O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Czarny terier rosyjski w Zjednoczonym Królestwie


Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (potocznie Wielka Brytania) -  unitarne państwo wyspiarskie położone w północno-zachodniej Europie. Kraj zajmuje przeważającą część archipelagu Wysp Brytyjskich, który liczy łącznie około 5500 wysp, z czego 140 zamieszkanych. W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą dwa kraje - Anglia i Szkocja oraz księstwo Walia położone na głównej wyspie Wielka Brytania, a także prowincja Irlandia Północna leżąca w północno-wschodniej części wyspy Irlandia. Ponadto Zjednoczone Królestwo posiada kilkanaście terytoriów zależnych, niewchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa.

 

W Zjednoczonym Królestwie znajduje się jedyna granica lądowa dzielona z innym państwem - Irlandią. Poza nią wyspa Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie. Natomiast Irlandia Północna leżąca na wyspie Irlandia otoczona jest od północy przez wody Oceanu Atlantyckiego, zaś od wschodu ma dostęp do wód Morza Irlandzkiego. Wielką Brytanię można podzielić na dwie strefy: nizinną na południu i wyżynno-górzystą na północy, z tym że obszary górskie znajdują się także w Walii i Kornwalii. Z kolei Irlandię Północną w środkowej części charakteryzuje nizina z rozległym jeziorem Lough Neagh, a na wschodzie i zachodzie - pasma starych gór.

 

Wielka Brytania leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, wybitnie morskiego. Nietrudno się domyślić, że wyspiarskie położenie ma kluczowy wpływ na pogodę. Wbrew popularnym stereotypom, pogoda w Wielkiej Brytanii potrafi się diametralnie różnić w zależności od konkretnego regionu. Zimy są z reguły łagodne i niespecjalnie różnią się od wiosen czy jesieni. Śnieg należy do rzadkości, opady śniegu występują jedynie w szkockich górach. Lato rzadko bywa upalne, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Generalnie im bardziej na południe, tym cieplej. Klimat Irlandii Północnej określa się jako typ klimatu umiarkowanego morskiego wilgotnego. Pogoda zbliżona jest do tej panującej na Wyspie Brytyjskiej.

 

Czy w Zjednoczonym Królestwie pada? A i owszem, deszcze występują całorocznie, ale znacznie rzadziej zdarzają się deszcze nawalne, za to częściej utrzymuje się wielodniowa mżawka. Trudniej też przewidzieć gdzie i kiedy nas ten deszcz zastanie. Często występują też mgły, które na wybrzeżu pojawiają się latem, zaś zimą i jesienią występują w głębi Wysp.

 

 

Zjednoczone Królestwo od setek lat wymieniane jest w czołówce najpotężniejszych krajów świata. To kraj tradycji, kojarzony głównie z Big Benem, monarchią, herbatką o piątej po południu, londyńskim metrem, czerwonymi budkami telefonicznymi, czarnymi taksówkami, piętrowymi autobusami i wyjątkową (czytaj kapryśną i deszczową) pogodą. Ostoja europejskiego konserwatyzmu i źródło awangardowych trendów. Kraj dobrobytu oraz kultywowania tradycji, ale także niesamowitej mieszanki kulturowej. Zjednoczone Królestwo zamieszkuje ponad 66 milionów osób. Cztery narody, niemal cztery odrębne kulturowo nacje zjednoczone pod jedną flagą ze znaczą domieszką imigrantów.

 

Szacuje się, że co siódma osoba mieszkająca dziś w Zjednoczonym Królestwie urodziła się poza tym krajem. Co więcej, większość z tych osób pochodzi spoza Europy, często z krajów o historycznych powiązaniach z UK. Do liczby tej wlicza się jednak nie tylko imigrantów, ale również brytyjskich obywateli, którzy z jakichś powodów urodzili się poza UK - część z tych osób nigdy nie mieszkała na Wyspach, a obywatelstwo posiada po brytyjskich rodzicach.

