O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Projekt „Żółty pies”

 

Świat psów pełen jest różnorodnych psich osobowości. W zasadzie możemy napisać, że każdy pies jest inny, ma swój charakter, temperament, przyzwyczajenia i wynikające z tego potrzeby. Nie ulega wątpliwości, że wiele psów jest zadowolonych z tego, że w pobliskim psim parku skupiają na sobie uwagę wszystkich bywających tam czworonogów, podczas gdy inne po prostu nie są stworzone do bycia duszą towarzystwa. Są również takie, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub pełnioną funkcję powinny ograniczać kontakty towarzyskiej zarówno z obcymi im ludźmi jak i innymi psami. Fakt istnienia tak dużej różnorodności psich osobowości często jest bagatelizowany i nie powstrzymuje ciekawskich ludzi oraz zwierząt przed próbą powitania takiego psa, co może prowadzić do różnorodnych konsekwencji.

 

Właściciele psów, które w miejscach publicznych potrzebują nieco więcej przestrzeni, na co dzień zmagają się z problemem niezrozumienia potrzeb ich czworonogów przez innych użytkowników przestrzeni publicznej, a spacer, zamiast dostarczać relaksu, często staje się polem walki i jest stresujący zarówno dla właściciela jak i jego psa. To właśnie z myślą o takich właścicielach psów o specjalnych potrzebach powstał projekt „Żółty pies”.

 


W świecie, w którym króluje pośpiech, coraz większe znaczenie odgrywają jasne w przekazie symbole - wystarczy jeden rzut oka, żeby za ich pomocą odebrać klarowny przekaz. Akcja „Żółty pies” znana jest w Polsce od kilku lat, nadal jednak niewiele osób bierze w niej udział, a tylko garstka wie o co w niej chodzi. Żółta wstążka przyczepiona do smyczy lub obroży psa (bo o ten symbol w akcji  „Żółty pies” się rozchodzi) nie jest ozdobnym dodatkiem do psiej stylizacji. Taka kokardka ma na celu przekazanie innym pewnej, bardzo ważnej informacji. Co zatem kryje się pod tą intrygującą „ozdobą”? Przeczytajcie dalszą część artykułu.

 

Historia idei żółtej wstążki
 

Projekt „Żółty pies” ma ciekawą historię. Wszystko zaczęło się wiele lat temu w USA, kiedy to Terry Ryan, jedna z najbardziej rozpoznawalnych osób w świecie tresury psów, Prezes Legacy Canine Behavior and Training, zaczęła używać żółtej wstążki do oznaczania psów o specjalnych wymaganiach na prowadzonych przez siebie treningach i szkoleniach.

 

Ten lokalny pomysł, za zgodą Ryan Terry, został przeniesiony do Australii na początku 2000 roku przez psie trenerki - Pat Robards i Stephanie McColl. Wiosną 2012 roku psia behawiorystka - Mimmi Engh z Norwegii, przeczytała artykuł dotyczący żółtej wstążki, która stosowana jest w Australii do oznaczania wrażliwych psów. Idea ta tak ją zaintrygowała, że skontaktowała się ona z australijskimi szkołami tresury psów korzystającymi z tego pomysłu i jednocześnie zainteresowała nim swoją szwedzką przyjaciółkę - behawiorystkę i trenerkę psów - Evę Oliversson.

 

Pomysł ten bardzo spodobał się Evie Oliversson, która od lat szukała inteligentnego rozwiązania na zaakcentowanie obecności wrażliwych psów w otaczającym ją środowisku i zwrócenie skutecznej uwagi na ich potrzeby. Mając na uwadze potencjał takiego rozwiązania, Eva Oliversson postanowiła dnia 27 czerwca 2012 roku założyć szwedzką inicjatywę bazującą na tej idei - „The Gulahund™ Yellowdog program”. Jest to ruch społeczny o charakterze międzynarodowym, który ma za zadanie promować żółtą wstążkę do oznaczania psów wrażliwych, które w miejscach publicznych potrzebują nieco więcej przestrzeni i odseparowania od innych ludzi oraz zwierząt.

