O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Czarny Terier Rosyjski we Włoszech

 

Pionierskie egzemplarze rasy czarny terier rosyjski trafiły na teren Włoch na początku lat 90-tych XX wieku, dzięki wielkiemu miłośnikowi tej rasy - Marco Galliemu (hodowla Lisander). W roku 1989 na Światowej Wystawie Psów w Brnie - Czechy (kiedyś Czechosłowacja) po raz pierwszy zobaczył on psy rasy, która od początku go zafascynowała. Niestety, ówczesna sytuacja geopolityczna skutecznie uniemożliwiła mu nabycie czernyszy bezpośrednio z kraju pochodzenia rasy.

 

Marco Galli oraz inni włoscy hodowcy zainteresowani tą nową dla nich rasą stawili czoła wszelkim przeciwnościom i skoro nie mogli importować czernyszy z ich ojczyzny, to postanowili zainteresować się tymi krajami europejskimi, w których rasa była już obecna i jej hodowla systematycznie się w nich rozwijała. Po krótkim rozeznaniu sytuacji wybór padł przede wszystkim na Czechosłowację (kraj łączący obecne Czechy i Słowację, który w powojennej historii Europy Środkowej istniał od 1945 roku do 31 grudnia 1992 roku).

 

Pierwsze importy do Włoch reprezentujące czechosłowacką hodowlę CTR-ów pochodziły z takich hodowli, jak: z Ro-Da-Gu, Apes, Ca-Ko, Altheyrosei i Temny Stin. Wszystkie te hodowle w latach 90- tych XX wieku prężnie funkcjonowały, a wyhodowane przez nie CTR-y cechował niezwykle wysoki poziom. Ponadto, pojedyncze egzemplarze w owym czasie były sprowadzane jeszcze z Niemiec, Francji i Polski.

 

Marco Galli pokonując wiele trudności sprowadza do Włoch z Czechosłowacji dwa pierwsze CTR-y urodzone w 1989 roku - CERKASA z Ro-Da-Gu (Dzsimi x Aralka z Ro-Da-Gu) i ASTĘ Nocni Boure (Amur z Ro-Da-Gu x Dolly). Dwa lata później jego hodowla zostaje zasilona jeszcze dwoma importami z tego samego kraju tj. ur. w 1990 roku ADRIANĄ Jasni Cil (Zasmin Vet Cernota Dzeneral x Barbara Z Ro-Da-Gu) i ur. w 1991 roku CARLOSEM Nocni Boure (Irbis x Dolly). 

 

O tym, jak bardzo były to trafne wybory, i jak wysoki poziom reprezentowały sprowadzone przez Marco Galliego pierwsze importy świadczą zdobyte przez te CTR-y liczne osiągnięcia wystawowe. CERKAS z Ro-Da-Gu pokazywany na ringach wystaw włoskich, ale także i europejskich stał się prawdziwym ambasadorem rasy, i sięgnął po najwyższe tytuły oraz wyróżnienia. W 1991 roku na Wystawie Światowej w Dortmundzie (Niemcy) zdobył on tytuł Zwycięzcy Świata i sukces ten powtórzył w 1992 roku ponownie zdobywając tytuł Zwycięzcy Świata na wystawie Światowej odbywającej się w Walencji (Hiszpania).

 

Ponadto, był on posiadaczem tytułu Interchampiona, Championa Włoch i Zwycięzcy Klubu Włoch, a jego imię można znaleźć w bardzo wielu rodowodach włoskich czernyszy. Nie mniej utytułowana była również ASTA Nocni Boure, w której kolekcji tytułów znalazł się Interchampionat i Championat Włoch. Z kolei ADRIANA Jasni Cil sięgnęła po tytuł Championa Włoch, a CARLOS Nocni Boure został nie tylko Interchampionem, Championem Włoch i Zwycięzcą Klubu Włoch, ale krocząc niemal śladami CERKASA z Ro-Da-Gu na wystawie Światowej odbywającej się w roku 1994 w Bernie (Szwajcaria) zdobył tytuł Zwycięzcy Świata.

 

W swojej działającej nieprzerwanie od 29 lat hodowli - Lisander - Marco Galli wyhodował dziesiątki CTR-ów, które mogą poszczycić się tytułami Interchampiona i/lub Championa Włoch. Ponadto, w swoich kolekcjach mają one również Championaty wielu różnych krajów europejskich. Znaczącym osiągnięciem hodowli Lisander, zasługującym na wymienienie, jest chociażby zdobycie w roku 2008 przez urodzonego w 2005 roku psa Lisander GAME OVER (Moskvorechie Antey x Malahovskaja Princessa) tytułu Championa Rosji - pierwszego tego typu championatu dla psa wyhodowanego we Włoszech.