 

Nie trudno się domyślić, że tak duże zróżnicowanie kulturowe wpływa na różne aspekty życia, w tym kynologię również. Kształtowana jest ona bowiem przez różne trendy - zarówno te miejscowe, jak i napływowe. Kynologia brytyjska nie potrzebuje specjalnych rekomendacji, ponieważ uważana jest za kolebkę światowej kynologii. Najstarsza organizacja kynologiczna -  Brytyjski Związek Kynologiczny (British Kennel Club - KC) - (rok założenia 1873) wciąż wyznacza trendy w dziedzinie kształtowania światowego życia kynologicznego. Oficjalnie nie przynależy od Międzynarodowej Organizacji Kynologicznej (FCI), ale na mocy określonych porozumień organizacje te współpracują ze sobą, dzięki czemu rodowody są wzajemnie uznawane i istnieje możliwość wymiany materiału hodowlanego oraz prezentacji psów uznanych wzajemnie ras pomiędzy krajami wchodzącymi w skład FCI, a KC.

 

Mimo szybkiej ekspansji CTR-a pomiędzy poszczególnymi krajami Europy, Zjednoczone Królestwo należy do tych, w których CTR pojawił się stosunkowo najpóźniej (druga połowa lat 90. XX wieku). Z pewnością wpływ na to miało położenie geograficzne, polityka i obostrzenia wwozowe (rygorystyczna kwarantanna obowiązująca do 2012 roku, niemożność wwozu psów z niektórych krajów) i skomplikowana procedura uznania rasy przez KC z pewnością nie sprzyjały importowi zwierząt reprezentujących nowe rasy.

 

Przygoda z rasą w Zjednoczonym Królestwie rozpoczyna się w roku 1996. Wtedy to przez wielkiego miłośnika i pioniera tej rasy na Wyspach - jednocześnie doświadczonego już hodowcę (hodowla "Robroyd") i sędziego wystawowego - Toma Huxleya oraz jego żonę Janet zostały sprowadzone pierwsze sztuki tej całkowicie nieznanej na Wyspach rasy.

 

Sam hodowca zetknął się z rasą w roku 1994 na światowej wystawie w Brnie. Pozostając pod urokiem spotkanego wtedy CARLOSA Nocni Boure (psa importowanego z Czech do Włoch) i rosyjskiej suki ROZAL-RAD zaczął na poważnie myśleć o tej nowej rasie, a nabycie jej reprezentantów pozostawało już tylko kwestią czasu. Niestety przywiezienie psa na teren Zjednoczonego Królestwa w tamtym okresie nie było wcale takie proste.

 

Obowiązywała bowiem bardzo długa (6 miesięcy) kwarantanna dla zwierząt importowanych z wielu krajów, a wwóz zwierząt bezpośrednio z Rosji w ogóle nie był możliwy. Nie bacząc na trudności, w roku 1996, Tom Huxley decyduje się na nabycie córki CARLOSA Nocni Boure. Tak tez trafiła na Wyspy Lisander ASTRONIMICAL AT ROBROYD (m: ASTA Nocni Boure), suka urodzona we Włoszech o całkowicie czeskim pochodzeniu, która na mocy specjalnego porozumienia "The Bali Directive" trafiła do UK z pominięciem czasochłonnej kwarantanny.

 

Robroyd LUKOMOR

 

W kolejnym roku Tom Huxley nabył jeszcze psa urodzonego w 1995 roku w Moskwie, który poprzez terytorium Estonii został pierwotnie sprowadzony do Włoch - Eestiless JOKERA ARBAT-ROZA (o: ISHAK LIDZ, m: ROZAL RAD). Podczas wizyt we Włoszech Tom Huxley miał okazję obserwować tego samca praktycznie od momentu jego przybycia do Włoch. W końcu po wielu negocjacjach z jego właścicielem (hodowla "Lisander"), pies ten - po tym razem odbytej kwarantannie - w czerwcu 1997 roku przybył do UK.

 

Eestiless JOKERA ARBAT-ROZ pierwszy raz został zaprezentowany na ringu wystawowym w Irlandii, w 1999 roku, kiedy to na wystawie Killarney Championship Show (miejscowość Killarney Irlandia Południowa) stworzono klasę wystawową dla tej całkowicie nowej rasy. Po uznaniu standardu rasy przez KC, licznie prezentowany stał się wielkim ambasadorem rasy, tym samym zachęcając innych brytyjskich hodowców do szerszego zgłębienia wiedzy na jej temat.

