O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Dokąd łapy poniosą... wyjazd z psem do Rosji - kierunek Moskwa

 

Podobno na Moskwę wystarczy raz spojrzeć i... albo się ją od razu pokocha, albo nie będzie się chciało tu więcej wracać...  Moskwa, to miasto gdzie mocniej czuć tchnienie wielkiego świata i gdzie wszystko jest NAJ.. największe miasto o największej liczbie ludności z najwyższymi budowlami w Europie, a także jedno z najdroższych miast świata... Ze względu na swoje położenie, historię oraz zajmowaną powierzchnię stanowi jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, kulturalnych, gospodarczych, komunikacyjnych, edukacyjnych oraz turystycznych. Rok rocznie przyciąga rzesze osób, które chcą poczuć kontrast Wschodu z Zachodem... Moskwa, to również miejsce gdzie kynologia stoi na najwyższym, światowym poziomie. Każdego roku odbywają się tutaj jedne z najważniejszych wystaw, jak chociażby: Evraziya, Dmitrov i Rossiya, które gromadzą miłośników psów rasowych z całego regionu, a także i innych krajów. Swoją organizacją nie ustępują tym widzianym na Zachodzie Europy, a dla właścicieli ras rosyjskich prezentowane na nich stawki danych ras stanowią drogowskaz wyznaczający kierunki i trendy hodowlane. Ponadto Moskwa i jej najbliższe okolice, to także miejsce najważniejsze dla każdego hodowcy i właściciela czarnego teriera rosyjskiego. To tu w podmoskiewskiej hodowli "Czerwona Gwiazda" wywiedziono naszą rasę, i to tu po dzień dzisiejszy funkcjonują najstarsze i jedne z najbardziej znanych hodowli CTR-a w Rosji i na Świecie np. "Barbi s Bronich", "ot Zenitsa Oka", "iz Russkoi Dinastii", "Malahovskiy", "s Zolotogo Grada".

 

widok na centrum miasta

 

Zatem jeśli przywieźć szczenię, to tylko z wiodącej hodowli moskiewskiej, jak kryć sukę, to tylko czołowym reproduktorem z Moskwy, a jak chce się poczuć adrenalinę prawdziwych zmagań wystawowych, to nie pozostaje nic innego, jak tylko zaprezentować swojego czernysza... gdzie? na wystawie w Moskwie...

 

Niniejsze opracowanie jest zbiorem praktycznych informacji popartych własnym doświadczeniem i licznymi aktami oraz regulacjami prawnymi, które mamy nadzieję wszystkim zainteresowanym ułatwią wyjazd za naszą wschodnią granicę. I chociaż w pierwszej chwili wydaje się, iż wyprawa do Rosji z kierunkiem na Moskwę jest trudnym przedsięwzięciem, to z własnego doświadczenia możemy napisać, iż wszystko da się zgrabnie zorganizować... białe niedźwiedzie nie ganiają po ulicach Moskwy i nie polują na obcokrajowców, a swoisty czar tego miasta z pewnością wynagrodzi wszelkie nakłady poniesione na zorganizowanie tej eskapady...

 

Artykuł został przygotowany zgodnie ze stanem prawnym na dzień 1 stycznia 2015 r. Zdajemy sobie jednak sprawę z faktu, że przepisy i wytyczne mogą ulec zmianie w każdym momencie ich obowiązywania, a wykładnia różnorakich przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej i/lub w Polsce, a także na Białorusi i/lub w Rosji oraz w Unii Celnej i/lub Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (gdzie Białoruś i Rosja należą) jest dość skomplikowana, i w zależności od konkretnego organu może być jednak nieco odmiennie interpretowana. Dlatego też niniejszy artykuł należy traktować jedynie w formie informacyjnej. Najbardziej aktualne wiadomości dotyczące wwozu, wywozu i tranzytu zwierząt towarzyszących, w tym psów przez ww. kraje znajdują się na różnych stronach internetowych, których adresy są podane w poniższym tekście. Ponadto zachęcamy do bezpośredniego czytania przepisów, regulaminów, rozporządzeń, ustaw, aktów wykonawczych itd., zaś w sprawach spornych zalecamy bezpośredni kontakt z odpowiednim urzędem, organizacją lub przedsiębiorstwem transportowym.

 

FORMALNOŚCI

Wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej obywateli Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Warunki otrzymania wiz zostały określone w Umowie między Wspólnotą Europejską, a Federacją Rosyjską o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej z dnia 25 maja 2006 roku. Umowa ta ma charakter nadrzędny w stosunku do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a Rządem Federacji Rosyjskiej o warunkach podróży obywateli Rzeczypospolitej Polskiej i obywateli Federacji Rosyjskiej z 18 września 2003 roku i przewiduje na zasadzie wzajemności szereg ułatwień w uzyskiwaniu wiz przez określone kategorie obywateli Unii Europejskiej, a więc także i obywateli polskich, planujących pobyt nie dłuższy, niż 90 na każde 180 dni.

 

Najczęściej Polacy korzystają ze zwykłej wizy turystycznej, która uprawnia do jednokrotnego wjazdu na teren Rosji wyłącznie w celach turystycznych do 30 dni pobytu lub ze zwykłej wizy prywatnej, która uprawnia do jednokrotnego wjazdu na teren Rosji do 90 dni pobytu i można ją uzyskać na podstawie posiadanego zaproszenia od obywatela Rosji (zaproszenie wystawia na wniosek obywatela Rosji Departament Federalnych Służb Migracyjnych Federacji Rosyjskiej).

 

Federacja Rosyjska reprezentowana jest w Polsce przez kilka placówek dyplomatycznych: Ambasadę w Warszawie oraz Konsulaty w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. We wszystkich ww. placówkach można uzyskać zwykłe wizy turystyczne lub zwykłe wizy prywatne. Oprócz tego w celu polepszenia jakości świadczenia usług Federacja Rosyjska otworzyła na terenie Polski Rosyjskie Centra Wizowe, które przyjmują dokumenty odnośnie wydania wizy i przekazują je do wydziału konsularnego Ambasady lub do jednego z Konsulatów Generalnych Federacji Rosyjskiej. Gdy decyzja w sprawie wydania wizy zostanie podjęta przez Ambasadę lub Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej, to paszport wraz z wizą można odebrać w tym samym miejscu.

 

Warto jednak wiedzieć, iż Ambasada Rosyjska wprowadziła rejonizację wydawania wiz i bez względu na to czy będziemy starać się o wizę w wydziale Konsularnym Ambasady, Konsulacie Generalnym, czy skorzystamy z Rosyjskiego Centrum wizowego, to można składać dokumenty jedynie w miejscu, które jest nam przypisane ze względu na miejsce wydania paszportu (decyduje wojewoda, który wydał paszport) lub ze względu na miejsce zameldowania (kopia dowodu osobistego). W praktyce: jeżeli jesteśmy zameldowani w Warszawie i nasz paszport został również wydany przez wojewodę mazowieckiego, to MUSIMY wszystkie dokumenty złożyć w Warszawie, nawet jeśli aktualnie mieszkamy w Szczecinie! Do złożenia wniosku w innej placówce niezbędne jest przynajmniej tymczasowe zameldowanie, umiejętność negocjacji i dobra wola urzędników...

 

WYDZIAŁ KONSULARNY AMBASADY ROSJI W WARSZAWIE

 • paszporty wydane w województwach: mazowieckim, lubelskim, łódzkim, podlaskim;

 • otwarty jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki;

 • wnioski wizowe należy osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej złożyć w Rosyjskim Centrum Wizowym mieszczącym się w Warszawie lub osobiście w Wydziale Konsularnym po uprzednim elektronicznym zarejestrowaniu wizyty.

ROSYJSKIE CENTRUM WIZOWE W WARSZAWIE

 • przyjmowanie dokumentów od osób fizycznych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 16.00

 • paszporty są wydawane codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.00 poza kolejnością. Podczas składania dokumentów pracownik Centrum podaje datę i przykładowy czas prawdopodobnego otrzymania paszportu. Aby uniknąć kolejek należy stawiać się po odbiór paszportu w wyznaczonym terminie i czasie.

KONSULAT GENERALNY ROSJI W POZNANIU

 • paszporty wydane w województwach: wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim oraz opolskim;

 • Konsulat Generalny jest czynny w poniedziałek, środę i piątek;

 • wnioski wizowe należy osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej złożyć w Rosyjskim Centrum Wizowym mieszczącym się w Poznaniu lub osobiście w Wydziale Konsularnym po uprzednim elektronicznym zarejestrowaniu wizyty.

ROSYJSKIE CENTRUM WIZOWE W POZNANIU

 • przyjmowanie dokumentów od osób fizycznych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 16.00

 • paszporty są wydawane codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.00 poza kolejnością. Podczas składania dokumentów pracownik Centrum podaje datę i przykładowy czas prawdopodobnego otrzymania paszportu. Aby uniknąć kolejek należy stawiać się po odbiór paszportu w wyznaczonym terminie i czasie.

KONSULAT GENERALNY ROSJI W KRAKOWIE

 • paszporty wydane w województwach: małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, podkarpackim;

 • Konsulat Generalny jest czynny w poniedziałek, środę, piątek od 8:30 do 12:30

 • wnioski wizowe należy osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej złożyć w Rosyjskim Centrum Wizowym mieszczącym się w Krakowie lub osobiście w Wydziale Konsularnym po uprzednim elektronicznym zarejestrowaniu wizyty.

ROSYJSKIE CENTRUM WIZOWE W KRAKOWIE

 • przyjmowanie dokumentów od osób fizycznych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 16.00

 • paszporty są wydawane codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.00 poza kolejnością. Podczas składania dokumentów pracownik Centrum podaje datę i przykładowy czas prawdopodobnego otrzymania paszportu. Aby uniknąć kolejek należy stawiać się po odbiór paszportu w wyznaczonym terminie i czasie.

KONSULAT GENERALNY ROSJI W GDAŃSKU

 • paszporty wydane w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim;

 • dokumenty przyjmowanie są w poniedziałek, środę i piątek;

 • wnioski wizowe należy osobiście lub za pośrednictwem osoby trzeciej złożyć w Rosyjskim Centrum Wizowym mieszczącym się w Gdańsku lub osobiście w Wydziale Konsularnym po uprzednim elektronicznym zarejestrowaniu wizyty.

ROSYJSKIE CENTRUM WIZOWE W GDAŃSKU

 • przyjmowanie dokumentów od osób fizycznych odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 08.00 do 16.00

 • paszporty są wydawane codziennie w dni robocze od 8.00 do 17.00 poza kolejnością. Podczas składania dokumentów pracownik Centrum podaje datę i przykładowy czas prawdopodobnego otrzymania paszportu. Aby uniknąć kolejek należy stawiać się po odbiór paszportu w wyznaczonym terminie i czasie.

W przypadku starania się o wizę uprawniającą do wjazdu na teren Rosji konieczne są dwie (a jak się ktoś uprze to w sumie trzy) wizyty w placówce dyplomatycznej, trochę cierpliwości i wolnego czasu...  Mamy jednak dobrą wiadomość: osoby starające się o wizę nie muszą występować o nią osobiście, a dokumenty można złożyć i paszport z wizą odebrać za pomocą pośrednika (jest wiele firm pośredniczących w załatwianiu tych formalności) lub przez pełnomocnika (możemy wystawić pełnomocnictwo wybranej osobie). Oczekiwanie na wizę w trybie zwykłym (ekonomicznym) wynosi do 10 dni roboczych, a w trybie ekspresowym czas ten skraca się do 3 dni roboczych. Zatem jeśli wybierzemy tryb zwykły, to na spokojnie powinniśmy zarezerwować sobie, co najmniej 21 dni kalendarzowych na pozyskanie wizy rosyjskiej (czas ten należy szczególnie starannie obliczyć w momencie, gdy wybieramy się z psem na wystawę lub z suką na krycie). Jak nie trudno się domyślić, cena wizy zależy od tego jaki tryb jej wyrobienia wybierzemy. Opłata konsularna za wizę zwykłą turystyczną wydaną w trybie ekonomicznym wynosi obecnie 150 zł, zaś w trybie ekspresowym 300 zł. Opłata konsularna za wizę zwykłą prywatną (jednokrotną) wydaną w trybie ekonomicznym wynosi obecnie 150 zł, zaś w trybie ekspresowym 300 zł. Do tego zgodnie z najnowszym rozporządzeniem wydanym przez Ambasadę Rosji, do każdej opłaty konsularnej jest doliczana opłata serwisowa na rzecz VFS Global Poland sp. z o.o. w wysokości 25 Euro (z VAT) - płatne w złotych według kursu NBP zmienianego raz w tygodniu.

 

Co jest potrzebne i co należy przygotować żeby uzyskać zwykłą wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej?

 • paszport

  ważny co najmniej 180 dni licząc od daty zakończenia terminu ważności aplikowanej wizy. Co istotne, w przypadku wizy rosyjskiej - paszport musi mieć minimum 2 czyste strony obok siebie (niezbędne do wklejenia wizy);

 • zdjęcie (1 szt.)

  kolorowe, nie starsze niż sprzed 6 miesięcy, typu paszportowego o wymiarach 3.5 x 4.5 cm. Zdjęcie musi być koniecznie wykonane na białym tle z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy;

 • voucher turystyczny (potwierdzenie obsługi turystycznej)

  jeśli występujemy o zwykłą wizę turystyczną, to musimy postarać się o uzyskanie tzw. vouchera turystycznego. Jest to swego rodzaju umowa dotycząca wykonania usługi turystycznej. Dokument taki może wystawić uprawnione do tego rosyjskie biuro turystyczne lub hotel. Uzyskuje się go na podstawie ważnej imiennej rezerwacji noclegu na terenie Rosji na wszystkie dni pobytu. Voucher jest imienny tj. wskazuje kogo umowa dotyczy. Jak go uzyskać? - no cóż... tutaj musimy się niestety posiłkować kimś kto ma kontakty z biurami w Rosji wystawiającymi takie vouchery. Oczywiście przeciętny Kowalski nie robi tego osobiście, a praktycznie wszyscy korzystają z usług wielu dostępnych chociażby w sieci polskich pośredników (mających stosowne umowy z biurami lub hotelami z terenów Rosji), którzy oferują zakup takich właśnie voucherów. Jeśli chcemy uzyskać voucher, który da nam możliwość uzyskania wizy na maksymalny czas pobytu do 30 dni, to przed wykupieniem vouchera musimy posiadać już zarezerwowany na terenie Rosji hotel na wszystkie dni przewidzianego w Rosji pobytu. Rezerwację hotelu możemy bez problemu zrobić on-line korzystając z wielu dostępnych platform rezerwacyjnych, które w jednym miejscu gromadzą setki tysięcy ofert z wielu krajów, w tym m.in. z Rosji. Wystarczy wybrać miasto, rodzaj hotelu i dopełnić niezbędnych formalności. Cena uzależniona jest naturalnie od docelowego miasta podróży, położenia hotelu, standardu (ilość gwiazdek) i opcji dodatkowych (np. pokój 1-2 osobowy, apartament, ze śniadaniem itd.) i może się wahać od kilkunastu do kilkuset USD/EUR/GBP (tak, cena podawana jest zazwyczaj w chodliwej, obcej walucie) za dobę. Pomocne mogą okazać się następujące adresy:

  http://www.agoda.com/;

  www.booking.com;

  www.allrussiahotels.com.

