O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Kennel klatka - wyrafinowane więzienie czy przyjazne schronienie?

Kennel klatka, temat, który ostatnimi czasy stal się bardzo modny wśród właścicieli czworonogów i wzbudza co najmniej tyle samo emocji, co obroże zaciskowe. Moda na kennel klatki przybyła do Polski (jak większość wynalazków stworzonych z myślą o czworonogach) z Zachodu i bardzo szybko zyskała tyle samo zwolenników co i przeciwników.

Pierwowzór współczesnej kennel klatki został zaprojektowany dla wojska i po raz pierwszy użyto go w czasie II Wojny Światowej. Zbudowane z drewna boksy służyły wówczas do transportu psów wojskowych. Po zakończeniu II Wojny Światowej, w 1962 roku, niejaki Doxel zaprojektował model drewnianej klatki, która stosowana była do lotniczego transportu psów. W 1968 roku na rynku pojawiły się lżejsze klatki kennelowe wykonane z plastiku.

Współcześnie można wybierać w różnorodnych modelach kennel klatek, a ich zwolennicy zachwalają ich różnorodne zalety, zaś przeciwnicy zamykania w nich psów uważają taki proceder za bardzo okrutny. Jaka zatem jest prawda o klatkach kennelowych? Czy jest to przyjazne schronienie dla psa, a może jednak forma wyrafinowanego więzienia czworonoga? Naszym zdaniem odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, w jakich okolicznościach pies będzie w niej przetrzymywany oraz jak zostanie do tego przygotowany.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że behawior psów znacznie odbiega od ludzkich zachowań. Niestety, wiele nieporozumień powiązanych z kennel klatką wynika właśnie z błędnego rozumienia zachowań psów i nieznajomości ich trybu życia oraz wynikających z tego potrzeb. Sen jest jedną z ulubionych rozrywek czworonogów. Szczeniaki są w stanie spać i drzemać nawet 20 godzin na dobę! Dorosłe psy potrzebują nieco mniej snu. Standardem jest, że dorosły pies sypia co najmniej 12 godzin na dobę. Psy ras dużych i olbrzymich przesypiają większą część swojego życia, aktywizując się przez trzy-cztery godziny w ciągu dnia, i ponownie zapadając w drzemkę.

Każdy pies w naturalny sposób wybiera ciasne i osłonięte miejsce jako miejsce wypoczynku. Wbrew naszym ludzkim wizjom, pies czuje się znacznie lepiej, a także szybciej uspokaja się w ograniczonym, a nawet ciasnym miejscu. Z pewnością wiele osób czytających ten artykuł zauważyło, że ich psy lubią polegiwać pod stołem, między sofą, a ścianą (jeśli się tam tylko mogą wcisnąć), nie pogardzą też kątami pomieszczeń, wąskimi korytarzami, gdzie często podpierają ściany, a także ograniczoną przestrzenią pomiędzy oknem, a firanką i zasłoną... Takie zachowania wynikają z naturalnie zakodowanego w ich umysłach dążenia do zapewnienia sobie w trakcie odpoczynku strefy komfortu i przede wszystkim bezpieczeństwa. Wystarczy przyjrzeć się zachowaniom dzikich psowatych. Wszystkie szukają takiego legowiska (zwykle jakieś osłoniętej nory), które będzie bezpiecznym schronieniem, gdzie będą mogły zdrzemnąć się bez obawy, że zostaną czyimś posiłkiem. Tą naturalną cechę psów można właśnie wykorzystać przy przyzwyczajaniu ich do korzystania z kennel klatki, która z założenia powinna stać się taką psią norą, bezpiecznym azylem, gdzie można odpocząć, gdzie wróg bezpardonowo nie wtargnie.

Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie kennel klatki zastanów się po co to robisz i czy jest to optymalne rozwiązanie dla Twojego psa. Kennel klatka, jak każde urządzenie stworzone z myślą o psach, posiada swoje lepsze i gorsze strony. Tylko od Ciebie zależy, czy zastosowanie kennel klatki przyniesie korzyści dla Twojego psa.

Kraty i kojce niezbyt dobrze kojarzą się miłośnikom psów. Zazwyczaj przywołują na myśl obrazy smutnych psów schroniskowych. Ponadto utożsamiane są z pseudohodowlami, gdzie często w skandalicznych warunkach przetrzymywane są psy. Przez taki, nieco wypaczony pryzmat, oceniane są również kennel klatki. Nie taka jednak kennel klatka zła, jak ją malują relacje mało zorientowanych w temacie. Przede wszystkim warto zauważyć, że z kennel klatką statystyczny pies domowy ma stosunkowo dużą szansę spotkać się w swoim życiu. Dlaczego? Kennel klatki wykorzystywane są przede wszystkim do zapewnienia psu bezpiecznego transportu. Ponadto z kennel klatek korzysta wielu groomerów, którzy po wykonanej usłudze muszą zapewnić psu oczekującemu na odbiór przez właściciela bezpieczne miejsce na ten czas. Także w szpitalach weterynaryjnych, gdzie zwierzę musi pozostać na czas przeprowadzenia badań, niezbędnych zabiegów i rekonwalescencji korzysta się przede wszystkim z kennel klatek. Jak widać, już tylko z tych przytoczonych przykładów widać, że kennel klatka to nie przedmiot służący do świadomego więzienia psa, ale przedmiot ułatwiający sprawowanie kontroli nad psem i zapewniający mu przede wszystkim bezpieczeństwo.

