolotovej, a Kleopatry ze zbiorów V. Borisova

 

Wystawa Klubowa 1 Maj Opole Polska

W tym roku Oddział organizujący wystawę klubową dla naszej rasy był jednocześnie organizatorem wystawy międzynarodowej odbywającej się w dniach od 30.04 do 01.05 oraz jeszcze dwóch innych imprez kynologicznych. Sędziowanie naszej rasy na wystawie międzynarodowej i klubowej zaplanowano na jeden dzień tj. 1 maja. Tak więc obie imprezy zbiegły się terminowo  i aby umożliwić przeprowadzenie oceny zarówno na wystawie międzynarodowej, jak i klubowej Oddział zdecydował o rozbiciu sędziowania na dwa oddzielne ringi dla psów i dla suk na wystawie międzynarodowej. Od godziny 12.00 była zaplanowana ocena stawki zgłoszonej na wystawę klubową. Ocenę przeprowadził pan Jesus Pastor z Hiszpanii. Musimy przyznać, że jak na polskie warunki kynologiczne taki wystawowy maraton jest niespotykany. Oczywiście łączenie dwóch wystaw w jeden dzień jest nam dobrze znane z wielu innych krajów.  Do tej pory kojarzyliśmy je jednak przede wszystkim z państwami, gdzie świat braci kynologicznej jest dość skromny, a stawki zgłaszanych psów mało liczebne. W naszym kraju, gdzie nawet na wystawach krajowych na frekwencję narzekać nie można organizowanie dwóch ważnych wydarzeń w jeden dzień wydaje się zaskakującym rozwiązaniem, tym bardziej, że wystawa rangi klubowej, która odbywa się tylko raz do roku już z założenia powinna stanowić święto dla rasy. Odczucia, co do takiego rozwiązania wśród wystawców są mieszane. Zapewne biorąc po uwagę koszta i czas zostały one ograniczone i zminimalizowane wszak to jeden wyjazd i przygotowanie do show. Z drugiej strony osoby, które planowały pokazać na międzynarodówce zarówno swoje psy, jak i suki miały już nie lada problem z opracowaniem strategii logistycznej, szczególnie wtedy, gdy rąk handlerskich brakowało. Warto również nadmienić, że ta najważniejsza dla rasy wystawa przebiegła, jako druga w kolejności, a więc z pewnością pewne zmęczenie i dyskomfort udzielił się nie tylko wystawcom oraz ich podopiecznym również.

Mimo tych organizacyjnych innowacji, plusów oraz minusów takiego rozwiązania korzystne położenie Opola oraz termin wystawy przypadającej w długi majowy weekend, kiedy to zaledwie w ciągu kilku dni na terenie naszego kraju miały się odbyć 4 wystawy, zaowocowało bardzo pokaźną stawką, aż 54 przedstawicieli rasy reprezentującą barwy: Polski, Rosji i Czech.

Najważniejsze w roku tytuły przypadły:

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2011 pies - TORRES BOYARIN Black Paradise Polonica FCI;

Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu Polski 2011 suka - BENTLEY Iz Chigasovo (RUS);

z porównania NJwR został TORRES;

Zwycięstwo Klubu Polski 2011 pies - KLASSNYI PAREN Iz Chigasovo (CZ);

Zwycięstwo Klubu Polski 2011 suka - Malahovskaja BARYNJA;

z porównania Zwycięstwo Rasy przypadło BARYNJI.

Gratulujemy serdecznie wszystkim, a szczególne brawa należą się Barynji, która to zdobywa w swojej karierze wystawowej trzeci raz ten zaszczytny tytuł. Pełne wyniki z wstawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja sylwetek zwycięzców TUTAJ i TUTAJ.