  Istnieje także możliwość skorzystania z usług ww. pośrednika, który zazwyczaj przy wykupie vouchera oferuje również od razu możliwość zarezerwowania noclegu. Tu jedna istotna uwaga: jeśli wybieramy się w podróż z psem należy wybrać hotel, który przyjmuje z psami, bowiem nie wszystkie świadczą takie usługi (pobyt psa jest zazwyczaj płatny, a o szczegóły należy bezpośrednio pytać zanim dokonamy rezerwacji i wpłacimy pieniądze, ponieważ rezygnacja z rezerwacji zazwyczaj wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów manipulacyjnych, które nie podlegają zwrotowi). Jak już mamy zarezerwowany hotel, to nic nie stoi na przeszkodzie, by otrzymać voucher, który po wypełnieniu stosownego zlecenia (on-line) i dokonaniu niezbędnych formalności (płatność) jest zazwyczaj generowany elektronicznie (do wydrukowania) i czas oczekiwania wynosi od kilku godzin do 2 dni. Ceny voucherów są różne i oczywiście różnią się pomiędzy poszczególnymi firmami, stąd też warto zrobić małe rozeznanie przed dokonaniem ostatecznego wyboru (średnio cena przy indywidualnym zakupie wynosi od 90 do 150 zł);

 • polisa ubezpieczenia medycznego

  nie otrzymamy wizy, jeśli uprzednio nie zorganizujemy sobie polisy ubezpieczeniowej obejmującej m.in. koszty leczenia na terytorium Rosji. Polisa musi gwarantować pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 30.000 € i musi być wykupiona na wszystkie dni planowanego pobytu. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zakup polisy na określone dni pobytu (w przypadku wiz turystycznych okres ten może obejmować 1-30 dni pobytu). Wszelkie formalność również załatwia się on-line w stosownej firmie ubezpieczeniowej lub ponownie można skorzystać z usług ww. pośrednika, który w firmie ubezpieczeniowej zrobi to za nas. Tu kolejna istotna uwaga: nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są akceptowane i honorowane przez placówki dyplomatyczne Federacji Rosyjskiej, stąd też mocno rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia na całą Rosję lub cały świat tylko w firmach akceptowanych przez wspomniane placówki i będą to np. polisy wykupione w: AXA (polisa do kupienia on-line TUTAJ), SIGNAL IDUNA (polisa do kupienia on-line TUTAJ) lub EUROPA (polisa do kupienia on-line TUTAJ). Ubezpieczenie musi być wystawione imiennie na osobę ubiegającą się o wizę. Firm ubezpieczeniowych jest naturalnie wiele i podobnie, jak w przypadku voucherów, tak i ceny ubezpieczenia też będą się różnić między poszczególnymi firmami. Warto zatem zrobić małe rozeznanie i wybrać najkorzystniejszą finansowo ofertę (średnio cena za ubezpieczenie na 15 dni waha się od 70 do 150 zł);

Co jest potrzebne i co należy przygotować żeby uzyskać wizę zwykłą prywatną do Federacji Rosyjskiej?

 • paszport

  ważny co najmniej 180 dni licząc od daty zakończenia terminu ważności aplikowanej wizy. Co istotne, w przypadku wizy rosyjskiej - paszport musi mieć minimum 2 czyste strony obok siebie (niezbędne do wklejenia wizy);

 • zdjęcie (1 szt.)

  kolorowe, nie starsze niż sprzed 6 miesięcy, typu paszportowego o wymiarach 3.5 x 4.5 cm. Zdjęcie musi być koniecznie wykonane na białym tle z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy;

 • zaproszenie

  jeśli mamy możliwość otrzymania oficjalnego zaproszenia od obywatela Federacji Rosyjskiej, to zaproszenie powinno być sporządzone przez organy Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji;

 • polisa ubezpieczenia medycznego

  nie otrzymamy wizy, jeśli uprzednio nie zorganizujemy sobie polisy ubezpieczeniowej obejmującej m.in. koszty leczenia na terytorium Rosji. Polisa musi gwarantować pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 30.000 € i musi być wykupiona na wszystkie dni planowanego pobytu. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zakup polisy na określone dni pobytu (w przypadku wiz turystycznych okres ten może obejmować 1-30 dni pobytu). Wszelkie formalność również załatwia się on-line w stosownej firmie ubezpieczeniowej lub ponownie można skorzystać z usług ww. pośrednika. Tu kolejna istotna uwaga: nie wszystkie firmy ubezpieczeniowe są akceptowane i honorowane przez placówki dyplomatyczne Federacji Rosyjskiej, stąd też mocno rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia na całą Rosję lub cały świat tylko w firmach akceptowanych przez wspomniane placówki i będą to np. polisy wykupione w: AXA (polisa do kupienia on-line TUTAJ), SIGNAL IDUNA (polisa do kupienia on-line TUTAJ) lub EUROPA (polisa do kupienia on-line TUTAJ). Ubezpieczenie musi być wystawione imiennie na osobę ubiegającą się o wizę. Firm ubezpieczeniowych jest naturalnie wiele i podobnie, jak w przypadku voucherów, tak i ceny ubezpieczenia też będą się różnić między poszczególnymi firmami. Warto zatem zrobić małe rozeznanie i wybrać najkorzystniejszą finansowo ofertę (średnio cena za ubezpieczenie na 15 dni waha się od 70 do 150 zł).

Po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów tj. (paszportu, zdjęcia, ubezpieczenia, vouchera lub zaproszenia) należy wypełnić wniosek wizowy, który dostępny jest drogą on-line. Rosyjskie urzędy konsularne w Polsce przyjmują wnioski wizowe wypełnione wyłącznie elektronicznie w języku rosyjskim bądź angielskim i wydrukowane za pomocą specjalnej strony internetowej Departamentu Konsularnego MSZ Rosji: http://visa.kdmid.ru. Po wypełnieniu on-line wniosku wizowego należy go pobrać w formacie PDF i wydrukować w wymiarze A4 (należy upewnić się, że wymiar papieru został ustawiony na A4, a nie „letter” lub inny). Wniosek należy podpisać własnoręcznie czarnym długopisem, tak jak w paszporcie, a podpis nie powinien wychodzić poza granice pola kwestionariusza wizowego przeznaczonego na podpis. Na koniec należy dokleić we wskazanym miejscu zdjęcie i gotowe.

 

Z tak przygotowanymi dokumentami (paszportem, ubezpieczeniem, wnioskiem, voucherem lub zaproszeniem) udajemy się do odpowiedniego Konsulatu Rosji/Centrum Wizowego (po uprzednim zarezerwowaniu on-line daty i godziny wizyty w wybranej placówce), gdzie w stosownym okienku je składamy. Po sprawdzeniu dokumentów i wybraniu opcji rozpatrzenia wniosku (zwykły lub ekspresowy) otrzymamy formularz wpłaty na odpowiednia kwotę i... ponownie opuszczamy mury placówki, by tym razem udać się na pobliską pocztę lub do banku w celu uiszczenia danej opłaty. Niestety nie są honorowane potwierdzenia przelewu elektronicznego, a na formularzu musi widnieć pieczątka z datą i podpis pracownika poczty lub banku. Po dokonaniu wpłaty zdecydowanym krokiem wracamy do placówki dyplomatycznej i oddajemy już cały komplet dokumentów wraz z potwierdzeniem wpłaty. Na koniec otrzymamy informacje, kiedy mamy zgłosić się po paszport z przygotowaną wizą. Pamiętajmy, że ostatecznie o przyznaniu wizy lub odmowie oraz czasu, na jaki zostanie ona przyznana decyduje Konsul! W przypadku odmowy przyznania wizy poniesione koszta nie są zwracane.

 

Ale to jeszcze nie koniec... osoby udające się do Rosji przez Białoruś drogą lądową (np. pociąg, autokar, samochód) lub z międzylądowaniem w Mińsku będą również potrzebowały białoruskiej wizy tranzytowej. Wiza tranzytowa wydawana jest na podstawie ważnej wizy do państwa docelowego, czyli w naszym przypadku do Rosji (należy załączyć jej ksero). Wiza tranzytowa wydawana jest jedynie na okres pobytu nie dłuższy niż 2 dni, licząc od dnia każdego wjazdu na terytorium Białorusi. Zatem po uzyskaniu wizy do Rosji czeka nas wyprawa do Ambasady lub Konsulatu Republiki Białorusi, na szczęście już bez rejonizacji. A tu... niemal powtórka z rozrywki...

 

AMBASADA REPUBLIKI BIAŁORUŚ W WARSZAWIE

 • dokumenty dotyczące wiz są przyjmowane od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 12.00)

 • odbiór paszportów z wizami od poniedziałku do piątku (od 15.00 do 16.00)

KONSULAT W BIAŁEJ PODLASKIEJ

 • dokumenty dotyczące wiz są przyjmowane od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 12.00)

 • odbiór paszportów z wizami od poniedziałku do piątku (od 13:30 do 15:30)

KONSULAT GENERALNY W GDAŃSKU

 • dokumenty dotyczące wiz są przyjmowane od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 12.00)

 • odbiór paszportów z wizami od poniedziałku do piątku (od 14:30 do 15:30)

KONSULAT GENERALNY W BIAŁYMSTOKU

 • dokumenty dotyczące wiz są przyjmowane od poniedziałku do piątku (od 9.00 do 11.45)

 • odbiór paszportów z wizami od poniedziałku do piątku (od 15:00 do 16:00)

Co jest potrzebne i co należy przygotować żeby uzyskać wizę tranzytową przez Białoruś?

 • paszport z przyznaną ważną wizą rosyjską

  ważny co najmniej 3 miesiące licząc od daty zakończenia terminu ważności aplikowanej wizy. Co istotne, w przypadku wizy białoruskiej - paszport musi mieć minimum 2 czyste strony obok siebie (niezbędne do wklejenia wizy). Robimy ksero wizy rosyjskiej, które będzie niezbędne do złożenia stosownych dokumentów w celu uzyskania wizy tranzytowej;

 • zdjęcie (1 szt.)

  kolorowe, nie starsze niż sprzed 6 miesięcy, typu paszportowego o wymiarach 3.5 x 4.5 cm. Zdjęcie musi być koniecznie wykonane na białym tle z wyraźnym wizerunkiem twarzy, zrobione na wprost, bez okularów z ciemnymi szkłami i bez nakrycia głowy;

 • polisa ubezpieczenia medycznego

  nie otrzymamy wizy tranzytowej, jeśli uprzednio nie zorganizujemy sobie polisy ubezpieczeniowej obejmującej m.in. koszty leczenia na terytorium Białorusi. Polisa musi gwarantować pokrycie kosztów leczenia na co najmniej 10.000 € i musi być wykupiona na wszystkie dni planowanego pobytu/przejazdu. Firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zakup polisy na określone dni pobytu/przejazdu przez Białoruś (w przypadku wiz tranzytowych okres ten zazwyczaj obejmuje 1-4 dni pobytu/przejazdu).

  Cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają na terytorium Republiki Białoruś, muszą posiadać ważną umowę obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z kompanią "Belgosstrakh", "Beleximgarant", lub umowę ubezpieczenia zdrowotnego, zawartą z dowolną ubezpieczeniową firmą zagraniczną, która jest akceptowana i honorowana przez  placówki dyplomatyczne Republiki Białorusi. W Rzeczypospolitej Polskiej partnerami kompanii "Belgosstrakh" są następujące firmy: AXA (polisa do kupienia on-line TUTAJ), SIGNAL IDUNA (polisa do kupienia on-line TUTAJ), EUROPA (polisa do kupienia on-line TUTAJ), RESO Europa Service (więcej informacji TUTAJ). Wszelkie formalności w większości firm ubezpieczeniowych również załatwia się w drogą on-line lub ponownie można skorzystać z usług ww. pośrednika, który wykupi takie ubezpieczenie w stosownej firmie dla nas. Ubezpieczenie musi być wystawione imiennie na osobę ubiegającą się o wizę. Firm ubezpieczeniowych jest naturalnie wiele i ceny ubezpieczenia też będą się różnić między poszczególnymi firmami. Warto zatem zrobić małe rozeznanie i wybrać najkorzystniejszą finansowo ofertę (średnio cena za ubezpieczenie do max. 4 dni waha się od 15 do 30 zł);

 • kopia biletu lotniczego, autokarowego lub kolejowego wykupionego/zarezerwowanego na daną podróż (o ile nie jedziemy własnym transportem) lub w przypadku podróżowania własnym autem należy przedstawić specjalne oświadczenie (w formie podania, zawierające, nr rejestracyjny auta, kolor, markę i dane właściciela, daty podróży i trasę przejazdu, a także należy podać dane wszystkich osób, które będą podróżować autem);

 • wniosek wizowy

  po zgromadzeniu niezbędnych dokumentów tj. (paszportu z ważną wizą rosyjską, ksera wizy rosyjskiej, zdjęcia, ubezpieczenia) należy wypełnić wniosek wizowy, który dostępny jest drogą on-line TUTAJ. Wniosek należy uzupełnić w języku polskim, wydrukować (w formacie 1:1) z ustawieniem minimalnych marginesów i podpisać się własnoręcznie czarnym długopisem, tak jak w paszporcie, a podpis nie powinien wychodzić poza granice pola kwestionariusza wizowego przeznaczonego na podpis. Na koniec należy dokleić we wskazanym miejscu zdjęcie i gotowe.