Kennel klatka sama w sobie nie jest okrutna, ale ludzie mogą być okrutni wówczas, gdy niewłaściwie ją wykorzystują!!! Jeśli miałbyś zamknąć psa na 16 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu przez kolejne 10 lat, to tak, byłbyś okrutny i mógłbyś wyrządzić psu ogromną krzywdę psychiczną. Chcielibyśmy to podkreślić: to TY byłbyś okrutny, a nie kennel klatka, bowiem jest ona jedynie narzędziem, które wybrałeś i niewłaściwie użytkowałeś.

Smycz i obroża to psie akcesoria, które wszyscy akceptują. Wyprowadzanie psów na spacer bez nich uważane jest za nierozsądne postępowanie. A teraz popatrz na to z tej strony: smycz i obroża też mogą być skojarzone z okrucieństwem, jeśli użyjesz ich do przywiązania psa do budy i pozostawisz tak przez 24 godziny, użyjesz smyczy do skarcenia psa lub za jej pomocą przywiążesz psa do drzewa w lesie i go porzucisz... Tak, są to drastyczne przykłady, których celem jest to, byś uzmysłowił sobie, że wszystko uzależnione jest od zastosowania danego przedmiotu.

Prawidłowo używana smycz i obroża to niezbędne narzędzia do sprawowania kontroli nad psem, zapewnienia bezpieczeństwa psu oraz otaczającym go ludziom i innym zwierzętom. Utrzymywanie psa na smyczy w trakcie spacerów przynosi korzyści obu stronom. A teraz pomyśl, że przecież żaden pies nie rodzi się z umiejętnością chodzenia na smyczy i żaden bezwarunkowo nie akceptuje od razu noszenia obroży, gdy pierwszy raz próbujesz ją nałożyć. Poświęcasz czas na zapoznanie psa zarówno ze smyczą jak i obrożą, prowadzisz treningi, do momentu aż zwierzę zaakceptuje fakt noszenia obroży i spokojnego chodzenia na smyczy.

To samo dotyczy kennel klatki. Nic samo się nie zrobi. Zatem, jeśli myślisz o wprowadzeniu tego urządzenia to musisz poświęcić czas na trening, który zakończy się pełną akceptacją kennel klatki przez psa, a następnie musisz stosować ją poprawnie (i oszczędnie) dla bezpieczeństwa i korzyści Twojego psa.

Do czego może służyć kennel klatka w warunkach domowych?

W warunkach domowych kennel klatka może spełniać cztery podstawowe funkcje:

 1. funkcja wychowawcza:

  • nauka zostawania w samotności;

  • nauka utrzymywania czystości;

 2. funkcja prewencyjna:

  • chwilowe odseparowanie psa na czas wizyty w domu gości/nieznajomych;

  • czasowe odizolowanie suki w cieczce od przebywających w domu samców (lub odwrotnie);

  • kontrola nad psem znajdującym się w okresie rekonwalescencji (zwłaszcza, gdy w grę wchodzi ograniczenie ruchu);

 3. funkcja transportowa:

  • zapewnienie psu bezpiecznego miejsca na czas jego transportu (morskiego, lotniczego, lądowego);

 4. funkcja bezpiecznego azylu:

  • forma legowiska, w którym pies może komfortowo odpoczywać;

  • wyciszenie nadpobudliwego psa, który przejawia zachowania destrukcyjne w domu;

  • wyciszenie psa po zakończonym treningu;

  • bezpieczne schronienie dla psa w trakcie wyjazdów (np. wystawa psów, pobyt w hotelu);

  • zapewnienie psu nienaruszalnej i bezpiecznej przestrzeni w sytuacji, gdy w domu przebywają inne psy lub małe dzieci;

  • zapewnienie psu cierpiącego na nerwicę i bojącego się strzałów bezpiecznego miejsca np. w noc sylwestrową.

 5. inne zastosowania:

  • suszenie psa po powrocie ze spaceru.