 

Zwyciężczyni Rasy Malahovskaja BARYNJA

zdjęcie: A. Florczuk

 

 VDH Europasieger i FCI Jahrhundertsieger 06-08 Maj Dortmund Niemcy

W roku 2011 na terenie Niemiec w dniach od 6 do 8 maja w Dortmundzie odbyły się dwie ważne wystawy. Pierwsza z nich to wystawa rangi FCI Jahrhundertsieger (jubileuszowa wystawa z okazji 100-lecia istnienia FCI), druga zaś to dobrze znana wystawa VDH Europasieger. W jeden weekend istniała więc możliwość zdobycia dwóch ważnych tytułów oraz 2xCACIB, 2xCAC, 4xVDH (bowiem 1 VDH zdobyte na tych wystawach liczone jest, jako 2xVDH), 2xres.VDH (każdy wniosek res. VDH zdobyty na tych wystawach nabiera mocy pełnego wniosku VDH). Na wystawie FCI-Jahrhundertsieger grupa druga oceniania była 7 maja (sobota), a ocenę rasy przeprowadził pan Hans Grüttner z Niemiec, zaś na wystawie VDH-Europasieger grupa II była oceniania 8 maja (niedziela), a ocenę rasy przeprowadził pan Dr. Tamás Jakkel z Węgier. Wystawa rangi FCI Jahrhundertsieger była również kwalifikacją na wystawę FCI-Centenary World Champion of Champion's, która odbędzie się w Brukseli w 2011 roku.

Wnioski CACIB lub res. CACIB zdobyte na wystawie FCI-Jahrhundertsieger są niezbędne, jeśli wystawca ma ochotę ubiegać się ze swoim podopiecznym unikatowy tytuł championa: FCI Centenary Show Champion (Jubileuszowy Champion FCI). Do zdobycia tego tytułu będzie upoważniało zgromadzenie dwóch wniosków CACIB lub 1 wniosku CACIB i 2 wniosków res. CACIB, które będą wygrane na następujących wystawach: FCI Centenary Winner Dog Show w Dortmundzie 2011 (majowa wystawa), FCI Centenary World Dog Show w Paryżu 2011 lub FCI Centenary European Dog Show w Leeuwarden  2011. Tytuł będzie miał charakter nie tylko honorowy, ale jak najbardziej praktyczny, bowiem będzie upoważniał do zgłaszania psa/suki do klasy championów. Więcej informacji na stronie http://www.fci-winner.de/.

Niestety mimo tak kuszącej propozycji wystawcy z Polski nie zdecydowali się powalczyć o te znaczące tytuły oraz możliwość rozpoczęcia drogi tego unikatowego championatu. Ringowa walka na wystawie FCI-Jahrhundertsieger rozegrała się więc pomiędzy psami hodowli niemieckiej oraz przyjezdnymi: 3 przedstawicielami rasy z hodowli rosyjskiej oraz  1 reprezentantem z Włoch plus z paroma akcentami polsko, rosyjsko, holenderskimi, bowiem na wystawach tych były prezentowane również importy właśnie z tych krajów do Niemiec. Na wystawie rangi FCI-Europasieger stawka była podobna, aczkolwiek nie wszystkie zgłoszone psy/suki zostały zaprezentowane.

 

Jakby nie patrzeć najważniejsze tytuły na wystawie FCI-Jahrhundertsieger przypadły hodowli rosyjskiej:

 

ZORRO S Zolotogo Grada - Jugenjahrhundertsieger (pies młodzież), import z Rosji do Niemiec;

AUDI Iz Chigasovo - Jugenjahrhundertsiegerin (suka młodzież), suka w rękach rosyjskich;

YULY CAESAR iz Chigasovo - Jahrhundertsieger (zwycięski pies), pies w rękach rosyjskich;

DUSHA DEVITSA Iz Angarskoi Zhemhuzhiny - Jahrhundertsiegerin (zwycięska suka), import z Rosji do Niemiec.

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymała DUSHA DEVITSA. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

DUSHA DEVITSA Iz Angarskoi Zhemhuzhiny BOB

 

Na wystawie FCI - Europasieger najważniejsze tytuły przypadły:

 

ZORRO S Zolotogo Grada - Jugendeuropasieger (pies młodzież), import z Rosji do Niemiec;

IVA-INESSA vom DUBRAVA - Jugendeuropasiegerin (suka młodzież), suka hodowli niemieckiej po rodzicach importach z Rosji do Niemiec;

ZAR S Zolotogo Grada - Europasieger (zwycięski pies), import z Rosji do Niemiec;

AMBRA vom Höchter Tal - Europasiegerin (zwycięska suka) hodowli niemieckiej.