Z tak przygotowanymi dokumentami (paszportem, ubezpieczeniem, wnioskiem, kopią wizy rosyjskiej i biletu - o ile nie jedziemy własnym środkiem transportu) udajemy się do Ambasady lub Konsulatu Białorusi, gdzie w stosownym okienku je składamy. Dokumenty niezbędne do otrzymania wizy należy składać nie wcześniej, niż 3 miesiące przed zaplanowana podróżą. Oczekiwanie na wizę w trybie zwykłym (ekonomicznym) wynosi do 5 dni roboczych, a w trybie ekspresowym czas ten skraca się do 48 godzin. Zatem jeśli wybierzemy tryb zwykły, to na spokojnie powinniśmy zarezerwować sobie, co najmniej 7 dni kalendarzowych na pozyskanie wizy tranzytowej (czas ten należy szczególnie starannie obliczyć w momencie, gdy wybieramy się z psem na wystawę lub z suką na krycie). Opłata konsularna za wizę wydaną w trybie ekonomicznym wynosi obecnie 10 €, zaś w trybie ekspresowym 20 €. Po sprawdzeniu dokumentów i wybraniu opcji rozpatrzenia wniosku (zwykły lub ekspresowy) otrzymamy formularz wpłaty na odpowiednia kwotę i... ponownie opuszczamy mury placówki, by udać się do banku w celu uiszczenia danej opłaty. Niestety nie są honorowane potwierdzenia przelewu elektronicznego, a na formularzu musi widnieć pieczątka z datą i podpis pracownika banku. Po dokonaniu wpłaty zdecydowanym krokiem wracamy do placówki dyplomatycznej i oddajemy już cały komplet dokumentów wraz z potwierdzeniem wpłaty. Na koniec otrzymamy informacje, kiedy mamy zgłosić się po paszport z przygotowaną wizą. Pamiętajmy, że ostatecznie o przyznaniu wizy lub odmowie decyduje Konsul! W przypadku odmowy przyznania wizy poniesione koszta nie są zwracane. Przy odbiorze wizy obowiązkowo trzeba pokazać potwierdzenie wniesionej opłaty za wydanie wizy!

 

Przydatne linki

 

AMBASADA REPUBLIKI BIAŁORUŚ W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

http://poland.mfa.gov.by/

 

AMBASADA FEDERACJI ROSYJSKIEJ W RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

http://poland.mid.ru/

 

ROSYJSKIE CENTRA WIZOWE NA TERENIE POLSKI

http://www.poland-ifs.com/

 

MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

(szczególnie polecamy uwadze dział informacje konsularne)

http://www.msz.gov.pl/pl/

 

SERWIS MINISTERSTWA SPRAW ZAGRANICZNYCH "ODYSEUSZ"

(zgłaszając do serwisu podróż zwiększamy swoje bezpieczeństwo w trakcie jej odbywania)

https://odyseusz.msz.gov.pl/

 

Czas i koszty

W przypadku wyboru czasu oczekiwania na wizę zwykłą turystyczną i tranzytową w trybie zwykłym (ekonomicznym) w wariancie najbardziej pesymistycznym czas oczekiwania może wynieść nawet 21 dni (3 tygodnie!). W trybie ekspresowym mamy szansę otrzymać wizy w terminie nie przekraczającym 7 dni. Koszty w wersji ekonomicznej wyrobienia wizy rosyjskiej, białoruskiej, zrobienia zdjęć, wykupienia vouchera i ubezpieczenia zdrowotnego (policzyliśmy na okres 15 dni) w wersji optymistycznej (bez kosztów dojazdu do placówki dyplomatycznej), bez pośrednictwa, to około 500 zł, a w trybie ekspresowym to około 750 zł. Osoby korzystające z pośrednictwa firm załatwiających wszelkie formalności muszą do tych kwot dodać jeszcze obsługę firmy, która w zależności od wyboru trybu załatwiania wiz może wynosić 150-400 zł.

 

W sytuacji, gdy wybieramy się na wystawę z psem, a do placówki dyplomatycznej mamy dość blisko, to możemy nieco zaoszczędzić i wybrać tryb zwykły załatwiania wszelkich formalności oraz pokusić się o zorganizowanie wyprawy we własnym zakresie. Jednak w przypadku, gdy placówki dyplomatyczne są znacznie oddalone od naszego miejsca zamieszkania, a my się ze wszystkim spieszymy i zależy nam na szybkim zorganizowaniu wyjazdu, to skorzystanie z pośrednictwa firmy, która kompleksowo zajmuje się organizacją takich wyjazdów zagranicznych wydaje się dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? po pierwsze: jeśli cel naszego wyjazdu jest związany z kryciem suki, to musimy pamiętać, iż nigdy nie uda się nam co do dnia wyliczyć terminu rozpoczęcia cieczki i jak się już ona zacznie, to będziemy mieli tylko kilka dni na to, by zorganizować, nie tylko swój wyjazd, ale również formalności związane z przewozem zwierzęcia towarzyszącego, czyli naszej suki. Po drugie kompletując dokumenty na wyjazd dla siebie i psa często musielibyśmy się rozdwoić, by wszystko załatwić. Po trzecie: pośpiech i stres, to prosta droga do tego, by coś jednak poszło nie tak... Profesjonalna firma zajmująca się organizacją wyjazdów do Rosji może nas w wielu sprawach wyręczyć. Zadba o spełnienie wszystkich niezbędnych warunków: zorganizuje voucher, ubezpieczenie, zarezerwuje hotel, wypełni wnioski i złoży za nas wymagane dokumenty najpierw do jednej, a potem do drugiej placówki dyplomatycznej, a potem jeszcze je odbierze i na nasze życzenie jest w stanie odesłać nam paszport z gotowymi wizami plus komplet innych dokumentów firmą kurierską prosto do domu.

 

PODRÓŻ Z PSEM Z TERYTORIUM POLSKI NA TERYTORIUM FEDERACJI ROSYJSKIEJ I DROGA POWROTNA

W przypadku podróży z Polski do Federacji Rosyjskiej (tj. państwa trzeciego spoza Unii Europejskiej) i z powrotem, w której będzie nam towarzyszył pies, należy przede wszystkim zapoznać się ze wszystkimi wymaganiami, jakie zostały ustanowione dla podróżowania z psem pomiędzy Polską, a Rosją i krajami tranzytowymi (np. Białorusią lub Ukrainą). Jeden podróżny może wwieźć z Polski do Rosji, nie więcej, niż 1-2 psy. Przy większej ilości będzie wymagane posiadanie specjalnego zezwolenia z Rosselkhoznadzoru (Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego). Zwierzę musi być zdrowe i zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a także powinno być zaszczepione kompleksowo tzn. przeciwko nosówce, zapaleniu wątroby, wirusowemu zapaleniu jelit cienkich, infekcjom parwo- i adenowirusowym oraz leptospirozie (wszystkie szczepienia powinny być wykonane, nie mniej niż 20 dni, ale nie więcej niż jeden rok, przed planowaną datą wyjazdu) i musi pochodzić z terenów wolnych, od niektórych chorób zakaźnych. Generalnie to tyle głównych wymagań. Rosja nie ustaliła minimalnego wieku wwozu psów na swoje terytorium. W tym miejscu chcielibyśmy się na chwilę zatrzymać. Otóż do tej pory jedynym wymaganym szczepieniem przy wwozie zwierzęcia na terytorium Rosji było szczepienie na wściekliznę. Jednak przepisy zawarte w najnowszym Rozporządzeniu Komisji Unii Celnej z dnia 18 czerwca 2010 r. nr 317 (z późniejszymi zmianami) "Wspólne wymogi weterynaryjne (weterynaryjno-sanitarne), odnoszące się do towarów podlegających kontroli weterynaryjnej (nadzorowi) obowiązującej przy wwozie towarów podlegających państwowej kontroli weterynaryjnej na obszarze Unii Celnej, tj. Federacji Rosyjskiej, Republiki Białoruś i Republiki Kazachstanu" sugerują, że zwierzę powinno być także zaszczepione na dodatkowe - ww. choroby. Czy faktycznie przepis ten jest/będzie bezwzględnie respektowany przy wwozie zwierząt towarzyszących z Polski na teren kraju tranzytowego, czyli Białorusi i teren kraju docelowego, czyli Rosji trudno jest nam w chwili obecnej udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Podczas naszych podróży nikt nigdy specjalnie się o te szczepienia nie pytał, jednak może to wnikać z faktu, iż nasze psy są regularnie i kompleksowo szczepione, odrobaczane i zabezpieczane przeciwko pchłom oraz kleszczom, a wszystkie działania są skrupulatnie odnotowywane w odpowiednich psich dokumentach... Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na to pytanie w odpowiednich urzędach, jednak wszędzie odsyłano nas do przytoczonego wyżej rozporządzenia, a gdy naciskaliśmy na jego interpretację, to pojawiały się rozbieżne stanowiska...

 

Pamiętajmy, że podróżując z naszym psem będziemy ponownie chcieli wjechać z nim na teren Polski, czyli część Unii Europejskiej, a tu też nie jest łatwo i obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy. Generalnie zwierzę, które ich nie spełni, nie zostanie wpuszczone na teren Polski, mimo iż kilka dni temu z niej wyjechało!. Dlatego też chcąc ogarnąć wszelkie formalności powinniśmy zacząć przewrotnie od spełnienia wymogów niezbędnych do ponownego wprowadzenia zwierzęcia na teren Polski:

 • pies musi być trwale oznakowany:

  • w przypadku psów rasowych jedną z metod identyfikacji dopuszczalną przed 03/07/2011 roku był wykonany tatuaż, aczkolwiek Komisja Europejska nadal zezwala na przewóz zwierząt oznakowanych wyraźnym czytelnym tatuażem, jeśli były one oznakowane w ten sposób przed ww. datą, a opiekun posiada dowód, potwierdzający oznakowanie tatuażem przed 03/07/2011;

  • po 03/07/2011 jedyną dopuszczalną formą znakowania psów jest wszczepienie mikroczipu, który musi być zgodny z normą ISO 11784 i wykorzystywać technologię HDX lub FDX-B oraz musi być możliwy do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785.

 • pies musi posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonane przez uprawnionego lekarza weterynarii, szczepionką posiadającą pozwolenie na dopuszczenie do obrotu zgodnie z art. 5 dyrektywy 2001/82/WE lub art. 3 rozporządzenia (WE) nr 726/2004. Szczepienie może być wykonane u zwierzęcia nie młodszego, niż 12-to tygodniowego i dopiero po zaaplikowaniu i odczytaniu mikroczipa (szczepienie pierwotne nabiera ważności po 21 dniach od daty wypełnienia protokołu szczepień, którego wymaga producent do szczepienia pierwotnego w kraju, w którym szczepienie zostało podane. Ponowne szczepienie jest ważne, jeśli zostało podane w terminie wskazanym w sekcji V paszportu zwierzęcia i wówczas okres karencji 21 dni nie jest wymagany).

 • pies musi posiadać wyrobiony unijny pet paszport, w którym zostaną umieszczone wszystkie niezbędne informacje. Od 29 grudnia 2014 roku obowiązuje w tej kwestii nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 576/2013 określające wzór nowego paszportu, jednak wszystkie paszporty wydane z datą do 28 grudnia 2014 roku zachowują swoją ważność;

 • zwierzęciu musi towarzyszyć właściciel lub upoważniona (na piśmie) przez właściciela osoba towarzysząca psu w podróży;

 • w przypadku tranzytu drogą lądową (samochód, kolej, autokar) przez państwo z tzw. krajów trzeciego świata, które nie jest uznane przez Unię Europejską za kraj wolny od/lub dobrze kontrolujący wściekliznę (nie widnieje w załączniku II rozporządzenia (UE) nr 576/2013, wprowadzenie zwierzęcia na teren Unii Europejskiej (a więc i Polski) będzie możliwe po wykonaniu i posiadaniu wyniku badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Wszystkie osoby podróżujące z psami, które będą przejeżdżały przez terytorium takiego kraju (np. przez Ukrainę) muszą w odpowiednim czasie przed wyjazdem wykonać takie badanie, u swojego podopiecznego, ponieważ przy braku takiego badania zwierzę w drodze powrotnej nie zostanie przepuszczone przez granicę. Próbka krwi do badania musi zostać pobrana przez upoważnionego lekarza weterynarii, co najmniej 30 dni po szczepieniu zwierzęcia przeciw wściekliźnie i na 3 miesiące przed planowanym przemieszczeniem. Trzymiesięczny okres nie ma zastosowania do ponownego wprowadzenia zwierzęcia domowego, którego paszport zaświadcza, że miareczkowanie zostało wykonane z wynikiem pozytywnym zanim zwierzę opuściło terytorium Unii Europejskiej. Takie badanie robi się tylko raz w życiu psa. Próbka musi zostać zbadana w laboratorium zatwierdzonym przez Komisję Europejską. W Polsce jedynym zatwierdzonym laboratorium jest Państwowy Instytut Weterynaryjny-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Miano przeciwciał neutralizujących musi być równe lub większe niż 0.5 UI/ml. Otrzymany wynik jest wpisywany przez uprawnionego lekarza weterynarii w sekcji VI pet paszportu. Koszt badania wraz z certyfikatem wynosi 162 zł.

  Białoruś znajduje się w ww. wykazie, stąd też przejeżdżając przez terytorium tego kraju do Rosji i z powrotem do Polski nie musimy wykonywać takiego badania.