Do czego NIE służy kennel klatka

 • kennel klatka nie powinna być nigdy traktowana jako kara dla psa za złe zachowanie! Zamykanie psa w kennel klatce tuż po tym jak np. pogryzł parę nowych szpilek, ze słownym karceniem go za ten czyn typu: zły piesek!!! może jedynie przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego i bardzo szybko zniechęci czworonoga do przebywania w zamknięciu. Trzymanie psa w klatce za karę burzy postrzeganie klatki jako bezpiecznego azylu!!!;

 • kennel klatka nie jest rozwiązaniem służącym do stałego rozdzielania dwóch psów, które się wzajemnie nietolerują!!!;

 • klatka nie służy także do zapoznawania ze sobą nieznajomych psów. Sytuacja, w której jeden z psów musi przebywać w klatce, która ogranicza jego możliwości odwrotu i skazuje go na konfrontację z innym, obcym czworonogiem, nie ma nic wspólnego z poczuciem bezpieczeństwa. Zamknięty w klatce pies czuje się zagrożony i w akcie desperacji może okazywać zachowania agresywne tylko po to, by się bronić;

 • kennel klatka nie jest rozwiązaniem na lęk separacyjny, który jest zaburzeniem polegającym na tym, że psy, które są pozostawione same sobie, cierpią na coś pomiędzy łagodnym, przewlekłym niepokojem, a pełnymi atakami paniki. Zamykanie w klatce może pogłębić ten stan. W przypadku tego typu zaburzenia potrzebne jest kompleksowe działanie;

 • kennel klatka nie powinna być stosowana do przedmiotowego przetrzymywania w nich psów w hodowlach;

 • kennel klatka nie służy do przetrzymywania w niej psa tylko dlatego, że Ty chcesz mieć spokój i nie chcesz zajmować się psem.

Kiedy należy bezwzględnie zrezygnować ze stosowania kennel klatki

 • gdy istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne;

 • gdy trening nie przynosi efektu, pies wyraźnie nie akceptuje klatki i się jej wręcz boi;

 • gdy w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura powietrza i zamknięcie psa w klatce groziłoby jego przegrzaniem.

Rodzaje klatek kennelowych

W chwili obecnej na rynku zoologicznym dostępnych jest wiele rodzajów kennel klatek, które wykonane są z różnorodnych materiałów. W zależności od przeznaczenia mogą one służyć jako stacjonarne kennel klatki przeznaczone do przetrzymywania w nich psów w warunkach pokojowych, mogą być przeznaczone do transportowania psów lub mogą łączyć obie te funkcje. Wybór odpowiedniej kennel klatki podyktowany jest przede wszystkim tym, do czego docelowo ma służyć. Przy wyborze pod uwagę trzeba wziąć takie czynniki, jak: koszt, trwałość, przenośność, bezpieczeństwo, funkcjonalność i styl.

W warunkach domowych dobrze sprawdzi się najpopularniejszy model, czyli metalowa (druciana) klatka z drzwiczkami. Takie klatki są zazwyczaj składane i można je również przewozić w aucie (waga uzależniona jest od wielkości klatki i materiałów, z jakich została wykonana). Klatki metalowe są stosunkowo wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu czystości, przewiewne i zapewniają psu stały kontakt z otoczeniem. Wadą tego typu klatek jest ich wygląd, bo (nie czarujmy się) żaden druciak nie będzie się dobrze komponował z wnętrzem salonowym i z pewnością będzie koszmarem projektanta, jeśli wymusimy na nim aranżację wnętrza z uwzględnieniem takiego osobliwego mebla. Ponadto tego typu klatki do lekkich nie należą (czym większy pies, tym cięższa klatka), no i brzęczą. Odgłosy wydawane przez metalowy stelaż klatki mogą być irytujące nie tylko dla samych psów, ale także mogą być nieakceptowalne przez domowników, zwłaszcza wówczas, gdy zapadnie błoga cisza i będą oni chcieli odpocząć, a ten odpoczynek będzie kilkanaście razy na dobę burzony przez psa moszczącego się we wnętrzu klatki. Bardzo wrażliwe na dźwięki psy mogą całkowicie odmówić wchodzenia do metalowej klatki, właśnie ze względu na jej trzeszczenie. Należy także pamiętać, że istnieją psy tak zdeterminowane, że będą w stanie zniszczyć metalowe pręty!

Z myślą o psach z niszczycielskimi zapędami na rynku pojawiły się klatki kennelowe wykonane z solidnych metalowych prętów. Tego typu klatki powinny poradzić sobie z niszczycielskimi zapędami nawet najbardziej niesfornych psów. Niestety, nie wyglądają one zbyt estetycznie, żeby nie napisać, że są dość siermiężne w odbiorze. Ponadto mają charakter stacjonarny i są stosunkowo ciężkie.