 

Koncepcja ta została szybko podchwycona przez inne osoby i jeszcze w tym samym roku kanadyjska trenerka psów - Tara Palardy z Innisfall w Albercie, bazując na założeniach „The Gulahund™ Yellowdog program” i amerykańskim pomyśle powstałym w 2011 roku - „DINOS - Dogs In Need Of Space” - Jessici Dolce, rozpoczęła swój własny projekt - „Yellow Dog Project”. To również społeczna inicjatywa, którą Tara Palardy podjęła w celu rozpowszechniania informacji o psach potrzebujących przestrzeni w miejscach publicznych za pomocą specjalnego znacznika - żółtej wstążki, który szybko stał się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem.

 

Cel programu

 

Bez względu na to, który projekt stosujący żółtą wstążkę do oznaczania psów o określonych potrzebach uznamy za pierwszy, lepszy czy ważniejszy, wszystkie mają jeden cel - edukację społeczeństwa i promowanie odpowiedzialnego posiadania psa. Projekt „Żółty pies” w założeniu ma nauczyć ludzi (w tym właścicieli psów) rozpoznawania potrzeb psów oraz ma promować zasady właściwego kontaktu z psami. Co program „Żółty pies” wnosi do życia osób posiadających psy o szczególnych potrzebach?

 1. Daje opiekunom psów o szczególnych potrzebach możliwość sprawowania lepszej opieki nad nimi.

 2. Zapobiega niepotrzebnym nieporozumieniom.

 3. Daje opiekunom i ich psom o szczególnych potrzebach więcej miejsca lub czasu na oddalenie się od ludzi i/lub zwierząt.

 4. Stwarza możliwości powolnego i dokładnego trenowania psa, co przekłada się na lepsze postępy w treningu.

 5. Ułatwia życie psom, które w krótszym lub dłuższym okresie życia potrzebują zdystansowania się od obcych ludzi i zwierząt.

Symbol akcji

 

Pierwotnie psy potrzebujące przestrzeni w miejscach publicznych oznaczane miały być za pomocą żółtej wstążki przyczepianej do smyczy, bądź obroży, ale z czasem pomysłów na oznakowanie takich psów przybyło i współcześnie może to też być żółta obroża, smycz, szelki, peleryna, kamizelka, bandama, czy mucha - często opatrzone dodatkowymi napisami np. „nie dotykaj”, „nie zaczepiaj”, „jestem w pracy”.

 

 

 

Dlaczego kolor żółty?

 

Kolor to przypuszczalnie najsilniejszy bodziec dla każdego człowieka, za pomocą którego można wiele wyrazić. Pomysłodawcy akcji postawili na żółty kolor, chociaż mogli wybierać w całej palecie kolorów. Żółty kolor z pewnością jest jednym z najbardziej popularnych i podstawowych kolorów, ponieważ nie jest wynikiem mieszania i raczej nikt nie ma problemów z jego rozróżnieniem.

 

Znaczenie koloru żółtego jest dość ciekawe, głównie dlatego, że jest ono nieco sprzeczne. Jednak to co nas powinno głównie interesować w symbolice tego koloru to to, że w psychologii kolor żółty reprezentuje inteligencję, stymuluje kreatywność, zachęca do działania i pomaga w przyciągnięciu uwagi. Z racji tego, że kolor żółty jest zazwyczaj jaskrawy i dobrze zauważalny, jest on idealny, aby zwrócić uwagę każdej osoby znajdującej się w pobliżu.

 

Dobrym przykładem wykorzystania koloru żółtego mogą być nowojorskie taksówki, które są łatwo zauważalne na zatłoczonych ulicach, kamizelki odblaskowe używane w wielu branżach, gdzie BHP odgrywa rolę pierwszoplanową, czy znaki ostrzegawcze stosowane w ruchu drogowym, których celem jest przyciągnięcie uwagi uczestników ruchu drogowego.

 

Teraz już powinniście zauważyć, że wybór koloru na wstążki i inne akcesoria służące do oznaczania psów, które potrzebują nieco więcej przestrzeni w miejscach publicznych, nie mógł być inny. Wstążka w żółtym kolorze jest znakiem, że do psa tak oznakowanego nie należy się zbliżać, a w miejscach publicznych potrzebuje on więcej przestrzeni.

 

żółta wstążka

Żółta wstążka ma umożliwić właścicielom psów tak oznakowanym zasygnalizowanie otoczeniu, że ich psy potrzebują więcej przestrzeni, co daje im tym samym większe szanse na przezwyciężenie problemów,

z którymi się zmagają, a to wiąże się z polepszeniem standardu ich życia.