Kiedy już jesteśmy pewni, że mamy spełnione wszystkie wymagania dotyczące ponownego wprowadzenia psa na teren Polski oraz wszystkie wymagania niezbędne do wprowadzenia psa na teren Rosji (uwzględniając kraj tranzytowy), to możemy przystąpić do realizowania niezbędnych "papierowych" formalności, które są związane z wywozem psa z Polski do Rosji. Rosja oraz kraj tranzytowy, czyli w naszym przypadku Białoruś, jako kraje nie należące do Unii Europejskiej, nie wydają unijnych pet paszportów. Wjazd odbywa się na "starych zasadach", a zwierzęciu musi towarzyszyć dokument identyfikacyjny w postaci świadectwa zdrowia zwierzęcia wydany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii na druku odpowiadającym wymaganiom Federacji Rosyjskiej przy imporcie zwierząt towarzyszących, zgodnego z decyzją Zarządu Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej z dnia 25 grudnia 2012 Nr 308 (forma nr 15). Wzór dokumentu dostępny jest TUTAJ. Aby je uzyskać najpierw należy udać się do lekarza prowadzącego psa, który zbada psa kliniczne i wystawi orzeczenie lekarsko-weterynaryjne potwierdzające wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie i innych szczepień, a także potwierdzające dobry stan zdrowia psa lub w unijnym pet paszporcie w stosownej rubryce (dział X) zrobi ku temu odpowiednią adnotację. Takie orzeczenie lekarsko-weterynaryjne, jak i adnotacja w pet paszporcie zachowuje ważność przez 48 godzin od momentu wystawienia, zaś świadectwo zdrowia wydawane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii jest ważne przez 10 dni. Dlatego też wysoce rekomendujemy załatwianie tych dwóch formalności w możliwe, jak najkrótszym czasie przed wyjazdem. Kiedy już uzyskamy stosowne orzeczenie lub wpis w pet paszporcie od weterynarza, to czas udać się do Powiatowego Lekarza Weterynarii i tu uwaga! do Powiatowego Lekarza Weterynarii wybieramy się jedynie z dokumentami - już bez psa. Urzędujący lekarz dokładnie się im przyjrzy, po czym wypełni odpowiedni druk urzędowy, przybije legalizującą tzw. "czerwoną pieczęć", złoży podpis, zainkasuje opłatę i wyda nam "od ręki" gotowe świadectwo. Pomocniczo, jako dokumentem potwierdzającym np. wykonanie szczepień, odrobaczeń itd. możemy posługiwać się naszym pet paszportem.

 

Przydatne linki

 

GŁÓWNY INSPEKTORAT WETERYNARII

http://www.wetgiw.gov.pl/

 

SPIS POWIATOWYCH INSPEKTORATÓW WETERYNARII WG WOJEWÓDZTW

http://www.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=2094

 

PAŃSTWOWY INSTYTUT WETERYNARII PUŁAWY

http://www.piwet.pulawy.pl/

 

UNIA EUROPEJSKA

(zbiór przepisów dotyczących przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi)

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

 

EUROAZJATYCKA KOMISJA GOSPODARCZA

http://www.eurasiancommission.org/ru/Pages/default.aspx

 

URZĄD ROSSELCHOZNADZORU DLA MIASTA MOSKWY ORAZ OKRĘGU MOSKIEWSKIEGO I TUŁY

http://www.rsn-msk.ru/

 

ŚRODEK TRANSPORTU

Planując podróż z psem musimy pamiętać, że ogólnej kontroli przez Służby Celne podlegają wszystkie zwierzęta towarzyszące w liczbie do 5 sztuk, przemieszczane w celach niehandlowych. Przede wszystkim sprawdzana jest posiadana i wymagana do przewozu zwierzęcia dokumentacja. Zwierzęta w liczbie powyżej 5 sztuk oraz przemieszczane w celach handlowych bez względu na liczbę podlegają weterynaryjnej kontroli granicznej. Ponadto, jeśli pies leci samolotem bez właściciela, to zawsze podlega weterynaryjnej kontroli granicznej. Weterynaryjna kontrola graniczna może być przeprowadzona tylko i wyłącznie na przejściach granicznych, na których znajdują się "posterunki weterynaryjnej kontroli granicznej".

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 lutego 2016 r. w sprawie wykazu przejść granicznych, na których organy celne przeprowadzają kontrolę przemieszczanych w celach niehandlowych zwierząt domowych towarzyszących podróżnym (z późn. zm.) zwierzę może przekroczyć granicę przez niżej wyznaczone przejścia graniczne:

 • transport lotniczy:

  1) Bydgoszcz;
  2) Gdańsk-Rębiechowo;
  3) Katowice-Pyrzowice;
  4) Kraków-Balice;
  5) Łódź-Lublinek;
  6) Poznań-Ławica;
  7) Rzeszów-Jasionka;
  8) Szczecin-Goleniów;
  9) Świdnik k/Lublina;
  10) Warszawa/Modlin;
  11) Warszawa-Okęcie;
  12) Wrocław-Strachowice.

 • morskie przejścia graniczne:

  1) Darłowo;
  2) Elbląg;
  3) Frombork;
  4) Gdańsk-Port;

  5) Gdynia;
  6) Kołobrzeg;
  7) Szczecin;
  8) Świnoujście;
  9) Ustka;
  10) Władysławowo.

 • na granicy państwowej z Federacją Rosyjską:
  a) Bezledy – Bagrationowsk – drogowe,
  b) Braniewo – Mamonowo – kolejowe,
  c) Gołdap – Gusiew – drogowe,
  d) Gronowo – Mamonowo – drogowe,
  e) Grzechotki – Mamonowo II – drogowe;

 • na granicy państwowej z Republiką Białorusi:

  a) Bobrowniki – Bierestowica – drogowe,
  b) Kukuryki – Kozłowiczy – drogowe,
  c) Kuźnica Białostocka – Bruzgi – drogowe,
  d) Kuźnica Białostocka – Grodno – kolejowe,
  e) Połowce – Pieszczatka – drogowe,
  f) Sławatycze – Domaczewo – drogowe,
  g) Terespol – Brześć – drogowe,
  h) Terespol – Brześć – kolejowe;

   

   

   


   

 

 • na granicy państwowej z Ukrainą:

  a) Budomierz – Hruszew – drogowe,
  b) Dołhobyczów – Uhrynów – drogowe,
  c) Dorohusk – Jagodzin – drogowe,
  d) Dorohusk – Jagodzin – kolejowe,
  e) Hrebenne – Rawa Ruska – drogowe,
  f) Hrebenne – Rawa Ruska – kolejowe,
  g) Hrubieszów – Włodzimierz Wołyński – kolejowe,
  h) Korczowa – Krakowiec – drogowe,
  i) Krościenko – Smolnica – drogowe,
  j) Krościenko – Chyrów – kolejowe,
  k) Medyka – Szeginie – drogowe,
  l) Przemyśl – Mościska – kolejowe,
  m) Zosin – Ustiług – drogowe.
   

 

Samolot

W pierwszej chwili przelot z psem samolotem wydaje się idealnym rozwiązaniem. Bez wątpienia podróż samolotem jest najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Moskwy, ale niestety też i najdroższym. Lot bezpośredni np. z Warszawy do Moskwy nie zajmuje więcej, niż 2 godziny. W roku 2015 do Moskwy możemy dostać się bezpośrednim samolotem z Warszawy, a połączenia są obsługiwane przez PLL LOT oraz rosyjski AEROFŁOT. Obie linie lotnicze w oddzielnych rozporządzeniach regulują zasady przewozu psów w swoich samolotach. Przed wyborem linii należy więc sprawdzić na jakich zasadach usługa taka jest realizowana. Przelot psa z Polski na terytorium Rosji omówimy na podstawie Polskich Linii Lotniczych LOT. Przewożone zwierzę musi posiadać książeczkę szczepień lub pet paszport  (z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie) oraz aktualne zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia uwzględniające przepisy docelowego kraju wylotu, czyli Rosji. Przewóz zwierzęcia należy zgłosić z wyprzedzeniem minimalnym 72 godzin przed wylotem, ponieważ liczba zwierząt przewożonych jednocześnie jednym samolotem jest ograniczona. Oczywiście za przewóz zwierzęta pobierana jest opłata, która uzależniona jest od wielkości i wagi zwierzęcia (waga psa plus transportera). Czarny terier rosyjski do małych i lekkich psów nie należy i zgodnie z taryfikatorem LOT-u będzie musiał odbyć podróż pod pokładem samolotu, w luku bagażowym i w specjalnym kontenerze transportowym, który musi spełniać wymogi określone przepisami IATA Live Animals Regulations (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego). Więcej o doborze odpowiedniego kontenera TUTAJ. Informacja o dopuszczalnych wymiarach kontenerów przy przewozie psa, jako bagaż w lukach bagażowych, dostępna jest w biurach rezerwacji i sprzedaży PLL LOT lub w biurach agentów.

 

Problem, który wiąże się z transportowaniem psa samolotem w luku bagażowym, i o którym powinniśmy wspomnieć, to z pewnością towarzyszący zwierzęciu stres. Niestety podczas lotu nie ma możliwości odwiedzenia zwierzęcia przebywającego w luku bagażowym i zdane jest ono na własne towarzystwo. Co prawda można spróbować nieco zniwelować ten stres poprzez wcześniejsze przyzwyczajenie psa do kontenera i przebywania w niej określoną ilość czasu w zamknięciu i odosobnieniu, jednak nawet i po takim treningu nie wszystkie psy akceptują kontenery podróżne. Jeśli mimo to zdecydujemy się lecieć z psem do Moskwy, to  na około 4 godziny przed podróżą już nie karmimy psa, a przed ostatecznym zapakowaniem go do transportera idziemy na porządny spacer, tak by pies mógł załatwić wszelkie potrzeby fizjologiczne.

 

Koszty

Nabycie odpowiedniej wielkości kontenera dla psa (jeśli go nie posiadamy i nie mamy możliwości pożyczenia od znajomych) wiąże się ze sporymi kosztami: 600-1200 zł - tyle trzeba przeznaczyć na zakup atestowanego kontenera, który wielkością będzie odpowiedni dla dorosłego CTR-a (duże kontenery spełniające normy IATA dostępne w Polsce to m.in. Dogit Transporter Pet Cargo 800 i 900, Trixie Pet Cargo Gulliver rozmiar 7, Trixie TX-39754 Vari 7, Marchioro Clipper Cayman 7, Marchioro Clipper Tortuga 7, Stefanplast Gulliver 7, Ferplast Atlas 70 Professional).

 

Opłata za przewóz psa powyżej 15 kg na trasie Europa/Bliski Wschód liniami PLL LOT wynosi 200 € (w jedną stronę). Do tego należy doliczyć dodatkową opłatę serwisową w wysokości 65 zł (w jedną stronę). Oczywiście do kosztów należy również wliczyć cenę naszego biletu. Ceny biletów są zróżnicowane i zależą od konkretnego rejsu, aktualnej polityki taryfowej oraz terminu zakupu biletu. Generalnie da się kupić bilety w obie strony za mniej niż 1000 zł, zdarzają się jednak dni, gdy bilety takie kosztują nawet i 3000 zł. Rejsy do Moskwy to typowe połączenia biznesowe, dlatego też najdroższe bilety są w poniedziałki i piątki, a także w okresach świątecznych.

 

Przydatne linki

 

POLSKIE LINIE LOTNICZE PLL LOT

http://www.lot.com/pl/pl/

 

ROSYJSKIE LINIE LOTNICZE AEROFŁOT

https://www.aeroflot.ru/cms/en/

 

Autokar

Specyfika tego środka transportu powoduje, że trasa jest daleka, wielogodzinna (ok. 30 godzin), a wnętrze rejsowych autokarów nie jest przystosowane do przewożenia psów szczególnie ras dużych. Większość przewoźników nie wyraża zgody na przewóz psa, stąd też ten środek transportu możemy sobie darować.

 

Samochód

Część zmotoryzowanych osób za idealne rozwiązanie uzna zorganizowanie podróży własnym środkiem transportu, czyli samochodem. Faktycznie własne auto to komfort, swoboda i pełna niezależność, nie tylko dla nas, ale również dla przewożonego zwierzęcia. Jadąc samochodem, sami decydujemy, którędy pojedziemy (no może za wyjątkiem przejścia granicznego), jak długo i jak szybko będziemy jechać i naturalnie gdzie będziemy się zatrzymać. Z pewnością jest to też najbardziej ekonomiczny środek transportu. Niestety, wyprawa samochodem na Wschód do najłatwiejszych nie należy. Do pokonania będziemy mieli spory kawałek po drogach polskich, potem po białoruskich i na końcu... rosyjskich.

 

Zanim jednak wybierzemy się w podróż samochodem, musimy pamiętać, o tym aby auto było w pełni sprawne... wliczając w to działające światła, podświetlenie tablicy rejestracyjnej, spryskiwacze, naklejka z literowym kodem kraju (PL) - (tak na Wschodzie zwracają na to uwagę) oraz opony - włącznie z tą zapasową - koniecznie w dobrym stanie. Do tego trójkąt, gaśnica, apteczka (w apteczce winien się znaleźć 10% roztwór amoniaku, walidol, jodyna, bandaże sterylne i elastyczne, wata, plastry opatrunkowe, opaska uciskowa, nożyczki z zaokrąglonymi końcówkami, rękawiczki chirurgiczne, chusteczki higieniczne) i odblaskowa kamizelka (ta ostatnia nie jest obowiązkowa, ale przyda się gdy po zmroku trzeba będzie wyjść z auta gdzieś na trasie).

 

Samochód powinien mieć zrobiony aktualny przegląd techniczny, a my musimy posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz Międzynarodową Kartę Ubezpieczenia Samochodowego, czyli Zieloną Kartę, która wymagana jest zarówno na Białorusi, jak i w Rosji. Od siebie doradzamy również wykupienie ubezpieczenia Autocasco (AC), które w razie kradzieży auta (niestety przy w miarę nowym aucie i chodliwej marce, nie można takiej ewentualności wykluczyć) pokryje w pełni nasze straty. Tu jednak należy dobrze rozejrzeć się po towarzystwach ubezpieczeniowych, bowiem tylko nieliczne oferują AC obejmujące swym zasięgiem kraje byłego ZSRR (czyli m.in. najbardziej nas interesującą Białoruś i Rosję).

 

W podróż zalecamy wybrać się autem, którego jesteśmy właścicielem, ewentualnie współwłaścicielem, jeśli będziemy jechać autem pożyczonym, to koniecznie należy załatwić notarialne pełnomocnictwo i zgodę na użyczenie nam auta od właściciela pojazdu, przetłumaczone na język białoruski i/lub rosyjski. Ponadto od osób udających się do Rosji przez Białoruś samochodem osobowym nie będącym ich własnością, wymagane jest wpłacenie do kasy białoruskiego urzędu celnego kwoty gwarancyjnej w wysokości od 500 do 1000 USD. Przy powrocie do Polski kaucję można odebrać w urzędzie, który ją pobrał, w godzinach jego urzędowania.