Dla osób, które chciałby połączyć użytkowość z estetyką na rynku pojawiła się oferta kennel klatek, którym nadano charakter mebli pokojowych. Wykonane są one z łączonych materiałów: metal i drewno, a ich wygląd ma przypominać komody, które można wkomponować w wystrój wnętrza. Tego typu kennel klatki mają jedynie charakter stacjonarny. Choć estetycznie wyglądają i mogą zapewnić psu strefę komfortu, ich wadą jest wysoka cena, a także waga. Tego typu klatki mogą być również trudne w utrzymaniu czystości i są podatne na zniszczenia - zwłaszcza, jeśli pies ma problemy natury emocjonalnej - gryzie i drapie. Dlatego wybór takiej klatki może być dobrym rozwiązaniem dla osoby, która chce zapewnić jedynie psu bezpieczny azyl, a pies nie ma zapędów niszczycielskich i innych problemów behawioralnych.

Z myślą o osobach często podróżujących powstały przenośne kennel klatki materiałowe. Bez wątpienia inspiracją do ich stworzenia były funkcjonalne namioty. Tak, dobrze czytacie. Klatki materiałowe konstrukcją właśnie je przypominają: wykonane są z giętkich elementów i materiału wodoodpornego. Drzwiczki można zwinąć, również boczne ścianki można zwinąć, dzięki temu psu można zapewnić lepszą wentylację, bowiem ma on dostęp do okien pokrytych siateczką. Niewątpliwym atutem tego typu klatki jest jej lekkość i możliwość złożenia. Klatka materiałowa, którą szybko i łatwo można złożyć to doskonałe rozwiązanie na wystawę lub weekendowy wypad. Należy wziąć pod uwagę fakt, że choć tego typu klatka ma sporo zalet, nie zastąpi ona typowej kennel klatki i nie powinna być w tym celu wykorzystywana, bowiem pies z łatwością może ją zniszczyć. 

Dla osób, które chciałby połączyć dwa w jednym stworzono kennel klatki w postaci transporterów. Transportery plastikowe to jedne z najpopularniejszych wersji takich klatek. Wykonane są one z wytrzymałego plastiku, a jedynie drzwiczki mają wstawki wykonane z metalowych prętów. Są stosunkowo lekkie. Z założenia tego typu klatki służą przede wszystkim do transportowania psów. Ich wnętrze zapewnia psu bezpieczeństwo, przy wystarczającej wentylacji. Tego typu klatki (spełniające wytyczne danych linii lotniczych) są niezbędne do transportowania psów w samolotach. W niektórych sytuacjach (krótkotrwale) transporter tego typu może również spełniać funkcję typowej kennel klatki. Sprawdzi się zwłaszcza na wyjazdach np. wakacje czy wystawy psów. Ze względu na ograniczone miejsce w transporterach, nie polecamy ich jako podstawowej wersji kennel klatki wykorzystywanej na co dzień w domu.

W różnych wersjach dostępne są również transportery metalowe. Są to odpowiednio wykonane klatki (często na zamówienie), które montuje się w samochodach. Ich głównym celem jest zapewnienie psu bezpieczeństwa w trakcie transportu samochodowego.

Jak wybrać klatkę dla psa?

Wybierając klatkę dla psa należy pamiętać o tym, aby była przede wszystkim funkcjonalna. Ponadto powinna ona być dostosowana do wielkości psa, jego wieku, temperamentu i ewentualnych problemów behawioralnych. Kennel klatka dla psa powinna być na tyle duża, żeby umożliwiała czworonogowi swobodne siadanie, wstawanie, obracanie się i leżenie z wyciągniętymi łapami. Dobrze, by była 5-10 cm wyższa niż kłąb psa. Producenci klatek kennelowych zazwyczaj podają, dla jakich ras (lub wagi i wzrostu psa) dany model jest przeznaczony. Można zatem kierować się wytycznymi podanymi przez producenta.

Klatka i co jeszcze, by poprawić komfort przebywania w niej psa?