 

Stosowanie wstążki w żółtym kolorze ma wiele zalet:

 • akcja „Żółty pies” ma zasięg międzynarodowy;

 • jasna symbolika akcji „Żółty pies” nie wymaga dodatkowego tłumaczenia;

 • wyrazisty kolor sprawia, że żółta wstążka jest dobrze widoczna z daleka;

 • wstążka jest łatwa w stosowaniu;

 • wstążka jest łatwo dostępna;

 • wstążka kosztuje grosze;

 • wstążka może być stosowana w każdych okolicznościach, długo lub krótkoterminowo.

Żółta wstążka jest widoczna, niedroga i łatwa w użyciu!

 

Zanim sięgniesz po żółtą wstążkę

 

Należy pamiętać, że projekt „Żółty pies” ma pomóc odnaleźć się psom o specjalnych potrzebach i ich właścicielom w przestrzeni publicznej. Poprzez swoją symbolikę żółta wstążka informuje o konieczności zachowania odległości od takiego zwierzęcia. Wskazuje, by obce mu osoby nie zbliżały się do niego bez przyzwolenia właściciela, a inne psy i zwierzęta były trzymane zawsze na dystans.

 

Zazwyczaj właściciel psa nie ma możliwości poinformowania wszystkich przechodniów, że powinni zachować dystans i może tylko liczyć na ich rozsądek, a tego niestety często ludziom brakuje. Nigdy nie wiadomo, kto i kiedy zdecyduje się zbliżyć do spacerującego w pobliżu czworonoga. I chociaż zasada uprzedniego spytania właściciela i uzyskania zgody na wejście w interakcję z jego psem obowiązuje od dawna, mało kto się do niej stosuje. Oznaczenie psa żółtą wstążką jest godnym poparcia rozwiązaniem, bo wszystko z takiego symbolu można odczytać i już o nic nie trzeba pytać.

 

Jak każda akcja, również i ta niesie za sobą ryzyko uproszczeń. Doszły już nas słuchy, że żółta wstążka jest równoznaczna z ostrzeżeniem, że pies, który jest tak oznaczony ma problemy z agresją. W rzeczywistości przyczyn dla których właściciel prosi o zachowanie dystansu od jego czworonoga może być bardzo wiele i często nie mają one nic wspólnego z agresją. Żółtą wstążkę należy interpretować jako znak informacyjny i ostrzegawczy oraz prośbę o zrobienie takiemu zwierzęciu miejsca. To jest jasny w przekazie znak - NIE ZBLIŻAJ SIĘ. Unikanie kontaktu z tak oznakowanym psem minimalizuje ryzyko narażenia go na stres wynikający z nieoczekiwanego/niechcianego kontaktu z obcą osobą, bądź innym czworonogiem.

 

Na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych organizatorzy różnych akcji, których symbolem jest żółta wstążka przymocowana do obroży, bądź smyczy psa zgodnie podają, że ich inicjatywy przeznaczone są dla tych właścicieli psów, którzy nie chcą, by ktoś zakłócał spokój ich psów podczas spacerów. Tłumaczą też, że nie jest to fanaberia leniwych opiekunów nieradzących sobie z wychowaniem swojego pupila ani remedium na agresywne zachowanie psa. Celem odseparowania zwierzęcia ma być przede wszystkim zadbanie o jego dobro, a korzystanie z symboliki żółtej wstążki nie zwalnia żadnego właściciela psa z odpowiedniego szkolenia i treningu.

 

Powody, dla których psy noszą lub mogą nosić żółtą wstążkę są różnorodne:

 • praca (np. pies asystent osoby niepełnosprawnej, pies przewodnik osoby niewidomej);

 • służba (np. pies patrolujący, pies poszukiwawczy, pies ratowniczy, pies tropiący, pies zwiadowczy);

 • szkolenie;

 • cieczka;

 • kwarantanna;

 • choroba;

 • niedawno przebyty zabieg;

 • rekonwalescencja;

 • traumatyczna przeszłość;

 • starość;

 • lękliwość;

 • nieufność;

 • skłonność do dominacji;

 • reaktywność;

 • silna potrzeba niezależności;

 • świeża adopcja/nabycie psa (właściciel dopiero poznaje psa);

 • przechodzenie etapu adaptacji w nowym środowisku;

 • niechęć do przypadkowych kontaktów z obcymi psami;

 • niechęć do bycia głaskanym przez obcych.

Do czego nie służy oznaczenie psa żółtą wstążką?

 • NIE jest wymówką usprawiedliwiającą brak socjalizacji, wychowania i szkolenia psa!

