O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Gwarancja na szczenię - oczekiwania i rzeczywistość

Zakup psa to niezwykle ważna decyzja, a trafność wyboru wpływa zarówno na czworonoga jak i jego opiekuna. Nie mamy wątpliwości, że każdy marzy o nabyciu szczenięcia, z którego wyrośnie najpiękniejszy, najmądrzejszy i najzdrowszy przedstawiciel rasy. Ba, takie marzenia mają również hodowcy. Oni też chcieliby hodować tylko takie zwierzęta. Nie żyjemy jednak w świecie idealnym, w którym każde marzenie można urzeczywistnić. W realnym świecie często nasze oczekiwania roztrzaskują się o skałę brutalnej rzeczywistości.

Zakup szczenięcia wiąże się z nabyciem żywej i czującej istoty, za którą pełna odpowiedzialność spocznie na nabywcy i opiekunie w jednym. Każda osoba, która decyduje się na nabycie szczeniaka powinna zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami obcowania z psem, ale również niesie za sobą szereg zobowiązań (opieka, wychowanie, pielęgnacja, żywienie, profilaktyka) i ryzyk (leczenie w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych). Czy jesteś na to gotowy?

Nie mamy wątpliwości, że każdy świadomy hodowca chce dla swoich czworonożnych wychowanków szczęśliwego życia w kochającej i odpowiedzialnej rodzinie. A przede wszystkim oczekuje, że nowy opiekun będzie traktował wyhodowane przez niego zwierzę jako pełnoprawnego członka rodziny, towarzysza i przyjaciela, na dobre i na złe.

Coraz częściej zdarza się, że nabywcy są bardzo roszczeniowi i żądają od hodowcy gwarancji na kupowanego szczeniaka. Po części oczywiście rozumiemy obawy nabywców, którzy płacąc niemałe pieniądze, chcą nabyć zwierzę, które wyrośnie na idealnego przedstawiciela rasy i nie przysporzy im w przyszłości żadnych problemów. Należy jednak w tym miejscu przypomnieć, że szczeniak nie jest programem komputerowym działającym według określonego algorytmu, ani nie jest przedmiotem wyprodukowanym w fabryce wg określonego wzoru, A STALE ROZWIJAJĄCĄ SIĘ I ZMIENIAJĄCĄ, ŻYWĄ ISTOTĄ!

Co to w praktyce oznacza? Prawdziwy hodowca planując miot ma co do niego określone oczekiwania. Stosując wiedzę, odpowiednio dobrane metody hodowlane i szeroko rozumianą profilaktykę może mieć wpływ na wiele istotnych elementów składających się docelowo na przyszłego szczeniaka. Nie jest jednak jasnowidzem ani stwórcą i nie wszystko może przewidzieć. A co się z tym wiąże, nie jest w stanie wszystkiemu zapobiec. Tym samym nie jest realnie możliwe, aby udzielił na szczenię (jako całość) gwarancji.

Czy nabywając szczenię trzeba się pogodzić z tym, że przyjdzie nam zagrać w rosyjską ruletkę? Nie, nie ujęlibyśmy tego w ten sposób. Nie wszystko, ale całkiem dużo zależy od decyzji i trafności wyboru hodowcy. Realnie możliwe jest zatem, aby hodowca udzielił nabywcy pewnych gwarancji, które mogą sprawić, że nabywając od niego szczenię może on poczuć się po części bezpiecznie.

Co może zagwarantować hodowca?

 1. ZGODNOŚĆ SZCZENIĘCIA Z ZADEKLAROWANĄ RASĄ. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię jest określonej rasy. Autentyczność pochodzenia szczenięcia wykazana jest w dokumentach hodowlanych (karta krycia, karta miotu, protokół przeglądu miotu, metryka szczenięcia lub rodowód).

   

 2. ZGODNOŚĆ SZCZENIĘCIA ZE WZORCEM W MOMENCIE SPRZEDAŻY (BRAK WIDOCZNYCH WAD). Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w dniu nabycia pozbawione jest widocznych wad, które odgórnie wykluczają go z hodowli. Do takich wad, które najczęściej występują i są widoczne już u szczeniąt w dniu sprzedaży m.in. zalicza się: wnętrostwo - brak jednego lub obydwu jąder u samców w mosznie, nieprawidłowy kolor oczu, nieprawidłowy zgryz i/lub braki w uzębieniu mlecznym, nieprawidłowe umaszczenie).