Z porównania tytuł Zwycięzca Rasy otrzymał ZAR. Pełne wyniki z tej wystawy TUTAJ.

 

ZAR S Zolotogo Grada BOB

 

   Narodowa Wystawa Klubu NKP 28 Maj Moskwa Rosja

Jubileuszowa 20 Wystawa Narodowa Klubu NKP odbyła się w dniu 28 Maja w rosyjskich Sokolnikach. Rasę sędziowała p. N. Sedyh z Rosji.  Na wystawę zgłoszono 86 CTR-ów. W tym reprezentantów reprezentujących najznakomitsze hodowle rosyjskie, a także suczkę importowaną z Polski do Rosji,  jednego psa hodowli bułgarskiej i pozostającego w rękach bułgarskich oraz jednego psa hodowli rosyjskiej, ale pozostającego w rękach niemieckich. Oprócz standardowej oceny w ringu organizatorzy przewidzieli różne pokazy min.: szkolenia czy tańca z psem. Zaplanowano również konkursy np. na najlepszą parę dziecko i pies oraz najciekawsze przebranie. W tym roku pogoda i nastroje wśród wystawców dopisały. Organizatorzy zadbali o dobrą oprawę wystawy oraz ciekawe nagrody pamiątkowe.

Na wystawie zostały przyznane następujące tytuły: Champion NKP (dla Zwycięskiego Psa/Suki) i Młodzieżowy Champion NKP (dla Zwycięzców Młodzieży Psa/Suki).

Najważniejsze tytuły przypadły w udziale:

Kremelvskiy IMPERIYA - Najlepsze Baby w Rasie;

CHERNOOKAYA BOGINYA FREA - Najlepsze Szczenię w Rasie;

Kremlevskiy ZHEMCHUZHINA - Zwycięzca Młodzieży Suka, Młodzieżowy Champion NKP;

Malahovskiy EDAKIY HULIGAN - Zwycięzca Młodzieży Pies, NJwR, Młodzieżowy Champion NKP;

VINOVNITSA TORZHETSTVA S Zolotogo Grada - Najlepsza w Rasie Suka, Champion NKP;

Moskvorechie YASON - Najlepszy w Rasie Pies, Champion NKP i BOB.

ZAZNOBUSHKA Iz Chigasovo - Najlepszy Weteran w Rasie.

Najlepszą hodowlą jubileuszowej wystawy została hodowla p. S. Zolotovej ZOLOTY GRAD.

Wyniki z tej wystawy TUTAJ i TUTAJ, a pełna relacja fotograficzna TUTAJ.

 

VINOVNITSA TORZHESTVA S Zolotogo Grada i Moskvorechie YASON

zdjęcia: Fegin i Filin.

Wystawa Światowa 07-10 Lipiec  Paryż Francja 

W roku 2011 to Francja miała zaszczyt przygotowywać tą prestiżową wystawę. W dniach od 7 do 10 lipca Paryż był światową stolicą psiej urody. Łącznie na wystawę zgłoszono 36 364 zwierząt z czego Grupa II, jako najsilniej obsadzona reprezentowana była przez 4482 zwierząt. Niestety tak pokaźna liczba zgłoszeń sprawiła, że Grupa II sędziowana była samotnie i to już w pierwszy dzień wystawy, a mianowicie 7 lipca (czwartek). Biorąc pod uwagę fakt, że był to środek tygodnia część osób musiała zrezygnować z prezentacji swoich podopiecznych na tej wystawie. Francuzi założyli, iż dogodne położenie Paryża przyciągnie wystawców w różnych rasach z wielu krajów. I faktycznie w naszej rasie łącznie zgłoszono 136 CTR-ów reprezentujących 18 krajów europejskich - w tym skromnie 6 sztuk z Polski (zabrakło wystawców z USA).

W tym miejscu musimy jednak wspomnieć o paru organizacyjnych wpadkach. Po pierwsze przyjmowaniu zgłoszeń na wystawę towarzyszyła dość spora dezorganizacja. Wydawałoby się, że mamy XXI wiek, a droga elektroniczna to jedna z najszybszych i najwygodniejszych, by wypełnić i wysłać zgłoszenie swojego podopiecznego na tą wystawę. W praktyce okazało się, że strony do zgłoszeń on-line są przygotowane niedbale, mało czytelnie z wszędobylskim językiem francuskim. Ponad to na kilka dni przed wystawą, w niektórych rasach okazało się, że część zwierząt zgłaszanych on-line nie jest uwzględniona na listach wystawców, co wywołało zamieszanie i niepotrzebnie kosztowało wiele osób sporo nerwów.