 

Wspomnieć należy również o prestiżowej wystawie Crufts odbywającej się w Wielkiej Brytanii. Pierwsze zwycięstwa wystawy Crufts dla włoskich psów również należą do egzemplarzy wyhodowanych w hodowli Lisander. W roku 2007 tytuł Najlepszego z Płci Przeciwnej (BOS) oraz w roku 2009 tytuł Najlepszego z Płci Przeciwnej (BOS) oraz tytuł Zwycięzcy Rasy (BOB) zdobywa ur. w 2004 roku Lisander ENJOY YOURSELF (Moskvorechie Antey x Malahovskaja Princessa).

 

Ponadto, CTR-y wyhodowane w hodowli Lisander odegrały znaczącą rolę w rozwoju hodowli rasy nie tylko na terenie Włoch, ale przyczyniły się również do rozwoju hodowli tej rasy chociażby w Wielkiej Brytanii. Lisander ASTRONOMICAL AT ROBROYD ur. w 1996 roku (Carlos Nocni Boure x Asta Nocni Boure) była jedną z pierwszych przedstawicielek rasy importowaną na Wyspy przez znanego hodowcę i sędziego Toma Huxleya (hodowla Robroyd). Do tej hodowli dołączyły jeszcze dwa czernysze urodzone w hodowli Lisander np. ur. w 2011 roku Lisander VLADIMIR MONOMACH AT ROBROYD, ur. w 2014 roku Lisander ERUSLAN KOROLEVICH AT ROBROYD, Do hodowli Tiggis trafiła urodzona w 1997 Lisander UKRAINA AT TIGGIS, a do hodowli Shadlian trafiła urodzona w 1998 roku Lisander ZINGARA WITH SHADLIAN. Ponadto reproduktory wyhodowane w hodowli Lisander i importy do tej hodowli były chętnie wykorzystywane na Wyspach.

 

Kolejne czernysze trafiają do Włoch za sprawą Henrego Petitjeana (hodowla Spartacus), który importuje urodzonego w 1990 roku, bezpośrednio z wojskowej hodowli, psa CHARA oraz urodzoną w tym samym roku w niemieckiej hodowli sukę - IWANKĘ vom Gorky Park (Azjat x Catja Gipsy von der Moskwa).

 

Niedługo później Maria Sofia Allegranza Bulhak Jelski (hodowla Dorambra) sprowadza do Włoch z Polski potomstwo importowanego do Polski - DUBEL-DŻEMMY - psa urodzonego w 1991 roku - TORO DORO Jantros (m: Dasza) oraz urodzoną w roku 1993 DONNĘ DI PACHE z Hetmańskiej Stanicy (m: Banda z Kremla). Do tej hodowli kilka lat później dołącza jeszcze urodzona w roku 1995 - MORGANA Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa) i urodzona w 1999 roku SKAZKA iz Russkoi Dinastii.

 

Pionierskie dwa mioty szczeniąt czarnego teriera rosyjskiego przychodzą na świat we Włoszech w roku 1992 w hodowli "Lisander" od pary CERKAS z Ro-Da-Gu i ADRIANA Jasni Cil oraz w hodowli "Spartacus" od pary CERKAS z Ro-Da-Gu i IWANKA vom Gorky Park.

 

W pierwszym pięcioleciu lat 90-tych XX wieku zainteresowanie nową we Włoszech rasą znacznie wzrasta, co owocuje kolejnymi importami. Z czechosłowackiej hodowli "Apes" do Włoch trafia urodzone w 1991 roku ze skojarzenia Dendi Zabadak Star x Nessi Nuova rodzeństwo. Antonio Ghibaudo i Agnese Zocca (hodowla Vanara) zostają właścicielami suki ASARIS Apes. Do tej hodowli dołącza jeszcze urodzona w 1995 roku w Rosji suka ARMA iz Chernoi Stai (Ruslan Remak x Alina Kio).

