O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Jak chronić szczeniaka przed nim samym...

 

Maluchy są ciekawe świata, chcą poznawać go wszystkimi zmysłami. Nie zawsze jednak jest to dla nich bezpieczne. I choć nie mówi się o tym otwarcie, wielu wypadków z udziałem szczeniąt można uniknąć. By tak się stało, konieczne jest przewidywanie następstw zachowań bardzo kreatywnych psich podrostków. Opiekunowie muszą wykazać się dużą wyobraźnią, ale też znacznie ograniczyć ryzyko niepożądanych incydentów poprzez właściwe przygotowanie samych siebie na posiadanie małego czworonoga i oczywiście otoczenia, w którym będzie on dorastał.

 

Jednym z dość powszechnych obecnie trendów jest uczłowieczanie psów, jednak traktowanie ich tak, jakby miały cechy, które są specyficzne dla ludzi - bez względu na to czy opiekun czworonoga robi to świadomie czy nieświadomie - może spowodować niezliczoną ilość problemów. Trzeba uzmysłowić sobie, że my - ludzie - inaczej rozumiemy świat. Inaczej go odbieramy i stosujemy w odmienny sposób gamę narzędzi poznawczo-odbiorczych, w które wyposażyła nas natura. Szczenię kieruje się przede wszystkim instynktami. W wieku szczenięcym wiele z nich nie jest jeszcze w pełni rozwiniętych. Bardzo często ciekawość, bierze górę nad wrodzonymi zachowaniami obronnymi i.... nieszczęście gotowe...

 

Ze szczeniakiem powinno się obchodzić mniej więcej tak, jak z 2-3 letnim dzieckiem. Trzy główne zasady:

  • OCZY NA OKOŁO GŁOWY

  • PRZEWIDYWANIE

  • NADZÓR

Oparzenia

Psie maluchy to bardzo ciekawskie stworzenia, a jeśli coś jeszcze zachęcająco pachnie, wydaje interesujące dźwięki, bądź w inny sposób przyciąga uwagę szczeniaka, to bez wątpienia znajdzie się w kręgu jego zainteresowania. Maluchy skaczą, ciągną za obrusy, niezdarnie biegając, wpadają na meble i przewracają mniej stabilne elementy wyposażenia mieszkania. Co się z tym wiąże? Mogą wylać na siebie gorące płyny, mogą oparzyć się ogniem z kominka, żelazkiem, bądź każdym innym gorącym przedmiotem.

 

Jak temu zapobiec?
Kubki z gorącymi napojami oraz garnki i naczynia z gorącymi potrawami należy stawiać poza zasięgiem szczeniaka. Należy również ograniczyć przebywanie malucha w kuchni wówczas, gdy ktokolwiek z domowników przygotowuje posiłki, a szczenię nie jest nadzorowane przez opiekuna. Warto stosować odpowiednie zabezpieczenia (zamykanie drzwi na klucz, bramki, bądź barierki zabezpieczające), tak aby szczenię nie pozostawało w kuchni samo, zwłaszcza gdy znajdują się w niej na widoku garnki, patelnie czy brytfanki z gorącymi potrawami. Wskazane jest wyrobienie sobie nawyku odstawiania wszystkiego co gorące w miejsca, które znajdują się poza zasięgiem ciekawskiego czworonoga.

 

Upadki

Podobno koty spadają na cztery łapy. Czy taka sama zasada dotyczy psów? Nic bardziej mylnego... Małe szczenię to wszędobylski Jaś Wędrowniczek, jednak na tyle nieporadny, że wielokrotnie potyka się o własne łapy, a samodzielna eksploracja terenu wielokrotnie uwieńczona jest rozmaitymi upadkami. Wiele z nich, może wyglądać słodko, zabawnie, niewinne i niegroźnie, ale ich konsekwencje mogą być już bardzo poważne. Dlatego też rolą opiekuna jest zadbać o to, by domowa przestrzeń była w pełni bezpieczna dla psiego maluszka.


Do wielu groźnych upadków dochodzi na schodach (częściej przy schodzeniu niż wchodzeniu). Należy więc zastawić je odpowiednimi barierkami, które uniemożliwią maluchowi samodzielne wędrówki po różnych kondygnacjach. Konieczne jest również zapewnienie psu odpowiedniej przyczepności na podłogach. Wrogiem szczenięcych stópek jest niestety śliska nawierzchnia (kafle, płytki, parkiet). Szczenię poruszające się po takich podłogach bardzo często wpada w poślizgi, co skutkuje rozjeżdżaniem się łap na wszystkie możliwe strony. W efekcie może dochodzić do drobnych mikrourazów w obrębie kości, stawów, mięśni i innych składowych układu kostnego zwierzęcia, które w przyszłości mogą przyczynić się do rozwoju różnych schorzeń. Śliskie nawierzchnie należy zabezpieczyć, najlepiej matami antypoślizgowymi. Można również pomyśleć o położeniu na podłogę wykładzin czy dywanów.

