O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Szczenię, jako drugi pies w domu

Każdy, kto nie chce stracić zaufania swojego Psa, a pragnie „zafundować” Mu Towarzystwo, w postaci Kochanego Szczeniaczka, powinien wiedzieć, w jaki sposób wprowadzić Malucha do domu, gdzie już „rządzą cztery łapy”….

Jeśli dotychczasowy Czworonożny Członek Naszej Rodziny zna hierarchię w Stadzie, oczekuje od Nas, abyśmy byli stabilni i sprawiedliwi. Oznacza to, że wprowadzenie Naszemu Dorosłemu Pupilowi Szczenięcia na rękach - wprost na Jego terytorium, zachwieje Jego wiarę w Nas i stworzy sytuację niebezpieczną dla Szczeniaka.

W poprzednim tekście pisałam o wprowadzeniu Szczenięcia do domu, i te zasady nadal obowiązują, jednakże, gdy nie jest On pierwszym psem, musimy odrobinę skomplikować sobie te pierwsze godziny wspólnego pożycia…..

Nie wnosimy Szczenięcia na rękach - niepotrzebnie Je wywyższając i nadając Mu wysoki status w Stadzie, ale poznajemy psy poza domem, na krótkim spacerku, tworząc „STADO”.

Uwaga na drzewka i krzaczki - nasz maluch jest w okresie kwarantanny!

Wchodzimy w tryb podróżny, naturalny dla każdego psa i spacerujemy… Następnie (lub najpierw) - zależy to od energii Naszego Pierworodnego - ustawiamy Szczenię tyłem do Starszego, umożliwiając Starszemu obwąchanie Malucha pod ogonem. W ten sposób przedstawimy Mu Nowego Członka Rodziny i jednocześnie uspokoimy, że nie pachnie jeszcze ani psem, ani suką i nie zagraża Mu w niczym - nie chce obniżyć Jego pozycji w Stadzie, na którą On tak ciężko pracował….. W świecie psów, ten, który pierwszy da obwąchać sobie „rufę”, musi być uległy - takie panują zasady! Maluch do Nowego Domu wchodzi na końcu!

NIGDY nie przedstawiamy sobie psów „twarzą w twarz”, ich oczy nie powinny się spotkać jako pierwsze, ale NOSY, bo PIES TO NOS!

Wówczas, gdy pies przestaje węszyć, a zaczyna pracować wzrokiem - wchodzi w tryb drapieżcy lub gladiatora, ponieważ nie zdążył przekonać się o zamiarach tego drugiego…  Patrząc prosto w oczy - „przeciwnik” rzuca Mu wyzwanie, a On ma trzy wyjścia - zignorować, unikać lub zaatakować!

Jeśli nasz Starszy Piesio jest równy lub mniejszy od szczenięcia CTR-a, wystarczy ustawić psy równolegle do siebie w przeciwne strony, tak, aby każdy z Nich miał pod nosem „dowód osobisty” drugiego - czyli zadek.

Pamiętajcie, abyście byli spokojni i asertywni, nie stresujcie się, bo Starszy Pies to wyczuje i postanowi pozbyć się problemu powodującego Wasz stres - czyli Malucha…

W następnych dniach, nie faworyzujemy Nowego Psiaka, bo Starszy będzie miał to nam za złe i zacznie „tępić" Młodego - jako potencjalne zagrożenie dla swojej pozycji w Waszym Stadzie - bądźmy sprawiedliwi i spokojni. Pozwólmy psom ustalić hierarchię pomiędzy sobą, ale bądźmy czujni, nie pozwalajmy Starszemu na bezsensowne „wyżywanie” się na Maluchu, wyraźnie dajmy Mu znać, że Szczenię należy do Nas i NIE WOLNO robić Mu krzywdy - bo inaczej to Maluch nie będzie nam ufał…

Prawdopodobnie Wasz obecny Pupil będzie ignorował Nowy Nabytek przez parę dni, dając Mu do zrozumienia, że nie życzy sobie, aby Ten przekraczał jego prywatną przestrzeń bez wyraźnego zaproszenia - ale wszystko jest w porządku! Będzie robił to, co i Wy musicie robić, po to, aby na wstępie wprowadzić zasady i ograniczenia istniejące w świecie psów, zrozumiałe dla szczenięcia (pod warunkiem, że hodowca nie odchowywał szczeniąt w izolacji od dorosłych psów, na przykład z tego powodu, że suka nie miała pokarmu - wówczas Wam współczuję - bo w tym wypadku, szczenię nie będzie znało żadnych psich zasad!) - zapytajcie o to!

Najlepiej będą wychowane szczeniaki z tych hodowli, gdzie mają do czynienia zarówno z Matką, jak i Ojcem, bo tam, Ojciec z góry wprowadza zasady nie zbliżania się bez zaproszenia, co chroni młode zwierzę przed utratą życia w wypadku kontaktu z  dorosłym agresywnym osobnikiem swojego gatunku….

Jak już wszystko się ułoży - Wasz Starszy Pies da Wam o tym znać, bawiąc się ze Szczeniaczkiem - możecie zacząć rozpieszczać…. Byle Oba na raz… w końcu macie dwie ręce?!

 

Behawiorystka

Julita Unterschutz

 

zdjęcia: p. W. Kłeczek: Aga Klara i Lady Tasha z hodowli Black Nexsuss FCI
 

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768