Z racji sporej stawki zgłoszonych CTR-ów organizatorzy zdecydowali się podzielić sędziowanie oddzielnie na psy i suki. Do sędziowania zaproszono dwójkę sędziów rodem z Rosji. Pani Ivanishcheva Valentina oceniała psy, a pan Alexey Belkin - suki. I tu kolejna niespodzianka, bowiem organizatorzy tak ułożyli program wystawy, że poszczególne klasy w psach i sukach oceniane były jednocześnie, co skutecznie utrudniło wielu wystawcom prezentację swoich podopiecznych w ringach. Ostatecznie ze stawki 136 sztuk na wystawie zostało zaprezentowanych 116 CTR-ów.

Przyznano tytuły: Zwycięzca Świata i Młodzieżowy Zwycięzca Świata oraz Zwycięzca Weteranów.

Zwycięzcami Młodzieżowymi Świata zostali:

- pies: Malahovskiy EDAKIY HULIGAN;

- suka: IVA-INESSA Vom Dubrava.

Z porównania Najlepszym Juniorem został: Malahovskiy EDAKIY HULIGAN.

Zwycięzcami Świata zostali:

- pies: Blek Rossi ZHEROM;

- suka: CHARODEYKA Iz Russkoi Dinastii.

Najlepszym Weteranem w Rasie został ARBAT Bahrai.

Z porównania zwycięzcą rasy został: Blek Rossi ZHEROM.

Zwycięzcy Świata: Blek Rossi ZHEROM i CHARODEYKA Iz Russkoi Dinastii

 

Dwójka naszych reprezentantów uplasowała się na lokatach w swoich klasach. LUXOR Magnateria zdobył II lokatę w klasie młodzieży (zgłoszonych 17 sztuk, a wystawionych 12), a TEMIDA VALIKORD Willa Taira zdobyła III lokatę w klasie championów (zgłoszonych i wystawionych 15 sztuk). Gratulujemy!

Dzień zmagań zakończyły wybory najlepszych z najlepszych na ringu głównym. Oprawa jednak, jak na nasz gust skromna, ring niby spory, a mimo to ledwo mieścił stawki poszczególnych zwycięzców. Firma Eukanuba zdecydowała się przeprowadzić bezpośrednią transmisję z finałowych wyborów i tu kolejny klops, bo momentami serwer nie wytrzymywał ilości odwiedzających stronę internautów i śledzenie transmisji na żywo było znacznie utrudnione.

Mimo tych przestrzennych niedogodności na ringu głównym szczęście dopisało pięknemu Arbatowi, który w pokaźnej stawce weteranów Grupy II zajął III lokatę. Wybór Zwycięzcy Grupy II wzbudził u wielu obserwatorów mieszane emocje, bowiem sędzina z wybranej przez siebie finałowej 6 (do której zakwalifikował się również wspaniale prezentujący się Blek Rossi ZHEROM) w ostatecznym rozdaniu miejsc całkowicie pominęła naszym zdaniem faworytów do lokat czyli: Blek Rossi ZHEROMA i równie efektownego sznaucera miniaturę pieprz i sól.

Pełne wyniki z wystawy znajdują się TUTAJ, a prezentacja zwycięzców TUTAJ.

Na koniec dodamy, że w dość osobliwy sposób organizatorzy postanowili przedstawić wyniki z wystawy szeregując je w/g numerów katalogowych, a nie klas sędziowania i płci, co sprawiło, że można było dostać oczopląsu przy poprawnym zebraniu i uszeregowaniu pełnych stawek i rezultatów dla konkretnej rasy, nie wspominając już o tym, że otworzenie stron z wynikami w trakcie trwania wystawy graniczyło z cudem.