 

Walter Mosna (hodowla del Ciuffo Ribelle) nabywa ARDAGANA Apes, który razem z importowanymi również z Czechosłowacji, a urodzonymi w 1992 roku siostrami CASSANDRĄ i CATHERINE z Altheyrosei (Dey Ocher x Assa Cinema) dają początek jego hodowli. Massimo Telatin (hodowla delle Grandi Ombre) zostaje właścicielem ARISY Apes, która wraz z kolejnym importem z Czech tj. urodzonym w 1993 roku ELMAREM Nocni Boure (Virs Bleck Dzi x Dolly) zapoczątkowuje jego hodowlę.

 

Do hodowli "Settima Musa" Massimo Bruniego trafia urodzona w 1991 roku Peterburgi BRITTA (Tur Lot x Zs-Alfa) przedstawicielka węgierskiej hodowli i urodzony w 1992 roku reprezentant czechosłowackiej hodowli AMIGO Ca-Ko (Dendi Zabadak Star x Brigita Nocni Boure) oraz dwa rosyjskie importy -  urodzona w 1992 roku, a sprowadzona w 1996 roku RAZLJULY MALINA LABRASH iz Chernoi Stai (Neron Ingol x Rozal Rad) i urodzony w 1994 roku - ZORKUL ROZ iz Chernoi Stai (Leon x Rozal Rad).

 

Na początku lat 90-tych XX wieku włoską hodowlę zasilają jeszcze dwie suczki urodzone w 1992 roku tj. importowana z Czechosłowacji - BIANCA z Altheyrosei - po rodzicach: Dey Ocher x Assa Cinema (właściciel Pierluigi Gozer) i importowana z Niemiec - COLUMBA von den Taiga Koeningen - po rodzicach: Rossija`s Aschot x Anuschka von den Russischen Baeren (własność Gian Marco Gerboi).

 

Do hodowli "Tellum" Giusppiny Bertolini trafia siostra miotowa wspominanego wyżej AMIGA Ca-ko - ABBA oraz urodzeni w 1995 roku również w Czechach: suka - ARIELA Ave Bengal (Asso Atore x Aquonty Momart) - wnuczka od strony matki sprowadzonego do Polski CHAPPI-EKA i samiec o częściowo polskich korzeniach - ART Temny Stin - syn finalnie sprowadzonego do Polski jako kilku latek - DENDI ZABADAK STARA i suki JESSIKI z Leśnych Ostępów - urodzonej w Polsce i sprzedanej do Czechosłowacji po rodzicach importach do Polski z dawnego ZSRR.

     

Toro Doro Jantros

zdjęcie ze zbiorów M. S. Allegranza Bulhak Jelski

Arma iz Chernoi Stai

zdjęcie ze zbiorów A. Zocci

 Art Tiemny Stin

zdjęcie ze zbiorów G. Bertolliniego

     

Pierwsze importy szybko potwierdziły swoją wysoką klasę zdobywając liczne tytuły i wyróżnienia na arenie wystaw międzynarodowych. Poza już wspomnianymi: dwukrotnym zwycięzcą Świata z 1991 i 1992 roku CERKASEM z Ro-Da-Gu i Zwycięzcą Świata CARLOSEM Nocni Boure z roku 1994, po tytuł ten sięgnął również ELMAR Nocni Boure w roku 1996. W tym samym roku ART Temny Stin został Młodzieżowym Zwycięzcą Świata, a w roku 1998 ELMAR Nocni Boure został również Zwycięzcą Europy.

 

Tak doskonały materiał hodowlany zaowocował otrzymaniem miotów wysokiej klasy, co przełożyło się również na zdobywane tytuły przez czernysze wyhodowane we Włoszech na ringach wystawowych w wielu krajach europejskich. W roku 1992 w hodowli "Lisander" na świat przychodzi Lisander HARDBOY (Cerkas z Ro-Da-Gu x Adriana Jasni Cil), który w roku 1994 zostaje Młodzieżowym Zwycięzcą Świata, a później Interchampionem i Championem Włoch. Jego brat: Lisander HALLOWEEN zostaje Championem Włoch. W roku 1994 na świat przychodzi późniejszy Interchampion, Champion Włoch, Luxemburga, VDH i Francji Lisander OCICIORNYJE (Cerkas z Ro-Da-Gu x Asta Nocni Boure). W tym samym roku po CARLOSIE z Ro-Da-Gu i AŚCIE Nocni Boure przychodzi na świat późniejsza Interchampion i Champion Włoch Lisander QUICKSLIVER.