Należy pamiętać, że sam zakup klatki to jeszcze nie wszystko. Kennel klatka ma przede wszystkim spełniać zadanie bezpiecznego azylu, w którym pies będzie chętnie odpoczywał, dlatego też trzeba zadbać o pewne detale, które będą niezbędne. Do klatki należy dokupić odpowiedniej wielkości legowisko. Jeśli kennel klatka będzie przeznaczona do nauki czystości dla szczenięcia, to przydadzą się również tzw. dry bedy. Obowiązkowo w kennel klatce musi się znaleźć miska z wodą, bowiem pies musi mieć do niej stały dostęp. Ze względu na fakt, że istnieje duże prawdopodobieństwo wylania wody z wolnostojącej miski, można zainteresować się metalową miską, która mocowana jest do klatki za pomocą specjalnego uchwytu zamocowanego na stałe do boków/drzwiczek klatki. Na rynku dostępne są również różnorodne podajniki wody, które można zamontować na klatce. Uzupełnią one wodę w misce w momencie wypicia jej przez psa. Warto też zadbać o zestaw różnorodnych zabawek, najlepiej dydaktycznych, w które można poupychać smakołyki. Tego typu zabawki mogą na nieco dłużej zająć psa przebywającego w klatce i tym samym czas upłynie mu szybciej i ciekawiej. Zabawki wypełnione jedzeniem sprawią również, że pies zbuduje sobie przyjemne skojarzenia z klatką i łatwiej się wyciszy. Jak już pisaliśmy wyżej, psy lubią zaciszne miejsca, dlatego też okrycie klatki jakąś narzutką może przynieść wymierne korzyści terapeutyczne. Należy jednak pamiętać, aby we wnętrzu klatki panowała akceptowalna temperatura i była zapewniona odpowiednia wentylacja! Na koniec wspomnimy o kilku gadżetach, które mogą być pomocne przy wyciszaniu psów nadpobudliwych, lękliwych i zestresowanych. Co mamy na myśli? Muzykę i feromony. Od jakiegoś czasu naukowcy na całym świecie zajmują się badaniem wpływu muzyki na zachowanie zwierząt. Wyniki prowadzonych eksperymentów pokazują, że psy gustują w Bachu i Schumannie. Psy, którym odtwarzano muzykę klasyczną, były spokojniejsze, mniej wokalizowały, więcej czasu spędzały na odpoczynku i spokojnych zabawach. Współcześnie bardzo często muzykę relaksacyjną czy klasyczną wykorzystuje się w terapii behawioralnej psów, szczególnie w przypadku różnego typu zaburzeń, takich jak lęk separacyjny czy fobia dźwiękowa. Z kolei feromony są naturalnymi substancjami wydzielanymi przez zwierzęta, stanowiącymi ważny czynnik komunikacji niewerbalnej między zwierzętami, a także mogącymi wywoływać zmiany w zachowaniu oraz zmiany neurologiczne w organizmie. U psów feromony bruzdy mlekowej suki wyciszają szczenię, pomagając w przystosowaniu się do nowego środowiska. Badania dowiodły, że feromony te uspokajają również psy dorosłe, wpływając na pozytywne relacje z otoczeniem i równowagę emocjonalną. Psim preparatem feromonowym dostępnym na rynku jest Adaptil (D.A.P) firmy CEVA.

Gdzie ustawić kennel klatkę?

Każdy pies będzie miał w tym względzie inne preferencje, ale warto pamiętać, że większość psów lubi pozostawać w stałym kontakcie wzrokowym ze swoim opiekunem. Dlatego też warto kennel klatkę ustawić w pomieszczeniu, w którym domownicy przebywają stosunkowo najdłużej, pies przebywa w nim najczęściej i dobrze się w nim czuje. Warto też zadbać o to, by pies miał z tego miejsca dobry punkt obserwacyjny. Zdecydowanie kennel klatka nie powinna stać w miejscu stale nasłonecznionym, narażonym na przeciągi, w pobliżu kaloryfera (istotne w sezonie grzewczym), najzimniejszym i w stale uczęszczanym ciągu komunikacyjnym.

Ile czasu pies może spędzać w kennel klatce?

To stosunkowo newralgiczne i podchwytliwe pytanie, na które można odpowiedzieć następująco: jeśli kennel klatka będzie stanowiła jedynie formę legowiska, z otwartymi drzwiczkami, to oczywiście wszystko zależy od preferencji psa. Może on w niej przebywać tak długo jak będzie miał na to ochotę. W sytuacji, gdy kennel klatka będzie stosowana w określonym celu, czyli pies będzie w niej pozostawał zamknięty, to ilość spędzanego w niej czasu powinna być starannie przemyślana.

Na początek zastanówmy się ile czasu pies może spędzać sam w domu bez uszczerbku dla swojej psychiki? Oczywiście na to pytanie też nie ma jednej, słusznej i uniwersalnej odpowiedzi, bowiem wiele zależy od tego, w jakim wieku jest pies, jaki jest jego temperament i ile czasu właściciel poświęca mu, gdy jest w domu. Najczęściej podaje się, że psy mogą zostawać 8-9 godzin, a sporadycznie nawet 10-12, pod warunkiem, że w międzyczasie jego potrzeby fizjologiczne i społeczne będą w pełni zaspokajane. Nie ma co się czarować i trzeba to jasno napisać. Większość osób pracuje, a to oznacza, że w ciągu dnia psy spędzają same w domu właśnie 8-10 godzin.