Mamy nadzieję, że w roku 2012 Austria, jako kraj któremu przypadnie zaszczyt zorganizowania tej wystawy stanie na wysokości zadania. Już dzisiaj wszystkich serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym ważnym dla każdego posiadacza psa wydarzeniu. Więcej informacji na oficjalnej stronie Światowej wystawy 2012: http://worlddogshow.oekv.at/?L=1.

 

A teraz trochę zebranej przez nas statystyki:

 

Liczba zgłoszonych CTR-ów w/g krajów:

KRAJ ILOŚĆ ZGŁOSZEŃ
Rosja 54
Niemcy 16
Ukraina 15
Francja 9
Włochy 8
Hiszpania 7
Polska 6
Węgry 6
Szwajcaria 3
Holandia 3
Słowacja 2
Izrael 1
Finlandia 1
Belgia 1
Czechy 1
Łotwa 1
Serbia 1
Estonia 1

 

Statystyka zdobytych ocen dla polskiej reprezentacji:

 

ilość psów i suk zgłoszonych reprezentujących Polskę łącznie (6)

łącznie ocen doskonałych: 4

 ilość psów i suk wystawionych reprezentujących Polskę łącznie (4)

psy (2)

suki (2)

psy

suki

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy

urodzone w polskich hodowlach

importy urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach
1 1 0 2 1 1 0 2

 

Statystyka zdobytych ocen psów i suk urodzonych w polskich hodowlach i reprezentujących inne kraje:

 

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów zgłoszonych na wystawę łącznie (2)

łącznie ocen doskonałych: 2

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów wystawionych na wystawie łącznie ( 2)

suki (2)

export Niemcy

1

2
export Rosja 1

Zdobycie wniosków CACIB lub res. CACIB na Wystawie Światowej były również niezbędne do ubiegania się o unikatowy tytuł championa: FCI Centenary Show Champion (Jubileuszowy Champion FCI), który z okazji 100-lecia FCI w tym roku możliwy jest do uzyskania. Do posiadania tego tytułu będzie upoważniało zgromadzenie dwóch wniosków CACIB lub 1 wniosku CACIB i 2 wniosków res. CACIB, które będą wygrane na następujących wystawach: FCI Centenary Winner Dog Show w Dortmundzie 2011 (majowa wystawa), FCI Centenary World Dog Show w Paryżu 2011 lub FCI Centenary European Dog Show w Leeuwarden  2011. Tytuł będzie miał charakter nie tylko honorowy, ale jak najbardziej praktyczny, bowiem będzie upoważniał do zgłaszania psa/suki do klasy championów.

Oficjalna strona wystawy: http://www.worlddogshow2011.fr/.

 

  Wystawowy maraton 01-08 Sierpień tournee po Bałkanach "Black Sea Winner"

W dniach  od 01 do 08 sierpnia odbyło się wystawowe tournee po Bałkanach "Black Sea Winner" w ramach, którego kilka państw na mocy międzynarodowych porozumień zdecydowało się w jednym kompleksie położonym w Albenie (Bułgaria) przeprowadzić wystawy rangi CAC i/lub CACIB swoich krajów z prawem przyznania tytułów championa na określonych przez siebie zasadach. To tournee zostało poprzedzone dwiema wystawami rangi CACIB, które odbyły się w dniach 30 i 31 lipca w miejscowości Constanta (Rumunia) odległej zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów od tego kompleksu. Była to niezwykła okazja dla wystawców: jeden wyjazd, 13 wystaw, 7 krajów i możliwość zdobycia: 7 championatów tych krajów, 2 Grand championatów,  Championatu Bałkan, Championatu Klubu NKP Bułgarii, tytułów: Black Sea Cup Winner, Black Sea Winner 2011, oraz wielu CAC-ów, CACIB-ów i kwalifikacji na Cruft's 2012 zaledwie w jeden wystawowy tydzień!. Na to tournee zdecydowali się również właściciele i zarazem hodowcy CYRTEZA Noc Kairu i wrócili z imponującą kolekcją tytułów:

Champion Cypru, Bułgarii, Grand Bułgarii, Mołdawii, Gruzji, Macedonii, Bałkan i Czarnogóry. Gratulujemy tak udanego występu!. Poniżej wyniki wystaw z tego tournee:

30 lipiec: CACIB Constanta. Więcej.