 

W 1994 roku w hodowli Danieli Jori i Marcello Poliego na świat przychodzi późniejsza Int.Ch., Ch. Włoch, Austrii i VDH BELINDA, która w roku 1996 zostaje mamą bardzo udanego miotu ze skojarzenia z ZORKUL ROZEM iz Chernoi Stai dając min. ELLIVITTORINI'ego, który w roku 1997 zostaje Młodzieżowym Zwycięzcą Europy oraz Interchampionem i Championem Włoch, Austrii, VDH, Szwecji. Pies ten to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli rasy wyhodowanych we Włoszech. Jego brat EDMONDROSTAND został Zwycięzcą Klubu Włoch w 1998 roku, a jego siostra EDITH BRUCK sięgnęła po tytuły Interchampiona i Championa Włoch. 

 

W hodowli Waltera Mosny (del Ciuffo Ribelle) na świat przychodzi w roku 1995 roku również udany miot ze skojarzenia ELMARA Nocni Boure i CASSANDRY z Althejrosei, a w nim Interchampion, Champion Włoch, Austrii DAREBAKMOWAL; Interchampion, Champion Włoch, DIVENKA i Champion Włoch DOZIRAT.

     

Lisander Hard Boy

zdjęcie ze zbiorów M. Galli

Elliovittorini

zdjęcie ze zbiorów M. Poli

Belinda

zdjęcie ze zbiorów M. Poli

     

Nowy rozdział w hodowli CTR-a we Włoszech rozpoczyna się po roku 1995. Powstaje Klub Rasy zrzeszający hodowców i miłośników czernyszy, ale przede wszystkim zachodzą istotne zmiany na mapie Europy, pozwalające na nawiązanie kontaktów z hodowcami czarnego teriera rosyjskiego bezpośrednio z Rosji, co zaowocowało sporym napływem psów i suk już bezpośrednio z kraju pochodzenia rasy.

 

W roku 1996 oficjalnie zostaje wpisany do ksiąg pierwszy import z Rosji -  urodzony w 1995 roku - KUZINA OLEX iz Chernoi Stai (Roman x Ole-Kasandra-Lajk), sprowadzony przez Marco Galliego. Następnie kwitnie współpraca z takimi hodowcami, jak: Ekatarina Abrachina, Galina Yatsenko, Olga Vorobjova, czy Svetlana Turkina, z których hodowli przybywają następne czernysze, a wśród nich m.in. do hodowli "Menaluna" Francesco Muttiego trafia urodzony w 1994 roku ALI-BABA iz Peredelkino (Ruslan Remak x Ingris Blek Star) oraz urodzona w 1996 roku Barbi s Bronich TORIS (Evsey Oleks iz Chernoy Stai x Bent Anat Barbi).

 

Do hodowli "Lisander" zostaje sprowadzona miotowa siostra TORIS - TUTSY oraz urodzony w tym samym roku GAVRILA ot Zenitsa Oka (Oliver x Germiona-Bars) i urodzony w 1997 roku Moskoverchie ANTEY (Ruslan Remak x Ayris Dar Ros), zaś jego siostra Moskvorechie ANTEYA trafia w ręce Eleny Verlinskaiey. Na mocy wspólnego porozumienia między hodowlą "Lisander" i "Vanara" zostaje sprowadzona urodzona w 1998 roku suka GRUSHENKA (Anton Dar Ros x Luiza Filipps of Laym) - suka ta błyskotliwe rozpoczyna swoją karierę wystawową i niestety, odchodzi nader nieoczekiwanie, nie zostawiając po sobie żadnego potomstwa.

 

W skład hodowli "Lisander" weszła jeszcze urodzona w 1999 roku ROSKOSH iz Russkoi Dinastii (Lihodey iz Russkoy Dynastii x Lyalya Chernaya Oleks iz Chernoy Stai) i urodzona w tym samym roku Moskvorechie DUSHENKA MOYA (Demyan Dar Ros x D-Nika). Miotowa siostra ROSKOSH iz Russkoi Dinastii - ROSSIJANOCHKA - trafiła do hodowli "Russian Diamond" - Mariny Petchenevej. Z kolei do hodowli Katii Novelli trafia urodzona w 1995 roku w Czechach ABBY s Vcelneho Lesa (Asso Atore x Ceta Anvary). Do hodowli Massimo Telatina ("delle Grandi Ombre") zostaje sprowadzona urodzona w 1996 roku PEARL RUSSIA ULIJANA (Bart Barbi s Bronnich x Aksinya s Ordynki).