Oczywiście tych zależności nie można przełożyć na psa pozostawionego w zamkniętej kennel klatce. Pies pozostawiony sam w domu wciąż ma do dyspozycji większy metraż, niż ten dostępny w kennel klatce. Ponadto pod uwagę trzeba również wziąć wiek psa i możliwości jego pęcherza. Czym młodsze szczenię, tym potrzeba wyprowadzania jest częstsza, a tym samym czas przebywania psa w kennel klatce ulega skróceniu. Przyjmuje się, że psy w wieku od 11 do 14 tygodni mogą być zamknięte w kennel klatce maksymalnie do 3 godzin. Psy w wieku od 15 do 16 tygodni mogą pozostać w zamkniętej kennel klatce przez cztery godziny. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt twierdzi, że szczeniąt poniżej 6 miesięcy nie należy pozostawiać zamkniętych w kennel klatce dłużej niż na 3-4 godziny.

Dorosły pies, w pełni przeszkolony pod względem akceptacji kennel klatki, który ma wyrobione nawyki wychodzenia na spacer o określonych porach, może przebywać w zamkniętej kennel klatce optymalnie do pięciu godzin. Według Modern Dog Magazine większość dorosłych psów może pozostawać w kennel klatce przez około pół dnia, dopóki będą one miały zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i stymulacji w czasie, gdy nie będą przebywały w kennel klatce. Wiele dorosłych psów stosunkowo dobrze znosi zamknięcie w kennel klatce przez około osiem godzin, podczas gdy ich właściciele pracują, ale pozostawianie psa na dłużej w zamkniętej kennel klatce może powodować dodatkowe problemy behawioralne. Jeśli intensywnie pracujesz, zastanów się nad takim zorganizowaniem czasu domowników, aby pies mógł częściej opuszczać kennel klatkę. Możesz również pomyśleć o zapewnieniu psu opieki rodziny, znajomych czy profesjonalnego opiekuna psów, który wypuści psa z kennel klatki i wyprowadzi go na spacer w czasie, kiedy Ty jesteś zajęty pracą.

Przyzwyczajanie psa do kennel klatki

Samo wprowadzenie kennel klatki nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, ale wymaga odpowiedniego podejścia, czasu, zaangażowania i systematyczności. Do przebywania w kennel klatce można przyzwyczaić większość psów. Przy prawidłowym postępowaniu zarówno szczeniak ledwie kupiony z hodowli, jak i kilkuletni pies przygarnięty ze schroniska czy fundacji może zaakceptować i polubić przebywanie w kennel klatce.

Poniższe wskazówki oparte zostały na treningu klatkowym prowadzonym przez Jean Donaldson, która jest założycielem i głównym instruktorem Academy for Dog Trainers, która od 1999 roku przeszkoliła i certyfikowała ponad 700 trenerów psów (behawiorystów i szkoleniowców).

 1. Na początku należy nabyć kennel klatkę, która spełni Wasze oczekiwania i będzie dobrana do wymagań psa. Kennel klatkę należy postawić w miejscu, gdzie domownicy spędzają większość czasu. Jeżeli pies jest szczeniakiem, kennel klatkę warto na noc przestawiać do sypialni, do momentu pełnej akceptacji kennel klatki przez psa. Gdy to nastąpi można kennel klatkę ustawić w jej docelowym miejscu.

   

 2. Do klatki należy włożyć posłanie psa, a jeżeli jest to szczenię, to dno warto wyściełać tzw. dry bedem, ponadto bardzo pomocne może być włożenie do środka kennel klatki kocyka, bądź kawałka szmatki z zapachem kojca, w którym szczenię było wychowane. Do klatki należy też włożyć zabawki edukacyjne i warto w niej porozrzucać smakowite przekąski. Ulubioną zabawkę psa dobrze jest przywiązać do kratki, w najdalszym kącie kennel klatki. Z tak przygotowaną klatką trzeba zaznajomić psa. Czworonóg powinien samodzielnie obwąchać klatkę i bez niczyjej ingerencji wejść do niej. W porze karmienia, miskę z jedzeniem należy wkładać do kennel klatki. Cykl taki powinien trwać kilka dni. Pies powinien swobodnie wchodzić i wychodzić z klatki, kiedy tylko ma na to ochotę. 

   

 3. Po kilku dniach, gdy pies swobodnie wchodzi i wychodzi z klatki, można zacząć właściwy trening. Na początek trzeba wybrać dwie wyraźne komendy, za pomocą których przekażesz psu jasny komunikat dotyczący wejścia/wyjścia z klatki. Np.  „na miejsce” (gdy chcesz, by pies wszedł do klatki) i „wyjdź na zewnątrz” (gdy chcesz, by pies opuścił klatkę). Postępuj wg niżej zamieszczonego schematu:

  1. wydaj polecenie „na miejsce” i wrzuć do klatki smakołyk;

  2. entuzjastycznie chwal psa, gdy ten na komendę wchodzi do klatki i je smakołyk;

  3. następnie wydaj polecenie „wyjdź na zewnątrz” i zachęć psa do wyjścia (ALE BEZ UŻYCIA SMAKOŁYKA);