   

 3. TERMINOWE SZCZEPIENIE I ODROBACZANIE. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w dniu nabycia jest co najmniej raz zaszczepione przeciwko określonym chorobom zakaźnym (zgodnie z wymogami zapisanymi w Regulaminie Hodowli Psów Rasowych ZKwP) oraz stosownie do wieku odrobaczone (zwykle 2, 4, 6 i 8 tydzień życia, co oznacza, że szczenię opuszczające hodowlę po ukończeniu 7 tygodni powinno być odrobaczone co najmniej 3 razy). Potwierdzeniem wykonanych odrobaczeń i szczepień jest książeczka zdrowia (wpisy wykonane i potwierdzone podpisem/pieczątką przez lekarza weterynarii).

   

 4. DOBRY STAN ZDROWIA I DOBRĄ KONDYCJĘ SZCZENIĘCIA W MOMENCIE SPRZEDAŻY. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w dniu sprzedaży jest w dobrej kondycji i nie wykazuje żadnych oznak chorób. Potwierdzeniem tegoż zdrowia i kondycji może być wydane przez lekarza weterynarii nie wcześniej, niż na 48 godzin przed odbiorem malucha z hodowli, świadectwo zdrowia potwierdzające jego kondycję i stan zdrowia.

   

 5. ZDROWIE SZCZENIĘCIA - WOLNY OD WAD UKRYTYCH, KTÓRE MOŻNA ZBADAĆ ZA POMOCĄ DOSTĘPNYCH TESTÓW DNA. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że dołożył wszelkich starań, aby wyhodowany przez niego miot był wolny od określonych chorób najczęściej występujących w rasie, które za pomocą dostępnych testów DNA lub innych metod badawczych można zbadać u rodziców i wykluczyć u szczeniąt poprzez odpowiedni dobór pary do rozrodu. W takim przypadku szczenięta są wolne od określonych chorób poprzez rodzicielstwo. Ewentualnie hodowca może zagwarantować nabywcy, że w trosce o zdrowie szczenięcia wykonał takie badania bezpośrednio u szczenięcia i jest ono od nich wolne. Do takich badań, które powinni posiadać rodzice szczenięcia (lub w przypadku ich braku u rodziców powinno posiadać szczenię) w naszej rasie należą badania w kierunku hyperuricosurii (HU) i młodzieńczego paraliżu krtani i polineuropatii (JLPP). Potwierdzeniem wykonania badań u rodziców lub samego szczenięcia są wydane certyfikaty przez akredytowane laboratoria badawcze. Hodowca powinien okazać nabywcy oryginały certyfikatów wykonanych badań dla matki szczeniąt i/lub samego szczenięcia i kopie w przypadku badań posiadanych przez reproduktora, który nie stanowi własności hodowcy.

   

 6. WIEK SPRZEDAWANEGO SZCZENIAKA. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w dniu sprzedaży ma ukończone 7 tygodni (zgodnie z wymogami zapisanymi w Regulaminie Hodowli Psów Rasowych). Potwierdzeniem wieku sprzedawanego szczenięcia jest wpisana data urodzin miotu widoczna chociażby na wydawanej wraz ze szczenięciem metryce.

   

 7. LEGALNOŚĆ TRANSAKCJI I PEŁNĄ DOKUMENTACJĘ HODOWLANĄ. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię pochodzi z legalnej hodowli zarejestrowanej w najstarszej krajowej organizacji kynologicznej, czyli ZKwP. Nabywca bez problemu może sprawdzić legalność hodowli weryfikując informacje otrzymane od hodowcy z tymi, które widnieją w ZKwP. Hodowca może też okazać nabywcy (do wglądu) dokumentację hodowlaną związaną z danym miotem. Wraz ze szczenięciem hodowca obowiązkowo przekazuje nabywcy książeczkę zdrowia oraz metrykę. Dodatkowo hodowca może zdecydować się przekazać nabywcy kopie innych dokumentów związanych z miotem. Zwieńczeniem transakcji powinno być spisanie umowy sprzedaży szczeniaka.

   

 8. KONSULTACJE. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że po sprzedaży szczenięcia będzie służył nabywcy (w miarę swoich możliwości) wiedzą z zakresu odchowu, karmienia, prowadzenia, szkolenia i pielęgnacji. Tym samym nabywca wie, że po nabyciu szczenięcia nie jest pozostawiony sam sobie i w razie pytań, wątpliwości, czy też problemów zawsze może zwrócić się do hodowcy.

Czego nie może zagwarantować hodowca?