 

Szeregi hodowli "Tellum" wzmacnia urodzona w 1998 roku Labrash AGAFIJA (Arktur Shulgar iz Chernoy Stai x Labrash Agasha) i urodzony również w 1998 roku AJOUR NAVROT (Arktur Shulgar iz Chernoy Stai x Alizarina Aral iz Chernoy Stai). Natomiast do hodowli "Menaluna" zostaje sprowadzona urodzona w 1999 roku FANTASTIKA iz Peredelkino (Kris x Ingris Blek Star). Mora Cinizia nabywa urodzonego w 1999 roku YATAGANA (Labrash Ratibor x Afina), zaś do hodowli "Dorambra" dołącza urodzona w 1999 roku SKAZKA iz Russkoi Dinastii (Kris x Jasno Solnishko iz Russkoy Dynastii).

 

Obserwując rozwój hodowli czarnego teriera rosyjskiego we Włoszech z końca lat 90-tych XX wieku widać, iż szczególnie chętnie były wykorzystywane dwa importowane reproduktory - ZORKUL ROZ iz Chernoi Stai i Moskvorechie ANTEY - psy wysokiej klasy hodowlanej reprezentujące dwa różne typy. Obydwaj kojarzeni z różnymi sukami wytworzyli własne linie hodowlane z dużym piętnem swoich przodków.

 

ZORKUL ROZ iz Chernoi Stai

zdjęcie ze zbiorów

 

 

 Moskoverchie Antey

zdjęcie ze zbiorów M. Galli

ZORKUL ROZ iz Chernoi Stai to syn wybitnej pary rosyjskich psów LEONA i ROZAL RAD - suki prowadzącej linię legendarnego już LES LAVRA. Jego potomkowie cechują się mocną kompaktową budową, średnim wzrostem, mocną kością i szerokimi oraz pojemnymi klatkami piersiowymi. Poza już wymienionymi: ELLIVITTORINIM - Młodzieżowym Zwycięzcą Europy z 1997 roku, Interchampionem i Championem Włoch, Austrii, VDH, Szwecji; EDMONDROSTANDEM Zwycięzcą Klubu Włoch w 1998 roku i EDITH BRUCK - Interchampion i Champion Włoch (m: Belinda), jest on również ojcem FELICII Della Settima Musa (m: Razjluly Malina Labrash iz Chernoi Stai) - Młodzieżowej Zwyciężczyni Europy z 1999, Championów Włoch: ANTONA CARLOSA I ALEKSEJA Dello Zorino (m: Hansen's Dumia), czy Championa Włoch EESTILES'A Della Settima Musa (m: Peterburgi Britta).

 

Moskvorechie ANTEY, to syn równie znakomitej pary RUSLANA REMAKA i AYRIS Dar Ros. Jego potomkowie cechują się nieco lżejszą budową - są zdecydowanie wyższe, jednak delikatniejsze w wyrazie o ładnych głowach. Do jego najbardziej znanych dzieci należą m.in. urodzona w 1998 roku ze skojarzenia z ARMĄ iz Chernoi Stai - Lisander AMOR - Interchampion, Champion Włoch, Belgii, Luxemburga, Chorwacji, Austrii. Urodzony w roku 1998 ze skojarzenia z Lisander ROZAL RAD - Champion Włoch i Słowenii VADE RUNER, urodzona w roku 2002 ze skojarzenia z KASZIGĄ-TIBIĄ Filos, Młodzieżowa Zwyciężczyni Europy'04 Champion Polski, Młodzieżowa Champion Polski MASZA-KASZIGA Filos i jej brat Champion Polski, Młodzieżowy Champion Polski MITJA-KASZIGA Filos.

 

Urodzeni w roku 2004 ze skojarzenia z Malahovskają PRINCESSĄ w hodowli Lisander: Interchampion, Champion Włoch, Zwycięzca Klubu Włoch ENJOY YOURSELF, Champion Włoch i Zwycięzca Klubu Włoch ECCEBOMBO. Urodzeni w 2005 roku ze skojarzenia z ROSKOSH iz Russkoi Dinastii również w hodowli Lisander: Interchampion, Champion Włoch, Luxemburga FEDORA. W tym samym roku, ze skojarzenia z Malahovskają PRINCESSĄ w hodowli Lisander na świat przychodzą: Interchampion, Champion Włoch, Rosji GAME OVER oraz Champion Włoch GOOD NIGHT MOON. W hodowli Robroyd - Anglia - na świat, ze skojarzenia z KRASNAYĄ PLOSHAD AT ROBROYD przychodzi Robroyd ROMANTICA - Top Suka w UK roku 2007.