31 lipiec: CACIB Black Sea Cup Constanta. Więcej.

1 sierpień: CACIB Albena. Więcej.

2 sierpień: CAC Cypr I. Więcej, CAC Cypr II. Więcej.

3 sierpień: wystawa  klubu NKP Bułgarii Albena. Więcej, CACIB "Cruft's qualification" Varna. Więcej.

4 sierpień: CAC Gruzja. Więcej.

5 sierpień: CAC Mołdawia. Więcej.

6 sierpień: CACIB "Black Sea Winner" Albena. Więcej.

7 sierpień: CAC Macedonia I. Więcej, CAC Macedonia II. Więcej.

8 sierpień: CAC Czarnogóra. Więcej.

Więcej informacji organizacyjnych znajduje się na stronie http://blackseawinner.brfk.org/.

 

Wystawa Europejska 02-04 Wrzesień Leeuwarden Holandia

Zaszczyt zorganizowania wystawy tej rangi przypadł w roku 2010 Słowenii. Miasto, które w dniach 30 Września do 3 Października stało się stolicą psiej urody to Celje. Rasa Czarny Terier była oceniania w dniu 30 września (czwartek). Obsada sędziowska to: psy p. Schwab Gitty (LUX) i suki oraz wybór Zwycięzcy rasy Korzos Andras (H). Zgłoszono 113 Czarnych Terierów z 17 państw. Mimo mało sprzyjającej pogody (w tym czasie na Słowenii w skutek ulewnych deszczy wiele rzek i potoków wystąpiło z brzegów powodując liczne podtopienia i powodzie znacznie utrudniające poruszanie się po słoweńskich drogach) docelowo na wystawie pokazano 91 Czarnych Terierów. Stawka mocna, a i wybory emocjonujące. Ostatecznie tytuł Zwycięzcy Rasy wyjechał do Rosji dzięki wygranej, młodziutkiej, wschodzącej gwiazdy ringów: VINOVNITSY TORZHESTVA i poszerzył kolekcję tytułów zdobytych przez psy wyhodowane w hodowli "S Zolotogo Grada". Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ.

Wystawa Europejska w roku 2011 odbyła się w Holandii w mieście Leeuwarden w dniach od 1 do 4 września na terenach WTC Expo - zlokalizowanego w północnej części Leeuwarden. 

Przy okazji wystawy tej rangi zorganizowane zostały wystawy powiązane:

- 27 i 28 sierpień wystawa rangi CAC/CACIB w Rotterdamie;
- 27 sierpień do 3 września różne wystawy klubowe;
- 1,2 i 3 wrzesień wystawa rangi CAC w Leeuwarden (grupa II oceniana była 2 września - piątek, sędzia: Petru Muntean z Rumunii).

Na wystawie europejskiej grupa II oceniana była dnia 3 września (sobota). Ocenę przeprowadzał pan András Korózs z Węgier. CAC zdobyty na tej miał wartość podwójnego CAC czyli 1xCAC=2xCAC. Wystawy zostały tak zaplanowane, by w ciągu zaledwie jednego tygodnia umożliwić psom/sukom w wieku powyżej 27 miesięcy zdobycie championatu Holandii. Dodatkowo wystawa europejska była jednocześnie kwalifikacją na Cruft's 2012. Zdobywcy wniosku CACIB otrzymali również kwalifikację na wystawę Champion of Champions, która odbędzie się w Brukseli w 2011 roku.

Na wystawę zgłoszono 88 CTR-ów reprezentujących 15 państw (Rosja, Niemcy, Ukraina, Polska, Włochy, Szwajcaria, Hiszpania, Holandia, Litwa, USA, Francja, Węgry, Czechy, Izrael i Finlandia).

Z Polski zgłoszono łącznie 5 CTR-ów (wystawiono 3) plus urodzone w polskiej hodowli: 2 psy eksportowane na Węgry oraz 2 suki eksportowane do Rosji i Niemiec.

Zwycięzcami Młodzieżowymi Europy 2011 zostali:

- pies - Malahovskiy EDAKIY HULIGAN;

- suka - HIPPY GIRL S Zolotogo Grada.

Z porównania Najlepszym Juniorem w Rasie został Malahovskiy EDAKIY HULIGAN.