 1. PRAWIDŁOWOŚCI ZGRYZU I KOMPLETU UZĘBIENIA PO WYMIANIE ZĘBÓW. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię, po wymianie zębów na uzębienie stałe, będzie miało zgryzł prawidłowy (w przypadku naszej rasy nożycowy) i komplet zębów (ogólnie 42 sztuki, z czego 22 w żuchwie i 20 w szczęce). Zęby mleczne zaczynają wypadać psu już w nowym domu, w wieku około 3 miesięcy, choć istnieją duże różnice osobnicze i proces ten może się rozpocząć nieco później. Z reguły jako pierwsze wypadają psu usadowione z przodu siekacze, potem zęby przedtrzonowe (tuż za kłem), a dopiero na samym końcu kły. Całkowita wymiana zębów kończy się zazwyczaj około 7 miesiąca życia. Przyjmuje się, że podrostek w wieku około 8 miesięcy powinien mieć już wszystkie zęby wymienione na stałe. Wzorcowy osobnik CTR-a powinien posiadać zgryz nożycowy. Zdarza się jednak, że zgryz może być inny, niż nożycowy, również ilość zębów, które docelowo wyrosną, może być różna od tej pożądanej we wzorcu. Wpływ na taki stan rzeczy może mieć zarówno genetyka jak i szeroko rozumiane środowisko, a zwłaszcza nieprawidłowe karmienie i prowadzenie szczenięcia. Hodowca przekazując szczenię nabywcy z prawidłowym zgryzem i kompletem zębów mlecznych nie ma już wpływu na to jak szczenię będzie prowadzone przez nabywcę. Zdarza się, i to nader często, że ignorancja, słabej jakości pożywienie, choroby wieku szczenięcego, nieprawidłowe obchodzenie się ze szczenięciem, czy doznane urazy wpływają właśnie na zaburzenia we wzroście zębów oraz kształtowaniu zgryzu.

   

 2. ZGODNOŚCI ZE WZORCEM PO ZAKOŃCZENIU OKRESU WZROSTU. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię po zakończeniu okresu wzrostu będzie osobnikiem idealnie wpisującym się w wymogi wzorca. Tak, pisaliśmy o tym już wyżej, ale przypomnimy jeszcze raz. Każde szczenię to żywy organizm, który rozwija się i rośnie indywidualnie. Fakt, pewne cechy zostały u szczenięcia zaszczepione poprzez dobór genów. Na tym w końcu polega jego rasowość, że oczekuje się powtarzalności pewnych cech, które czynią go podobnym do swoich rodziców. Nie mniej jednak taki osobnik nigdy nie będzie wierną kopią odwzorowującą ich, bo oprócz genów, na jego rozwój wpływa szeroko rozumiane środowisko (karmienie, utrzymanie, pielęgnacja, profilaktyka). O tym już wspomnieliśmy wyżej, ale przypomnimy raz jeszcze. Po przekazaniu szczenięcia nabywcy hodowca nie ma już wpływu na to jak szczenię będzie prowadzone i jakie warunki środowiskowe zapewni mu nabywca, toteż nie może odpowiadać za wzrost i rozwój szczenięcia.

   

 3. WYGRANYCH NA WYSTAWACH. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w przyszłości będzie wygrywać na wystawach psów. To czy tak się stanie w dużej mierze zależeć będzie od jakości zwierzęcia i jego przygotowania do wystaw. W punkcie nr 2 napisaliśmy już, że hodowca nie może zagwarantować zgodności szczenięcia ze wzorcem po zakończeniu okresu wzrostu. Ponadto hodowca nie ma wpływu na to jak nabywca odchowa powierzone mu szczenię, ani jak przygotuje je do wystaw. Wielokrotnie byliśmy świadkami, gdy dobrze rokujące szczeniaki wyrastały na przyzwoite osobniki, ale nieumiejętność prowadzenia psa przez nabywcę sprawiała, że na wystawach eksponowane były usterki zamiast zalet zwierzęcia. Dodać w tym miejscu jeszcze należy, że ocena psów na wystawach odbywa się przez sędziów i jest to ocena subiektywna. Każdy sędzia zobowiązany jest do prowadzenia oceny zgodnie ze wzorcem i wymogami danej organizacji kynologicznej. Każdy ma jednak własne wyobrażenie osobnika idealnego i bywa, że nawet zwierzęta zgodne ze wzorcem i dobrze przygotowane, u sędziów preferujących określony typ nie mają szans na wygraną. Ot, życie.

   

 4. UZYSKANIA KWALIFIKACJI HODOWLANYCH. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w przyszłości uzyska kwalifikacje hodowlane ZKwP. To czy tak się stanie w dużej mierze zależeć będzie od jakości zwierzęcia, jego odchowu i przygotowania do wystaw. W punkcie nr 2 i nr 3 wyjaśniliśmy już, że nie każde szczenię, nawet to dobrze rokujące, wyrośnie na takiego osobnika i dlaczego tak się dzieje.