 

W przypadku krótkiego wyjazdu i pobytu na terenie Białorusi, jak i Rosji nie jest wymagane posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, ale my wysoce rekomendujemy wyrobienie takiego prawa jazdy lub przynajmniej zalecamy zorganizowanie oficjalnego tłumaczenia polskiego prawa jazdy na język rosyjski, bowiem zdarza się, iż miejscowi funkcjonariusze milicji/policji (warto zapamiętać na Białorusi milicja, a w Rosji już policja) nie znają alfabetu łacińskiego i mogą kwestionować przedstawiony dokument. Niestety tu musimy też nadmienić, iż turyści z obcymi tablicami rejestracyjnymi są ulubionym obiektem milicji białoruskiej, jak i rosyjskiej policji, które z lubością takie pojazdy zatrzymują i przeprowadzają rutynowe i bardzo szczegółowe kontrole drogowe.

 

Trasa np. z Warszawy do Moskwy przez Białoruś to bagatela ponad 1250 km i około 15 godzin ciągłej jazdy... pod warunkiem, że nikt i nic nam jej nie zakłóci... Naturalnie nikt tak nie podróżuje, będą więc przystanki, by odpocząć, rozprostować kości, wyprowadzić psa i przy okazji coś zjeść lub napić się kawy... Po drodze do pokonania będzie też przejście graniczne Polska-Białoruś, na którym czas oczekiwania na odprawę celną, kontrolę graniczną i weterynaryjną (na szczęście tylko raz, ponieważ w ruchu lądowym między Polską, a Rosją kontrola odbywa się tylko na granicy polsko-białoruskiej) to łut szczęścia i może wynieść jedną... dwie lub kilkanaście godzin...

 

Odprawa będzie dotyczyć nas samych, przewożonego psa, wwożonego samochodu oraz bagażu. Całą odprawę przechodzimy na czerwonym kanale, a nie zielonym. Na granicy musimy przejść następujące kontrole: paszportową, samochodową, celną, a nasz pies weterynaryjną. Przy czasowym wwozie do Rosji środka transportu na okres do 2 miesięcy, odprawy celnej należy dokonać w granicznym urzędzie celnym. Przed szlabanem granicznym wopiści wydadzą nam karteczkę z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu i liczbą podróżujących nim osób. Opuszczenie terenu przejścia granicznego będzie możliwe wówczas, gdy przechodząc poszczególne kontrole zgromadzimy wbite na niej stemple polskich i białoruskich pograniczników oraz celników.

 

Na granicy konieczne jest też wypełnienie w dwóch egzemplarzach deklaracji celnej (druki w języku rosyjskim), w której wykazuje się walutę i towary wwożone czasowo na Białoruś (w tym, jako środek transportu wykazujemy nasz samochód). Wcześniej należy też przygotować sobie ksero paszportu i dowodu rejestracyjnego, bo będą do deklaracji potrzebne (odpłatnie na granicy można takie ksero zrobić też).

 

Zgodnie z przepisami można wwieźć i wywieźć z Białorusi walutę wymienialną w kwocie do 10 tys. USD (lub jej równowartość) w gotówce bez wypełniania deklaracji celnej, a także można bezcłowo wwozić przedmioty osobistego użytku (w tym osobistą biżuterię). Niemniej, zalecamy deklarować służbom celnym wwóz/wywóz środków pieniężnych przekraczających równowartość kwoty 3 tys. USD.

 

Cały nasz bagaż osobisty nie powinien jednak przekraczać wartości 1500 EUR i wagi 50 kg. Cła nie musimy też płacić za wwożoną kamerę filmową, aparat fotograficzny, komputer (laptop) w ilości 1 sztuka oraz telefony komórkowe w ilości do 2 sztuk. Na koniec kontroli celnej otrzymamy tzw. vremennyy vvoz transportnykh sredstv, czyli pozwolenie ważne 90 dni na wjazd samochodem na terytorium Białorusi.

 

Oprócz tego będziemy musieli wypełnić kartę migracyjną, która jest wymagana zarówno na Białorusi, jak i w Rosji. Każda karta migracyjna składa się z dwóch części A i B i ma swoją serię oraz numer. Po wypełnieniu zostanie nam zwrócona opieczętowana część (B). Tą kartę należy dobrze pilnować, ponieważ przy wyjeździe z Rosji będziemy musieli ją ponownie na granicy oddać. Mogą o nią też zapytać patrole milicji/policji lub inne uprawnione służby na terenie Białorusi czy Federacji Rosyjskiej.

 

Jak nam się już w końcu uda przejechać przez granicę, to potem jest już całkiem przyjemnie. Na przejazd tranzytem przez terytorium Białorusi będziemy mieli dwie doby, licząc od daty wjazdu, w ramach ważności wizy kraju docelowego, czyli Rosji. Na każdy dzień tranzytu musimy zaopatrzyć się w kwotę wynoszącą równowartość 68 USD (tyle wg urzędników białoruskich potrzebujemy dziennie, by przeżyć na terytorium Białorusi) i poruszać się możemy jedynie po trasach międzynarodowych. O dziwo, główne drogi na Białorusi charakteryzują się dość przyzwoitym stanem. Szerokie, puste, sporadyczne wyboje i koleiny, poprawnie utrzymane i nawet porządnie oznakowane, z wyjątkiem pobocza, które nocą jest jednak słabo widoczne. Podczas jazdy należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż fantazja białoruskich kierowców jest dość spora, a do tego bardzo często zdarza się, że przez białoruską autostradę przemkną nam piesi lub zwierzęta domowe. W nocy największe zagrożenie stwarzają nieoświetlone pojazdy często stojące na... pasach ruchu.

 

Na Białorusi obowiązuje zapinanie pasów (również pasażerowie podróżujący na tylnym siedzeniu pojazdu, jeśli jest on wyposażony w pasy), ruch prawostronny oraz międzynarodowe znaki drogowe, które w większości opatrzone są... napisami wykonanymi w rosyjskiej cyrylicy. Ograniczenie prędkości ruchu na Białorusi: 60 km/h - w strefie mieszkalnej, 90 km/h - poza strefami mieszkalnymi, a na specjalnych odcinkach dróg (autostrada) dopuszczalna prędkość wynosi 120 km/h.

 

Stacje największych koncernów naftowych nie odbiegają swoim wyglądem i zaopatrzeniem od tych znanych nam z Polski. Zazwyczaj są dostępne następujące rodzaje paliwa: 95, 92 i 80 oktanowa oraz diesel, a na lepiej zaopatrzonych znajdziemy także gaz. Mniejsze stacje, mniejsze ceny, większy folklor i loteria jakościowa towaru - odradzamy tankowanie w takich miejscach.

 

Od 1 lipca 2013 roku rozszerzony został wykaz dróg Republiki Białorusi, za przejazd którymi trzeba płacić. Płatny jest, nie tylko przejazd całą autostradą M1/E30 z Brześcia przez Mińsk do rosyjskiej granicy, ale także przejazd niektórymi innymi drogami, o łącznej długości 933 km. Wykaz płatnych dróg oraz zasady i tryb pobierania opłat zostały określone rozporządzeniem Rady Ministrów Republiki Białorusi nr 340 z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie trybu poboru opłat elektronicznych za przejazd po płatnych drogach Białorusi. Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia, opłatami za przejazd środków transportu objęte zostały następujące drogi:

 • w całości:

  • M-1/E30 BRZEŚĆ-MIŃSK - granica z Rosją - 609 km;

 • oraz niektóre odcinki dróg:

  • od 15 do 42 km drogi M-2 MIŃSK - lotnisko Mińsk - płatny odcinek 27 km;

  • od 9 do 41 km drogi M-3 MIŃSK - WITEBSK - płatny odcinek 32 km;

  • od 16 do 192 km drogi M-4 MIŃSK - MOHYLEW - płatny odcinek 176 km;

  • od 21 do 65 km drogi M-5/E 271 MIŃSK - HOMEL - płatny odcinek 44 km;

  • od 12 do 57 km drogi M-6/E 28 MIŃSK - GRODNO - granica Rzeczpospolitej Polskiej (Bruzgi) - płatny odcinek 45 km.

Opłata za przejazd samochodem osobowym wynosi - 0.040 EUR za 1 km. Opłaty za przejazd są pobierane automatycznie przy pomocy specjalnego urządzenia, umożliwiającego przejazd przez punkty opłat bez zatrzymania. Takie urządzenie, każdy kierowca otrzymuje za kaucją (20 € przeliczane na ruble białoruskie wg kursu Narodowego Banku Białorusi z danego dnia zwracane w momencie zwrotu urządzenia) po obowiązkowej rejestracji na stronie internetowej http://www.beltoll.by/, albo w wyznaczonych punktach obsługi klienta (na przejściu granicznym, w mieście obwodowym, na stacjach paliw położonych wzdłuż płatnych dróg). Po otrzymaniu urządzenie należy doładować w systemie pre-paid (minimalna kwota doładowania 25 €, a maksymalna 350 €) i umieścić w samochodzie.

 

Przy sprzyjających wiatrach po jakiś 7 h powinniśmy dotrzeć do granicy z Rosją. Tu podobnie, jak na Białorusi i w Polsce ruch jest prawostronny i zapinamy pasy. Dozwolone prędkości: 60 km/h - w strefie mieszkalnej, 90 km/h - poza strefami mieszkalnymi, a na autostradach do 110 km/h. Stan dróg w samej Rosji bywa różny. W rejonie Moskwy drogi łączące stolicę są na wielu odcinkach czteropasmowe o całkiem przyzwoitej nawierzchni, natomiast bardzo dużo dróg (federalnych) ma niestety złą nawierzchnię. W zachodniej części Rosji stacje największych koncernów naftowych, podobnie jak na Białorusi, nie odbiegają swoim wyglądem i zaopatrzeniem od tych znanych nam z Polski. Zazwyczaj są dostępne 4 rodzaje paliwa: 95, 92 i 80 oktanowa oraz diesel, a na lepiej zaopatrzonych znajdziemy także gaz. Niespodzianką może się jedynie okazać dla zagranicznego turysty konieczność uiszczania opłaty z góry, czyli jeśli wskazówka nie pokazuje pustego baku, to musimy szacować ile litrów paliwa wlejemy i za tyle z góry płacimy. Jeśli się przeliczymy, a nie posiadamy kanistra, to zapłacimy za więcej, niż w rzeczywistości wlaliśmy do baku, a to czy różnica zostanie nam zwrócona zależy tylko i wyłącznie od dobrej woli pracowników stacji benzynowej ;-). Na niektórych mniejszych stacjach, szczególnie tych zlokalizowanych poza obrębem dużych rosyjskich miast z pewnością poczujemy się, jak w powrocie do przeszłości... zakratowane okienko pomieszczenia, które czasy swojej świetności ma już dawno za sobą, a za nim jedna osoba z obsługi... no cóż... tankowanie na takich stacjach bywa tanie, ale i odbywa się na tzw. "własne ryzyko", ponieważ nie można mieć do końca pewności, co też tak na prawdę trafi do baku samochodu... Zdecydowanie odradzamy korzystanie może i z tańszych, ale za to na pewno nie gwarantujących jakości paliwa stacji. Jazda po rosyjskich drogach to niestety prawdziwy survival i nie bez kozery o poczynaniach rosyjskich kierowców na drogach krążą legendy... wyprzedzanie z lewej i prawej strony, poboczem, na trzeciego, na czwartego, zawracanie w niedozwolonych miejscach, przejeżdżanie na czerwonym świetle, zajeżdżanie drogi, zmiany pasów i skręcanie bez kierunkowskazów, kompletna ignorancja pieszych poruszających się na przejściach dla nich przeznaczonych... ruch bardzo nasilony, duże miasta zakorkowane, kulturalnych kierowców raczej brak... wypadków niestety dość sporo... Zdecydowanie należy unikać wdawania się w pyskówki z miejscowymi kierowcami, bo zwyczajnie można dostać w nos. Miejscowi stróże porządku też nie są nastawieni na pomoc obywatelowi. Turysta to dla nich często „chodzący bank”, dlatego radzimy unikać sytuacji konfliktowych.

 

Pociąg

Jeśli podróż samolotem do Moskwy przyprawia nas o cenowy zawrót głowy, a zdrowy rozsądek podpowiada, że samochodem mimo atrakcyjnej ceny, jednak ryzykować nie chcemy, to może najlepszym rozwiązaniem byłaby podróż pociągiem?. W polskim rozkładzie jazdy 2019 do dyspozycji mamy trzy bezpośrednie połączenia. Jeden pociąg PKP Intercity "Polonez" kursujący bezpośrednio z Warszawy (stacja Warszawa Zachodnia, Centralna i Wschodnia) do Moskwy (stacja Moskwa Białoruska), zestawiony z polskich wagonów sypialnych. Pociąg przejeżdża przez terytorium Białorusi.

 

Natomiast drugie i trzecie połączenie możliwe jest dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Kolejami Rosyjskimi, a PKP Intercity, na mocy którego pasażerowie z Polski mogą kupić bilety na pociąg relacji Moskwa-Nicea-Moskwa oraz pociąg relacji Moskwa-Paryż-Moskwa. W Polsce w drodze z Nicei do Moskwy oraz z Paryża do Moskwy oba pociągi zatrzymują się m.in. w Warszawie (stacja Warszawa Centralna) i również przejeżdżają przez terytorium Białorusi, by skończyć bieg w Moskwie (stacja Moskwa Białoruska).

 

Bilety na połączenia międzynarodowe sprzedawane są już na 60 dni przed podróżą. Im wcześniej kupi się bilet, tym z lepszej oferty promocyjnej można z reguły skorzystać. W pociągach międzynarodowych wyjeżdżających z Polski obowiązuje pełna rezerwacja miejsc. Wszystkie bilety kolejowe na połączenia międzynarodowe można nabyć w kasach biletowych oraz Centrach Obsługi Klienta. W ww. składach można przewozić zwierzęta towarzyszące, czyli również psy na ogólnych zasadach ustanowionych przez przewoźników (podstawa: smycz, kaganiec, książeczka szczepień lub pet paszport z ważnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie, a w przypadku przekraczania granicy oczywiście dokumenty wymagane do przewozu zwierzęcia do kraju docelowego oraz przez kraje tranzytowe). Warto wiedzieć, iż ww. pociągi prowadzą tylko wagony sypialne, stąd też chcąc przewieźć psa będziemy zobligowani do wykupienia całego przedziału. Miejsca w przedziale jest dość miało ale pies zmieści się na podłodze i może podróżować całkiem wygodnie.