 

Po roku 1999 znacznie zwiększa się napływ psów i suk do Włoch m.in. z Rosji, Francji, Ukrainy i Polski:

- urodzony w 2000 roku BABYLLON Cierny Sen (hodowla "Lisander", a następnie trafia na Wyspy);

- urodzony w 2000 roku NAZAR SHASTLIVCHIK iz Russkoi Dinastii (hodowla "Dorambra");

- urodzona w 2000 roku AYONKA ROSSISKAYA DEVCHONKA (hodowla "Tellum");

- urodzony w 2000 roku PAHOM KUDESNIK iz Grada Masterov (wł. Barbara Rolle);

- urodzona w 2000 roku ZABAVA iz Russ Moskovi (wł. Gabriella Ineveninato);

- urodzona w 2000 roku KRASNAJA ROZA iz Velikih Masyukov (wł. Elena Pouzyreva);

- urodzona w 2000 roku ARINA DEMIANOVNA s Samarskih Zhiguley (hodowla "di Xara");

- urodzona w 2001 roku Zlato Boyar VIKTORIA (hodowla "Russian Diamond");

- urodzona w 2001 roku STALNAYA LEDI (hodowla "von der Somerweide");

- urodzony w 2001 roku SOKOL Iz Tsarstva Reglash (hodowla "Russian Diamond");

- urodzona w 2001 roku GROMADA S Nadezhdinoi Poliany (hodowla "di Casa Pecchiari');

- urodzona w 2001 roku Malahovskaja PRINCESSA i PERVY PAREN (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2001 roku SLAVJANUCHKA iz Russkoi Dinastii (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2001 roku Malahovskaja AVANTURISTKA (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2001 roku Labrash MILOLIKA (hodowla "Lisander" i "Lago degli Orsi");

- urodzona w 2002 roku SERENADA iz Russkoi Dinastii (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2002 roku Malahovskaja SERENADA (wł. Guido Alessio Ciamaroni);

- urodzony w 2002 roku Malahovskiy YARKIY PREDSTAVITIEL (wł. Guido Alessio Ciamaroni);

- urodzony w 2003 roku FENOMEN S Nadezhdinoi Poliany (hodowla "Lisander");

- urodzony w 2003 roku RAMZES ze Starego Tartaku (wł. Daniele Ceccotti);

- urodzony w 2003 roku ASTAH iz Russkoi Dinastii (hodowla "Lisander");

- urodzony w 2004 roku Malahovskiy BONIFACIY (wł. Yulia Marenkova);

- urodzony w 2004 roku Setextra VECHERNY ZVON (wł. hodowla "Russkaya Gordost");

- urodzony w 2005 roku Deneb-Keitos LUKJAN LUBIMHIK (hodowla "Vanara");

- urodzony w 2005 roku KOZYRNYI TUZ Iz Angarskoi Zhjemciuzhiny (hodowla "Russian Diamond");

- urodzony w 2005 roku LJUBIMIEC PUBLIKI Iz Angarskoi Zhjemciuzhiny (hodowla "Russian Diamond");

- urodzona w 2005 roku SKAZKA s Zolotogo Grada (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2006 roku VALKIRIA Slovenska Dusha (wł. Silvia Carrer);

- urodzony w 2006 roku Nord Praid RIZHSKIY BALSAM (wł. Diego Pecchiari);

- urodzona w 2007 roku GALAKTIKA S Zolotogo Grada (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2007 roku Setextra CATIUSHA (hodowla "Gregori");

- urodzona w 2008 roku Setextra DESDEMONA (wł. Gianluigi Mondolesi);;

- urodzony w 2008 roku FEDOR s Zolotogo Grada (hodowla "Slovenska Dusha");

- urodzony w 2008 roku Malahovskiy ELISEY (wł. Andrea Belotti);

- urodzona w 2009 roku BORA Borysowa Zgraja (wł. hodowla "Ederlezi");

- urodzony w 2010 roku LISANDER'S GOLDEN BOY Yabluneviy Tsvit (hodowla "Lisander");

- urodzony w 2010 roku MAGNUM Yabluneviy Tsvit (wł. Massimo Meynet Florian);

- urodzona w 2011 roku Barbi s Bronich EVRIDIKA (wł. Elena Verlinskaia);

- urodzony w 2011 roku KONSTANTIN Slovenska Dusha (wł. Antonio Masala);