   

 5. ZDROWIA PRZEZ CAŁE ŻYCIE ZWIERZĘCIA. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że oferowane przez niego szczenię w przyszłości nie będzie chorować. Proszę pamiętać, że zdrowotność zależy od wielu czynników, w tym od doboru genów, eliminacji chorób, dla których istnieją testy poprzez odpowiedni dobór par do rozrodu, żywienia, utrzymania, prowadzenia, profilaktyki (szczepienia, odrobaczenia, zabezpieczenia przeciwko pasożytom zewnętrznym), szkolenia, socjalizacji, środowiska życia, narażenia na stres, poprawności podjętej profilaktyki i leczenia. Zdrowie i życie psa zależy od wielu czynników, na które hodowca po przekazaniu szczenięcia nie ma wpływu, i których nie może kontrolować. A skoro nie leży to w jego mocy, nie może on zagwarantować zdrowia szczenięcia na resztę jego życia.

   

 6. TEGO, ŻE SZCZENIĘ BĘDZIE WOLNE OD WAD UKRYTYCH (NIE BYŁY WIDOCZNE W DNIU SPRZEDAŻY SZCZENIĘCIA), KTÓRYCH NIE MOŻNA BYŁO NA TEN MOMENT ZBADAĆ ŻADNYMI DOSTĘPNYMI METODAMI BADAWCZYMI (HODOWCA O ICH ISTNIENIU NIE WIEDZIAŁ). Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy, że u oferowanego przez niego szczenięcia w przyszłości nie ujawni się wada, bądź choroba, która nie była widoczna w dniu sprzedaży szczenięcia (tzw. wada ukryta). Tak, ten punkt rodzi najwięcej emocji wśród nabywców szczeniąt, bowiem zdarza się, że nabywcy obarczają całą winą za ujawnienie się wad ukrytych (głównie powszechnie występującą dysplazję stawów biodrowych HD i dysplazję stawów łokciowych ED - o niepoznanej etiologii dziedziczenia - i to chcemy podkreślić) hodowcę i nie przyjmują do wiadomości żadnych racjonalnych tłumaczeń. Cóż, jeśli chodzi o problemy o podłożu genetycznym należy napisać, że hodowcy nie są w stanie w ogóle przewidzieć, jaki zestaw genetyczny odziedziczy po przodkach ten czy inny szczeniak. Na całym świecie istnieją setki ras psów i mniej więcej tyle samo jest znanych chorób genetycznych. Nie ma w 100% zdrowych ras psów, które nie są nosicielami jakiejś mutacji. Wszystkie rasy są mniej lub bardziej podatne na różne choroby przenoszone przez ich przodków. Wielu problemów o podłożu genetycznym nie można zobaczyć gołym okiem w dniu sprzedaży szczeniaka, nie można ich też zdiagnozować za pomocą dostępnych metod badawczych przed sprzedażą 7 tygodniowego malucha. O wystąpieniu tych problemów mogą decydować dziesiątki niezidentyfikowanych genów, które mogą ujawnić się nawet po wielu pokoleniach. Zdarza się również, że przenoszona jest jedynie genetyczna predyspozycja do określonej choroby, a niewłaściwe karmienie, utrzymanie, uraz czy stres bardzo pogarszają stan zdrowia zwierzęcia i stwarzają dogodne warunki do ujawnienia się problemu w przyszłości. Odpowiedzialni hodowcy starają się chronić kolejne pokolenia szczeniąt i używają w hodowli tylko zdrowe osobniki, bez oznak jakichkolwiek chorób, które zostały przebadane na najczęściej występujące w rasie choroby, dla których istnieją testy DNA (w naszej rasie na HU i JLPP) lub inne metody badawcze pozwalające poznać status posiadanych zwierząt względem danego schorzenia jeszcze przed wykorzystaniem ich w hodowli (w naszej rasie HD, ED). Należy jednak podkreślić, że uczciwy hodowcy nie mogą odpowiadać za decyzje hodowlane tych hodowców, którzy zajmowali się rasą przed nimi. Dlatego nie mogą zagwarantować braku ukrytych chorób genetycznych. Poprzez odpowiedni dobór par i wykorzystanie w hodowli osobników zbadanych eliminują (w przypadku chorób o prostym sposobie dziedziczenia, jak HU i JLPP) lub ograniczają (w przypadku chorób o niepoznanej etiologii dziedziczenia, jak HD i ED) wystąpienie danych schorzeń i o tym powinien wiedzieć każdy, kto decyduje się na zakup szczenięcia naszej rasy.