Zwycięzcami Europy 2011 zostali:

- pies - ZORRO S Zolotogo Grada;

- suka - OFELIYA S Zolotogo Grada.

Najlepszy weteran:

ARBAT Bahrai.

Z porównania zwycięzcą rasy został ZORRO S Zolotogo Grada. Gratulujemy!

Dwójka naszych reprezentantów uplasowała się na lokatach w swoich klasach. RUSŁAN Z Norblińskiej Doliny zdobył IV lokatę w klasie młodzieży (zgłoszonych 9 sztuk), a Malahovskaja TERRA MAGNATERIA zdobyła III lokatę w klasie otwartej (zgłoszonych 15 sztuk). Gratulujemy!

 

Statystyka zdobytych ocen dla polskiej reprezentacji:

 

ilość psów i suk zgłoszonych reprezentujących Polskę łącznie (5)

łącznie ocen doskonałych: 3

 ilość psów i suk wystawionych reprezentujących Polskę łącznie (3)

psy (1)

suki (2)

psy

suki

urodzone w polskich hodowlach

importy

urodzone w polskich hodowlach

urodzone w polskich hodowlach importy urodzone w polskich hodowlach
1 1 1 1 1 1

 

Statystyka zdobytych ocen psów i suk urodzonych w polskich hodowlach i reprezentujących inne kraje:

 

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów zgłoszonych na wystawę łącznie (4)

łącznie ocen doskonałych: 2 łącznie ocen bdb: 1

ilość psów i suk exportowanych z Polski do innych krajów wystawionych na wystawie łącznie (3)

suki (2)

export Niemcy

1

- 1

export Rosja

1 1 -

psy (1)

export Węgry 1 1 -

 

Czarne Teriery Rosyjskie doskonale zaprezentowały się również na Ringu Głównym, gdzie Franko Valada's RADMILA RULIS wygrała Best in Show Dnia i została Najlepszym Szczenięciem!, ARBAT Bahrai uplasował się na III lokacie podczas wyboru Best in Show Dnia Weterana, hodowla Yablunevyi Tsvit - I. Yablonki z Ukrainy również zajęła III lokatę na wyborze Best in Show Dnia na Najlepszą Hodowlę, zaś w konkursie Best in Show Dnia na Najlepszą Parę Hodowlaną I lokatę zajęli Kremlevskiy ZHELEZNYI FENIX i Kremlevskaya ZHEMHUZHINA.

Pełne rezultaty z wystawy TUTAJ i TUTAJ.

Zwycięzcy Europy 2011: ZORRO S Zolotogo Grada i OFELIYA S Zolotogo Grada

zdjęcie: p. S. Zolotova

Z okazji 100-lecia FCI w roku 2011 istniała możliwość zdobycia unikatowego tytułu championa: FCI Centenary Show Champion (Jubileuszowy Champion FCI). Do zdobycia tego tytułu upoważniało zgromadzenie dwóch wniosków CACIB lub 1 wniosku CACIB i 2 wniosków res. CACIB, które zostały wygrane na następujących wystawach: FCI Centenary Winner Dog Show w Dortmundzie 2011 (majowa wystawa), FCI Centenary World Dog Show w Paryżu 2011 lub FCI Centenary European Dog Show w Leeuwarden  2011. Tytuł ma charakter nie tylko honorowy, ale jak najbardziej praktyczny, bowiem upoważnia do zgładzania psa/suki do klasy championów. Miło nam jest poinformować, że tegoroczny zwycięzca Europy ZORRO S Zolotogo Grada spełnił warunki, by uzyskać ten tytuł!!! (FCI Centenary Winner Show (Dortmund) - Res. CACIB, World Dog Show (Paryż) - Res. CACIB i European Dog Show (Leeuwarden) - CACIB.

Więcej informacji na stronie wystawy https://www.eurodogshow2011.nl/.