 • NIE jest powodem do stygmatyzowania tak oznaczonego psa;

 • NIE jest powodem do odczuwania przez właściciela oznaczonego psa winy czy przyznaniem się, że z psem jest coś nie tak!

 • NIE jest zrzeczeniem się odpowiedzialności za ewentualne szkody poczynione przez psa!

 • NIE jest odpowiednie dla psów agresywnych, które gryzą bez kontroli - takie psy wymagają szkolenia i właściwej kontroli!!!

Pamiętaj, aby przede wszystkim być odpowiedzialnym właścicielem psa!

Jak powinieneś zachować się, kiedy zobaczysz psa z żółtą wstążką?

Przede wszystkim nie rób sensacji. Jeśli zobaczysz psa, który ma przyczepioną do obroży, bądź smyczy ŻÓŁTĄ WSTĄŻKĘ lub ma założone cokolwiek innego ŻÓŁTEGO (SMYCZ, OBROŻĘ, MUCHĘ, CZY SZELKI LUB BANDAMĘ - również z napisem „nie dotykaj”, „nie zaczepiaj”, czy „jestem w pracy”), oznacza to, że pies ten POTRZEBUJE PRZESTRZENI. Prosimy, nie zbliżaj się sam ani ze swoim psem do niego. Zachowaj odległość i pozwól właścicielowi z tak oznaczonym psem spokojnie przejść w bezpiecznej odległości od Ciebie i Twojego psa. W IMIENIU WŁAŚCICIELI TAK OZNACZONYCH PSÓW DZIĘKUJEMY!!!

 

Szanujmy się wzajemnie!
 

Oznaczając psa żółtą wstążką pamiętaj, że nie zwalnia to Cię od odpowiedzialności i należytego sprawowania opieki nad psem. Wiele osób może nie wiedzieć, co oznacza taki symbol i musisz mieć na uwadze fakt, że nawet do tak oznakowanego psa mogą wciąż chcieć podejść obce osoby lub będą podbiegać spuszczone ze smyczy psy!!!

 

Opiekunie psa oznaczonego żółtą wstążką pamiętaj - żółta wstążka nie zapewni psu bezpieczeństwa, ani nie sprawi, że pies zmagający się z problemami behawioralnymi nie będzie stanowił zagrożenia dla innych użytkowników przestrzeni publicznej. Żółta wstążka nie zastąpi odpowiedniego wychowania, socjalizacji, treningu i szkolenia. Jeśli Twój pies zmaga się z różnymi problemami behawioralnymi, sprawuj nad nim należytą kontrolę (obroża, smycz, kaganiec) i skontaktuj się ze szkoleniowcem i/lub specjalistą od behawioru w celu wdrożenia odpowiednich środków naprawczych.

 

Drogi Czytelniku - żółta wstążka to jasny sygnał - NIE PODCHODŹ I/LUB TRZYMAJ SWOJEGO PSA NA DYSTANS! Jeśli zauważysz w swoim pobliżu tak oznakowanego psa, nie lekceważ tego symbolu, nie dyskutuj, nie dociekaj po co i dlaczego, nie upieraj się przy swoich racjach. Opiekun psa naprawdę wie lepiej niż Ty, co jest dobre dla jego psa. Uszanuj jego prośbę, omiń psa w bezpiecznej odległości i/lub trzymaj swojego psa na dystans.

 

Pomóż nam szerzyć świadomość wśród społeczeństwa!


Drogi Czytelniku pamiętaj!!! Akcja „Żółty pies” powstała w szczytnym celu - ma ogromne znaczenie w kwestii poprawy bezpieczeństwa - ograniczenia przykrych incydentów, a także szerzenia wiedzy na temat właściwych zachowań wobec psów. Jednak jak każda społeczna inicjatywa ma szansę powodzenia tylko wówczas, gdy zostanie odpowiednio rozreklamowana. Czym więcej osób będzie o niej wiedziało, tym będzie to z większą korzyścią dla każdego posiadacza psa i użytkownika publicznej przestrzeni. Gorąco zachęcamy do wspólnej pracy nad rozwojem tego projektu. Poinformuj swoich znajomych o akcji „Żółty pies” i poproś ich aby przekazali informacje dalej.

Opracowała Redakcja Portalu Świat Czarnego Teriera

Bibliografia:

zebrane materiały własne oraz:

http://gulahund.se/

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768