- urodzony w 2012 roku ODISSEY iz Angarskoi Zhemchuzhiny (wł. hodowla "Ederlezi");

- urodzony w 2012 roku Yahont Baltii GORDY VOIN OT ARBATA (wł. Bognanni Maria Gioacchina);

- urodzony w 2012 roku Franko Valada's CHAMPION FOR LISANDER'S (hodowla "Lisander");

- urodzony w 2012 roku Franko Valada's CHALLENGER AT LISANDER (hodowla "Lisander");

- urodzona w 2012 roku BENITA Antalgele (wł. Ornella Giuntini);

- urodzony w 2013 roku Franko Valada's SHOOTING STAR (wł. Carlo Gottardi);

- urodzona w 2013 roku RUMBA Juodasis Amuletas (hodowla "Grotta Mafalda");

- urodzona w 2014 roku BESSARABIA Zhemchuzhina u Morya (wł. hodowla "Ederlezi");

- urodzona w 2014 roku Nezhny Zver DEVICA-KRASAVICA (wł. hodowla "Ederlezi");

- urodzona w 2014 roku DANIELA - Atas, Ukraina (wł. Bonacchi Giulia);

- urodzona w 2015 roku VJELIKAJA KNJAZHNA iz Zvezdnoy Gavani (wł. Bonacchi Giulia);

- urodzona w 2015 roku NASHA GORDOST iz Russkoi Dinastii (hodowla "Lisander");

- urodzony w 2015 roku EMIR - Atas, Ukraina (wł. hodowla "Themas");

- urodzona w 2016 roku TIFFANY s Ozera Razliv (wł. Jelena Svietlikauskaite);

- urodzony w 2016 roku ASKANJO iz Kjazhego Grada (wł. Gianluigi Mondolesi);

- urodzony w 2016 roku Deti Arbata CERBERO (wł. Francesco Martinelli);

- urodzona w 2016 roku SOFIYA VELIKAYA iz Russkoi Dinastii (wł. hodowla "Lisander").

     

Babyllon Cierny Sen

zdjęcie ze zbiorów M. Galli

Deneb-Keitos Lukjan Lubimhik

zdjęcie ze zbiorów A. Ghibaudo i A. Zocci

 Sokol iz Tsarstva Reglash

zdjęcie ze zbiorów M. Petchenevej

     

Psy i suki te szybko potwierdzają swoją klasę zdobywając liczne tytuły i osiągnięcia na ważnych wystawach m.in. PEARL RUSSIA ULIJANA została Zwycięzcą Europy w 1998 roku; Moskvorechie ANTEY i GRUSHENKA zostali Młodzieżowymi Zwycięzcami Europy w 1998 roku, a GRUSHENKA zdobyła jeszcze Młodzieżowe Zwycięstwo Świata w tym samym roku. Warto nadmienić, iż Moskvorechie ANTEY, to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych psów importowanych do Włoch, który w swoim dorobku wystawowym ma ponad 17 tytułów z  różnych krajów. FANTASTICA iz Peredelkino w roku 2001 zostaje Młodzieżowym Zwycięzcą Świata, a w 2004 roku zdobywa do kolekcji tytuł Zwycięzcy Świata. W tym samym roku SOKOL iz Tsarstva Reglash zostaje również Zwycięzcą Świata. Potomstwo uzyskane z różnych skojarzeń ww. psów i suk w niedługim czasie zaczęło iść w ślady swoich przodków zdobywając kolejne ważne tytuły dla hodowli włoskiej.

 

W roku 1999 FELICIA Della Settima Musa (Zorkul Ros iz Chernoi Stai x Razjluly Malina Labrash iz Chernoi Stai) została Młodzieżowym Zwycięzcą Europy, a w roku 2001 NEPOSEDA ANT (Smoki Al Star x Moskovorechie Anteya) został Młodzieżowym Zwycięzca Świata. W roku 2003 Młodzieżowe Zwycięstwo Świata wywalczyła KUKLA (Neposeda Ant x Lisander Amor), a w roku 2004 Zwycięzcą Europy została jej siostra KITAJGOROD. W roku 2004 Młodzieżowe Zwycięstwo Świata przypada Menalunie EULALI TORRICELI (Yatagan x Fantastica iz Peredelkino).