 

Wystawa "Zwycięstwo Polski" 23 Październik Poznań Polska

W dniu 23 października 2011 roku w Polsce odbyła się jedna z najważniejszych wystaw w roku, a mianowicie wystawa międzynarodowa z prawem przyznania tytułu "Zwycięzca Polski", która dodatkowo nominowała zwycięzców do wzięcia udziału w wystawie "Crufts 2012".  Wystawa ta była połączona z wystawą rangi CACIB, która odbyła się dzień wcześniej. Na wystawie w dniu 23 października rasę sędziowała pani Nina Kharatishvili z Rosji. Na wystawę zgłoszono łącznie 37 Czarnych Terierów Rosyjskich. Połączenie dwóch wystaw tak ważnej rangi zaowocowało przybyciem wystawców nie tylko z Polski, ale również z Ukrainy i Rosji. Organizacja i przebieg wystawy, tak jak przystało na Oddział Poznański odbyło się na wysokim poziomie, czego niestety nie możemy powiedzieć o samym przebiegu sędziowania. Obserwując typowane przez panią sędzinę zwierzęta i rozstawianie ich na poszczególnych lokatach można było odnieść wrażenie, iż sędzina nie ma jednego sprecyzowanego typu rasy. W efekcie na lokatach znalazły się skrajnie różne w typie i wyrazie zwierzęta, co szczególnie dało się zauważyć w klasach psów. Trochę smuci fakt, że na tak ważną imprezę kynologiczną organizatorzy nie wyznaczyli do sędziowania osoby o dużym doświadczeniu, nie tylko ogółem z rasami, ale przede wszystkim z naszą rasą. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku się to zmieni. W tym roku udział tytułów rozłożył się nam międzynarodowo:

Młodzieżowi Zwycięzcy Polski:
pies: TARAS BUL'BA Iz Galickih Zemel, suka: Kremlevskiy ZEMLYANIKA (Rus).
Najlepszym Juniorem w Rasie została:
Kremlevskiy ZEMLYANIKA (Rus).
Zwycięzcy Polski:
pies: Kremlevskiy ZHELEZNYI FELIX (Rus), suka: RAPSODIA Z Norblińskiej Doliny.
Zwycięstwo Rasy:
Kremlevskiy ZHELEZNYI FELIX (Rus).

Gratulujemy !

Wyniki z wystawy TUTAJ.

 

   Wystawa Klubu ICRCHT 19 listopad Moskwa Rosja

W tym roku w dniu 19 listopada w Moskwie - Rosja - odbyła się wystawa rangi Champion Międzynarodowego Klubu Rasy pod patronatem Klubów (ОАОО - RIOPO i KS - RFSL). Na wystawie zostały przyznane następujące tytuły: Champion ICRCHT (dla Zwycięskiego Psa/Suki) i Młodzieżowy Champion ICRCHT (dla Zwycięzców Młodzieży Psa/Suki). Rasę sędziował p. Dik Barss (Holandia). To jedna z najważniejszych wystaw dla naszej rasy na terenie Rosji.

Tegoroczni zwycięzcy:

 

Malahovskiy YA - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

Soctvietie BARBARISKA - Młodzieżowy Champion ICRCHT;

DOROFEY Iz Russkoi Dinastii - Champion ICRCHT;

ABBATISSA S Zolotogo Grada - Champion ICRCHT.

Z porównania rasę wygrała suka wywodząca się z jednej z czołowych hodowli - ABBATISSA S Zolotogo Grada.

Pełne wyniki z wystawy TUTAJ.

 

ABBATISSA S Zolotogo Grada Zwycięzca Rasy

zdjęcie ze zbiorów S. Zolotovej

 

"Eurodogshow" 19-20 Listopad Kortrijk Belgia

Od 1973 roku w Belgii organizowana jest wystawa pod nazwą "Eurodogshow", która co roku przyciąga sporą rzeszę wystawców i zwiedzających. Jak podają organizatorzy jest to największa pod względem zgłoszeń wystawa odbywająca się w Belgii. W roku 2011 po raz 48 w dniach 19 i 20 listopada zaszczyt zorganizowania wystawy przypadł miejscowości Kortrijk. Szkoda, że tego typu impreza organizowana na najwyższym światowym poziomie nie cieszy się  dużą popularnością wśród właścicieli CTR-ów i w tym roku rasę reprezentowały zaledwie 3 samce. Rasę wygrał włoski Vanara SHAMAN.

Więcej o samej wystawie na stronie wystawy http://www.eurodogshow.be/.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768