   

 7. WIĘZI ŁĄCZĄCYCH PSA Z OPIEKUNEM. Każdy hodowca zarejestrowany w ZKwP/FCI, który hoduje psy zgodnie z zasadami obowiązującymi w tej organizacji nie może zagwarantować przyszłemu nabywcy poprawnych relacji łączących właściciela z jego psem. Wzajemny stosunek na drodze pies - człowiek zależy od wielu różnych czynników i w dużej mierze wpływ na nie mają wypracowane relacje w nowym domu. Hodowca oddając pod opiekę nowemu właścicielowi kilkutygodniowe szczenię (nie młodsze niż 7 tygodni), tak naprawdę oddaje białą, niezapisaną kartę i tylko od właściciela zależy jak ją zapełni. Brak zrozumienia psychiki i wymagań danej rasy, popełnione błędy wychowawcze, niewłaściwe traktowanie i szkolenie mogą zniszczyć psychikę nawet najbardziej stabilnego osobnika. Pamiętaj! Pies to żywa istota. Jego przyszłe zachowanie zależy nie tylko od uwarunkowań genetycznych i pierwszej socjalizacji mającej miejsce w hodowli, ale przede wszystkim od Ciebie. Szczeniaka nie obchodzi, ile za niego zapłaciłeś. Liczy się to, jak się z nim czujesz, ile czasu mu poświęcasz i jak go traktujesz.

Reasumując: oczekiwania względem gwarancji, a to co może realnie zagwarantować hodowca w przypadku nabycia żywej istoty - psa są zgoła odmiennie, niż to co w przypadku nabycia pary butów, dywanu czy telewizora może gwarantować ich producent. Każdy solidny hodowca robi wszystko co w jego mocy, aby wyhodować dobre jakościowo i zdrowe szczenię, które stanie na Twojej drodze, i z którym spędzisz długie i szczęśliwe życie.

Jeśli jednak nie przekonuje Cię powyższy artykuł i nadal chcesz od hodowcy różnych gwarancji względem przedstawiciela naszej rasy. Szukasz psa wystawowego z już ukształtowaną psychiką, z odpowiednim zgryzem, pożądanym wzrostem, wagą i innymi parametrami wzorcowymi, z badaniami zdrowotnymi potwierdzającymi, że jest wolny nie tylko od HU i JLPP, ale również od HD i ED, zamiast szczeniaka, kup podrostka w wieku 12-15 miesięcy. Pamiętaj jednak, że nabycie zwierzęcia w tym wieku wymagać będzie długich poszukiwań. Ponadto koszt takiego psa będzie kilkakrotnie wyższy, niż zakup szczeniaka w wieku 2 miesięcy.

I na koniec ZAPAMIĘTAJ!!! Hodowca to pierwsza osoba, do której powinieneś się zwrócić, jeśli u zakupionego od niego szczeniaka zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy dotyczące jego zdrowia, wzrostu, rozwoju czy zachowania. Prawdziwy hodowca to jedyna osoba, która szczerze martwi się o swojego wychowanka i nigdy nie będzie Ci doradzać „na przekór”, „za pieniądze” czy „z zazdrości”.

Nie słuchaj rad przypadkowych ludzi, sąsiadów, przyjaciół, czy kolegów z pracy! Takie osoby zazwyczaj nie mają wystarczającego doświadczenia. Nie lekceważ problemu, nie czekaj, nie eksperymentuj, bo szczeniak to żywa istota, a Twoje niewłaściwe postępowanie może odbić się niekorzystnie na jego zdrowiu a nawet życiu!

Wysłuchaj uważnie hodowcy i dokładnie przestrzegaj WSZYSTKICH jego zaleceń. Weź pod uwagę fakt, że hodowca ma większe od Ciebie doświadczenie, często uczył się na cudzych, ale również własnych błędach i wyciągnął odpowiednie z nich wnioski. W większości przypadków uchroni Cię to przed poważnymi błędami, a nawet zachowa zdrowie i życie Twojego zwierzaka.

W sytuacji, gdy Twój szczeniak zostanie zdiagnozowany jako osobnik chory, a  schorzenie to będzie mieć charakter choroby genetycznej lub wady wrodzonej (istniało w chwili wydania szczenięcia, nawet jeśli w dniu zakupu psa nic na to nie wskazywało), zgłoś problem hodowcy i negocjuj z nim możliwe warianty rozwiązania zaistniałego problemu. Zawsze masz możliwość dochodzenia swoich praw korzystając z gwarancji (jeśli takowa została Ci udzielona) lub rękojmi.

Redakcja Portalu Świata Czarnego Teriera  

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768