 

W pociągu relacji Nicea - Moskwa i Paryż - Moskwa możemy wybrać następujący przedział: trzyosobowy (klasa 2), dwuosobowy (klasa 1) i jednoosobowy (Lux VIP). Naturalnie klasa przedziału wiąże się, nie tylko z jakością podróży, ale i ceną jaką ostatecznie będziemy musieli zapłacić za podróż, a ta w rosyjskich pociągach do niskich nie należy... Składy rosyjskich pociągów relacji Nicea - Moskwa oraz Paryż - Moskwa zestawione są z komfortowych, nowoczesnych i klimatyzowanych wagonów. Zarówno w jednym, jak i w drugim pociągu w każdym przedziale klasy 1 i 2 znajdują się łóżka, toaletka oraz umywalka (2 toalety na wagon), a w każdym przedziale kategorii Lux znajduje się toaleta, prysznic i telewizor z odtwarzaczem DVD. Ponadto pasażerowie wagonów z przedziałami kategorii 1 i 2 mają do dyspozycji samowar zapewniający gorącą wodę przez całą podróż, a pasażerowie wagonów z przedziałami Lux mogą korzystać z mini baru. W obydwu pociągach znajduje się też wagon restauracyjny, gdzie można zjeść dania kuchni europejskiej i rosyjskiej. Dla pasażerów przedziałów kategorii Lux śniadanie wliczone jest w cenę podróży.

 

W polskim "Polonezie" taniej, ale i zdecydowanie skromniej... Do wyboru mamy przedział trzyosobowy (Tourist), dwuosobowy (Double) i jednoosobowy (Single). W każdym przedziale znajdują się łóżka, toaletka oraz umywalka (dwie toalety na wagon). Podczas podróży możemy nabyć przekąski i ciepłe napoje, ale wagonu restauracyjnego na trasie Warszawa - Moskwa niestety brak... O prowiant  (w tym odpowiednią ilość wody pitnej dla psa) należy zatem zadbać samemu, tym bardziej, że podróż zajmie nam jakieś 17-20 godzin (zależy od wybranego połączenia).

 

Ponieważ droga do krótkich nie należy, to jeszcze przed rozpoczęciem podróży warto z obsługą pociągu ustalić na jakich przystankach (a tych jest trochę po drodze) będziemy opuszczać pociąg, by wyprowadzić naszego psa (rekomendujemy co najmniej trzykrotne wyprowadzenie zwierzęcia w trakcie całej podróży). W ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo i mamy pewność, iż pociąg nie odjedzie bez nas...

 

Przy okazji omawiania tego środka transportu chcielibyśmy obalić krążący mit związany z pozornym niebezpieczeństwem czyhającym na pasażerów pociągów jeżdżących na trasie Warszawa-Moskwa. Drodzy Czytelnicy czasy się zmieniają i standard podróży koleją rośnie... Otóż we wszystkich ww. pociągach znajduje się profesjonalna obsługa, a każdy wagon posiada przydzielonego konwojenta, który interesuje się podróżującymi i w razie potrzeby pomoże, a nawet obudzi nas przed stacją docelową. Ponadto wszystkie miejscówki są imienne, a my podróżując z psem i tak wykupujemy cały przedział, stąd też nie ma takiej możliwości, aby do naszego przedziału dosiadły się przypadkowe osoby w trakcie trwania podróży. Podróż można zatem odbyć w spokoju, a i przy wyborze wyższej klasy bardzo luksusowo...

 

Na granicy czekać nas będzie również kontrola graniczna, podczas której zostaną sprawdzone nasze oraz psa dokumenty uprawniające nas (i psa) do przekroczenia granicy. Cała kontrola graniczna odbywa się w pociągu. Polscy pogranicznicy i celnicy dokonują jej w Terespolu (pociągi międzynarodowe stoją tam zwykle ok. 40 min), natomiast białoruscy urzędnicy skontrolują nas zaraz za mostem granicznym, na stacji technicznej o nazwie Park Bug (kolejne ok. 30 min postoju). Otrzymamy do wypełnienia deklarację celną oraz kartę migracyjną i postępujemy z papierologią dokładnie tak samo, jak opisaliśmy to przy okazji omawiania transportu samochodowego. Sama kontrola przebiega różne i chociaż drogę z Warszawy do Moskwy (i z powrotem)  tym środkiem transportu pokonywało wielu z nas, to każdy ma nieco inne w tej kwestii doświadczenia. Jeśli trafimy na kompetentnych i "normalnych" urzędników to będzie to kwestia kilku minut, wbicia odpowiednich pieczątek i po sprawie, ale jeśli kontrolować nas będzie drobiazgowy i nadgorliwy urzędnik białoruski (często szukający pretekstu do wyłudzenia kilku dolarów lub euro), to w ramach wykonywania swoich obowiązków gotowy jest wsadzić palec nawet do pudełka z cukrem...

 

Ciekawym elementem nieco uatrakcyjniającym podróż będzie zmiana podwozia w Brześciu, kiedy to kilkudziesięciotonowy wagon wraz z nami w środku wędruje na specjalnym podnośniku do góry i jakieś 1.5 godziny tak wisi, a panowie monterzy z kluczem i młotkiem w ręku zabierają się ochoczo za zmienianie podwozia, bo w Rosji... tory są szersze...

 

Warto również pamiętać, iż po przekroczeniu granicy z Białorusią przestawiamy zegarki. Białoruś śladem Rosji nie przestawia już kolejny rok z rzędu zegarków na czas zimowy, stąd też różnica czasu w okresie zimowym między Polską, a Białorusią wynosi obecnie +2 h, natomiast w okresie letnim +1 h.

 

Koszty

Ceny podawane są w euro i przeliczane na złotówki (lub ruble jeśli bilet kupujemy w Rosji) po kursie danego dnia oraz zaokrąglane do pełnych złotych (lub rubli jeśli bilet kupujemy w Rosji). Pamiętajmy, iż podróżując z psem wykupujemy cały przedział!

 

Opłata podstawowa za jedną dorosłą osobę w pociągu "Polonez" (cennik obowiązujący od 20 lipca 2017 roku) w jedną stronę wynosi:

- w przedziale trzyosobowym (kategorii Tourist) - 103.60 EUR

- w przedziale dwuosobowym (Double) - 145.80 EUR

- w przedziale jednoosobowym (Single) - 187.80 EUR

Szczegóły oferty, cennik oraz rozkład jazdy pociągu "Polonez" dostępny jest TUTAJ.

 

W pociągach Paryż-Moskwa oraz Nicea-Moskwa opłata podstawowa z jedną osobę jest zbliżona (uzależniona jest od wyboru klasy i kategorii przedziału i może się wahać od ponad 200 EUR do ponad 1600 EUR), a po wykupieniu całego przedziału nie wnosi się już opłaty za psa, który podróżuje za darmo.

 

Cena biletu kolejowego na trasie Warszawa-Moskwa (w jedną stronę) w pociągu "Polonez" dla 1 psa i 1 osoby (przy wykupie całego przedziału) w zależności od wyboru środka transportu i klasy przedziału, to obecnie wydatek ok. 1000-1600 zł.

 

Przydatne linki

 

KOLEJE POLSKIE PKP INTERCITY

http://intercity.pl/pl/

 

ZAKUP BILETÓW ON-LINE KOLEJE POLSKIE

http://intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/informacje/bilet/

 

KOLEJE ROSYJSKIE

http://eng.rzd.ru/

 

ZAKUP BILETÓW ON-LINE KOLEJE ROSYJSKIE

http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en

 

PRZYSTANEK MOSKWA

Moskwa - miasto, które przy pierwszym zetknięciu poraża swoim kontrastem.. z jednej strony bogate dzielnice kapiące złotem i pachnące zagraniczną walutą, z turystyczną wizytówką: Placem Czerwonym, Kremlem i spółką... a z drugiej biedne przedmieścia z dymiącymi kominami i szarymi, betonowymi wieżowcami, które pamiętają czasy dyktatury radzieckiego komunizmu... Jakby jednak na nią nie spojrzeć robi wrażenie. W liczącej osiem i pół wieku historii Moskwa nie jedno przeszła i nie jedno ma dziś do zaoferowania... Współcześnie za jej granice uznaje się obwodnicę samochodową tzw. MKAD, w której obrębie powierzchnia miasta wynosi około 1000 km². Ten obszar zamieszkuje około 12.1 mln mieszkańców różnych narodów, co czyni ją wielokulturowym i największym miastem Europy oraz jednym z największych miast Świata... Sieć drogowa miasta utkana jest niczym pajęczyna, którą wspierają 4 obwodnice. Drogi przelotowe mają po kilka pasów, nierzadko po 6-8 w jednym kierunku. Większość zjazdów jest bezkolizyjna i mało jest lewoskrętów. Można by rzec doskonała infrastruktura, gdyby nie fakt, iż ogromna ilość zarejestrowanych i poruszających się po Moskwie pojazdów sprawia, że jest to wiecznie zatłoczone i zakorkowane miasto... Przejazd samochodem niewielkiego odcinka drogi może nam zająć kilka minut lub... kilka godzin...

 

Państwowy węzeł transportowy w Moskwie liczy sobie 11 linii kolejowych, 3 porty rzeczne, 4 lotniska, 12 linii metra, sieć linii autobusowych, tramwajowych i trolejbusowych. Całość uzupełniana jest przez prywatne mikrobusy tzw. marszrutki i oczywiście taxi. Wszystko razem może przyprawić przyjezdnego o niezły zawrót głowy i jest dobrym pretekstem do tego, by jeszcze przed przyjazdem do Moskwy drobiazgowo zaplanować całą logistykę transportową.

 

Lecąc samolotem z Warszawy do Moskwy PLL LOT-em wylądujemy na lotnisku Moskwa-Szeremietiewo (Moskva-Sheremet'yevo), które jest położone 29 kilometrów na północny zachód od centrum Moskwy. Jeśli nie możemy liczyć na powitanie i transport zapewniony przez moskiewskich znajomych, to do centrum miasta możemy dostać się taxi - najlepiej drogą magistralną M10; autobusami np. liniami 851 i 949 do stacji metra Riecznoj; liniami 817 i 948 do stacji metra Płaniernaja (podróż zajmie około 40-60 min) lub specjalnym pociągiem Aeroexpress, który dociera do Dworca Białoruskiego w mniej więcej 35 min.

 

W nieco lepszej sytuacji będziemy, gdy w podróż z Warszawy do Moskwy wybierzemy się pociągiem, ponieważ swój bieg kończy on na stacji Dworzec Białoruski, który znajduje się w centrum miasta. Stąd w celu kontynuowania podróży już po Moskwie można przesiąść się do autobusu, metra, trolejbusu lub taxi. Warto wiedzieć, iż komunikacyjny kręgosłup Moskwy stanowi metro. To bez wątpienia najlepszy i najszybszy środek lokomocji (podstawowa zaleta - nie stoi w korkach). Niestety zgodnie z przepisami obowiązującymi w Moskwie teoretycznie do metra można zabrać tylko psa małej rasy, który całą podróż odbędzie w transporterze podróżnym. Przewóz dużych psów jest niedozwolony. W miejskich i podmiejskich pociągach, autobusach, tramwajach i trolejbusach teoretycznie można podróżować z psami pod warunkiem, iż pies będzie na smyczy i w kagańcu, a właściciel wykupi dla psa bilet. W praktyce przejazd z psem autobusem, czy trolejbusem może być bardzo utrudniony ze względu na panujący tłok i wszechobecne korki. Dla obcokrajowca najlepszym środkiem transportu nadal pozostaje taksówka. Niestety na tego, kto zdecyduje się znaleźć taksówkę czeka niespodzianka. Po pierwsze: sprawdzonych, czyli korporacyjnych taksówek w Moskwie, jak na lekarstwo. Po drugie: postoju korporacyjnych taksówek koło dworca nie ma... Po trzecie: za kurs płacimy zwykle w zależności od czasu spędzonego w pojeździe (np. 10, 20, 30 min.), a nie ilości przejechanych kilometrów (plus opłata za przewożenie psa)... Po czwarte: mało który kierowca mówi w innym języku, niż rosyjski... Oczywiście korporacyjną taksówkę można zamówić przez telefon i nawet można trafić na kierowcę poliglotę, ale... czas oczekiwania na taką taksówkę może wynieść godzinę, a nawet i dłużej... Za to nie brakuje osób świadczących usługi przewozowe, które dorabiają "na dziko" i okupują przyjezdnych już na peronach stacji, oferując swoje usługi... Korzystanie z tego typu transportu jest jednak dość ryzykowne, przede wszystkim z tego powodu, iż osoby takie "zdzierają" z przyjezdnych i żądają wielokrotnie więcej, niż w rzeczywistości za kurs na danej trasie powinniśmy zapłacić... Dlatego też zanim zdecydujemy się skorzystać z usług transportowych oferowanych przez przypadkowe osoby, należy określić cenę i... dobrze się potargować lub... zamówić korporacyjną taksówkę i... cierpliwie poczekać.

 

Jazda samochodem po Moskwie:

 • skręcanie w lewo generalnie jest zabronione, chyba że znaki drogowe mówią inaczej;

 • limity prędkości:

  • w terenie zabudowanym: 60 km/h;

  • w terenie niezabudowanym: 90 km/h;

  • na autostradzie: 110 km/h;

 • dopuszczalna ilość promili alkoholu we krwi ZERO;

 • w razie wypadku nie przestawiamy samochodu, nawet gdybyśmy blokowali wjazd na Kreml - dzwonimy i czekamy na policję;

 • w centrum miasta objętego obwodnicą zwaną Pierścieniem Sadowym (Sadovoye Kolco) obowiązuje strefa płatnego parkowania. Więcej: http://parking.mos.ru/en/;

 • jadąc samochodem zawsze zabieramy ze sobą wszystkie dokumenty;

 • samochód zostawiamy w dobrze oznakowanych miejscach, najlepiej na płatnych i strzeżonych parkingach.

Jeśli nasz pobyt na terytorium Rosji będzie przekraczał 7 dni roboczych, to będziemy musieli się zarejestrować (zameldować). W Rosji można to zrobić w miejscowym oddziale Federalnych Służb Migracyjnych lub w dowolnym oddziale pocztowym wypełniając naturalnie kolejny druczek. W przypadku pobytu w lepszym hotelu obowiązek ten jest zwykle dopełniany przez recepcję hotelu, a my musimy jedynie upomnieć się o odcinek formularza z potwierdzeniem dokonania rejestracji (meldunku). Brak wymaganego meldunku, to oczywiście kara grzywny, a w przypadku dłuższego pobytu taka "samowola" może skończyć się nawet wydaleniem z terytorium Rosji.