 

Oprócz prężnie działającej hodowli "Lisander" i dynamicznie rozwijających się hodowli: "Menaluna", "del Ciuffo Ribelle" i "Vanara" w kolejnych latach powstają kolejne m.in. "Themas" - Gian Angelo Rinaldiego, "Russkaja Gordost" - Sokolovej Fregonary Gali, "Russian Diamond" - Mariny Petchenevej, "Gregori" - Gregoriego Gianfranco, "Endora" - Giuseppe Gilotty, czy "Frostmourne" - Figliuolo Merylisy i Bonacchi Giulii. W czasach współczesnych z ww. czynnie działa hodowla "Lisander" i dołączają kolejne.

 

Przy okazji warto nadmienić, iż zgodnie z zasadami panującymi w ENCI (Włoski Związek Kynologiczny) hodowlę psów rasowych mogą prowadzić zarówno osoby, które zarejestrują oficjalnie przydomek hodowlany w FCI (uznawany jest przez ENCI i umieszczany przed lub po imieniu każdego szczenięcia urodzonego w danej hodowli), jak i osoby bez oficjalnie uznanego przez FCI przydomka hodowlanego tzw. hodowla amatorska.

 

Trzeba przyznać, iż takie rozwiązanie wprowadza nieco zamieszania, bowiem oficjalnie zarejestrowanymi w FCI/ENCI przydomkami są m.in. "Lisander", "Ederlezi" i "Dei Conti Montegrio", a pozostałe osoby, choć czasami na swoich stronach internetowych i portalach społecznościowych posługują się "przydomkami", to jednak w świetle obowiązujących przepisów nie mają one żadnej podstawy prawnej i nie widnieją w rodowodach wyhodowanych przez nich zwierząt. Bardzo często odszukanie takich hodowli i prześledzenie ich pracy hodowlanej, bez znajomości nazwiska hodowcy, jest bardzo utrudnione.

     

Neposeda Ant

zdjęcie ze zbiorów A. Ghibaudo i A. Zocci

Felicia della Settima Musa

zdjęcie ze zbiorów M. Bruniego

Kitajgorod

zdjęcie ze zbiorów A. Ghibaudo i A. Zocci

     

Umiejętne połączenie dwóch typów morfologicznych wyprowadzonych od ZORKUL ROZA iz Chernoi Stai i Moskvorechie ANTEYA wraz z wprowadzaniem do rodowodów krwi nowych importów - szczególnie z linii JASHKI MALAHOVSKIEGO iz Russkoi Dinastii i KRISA sprawiło, że hodowla czarnego teriera rosyjskiego we Włoszech osiągnęła wysoki poziom.

 

Trzeba przyznać, że włoscy hodowcy mieli (i nadal mają), nie tylko "dobrą rękę" do importów, które sięgają po tytuły Interchampiona, Championaty wielu krajów oraz zdobywają uznanie na ringach wystaw światowych i europejskich, ale przede wszystkim jako nieliczni, od samego początku rozwoju rasy we Włoszech, potrafią również doskonale zorganizować się i przygotować swoje psy do wystaw od strony "technicznej". Włoskie psy zawsze były - zgodnie z obowiązującymi trendami - odpowiednio ostrzyżone oraz profesjonalnie prezentowane w ringu, co również miało niebagatelny wpływ na całokształt osiągnięć hodowli włoskiej i uplasowanie się zaraz za Rosją, razem z Polską i Ukrainą, w czołówce krajów europejskich przodujących w hodowli czarnego teriera rosyjskiego.

     

Antracit Lukomor

(Aleksander x Jajababa)

zdjęcie ze zbiorów O. Giuntini

Afra

(Yatagan x Ciuffo Ribelle Rebecca)

zdjęcie ze zbiorów G. Gregori

Lisander Game Over

(Moskvoreche Antey x Malahovskaja Princessa)

zdjęcie ze zbiorów M. Galli

     

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Klub Rasy we Włoszech w latach 1992 do 2000 zarejestrowano 78 miotów, z czego 451 szczeniąt zostało zarejestrowanych w księgach klubu. W roku 1990 zarejestrowano 2 egzemplarze, a 10 lat później (w 2010 roku) 65 sztuk. Od 1989 roku do 2000 roku zarejestrowano także 79 importów. W ciągu 18 lat obecności rasy tj. od 1990 roku do 2008 roku zarejestrowano łącznie 1077 sztuk. Rasa nie jest jednak zbyt popularna - ostatnie dostępne dane z roku 2019 podają, iż zarejestrowano w tym okresie tylko 51 sztuk.

Katarzyna Sokólska

 

Bibliografia:

- zebrane materiały własne oraz:

- www.enci.it;

- www.tchiornyterrier.com.

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768