 

Należy również zadbać o porządek na podłodze. Nie powinny znajdować się na niej porozrzucane elementy wyposażenia domu (zwłaszcza ostro zakończone, o które szczenię mogłoby się skaleczyć czy małe, które mogłoby wziąć do pyska i połknąć). Podłoga nie może być również mokra. Wszystkie szafki i szuflady powinny być dokładnie zamknięte, by w czasie biegu szczenię nie wpadło na nie i nie uderzyło się o ich ostre elementy. 

 

Warto też mieć świadomość tego, że szczenię może z uporem maniaka wchodzić na różnego rodzaju stołki, krzesła, kanapy, sofy fotele, łóżka tudzież inne meble, które uzna za wygodne do leżenia. O ile wejście na nie i odpoczynek mogą być dla niego przyjemnym doznaniem, tak już schodzenie może zakończyć się zaryciem nosem w podłogę czy nieszczęśliwym upadkiem z rozjechaniem łap na cztery strony świata... Warto od pierwszego dnia pobytu malucha w nowym domu wytyczyć jasne granice i uczyć szczenię, gdzie wolno mu przebywać, a jakie meble wypoczynkowe nie mogą podlegać jego aneksji. Skoki i zeskoki z pozornie nawet niskich mebli dla młodego szczenięcia rasy ciężkiej nie są wskazane.

 

Właściciele szczeniąt powinni również pamiętać o prawidłowym zamykaniu i zabezpieczaniu drzwi i okien. Przymknięte, bądź niedomknięte drzwi mogą stanowić dla malucha okazję do niekontrolowanego wyjścia na zewnątrz, co może chociażby zakończyć się upadkiem z wysokich, wąskich, śliskich czy zbyt stromych schodów. Zbyt szeroko otwarte okna, zwłaszcza te, do których bezproblemowy dostęp będzie miało szczenię może w skrajnych przypadkach zakończyć się wypadnięciem nieroztropnego malucha na zewnątrz. Chyba nie trzeba tłumaczyć jak poważne konsekwencje mogą mieć tego typu zdarzenia.


Gdy szczenię upadnie, może doznać drobnego urazu, który może być zamanifestowany piskiem, skomleniem, chwilowym odciążaniem urażonej kończyny czy posmutnieniem. Jeśli po chwili szczenię wróci do formy i nie widać u niego żadnych skutków nieudolnego upadku to w takich sytuacjach wizyta u weterynarza oczywiście nie jest konieczna, należy jednak bacznie obserwować szczenię i jeśli tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, które zostaną skojarzone ze wcześniejszym incydentem, to należy skonsultować się z weterynarzem.

 

Zatrucia

W domu może też dojść do zatrucia, zwłaszcza w wyniku wypicia lub spożycia przez szczenię szkodliwej dla psów żywności, chemikaliów i leków. Ciekawy świata maluch może ulec pokusie i skosztuje atrakcyjnie pachnące czy też słodkie, bądź słone w smaku produkty. Niestety, nawet niewielka ilość szkodliwych środków może prowadzić do tragedii!!!


Wszystkie chemikalia, a zwłaszcza środki czystości, płyn hamulcowy, rozpuszczalniki, preparaty do udrażniania rur, produkty do zwalczania ślimaków i leki należy trzymać poza zasięgiem psów. Najlepiej w wysoko umieszczonej szafce lub pomieszczeniu zamykanym na klucz, do którego pies nie ma dostępu.

 

Niebezpieczeństwo dla psa kryje się również w wielu produktach spożywczych, które znajdują się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Niestety, to co jest dobre dla nas - ludzi - może się okazać śmiertelnym zagrożeniem dla naszych czworonogów. Poza zasięgiem psiego pyska trzeba trzymać przede wszystkim wszelkiego rodzaju wyroby czekoladowe i kakao, wyroby alkoholowe, słodzik ksylitol, winogrona, rodzynki, sól, herbatę, kawę, cebulę, awokado, a także niektóre przyprawy. Więcej TUTAJ

 

Ze względu na swoje wyjątkowe walory estetyczne spora grupa roślin na stałe wpisała się w krajobrazy naszych ogródków. Jeszcze inne stanowiąc dla nas źródło pożywienia, jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Te, których nie możemy podziwiać w środowisku naturalnym, z przyjemnością hodujemy w oranżeriach i domowych przestrzeniach. Będąc szczęśliwym posiadaczem czworonoga warto wiedzieć, że niektóre rośliny kryją w sobie duże niebezpieczeństwo. Ciekawski szczeniak skuszony przyciągającym zapachem, bądź innymi walorami rośliny może skubnąć listek, pomiędlić łodyżkę czy połknąć owoc/nasiono.... Konsekwencje zjedzenia nawet niewielkiej ilości trującej dla niego rośliny mogą być bardzo poważne. Dlatego jeszcze przed przybyciem do domu szczeniaka należy zrobić przegląd domowej i ogrodowej roślinności, i tak zabezpieczyć potencjalnie szkodliwe dla malucha rośliny, by nie miał z nimi kontaktu. Więcej TUTAJ