  4. ponownie entuzjastycznie pochwal psa, gdy tylko wyjdzie z klatki (ALE JUŻ BEZ NAGRADZANIA SMAKOŁYKIEM);

  5. powtórz punkty od a do e kilka razy;

  6. zmień kolejność czynności: wydaj polecenie „na miejsce”, a nagródź psa smakołykiem dopiero jak wejdzie do klatki;

  7. jeśli pies nie chce wejść do klatki po wydaniu polecenia, to wykaż trochę cierpliwości i poczekaj;

  8. nie wydawaj polecenia drugi raz, nie łam się i nie wrzucaj smakołyka do klatki, żeby pies podążył za nim;

  9. jeśli pies nie chce wejść dla klatki tylko na podaną komendę to skończ sesję i zostaw psa bez słowa. Odczekaj chwilę i wróć do ćwiczenia. Rozpocznij sesję od punktu f w dalszym ciągu nie wrzucaj smakołyków do klatki;

  10. kiedy w końcu pies wejdzie do klatki (wszystkie w końcu wchodzą wcześniej czy później) nagródź go sowicie nawet kilkoma smakołykami oraz wylewną pochwałą i na tym skończ tą sesję;

  11. pamiętaj, by po każdej sesji pies miał uczucie niedosytu i zachował chęć do dalszych ćwiczeń.

  Pamiętaj - cierpliwość i wytrwałość to najlepsi sprzymierzeńcy w wychowaniu nie tylko psa. Jeżeli czujesz, że tracisz cierpliwość przerwij ćwiczenie i wróć do niego za jakiś czas. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, każdy uczy się w nieco inny sposób i w nieco innym tempie.

   

 4. Jeżeli po kilku dniach ćwiczeń pies opanuje wszystkie komendy z punktu 3 czas na kolejny etap. Zapewnij sobie dobrą książkę, bądź film. Usiądź blisko klatki, włącz film, bądź przygotuj sobie książkę. Do klatki włóż jakąś smakowitą przekąskę, z którą pies będzie musiał się trochę „pomęczyć”. Zawołaj psa i wydaj mu komendę „na miejsce”. Kiedy pies wejdzie do środka pochwal go i tym razem zamknij drzwiczki od klatki. Udawaj że czytasz, bądź oglądasz film i jednocześnie obserwuj dyskretnie zachowanie psa. Po upływie chwili wyjdź dosłownie na chwilę do innego pomieszczenia np. po jakiś napój. Wróć i kontynuuj oglądanie, bądź czytanie książki. Powtórz wychodzenie z pokoju kilkakrotnie. Jeśli w międzyczasie pies będzie próbował wydostać się lub będzie w jakikolwiek inny sposób manifestował swoje niezadowolenie z pobytu w klatce to kompletnie go ZIGNORUJ (chodzi o to, by pies nie uczył się, że jego zachowanie przynosi skutek w postaci otwarcia drzwi). Kiedy już skończysz czytanie książki, bądź oglądanie filmu, możesz otworzyć drzwiczki i wydać komendę psu „wyjdź na zewnątrz” pod warunkiem, że pies zdążył się w międzyczasie uspokoić. Jeśli nadal walczy z klatką poczekaj aż odpuści i opanuje emocje. Wyczuj moment i otwórz drzwiczki w chwili, gdy się wyciszy. Postaraj zachowywać się w stosunku do psa opuszczającego klatę stosunkowo neutralnie. Po chwili wydaj ponownie komendę „na miejsce”. Jeśli pies wejdzie do środka nie zamykaj drzwiczek, ale nagródź psa i go entuzjastycznie pochwal, gdy jest w klatce (pies musi skojarzyć i utrwalić sobie, że wszelkie dobre rzeczy, jak smakołyki i pochwały zdarzają się w klatce). Gdyby pies miał opory przed ponownym wejściem do klatki, zmotywuj go dobrym smakołykiem i pochwal go dopiero wówczas, gdy wejdzie do klatki. Teraz wydaj polecenie „wyjdź na zewnątrz” i ponownie zachowaj względem psa neutralność. Powtarzaj ćwiczenie przez kilka kolejnych dni. Wydłużaj czas zamkniętych drzwi i Twojej nieobecności w pokoju.

   

 5. Przez kolejne dni ćwicz wchodzenie psa do klatki i zamykaj drzwiczki, jak to opisano w punkcie 4. Psa, który akceptuje krótkotrwałe pozostawanie w zamkniętej klatce pozostawiaj w klatce na dłuższe okresy w różnym czasie w ciągu dnia. Gdy pies przebywa w klatce, zajmij się swoim sprawami. Nie zapominaj o wkładaniu do klatki smakowitych kąsków, których zjedzenie wymagać będzie od psa czasu i umiejętności. Pamiętaj, że gryzienie i żucie jest dla psa naturalnym zajęciem, wówczas gdy musi pozostać sam w stanie bezczynności. Dla ząbkujących szczeniąt jest to nawet wyższa potrzeba, która łączy dwa w jednym. Gdyby pies próbował manifestować swoje niezadowolenie, oczywiście IGNORUJ jego protesty.