 

Poruszając się po mieście pieszo pamiętajmy, że na drugą stronę jezdni przechodzimy jedynie na wyznaczonych przejściach dla pieszych i zachowujemy szczególną ostrożność. Raczej nie liczmy, że dochodząc do przejścia wszystkie jadące auta staną na baczność i nas przepuszczą. Niestety, ale piesi są przez rosyjskich kierowców traktowani wyjątkowo mało przyjaźnie.

 

Osoby palące papierosy powinny wiedzieć, iż w Rosji obowiązuje zakaz palenia w obiektach publicznych (w tym m.in. na dworcach, peronach, w obiektach mieszkalnych, hotelach, restauracjach, na plaży) oraz w odległości do 15 m od wejść do nich. Palenie papierosów możliwe jest tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Za naruszenie tego zakazu grozi odpowiedzialność dyscyplinarna.

 

Z psem, podobnie jak w Polsce, generalnie można spacerować w większości miejsc publicznych o ile jest na smyczy. Właściciel jest odpowiedzialny za swojego psa i ponosi odpowiedzialność za wszystkie wyrządzone przez niego szkody zgodnie z obowiązującym w Rosji Kodeksem Karnym i przepisami regionalnymi (w naszym przypadku obowiązującymi na terenie miasta Moskwa). Obowiązuje zakaz wprowadzania psów na tereny przyrodnicze i krajobrazowe, a także do ośrodków zdrowia (np. szpitale, przychodnie), przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych przeznaczonych dla nieletnich. Psa można wprowadzić (jeśli nie jest to indywidualnie zakazane) na place zabaw, plaże, do sklepów, na targi, o ile jest na smyczy i w kagańcu. Po psie należy też sprzątać. Za złamanie przepisów grozi kara administracyjna w wysokości 500-2000 RUB.

 

Obowiązująca waluta w Rosji to ruble (1 rubel, to 100 kopiejek). W obiegu są następujące monety: 10, 50 kopiejek, 1, 2, 5, 10 rubli oraz rzadziej używane: 1.5 kopiejek, zaś banknoty występują w nominałach: 10, 50, 100, 500, 1000, 5000 rubli oraz rzadziej 5 rubli. Przelicznik: 1 PLN = ~17.36 RUB (stan na marzec 2019). Jeszcze przed wyjazdem radzimy wymienić ok. 250 złotych na ruble, by mieć jakieś drobne na pierwsze wydatki. W większości miejsc można, co prawda płacić kartami płatniczymi Maestro, Visa i Visa Electron, które są powszechnie akceptowane, ale należy pamiętać, iż będzie pobierana od nas prowizja. Jaka? O to należy spytać we własnym banku. W Moskwie euro lub dolary (te drugie są bardziej pożądane) można wymienić w kantorach lub bankach, jednak przed dokonaniem transakcji możemy być poproszeni o okazanie paszportu, stąd należy go nosić przy sobie. 

 

Telefony alarmowe:

Straż pożarna: 01

Policja: 02

Pogotowie ratunkowe: 03

Telefon alarmowy ogólny (911): 937-9911

 

Przydatne linki

 

AMBASADA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W FEDERACJI ROSYJSKIEJ - MOSKWA

http://www.moskwa.msz.gov.pl/pl/

 

LINGO TAXI

(transfery na lotniska w specjalnych cenach; kierowcy: język rosyjski i angielski, niemiecki, hiszpański, włoski lub francuski)

https://lingotaxi.com/moscow-fares/

 

WELCOME TAXI

(transfery na lotniska w specjalnych cenach; kierowcy: język rosyjski i angielski, niemiecki, hiszpański, włoski lub francuski)

http://welcometaxi.ru/index/moscow/0-64

 

GORODSKOYE TAXI

(transfery na lotniska w specjalnych cenach; kierowcy: język rosyjski i angielski)

http://www.500-0-500.ru/

 

KLINIKA WETERYNARYJNA BIAŁY KIEŁ

(możliwa wizyta domowa, czynne od 9.00 do 22.00, język rosyjski i angielski)

http://www.bkvet.ru/

 

KLINIKA WETERYNARYJNA ZOO VET

(możliwa wizyta domowa, czynne 24 h, język rosyjski i angielski)

http://www.zoovet.ru/eng/

 

KLINIKA WETERYNARYJNA MOVET

(czynne 24 h i 7 dni w tygodniu, również w święta, język rosyjski i angielski)

http://movet.ru/

 

I na sam koniec... bardzo często spotykamy się z pytaniem: czy w Moskwie można czuć się bezpiecznie? Otóż Moskwę odwiedzaliśmy kilkakrotnie pomiędzy 2000, a 2018 rokiem i za każdym razem utwierdzamy się w przekonaniu, iż bezpieczeństwo, to przede wszystkim wypadkowa miejsca i czasu oraz szczęścia i naszego podejścia... Moskwa jest miastem, jak każde inne... I jak wszędzie nieroztropny turysta jest narażony na kradzież, czy oszustwo. Jednak przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, a także trzeźwości umysłu nie powinno się nam nic złego w nim stać. I choć w naszych podróżach zdarzały się drobne potknięcia, to i tak każdą wyprawę wspominamy pozytywne... 

 

IMPORT PSA Z TERYTORIUM FEDERACJI ROSYJSKIEJ

Jeśli z wyprawy do Moskwy chcielibyśmy wrócić do domu z nowym psim nabytkiem, to oczywiście jest to możliwe pod warunkiem, że spełnimy wymogi dotyczące przemieszczania w celach niehandlowych zwierząt towarzyszących z terytorium Rosji do Polski (pod uwagę musimy brać przepisy obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej oraz przepisy obowiązujące w Federacji Rosyjskiej oraz Unii Celnej i Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, do których Federacja Rosyjska oraz kraj tranzytowy, czyli Republika Białoruś należą). Tu musimy doprecyzować, iż nabycie zwierzęcia w Rosji i jego przywóz do Polski, a powrót z własnym zwierzęciem uprzednio tu przywiezionym do Polski, to dwie różne sprawy. W praktyce ze względu na liczne przepisy i wytyczne sprowadzenie zwierzęcia "od ręki" jest w zasadzie bardzo utrudnione, no chyba że zainteresujemy się takim zwierzęciem, dla którego zorganizowanie niezbędnej dokumentacji i spełnienie wymogów wywozowych będzie możliwe do dnia naszego wyjazdu. W rzeczywistości przy nabyciu zwierzęcia cała ta "robota" spada na barki hodowcy. Renomowani rosyjscy hodowcy, których szczenięta mieszkają w różnych zakątkach globu ziemskiego są doskonale poinformowani i wiedzą jakie powinni przygotować dokumenty, by zwierzę mogło bez problemów opuścić terytorium Rosji, a potem wjechać na terytorium kraju docelowego (w naszym przypadku Polski). Nie mniej jednak do naszej Redakcji napływa wiele zapytań w tej sprawie, stąd też w formie informacyjnej poniżej postaramy się przedstawić szczegóły tej dokumentacyjnej drogi:

 1. PODSTAWOWE WYMAGANIA:

  1. zwierzę nie zostanie wpuszczone na terytorium Polski, jeśli nie będzie trwale oznakowane. Zwierzęta oznakowane tatuażem przed 03/07/2011 mogą być wprowadzane na terytorium Polski, o ile tatuaż jest w pełni czytelny, a właściciel posiada dowód wykonania takiego oznakowania. Po 03/07/2011 jedyną dopuszczalną metodą znakowania zwierząt jest mikroczip, który musi być zgodny z normą ISO 11784 i musi wykorzystywać technologię HDX lub FDX-B oraz musi być możliwy do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785. Zatem jeśli interesujemy się sprowadzeniem psa z Rosji do Polski, to w pierwszej kolejności sprawdzamy czy posiada on trwałe oznakowanie (w zasadzie każdy pies rodowodowy będzie posiadał tatuaż). W praktyce chip jest jednak oznaczeniem "bezpiecznym" i wszędzie honorowanym, stąd też bez względu na wiek zwierzęcia, jeśli go nie posiada, to stanowczo rekomendujemy wykonanie takiego oznaczenia w klinice weterynaryjnej świadczącej takie usługi;

  2. zwierzę nie zostanie wpuszczone na terytorium Polski, jeśli nie będzie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie powinno być wykonane przez uprawnionego lekarza weterynarii, szczepionką objęta licencją wydaną przez właściwy organ oraz spełniającą co najmniej wymogi ustanowione w odpowiedniej części rozdziału dotyczącego wścieklizny Podręcznika badań diagnostycznych i szczepionek dla zwierząt lądowych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt. To dość istotna uwaga, ponieważ w Rosji do obrotu są dopuszczone różne szczepionki i nie wszystkie są honorowane przez Unię Europejską. Zalecamy wykonanie szczepienia szczepionką: Nobivac R, Biocan R, Hexadog R lub Defensor-4. Szczepienie może być wykonane u zwierzęcia nie młodszego, niż 12-to tygodniowego i dopiero po zaaplikowaniu i odczytaniu mikroczipa (zgodnie z przepisami Unii Europejskiej szczepienie pierwotne nabiera ważności po 21 dniach od daty wypełnienia protokołu szczepień, którego wymaga producent do szczepienia pierwotnego w kraju, w którym szczepienie zostało podane). Ponowne szczepienie jest od razu ważne, jeśli zostało podane w terminie nie przekraczającym 12 miesięcy od poprzedniego, a zwierzę było uprzednio zachipowane. Jeśli zwierzę nie posiadało mikrochipa, to po jego aplikacji kolejne szczepienie musi być traktowane, jak pierwotne i okres 21 dni karencji od dnia wykonania szczepienia do wprowadzenia zwierzęcia na teren Unii Europejskiej jest wymagany. Warto wiedzieć, iż w Rosji pierwotne szczepienie przeciwko wściekliźnie jest ważne po upływie 30 dni, a ponowne szczepienie podane w okresie nie przekraczającym 12 miesięcy jest od razu ważne;

  3. zwierzę musi być w odpowiednim wieku. Na terytorium Polski obowiązuje zakaz sprowadzania psów młodszych, niż 3 miesiące i nieszczepionych przeciwko wściekliźnie. Ponieważ zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, by szczepienie było ważne może być ono wykonane najwcześniej u 3 miesięcznego szczenięcia, a od dnia pierwotnego szczepienia musi minąć co najmniej 21 dni, to na terytorium Polski zgodnie z wymogami Unii Europejskiej można legalnie wwieźć najwcześniej szczenię w wieku 15 tygodni i 1 dnia. Jednak chcąc przywieźć psa z Rosji do Polski pod uwagę musimy również wziąć przepisy dotyczące przemieszczania się z psem obowiązujące w Rosji i krajach tranzytowych (w naszym przypadku Białorusi). W Rosji wymóg szczepienia przeciwko wściekliźnie dotyczy każdego psa powyżej 3-go miesiąca życia, a pierwotne szczepienie nabiera ważności po upływie 30 dni. Co prawda w Rosji nie określono minimalnego wieku szczepienia na wściekliznę, tak by po podaniu szczepienie było ważne, jednak szczepienie przed upływem 12-go tygodnia życia (biorąc pod uwagę przepisy Unii Europejskiej) mija się z celem oraz może stanowić ryzyko dla samego zwierzęcia. Stąd też należy przyjąć, iż najwcześniej szczepieniu poddaje się 3 miesięczne szczenię i od tego szczepienia pierwotnego czeka się 30 dni, co oznacza, iż legalnie można podróżować ze zwierzęciem 16 tygodniowym;

  4. inne wymagania. Pozostałe wymogi w głównej mierze będą uzależnione od wyboru środka transportu i wewnętrznych regulaminów np. linii lotniczych czy kolejowych, które mogą wymagać przeprowadzenia dodatkowej profilaktyki zdrowotnej. Aby starać się o wydanie świadectw zdrowia psa, które umożliwią otrzymanie głównego dokumentu wywozowego należy pamiętać o tym, by ze względu na zawiłe przepisy zwierzę było jednak kompleksowo zaszczepione tj. przeciwko nosówce, zapaleniu wątroby, wirusowemu zapaleniu jelit cienkich, infekcjom parwo- oraz adenowirusowym i leptospirozie. Szczepienia powinny być wykonane nie później niż 30 dni przed planowaną datą wyjazdu o ile zwierzę nie było szczepione w ciągu ostatnich 12 miesięcy (szczepienia wykonywane regularnie ważne są przez okres 12-tu miesięcy, a powtarzane w terminie uzyskują od razu ważność. Wykonanie szczepień powinno być potwierdzone stosownym wpisem w paszporcie weterynaryjnym/książeczce szczepień). Ponadto przed dokonaniem jakichkolwiek szczepień w odpowiednim czasie (7-10 dni wcześniej) zaleca się odrobaczenie zwierzęcia. Same odrobaczenia ze względów profilaktycznych powinny być przeprowadzane regularnie (zalecenia: u zwierząt poniżej 12 miesiąca życia raz na 3-4 miesiące, natomiast u starszych, co najmniej 2 razy w roku, co 6 miesięcy). Niektórzy miejscowi lekarze przed wydaniem weterynaryjnego świadectwa zdrowia psa (forma nr 1), mimo iż nie jest to nigdzie w sumie formalnie zapisane, mogą wymagać przeprowadzenia badania kału na obecność pasożytów i jeśli zostaną one wykryte to zwierzę powinno być odrobaczone. Aby uniknąć tej wątpliwej przyjemności, która przecież wydłuża procedurę załatwiania formalności, można na wszelki wypadek od razu podać zwierzęciu preparat na odrobaczanie szerokiego spektrum działania (jeśli np. nie było w ciągu ostatniego miesiąca już odrobaczane) - najlepiej nie wcześniej, niż do 10 dni przed wyjazdem i oczywiście należy udokumentować ten fakt stosownym wpisem w weterynaryjnym paszporcie.