 

Przezorny właściciel powinien również wiedzieć, że dla szczenięcia bardzo atrakcyjnym przedmiotem do eksploracji będzie kosz na śmieci... Tak, czym pełniejszy i bardziej obfitujący w różnego rodzaju odpadki żywnościowe, tym trudniej maluchowi będzie się oprzeć przed sprawdzeniem jego zawartości. Taka przygoda może skończyć się przejściową biegunką i/lub wymiotami, bądź długotrwałym i kosztownym leczeniem psa. Kosz na śmieci również powinien być dobrze zabezpieczony, bądź ustawiony w miejscu niedostępnym dla psa. Podobna zasada powinna dotyczyć kompostowników, na których składowane są różnego rodzaju odpadki.

 

Porażenie prądem i skaleczenia

Psi maluch w ogóle nie widzi zagrożenia w gniazdku elektrycznym czy różnego rodzaju przewodach elektrycznych. Wręcz przeciwnie, może potraktować zwisające, bądź leżące na podłodze kable za fajną zabawkę, którą można pociągnąć, bądź pogryźć. Chyba nie musimy pisać czym mogą się skończyć zabawy przewodami podłączonymi do prądu i samymi gniazdkami elektrycznymi... Kontakty należy zawsze odpowiednio zabezpieczyć. Wystające kable trzeba pochować. Pod żadnym pozorem nie wolno pozwalać psu bawić się kablami, nawet tymi nie podłączonymi do prądu!!! Takie postępowanie wyrabia złe nawyki!!!


W domu mogą również zdarzać się zranienia i skaleczenia. Głównie o ostre krawędzie przedmiotów codziennego użytku. Warto zadbać o to, by różnego rodzaju noże, nożyczki, szpikulce, szklane i inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty były chowane, bądź kładzione poza zasięgiem psa.

 

Bezpieczne zabawki

Warto pamiętać, że pies to zwierzę, które jak będzie się nudzić to zawsze znajdzie sobie "coś", czym się "pobawi". Nie jest żadną tajemnicą, że wiele szczeniaków lubi bawić się przedmiotami codziennego użytku. I o ile zabawa plastikową butelką, drewnianym wałkiem do ciasta czy kapciem może być ciekawym doznaniem, tak już zabawa kalkulatorem, zegarkiem, budzikiem, pilotem do sprzętu RTV, myszką od komputera czy latarką, może skończyć się pogryzieniem i przypadkowym połknięciem przez szczeniaka baterii. A to niestety może już być bardzo groźne dla organizmu, bo bateria może się rozszczelnić w przewodzie pokarmowym i uwolnić substancje silnie toksyczne (np. wodorotlenek sodu, tlenek rtęci). Mogą one uszkodzić ściany przewodu pokarmowego, doprowadzając do ich martwicy, a nawet przedziurawienia. Niebezpieczne dla szczeniąt są też magnesy, drobne przedmioty (biżuteria, igły, szpilki, guziki, naparstek), które mogą być przypadkowo połknięte, a także kości. Mogą one utknąć w przewodzie pokarmowym prowadząc do jego niedrożności, bądź ich ostre krawędzie mogą uszkodzić ściany żołądka czy jelit. W takich sytuacjach operacyjne usunięcie przedmiotu jest nieuniknione. 

 

Oczywiście nie sposób wszystko pochować, pozamykać i pozasłaniać przed szczenięciem. Przyszli właściciele powinni jednak dołożyć starań, aby w miarę możliwości zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków poprzez odpowiednie przygotowanie siebie i najbliższego swojego otoczenia na przybycie nowego - czworonożnego - członka rodziny. Od pierwszych chwil wspólnej drogi opiekunowie szczeniaka powinni również zadbać o to, by ich pupil był odpowiednio wychowywany. Trzeba znaleźć sposób na wpojenie szczenięciu pełnych reguł i zasad współżycia. Jasny przekaz i konsekwencja powinny zadziałać.

 

Naszym celem nie jest straszenie i szukanie wyimaginowanych zagrożeń. Pisząc ten artykuł chcieliśmy zawrócić uwagę wszystkich opiekunów psów na rzeczy tak oczywiste, że często wręcz bagatelizowane i pomijane. Zawsze warto zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Świadomość istniejących zagrożeń to już połowa sukcesu na drodze do szczęśliwego i bezpiecznego posiadania najlepszego przyjaciela człowieka - psa.

 

opracowanie:

Redakcja Świata Czarnego Teriera

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768