   

 6. W momencie, gdy pies w pełni zaakceptuje klatkę i będzie do niej chętnie wchodził i spokojnie będzie pozostawał w zamkniętej klatce czas na finał. Teraz musisz pozostawić psa w zamkniętej klatce podczas Twojej nieobecności w domu. Zacznij od krótkiego wychodzenia z domu i stopniowo wydłużaj czas. Jeżeli masz taką możliwość ustaw w domu kamerkę, tak abyś miał podgląd na to jak pies zachowuje się w klatce, gdy ma świadomość tego, że poza nim nikogo już nie ma w domu. Na podstawie jego zachowania będziesz wiedział czy cały trening przebiegł poprawnie i czy pies jest już gotowy na to, by pozostawać zamknięty w klatce na czas Twojej nieobecności w domu. Pamiętaj! Zanim zostawiasz psa zamkniętego w klatce musi być on po spacerze, wybiegany i najlepiej zmęczony. Korzystaj z klatki tylko wówczas, gdy jest to całkowicie niezbędne. Ograniczaj czas pozostawania psa w klatce. Nie traktuj klatki jako sposobu na niewychowanego psa. Korzystanie z klatki nie zwalnia Cię z pracy z trudnym psem!!!

Pięć błędów popełnianych przy wprowadzaniu kennel klatki

 1. zamykanie psa w kennel klatce za karę;

 2. zamykanie psa w kennel klatce na siłę;

 3. otwieranie kennel klatki wówczas, gdy pies wymusza takie działanie swoim zachowaniem (piski, szczekanie, drapanie);

 4. zamykanie psa w kennel klatce na bardzo długi okres czasu;

 5. przeszkadzanie psu odpoczywającemu w kennel klatce.

Czy kennel klatka jest bezpieczna?

Kennel klatka powinna być wprowadzona z jakiegoś określonego powodu. Z założenia ma ona stanowić dla psa bezpieczny azyl, w którym będzie mógł odpocząć, i w którym nic złego mu się nie stanie. Zatem odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama. Odpowiednio przeprowadzony trening i pełna akceptacja kennel klatki przez psa powinny przynieść wymierne korzyści. Osoby, które zechcą krytykować uzasadnione stosowanie kennel klatki powinny zastanowić się nad tym, że zostawiając psa w zamkniętym domu czy mieszkaniu tak naprawdę również pozostawiają psa w klatce.... tylko nieco większej... Takie są realia życia w cywilizowanym świecie, a wolność psów skończyła się bardzo dawno - wraz z ich udomowieniem... Różnica pomiędzy zostawieniem psa w kennel klatce, a zamkniętym domu/mieszkaniu polega jedynie na ilości dostępnego dla psa metrażu i czyhających na niego w domu/mieszkaniu różnych niebezpieczeństwach. Pies, który wykazuje zachowania destrukcyjne podczas nieobecności właścicieli w domu, z pewnością będzie bezpieczniejszy, gdy zostanie zamknięty w klatce. Jego właściciele mogą być pewni, że w amoku niszczenia mienia domowego nie zrobi sobie krzywdy np. przegryzając elektryczne kable.   

Reasumując

Mądrze stosowana kennel klatka może przynieść wymierne korzyści zarówno dla samego psa jak i jego właściciela. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy bezpiecznym azylem, a wyrafinowanym więzieniem istnieje zaledwie cienka granica. Każde szczenię wymaga odpowiedniej socjalizacji. Każdy pies, który wykazuje jakieś problemy behawioralne wymaga zastosowania działania kompleksowego (właściwa socjalizacja, szkolenie, terapia, leki). Każdy pies wymaga poświęcenia mu czasu i uwagi. Stosowanie kennel klatek z założeniem, że one same rozwiążą wszelkie problemy, jakie stwarza pies, jest błędnym założeniem. Kennel klatka ma być przede wszystkim narzędziem wspomagającym koegzystencję psa i jego właściciela. Towarzyski pies, jakim jest CTR, nie może być pozostawiony samemu sobie i izolowany 10 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu, przez 52 tygodnie w roku. Takie postępowanie jest okrutne i zapewnia bardzo złą jakość życia psa. Brak interakcji i towarzystwa najprawdopodobniej skończy się na tym, że Twój pies będzie miał problemy emocjonalne, depresję i problemy behawioralne. Jeśli brak Ci czasu i/lub nie masz ochoty zajmować się psem, to zastanów się czy jest Ci on w ogóle potrzebny...

Redakcja Portalu Świat Czarnego Teriera

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768