 2. DOKUMENTACJA:

  1. dokument identyfikacyjny zwierzęcia. Rosja nie należy do Unii Europejskiej i unijne pet paszporty nie są tutaj wydawane. Do 2010 roku wszystkie informacje odnośnie szczepień i odrobaczeń były wpisywane w tzw. książeczkę zdrowia/szczepień psa, której wzór był dowolny. W październiku 2000 roku do życia została powołana Euroazjatycka Wspólnota Gospodarcza (EaWG), a od 1 stycznia 2015 roku jej miejsce zajęła nieco wzorowana na Unii Europejskiej - Euroazjatycka Unia Gospodarcza (EUG) z następującymi krajami członkowskimi: Federacją Rosyjską, Białorusią, Kazachstanem, Armenią i Kirgistanem. W międzyczasie tj. 1 stycznia 2010 roku, Federacja Rosyjska, Republika Białoruś i Republika Kazachstanu ustanowiły Unię Celną, która z założenia ułatwia współpracę handlową pomiędzy tymi krajami. Od czasu zawiązania ww. organizacji przepisy dotyczące wwozu (importu), wywozu (exportu) i tranzytu różnych towarów, w tym również zwierząt towarzyszących do/z/przez państwa należące do ww. organizacji ulegały zmianom lub modyfikacjom, a nierzadko się przenikały wzajemnie. Na dzień dzisiejszy procedury związane z wwozem, wywozem i tranzytem wydają się nieco zagmatwane, a poszczególne przepisy są różnie interpretowane:

   • ujednolicone przepisy zawarte w Rozporządzeniu Komisji Unii Celnej z dnia 18 czerwca 2010 r. nr 317 (z późniejszymi zmianami) "Wspólne wymogi weterynaryjne (weterynaryjno-sanitarne), odnoszące się do towarów podlegających kontroli weterynaryjnej (nadzorowi) obowiązującej przy wwozie towarów podlegających państwowej kontroli weterynaryjnej na obszarze Unii Celnej, tj. Federacji Rosyjskiej, Republiki Białoruś i Republiki Kazachstanu".

   • Rozporządzenie Ministra Rolnictwa Federacji Rosyjskiej z dnia 16 listopada 2006 Nr 422 (z późniejszymi zmianami) "w sprawie zatwierdzenia zasad organizacji wydawania weterynaryjnych dokumentów towarzyszących" (z późniejszymi zmianami)";

   • Rozporządzenie Zarządu Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej z dnia 25.12.2012 Nr 307 (obowiązuje od dnia 01.03.2013), które określa zasady przemieszczania zwierząt między terytoriami państw należących do EaWG (obecnie EUG) oraz określa wzór weterynaryjnego paszportu dla zwierząt obowiązującego w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (a więc i w Rosji);

   • Obwieszczenie Rosselchoznadzoru z dnia 09.02.2010 Nr FS-NV-2/1116;

   • Obwieszczenie Rosselchoznadzoru z dnia 01.07.2010 Nr FS-GC-2/7975;

   • Obwieszczenie Rosselchoznadzoru z dnia 30.06.2011 Nr FS-NV-2/8273;

   • List Rosselchoznadzoru z dnia 23.03.2009 Nr 04/02/97;

   Zgodnie z tymi przepisami przemieszczanie ze zwierzętami towarzyszącymi jest możliwe m.in. na podstawie weterynaryjnego paszportu dla zwierząt wydanego wg wzoru obowiązującego w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (a więc i w Rosji), który powinien zastąpić dotychczas wydawane w dowolnym wzorze książeczki zdrowia/szczepień (dokument częściowo wzorowany jest na pet paszporcie UE). Co ciekawe wygląd okładek oraz szata graficzna i kolor tego dokumentu nie zostały określone i panuje dowolność, natomiast sprecyzowano jedynie wymiary dokumentu (10 x 15 cm), ogólną zawartość stron (26) i poszczególnych działów (XII). Dokument wystawia i wypełnia lekarz weterynarii w języku rosyjskim oraz w razie konieczności również w języku angielskim i wydaje go tylko zwierzętom, które są trwale oznakowane mikrochipem lub tatuażem. W takim weterynaryjnym paszporcie dla psów powinny być zamieszczone wszystkie obowiązkowe wymagania, zgodne ze wspólnymi wymogami weterynaryjnymi (weterynaryjno-sanitarnymi), odnoszącymi się do towarów podlegających kontroli weterynaryjnej (nadzorowi) zatwierdzone decyzją Komisji Unii Celnej z dnia 18 czerwca 2010 roku nr 317 (z późn. zm.). Więcej o weterynaryjnym paszporcie w języku rosyjskim TUTAJ. Dokument ten pozwala Rosjanom przemieszczać się z psami w sposób uproszczony po terytorium EUG i UC i aktualnie obywatele Federacji Rosyjskiej, którzy podróżują ze swoimi czworonogami powinny zainteresować się posiadaniem takiego właśnie dokumentu zamiast zwykłej książeczki zdrowia/szczepień zwierzęcia. W praktyce nazwa "międzynarodowy, weterynaryjny paszport zwierzęcia" brzmi dość szumnie i jest nadana na wyrost, ponieważ poza numerem chipa lub tatuażu psa nie ma w tym dokumencie żadnego innego indywidualnego numeru/serii, który mógłby być gdziekolwiek oficjalnie zewidencjonowany... Dla obywatela jednego z państw Unii Europejskiej ten dokument nie jest niczym więcej, niż unowocześnioną wersją książeczki zdrowia/szczepień zwierzęcia o znormalizowanej zawartości środka, w której  jedyną międzynarodową rzeczą jest...  dwujęzyczna forma wydania... W praktyce osoba nabywająca szczenię z udokumentowanym pochodzeniem powinna taki dokument otrzymać od hodowcy, gdzie poza podstawowymi danymi o zwierzęciu będą zamieszczone informacje o wykonanych (stosownie do wieku zwierzęcia) szczepieniach i odrobaczeniach. Na podstawie tego dokumentu można starać się o wystawienie kolejnych dokumentów wywozowych umożliwiających przemieszczanie się z psem po terytorium Rosji lub poza jej granice;

  przykładowe wzory

  • dokument informujący o wartości hodowlanej zwierzęcia. To taki dokument, nie dokument pamiętający odległe czasy, który wzbudza sporo wątpliwości i wiele osób o nim w ogóle nie słyszało... Otóż na granicy, szczególnie tej przekraczanej z Białorusią, miejscowi urzędnicy mogą o taki papierek spytać. Dla naszego komfortu i spokoju hodowca lub sprzedawca zwierzęcia powinien nam dostarczyć z RKF (Rosyjska Federacja Kynologiczna) taki papierek poświadczający, iż dane zwierzę nie przedstawia wartości hodowlanej. Może być on wydany w jakiejkolwiek formie, byleby tylko zawierał tą podstawową regułkę oraz podpis i/lub pieczęć organizacji wystawiającej (przykładowy wzór poniżej);

  • wywozowe świadectwo zdrowia psa (wydane na wzorze obowiązującym w Rosji). Aby je otrzymać zwierzę musi być w pierwszej kolejności zbadane przez jakiegokolwiek lekarza weterynarii z państwowej kliniki weterynaryjnej (wykaz takich klinik dla miasta Moskwy np. TUTAJ), który zbada zwierzę i potwierdzi jego dobry stan zdrowia oraz na podstawie przedstawionego weterynaryjnego paszportu zwierzęcia potwierdzi wykonanie niezbędnych szczepień, odrobaczeń i ich ważność. Jeśli wszystko będzie się zgadzało, to na koniec wizyty wyda krajowe świadectwo zdrowia psa (forma nr 1 - na zdjęciu wzór niebiesko-różowy). To świadectwo nie jest wydawane wcześniej, niż na 5 dni przed datą rozpoczęcia podróży. Jak już otrzymamy taki dokument, to na jego podstawie w obrębie tych 5 dni możemy starać się o wydanie głównego dokumentu wywozowego - czyli międzynarodowego świadectwa zdrowia psa, które mogą wydać tylko uprawnione do tego służby weterynaryjne (organy administracji terytorialnej Rosselchoznadzoru) w wyznaczonych punktach państwowej weterynaryjnej kontroli granicznej Federacji Rosyjskiej (PKWP):

   • międzynarodowe lotnisko Moskwa-Sheremet'yevo-2, terminal "E" (czynne 24 h)

    tel.+7(495)578-96-52, 8-905-590-51-09;

   • międzynarodowe lotnisko Moskwa-Domodiedowo (czynne 24 h)

    tel. +7(495)967-83-96, 8-967-141-18-53;

   • międzynarodowe lotnisko Moskwa-Wnukowo (czynne 24 h)

    tel. +7(495)436-83-63;

   • PKWP FGUP "Poczta Rosyjska" (Pochta Rossii) (czynne: pn.-czw. 9.00-18.00, pt. 9.00-16.45)

    tel. 8(499)782-24-38, 8-905-590-51-09, adres: Varshavskoye shosse, nr 37

   • PKWP Dworzec kolejowy "Moskwa-Kijów" (Moskva-Kiyevskaya) (czynne: pn.-czw. 9.00-18.00, pt. 9.00-16.45)

    tel. 8 (499) 623-60-34.

   Pasażerowie odbywający podróż z psem samolotem w dniu wylotu z jednego z ww. lotnisk przy odprawie weterynaryjnej przedstawiają stosowne dokumenty tj. weterynaryjny paszport plus świadectwo zdrowia (forma nr 1) i nieodpłatnie upoważniona osoba wydaje im międzynarodowe świadectwo zdrowia (forma nr 5a - na zdjęciu wzór różowy). Natomiast osoby udające się w podróż lądowym środkiem transportu (samochód, pociąg) mogą zgłosić się do któregokolwiek z ww. punktów w celu otrzymania takiego międzynarodowego świadectwa zdrowia, również z paszportem weterynaryjnym i świadectwem zdrowia (forma nr 1 - na zdjęciu wzór niebiesko-różowy);

  1. świadectwo zdrowia psa (wzór obowiązujący w Unii Europejskiej). Zgodnie z przepisami wwozowymi Unii Europejskiej zawartymi w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 i Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 577/2013 z dnia 28 czerwca 2013 r. w sprawie wzorów dokumentów identyfikacyjnych dla przemieszczania o charakterze niehandlowym psów, kotów i fretek, ustanowienia wykazów terytoriów i państw trzecich oraz formatu, szaty graficznej i wymogów językowych dotyczących oświadczeń potwierdzających spełnienie określonych warunków przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 zwierzę musi być dodatkowo zaopatrzone także w międzynarodowe świadectwo zdrowia psa wydane na blankiecie honorowanym przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Wzór takiego formularza dostępny jest w języku polskim TUTAJ, zaś w języku angielskim TUTAJ. Świadectwo musi być sporządzone przynajmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego wjazdu (w naszym przypadku w języku polskim) oraz w języku angielskim. Świadectwo musi być wypełnione drukowanymi literami przynajmniej w jednym z języków urzędowych państwa członkowskiego wjazdu (w naszym przypadku w języku polskim) lub w języku angielskim. W przypadku gdy świadectwo, włączając dodatkowe arkusze, składa się z więcej niż jednej strony, każda strona musi być ponumerowana (numer strony z całkowitej liczby stron) na dole strony oraz musi być opatrzona na górze każdej strony numerem referencyjnym świadectwa. Kolor podpisu musi się różnić od koloru druku. Ten sam wymóg dotyczy także pieczęci innych, niż pieczęcie tłoczone lub znaki wodne. To świadectwo z kolei jest ważne przez 10 dni od daty wydania i wystawiane jest jednocześnie, jako uzupełnienie do międzynarodowego świadectwa zdrowia (forma nr 5a) przez tego samego urzędnika upoważnionego do przeprowadzania kontroli weterynaryjnej (szczegóły powyżej w punkcie b);

  1. potwierdzenie celu podróży. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003, aby przeciwdziałać niekontrolowanemu przepływowi psów, które w wielu przypadkach wprowadzane są na teren Unii Europejskiej w celach handlowych wprowadzono obowiązek udowodnienia, iż dane przemieszczenie zwierzęcia ma charakter niehandlowy. Zgodnie z tym rozporządzeniem zwierzęciu w czasie podróży musi towarzyszyć właściciel lub osoba upoważniona (pisemnie) przez właściciela. Oświadczenie, iż zwierzę jest przemieszczane w celach niehandlowych jest dołączane do świadectwa zdrowia i jest podpisywane przez właściciela lub osobę upoważnioną. "Właściciel”, to osoba fizyczna wskazana jako właściciel w dokumencie identyfikacyjnym zwierzęcia (unijny pet paszport lub świadectwo zdrowia psa wydane na wzorze obowiązującym w Unii Europejskiej). Natomiast "Osoba upoważniona”, to każda osoba fizyczna, którą właściciel upoważnił pisemnie do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego w swoim imieniu, w towarzystwie tej osoby. Jeśli do czasu wyjazdu z Rosji uda się nam zorganizować wszystkie dokumenty dla nabytego psa, to w praktyce w naszym przypadku dokumentem identyfikacyjnym potwierdzającym, iż zwierzę stanowi naszą własność i umożliwiającym wywóz psa z terytorium Rosji do Polski na zasadach obowiązujących dla przemieszczania się w celach niehandlowych, będzie to świadectwo zdrowia psa wydane na wzorze obowiązującym w Unii Europejskiej.

Przydatne linki

 

EUROAZJATYCKA KOMISJA GOSPODARCZA

http://www.eurasiancommission.org/ru/Pages/default.aspx

 

URZĄD ROSSELCHOZNADZORU DLA MIASTA MOSKWY ORAZ OKRĘGU MOSKIEWSKIEGO I TUŁY

http://www.rsn-msk.ru/

 

UNIA EUROPEJSKA

(zbiór przepisów dotyczących przemieszczania się ze zwierzętami towarzyszącymi)

http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/index_en.htm

 

Opracowała Redakcja Portalu Świat Czarnego Teriera

 

UWAGA! Wiadomości zawarte w powyższym opracowaniu należy traktować informacyjnie i przed zastosowaniem w praktyce zawsze należy sprawdzać ich aktualność np. kontaktując się bezpośrednio z ambasadą kraju stanowiącego cel podróży oraz krajów tranzytowych, odpowiednią organizacją lub przedsiębiorstwem. W związku z możliwością zmian przepisów w każdym momencie ich obowiązywania nasza Redakcja nie ponosi żadnej odpowiedzialności w przypadku, gdy zawarte w tym opracowaniu wiadomości są już nieaktualne.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768