 

2 czerwca 1999 roku ze skojarzenia Eestiless JOKERA ARBAT-ROZ i Lisander ASTRONIMICAL AT ROBROYD w hodowli "Robroyd" przyszedł na świat miot szczeniąt (pies i suka) o rosyjsko-czeskim rodowodzie, które siłą rzeczy pozostały w hodowli. W roku 2001 do hodowli dołączyła kolejna suka importowana z Włoch - KRASNAJA PLOSCAD AT ROBROYD (o: NEPOSEDAANT, m: Lisander AMOR), tym razem z hodowli Antonia Ghibaudo i Agnese Zocci.

 

Dzięki zaawansowanej współpracy z włoskimi hodowcami, w roku 2002, w hodowli 'Robroyd", na świat przychodzą dwa mioty szczeniąt po znakomitym reproduktorze sprowadzonym z Rosji do Włoch - Moskvorechie ANTEYU - miot "A" - matka - Lisander ASTRONIMICAL AT ROBROYD i miot "C" - matka - Robroyd GEMTCHUGINA. Z kolei w roku 2004, na świat przychodzą szczenięta po wybitnym rosyjskim reproduktorze - LUKOMORZE CHARZE iz Russkoi Dinastii (m: KRASNAJA PLOSCAD AT ROBROYD).

 

Robroyd EVDOKSII IZ CLAYBROOK

 

Do hodowli "Robroyd" trafił też na okres czasowy reproduktor przebywający we Włoszech, w hodowli "Lisander", a urodzony na Słowacji - BABYLLON Cierny Sen - syn importowanego z Rosji do Polski - SLAVNEGO VITJAZA iz Russkoi Dinastii i suki importowanej z Rosji na Słowację - BINY BRAIT. Kiedy nadarzyła się sposobność nabycia tego psa, trafił on na Wyspy do hodowli "Clanheir" i na przestrzeni lat został ojcem wielu miotów w hodowlach: "Clanheir", "Glenvarlock", "Robroyd", "Jolikai", "Tomain" i "Springdansa".

 

W późniejszym czasie do hodowli "Robroyd" dołączyły jeszcze dwa samce importowane z Włoch - urodzony w 2011 roku Lisander VLADIMIR MONOMACH at ROBROYD (o: KLASANYI PAREN iz Chigasovo, m: GALA VICTORIA Yablunevyi Tsvit) i urodzony w 2014 roku Lisander ERUSLAN KOROLEVICH at ROBROYD (o: Lisander THE SPECIAL ONE , m: Lisander VICTORIA), a także suki wyhodowane już na Wyspach. W hodowli przyszło na świat wiele miotów. Współcześnie w hodowli nie hoduje się już CTR-ów.

 

Robroyd I LYKA

 

Kolejną hodowlą z pierwszymi importami była hodowla "Tiggis" - Petera i Louise Dugill, do której również z hodowli Marco Galliego trafiła urodzona w 1997 roku suka o czeskich korzeniach - Lisander UKRAINA at TIGGIS. Skojarzona w roku 1998 z Eestiless JOKER ARBATEM-ROZEM dnia 1 listopada tego roku dała de facto pierwszy miot szczeniąt tej rasy na Wyspach. W tym samym roku przez Toma i Janet Huxleyów został powołany do życia Klub Rasy, którego Inauguracyjne Walne Zebranie odbyło się w kwietniu 1999 roku.

 

W podobnym przedziale czasowym, co Tom Huxley, rasą zainteresowali się Violeta i Robert Slade (hodowla "Potterspride"). Obydwoje otrzymali zaproszenie do sędziowania na wystawie międzynarodowej odbywającej się w 1997 roku w rosyjskim Yaroslaviu. To właśnie tam po raz pierwszy zobaczyli czernysze, które od razu zrobiły na nich ogromne wrażenie.

 

Dzięki pomocy rosyjskich znajomych udało im się nabyć psa i sukę - urodzonych w Rosji, w roku 1997: Chernyi Lev BERENDEYA BARTCHOVICHA of POTTERSPRIDE (o: BART Barby s Bronich, m: EVRIDIKA iz Chernoi Stai) i PILAR of POTTERSPRIDE (o: EZHI LORD, m: GRANDA ARGOS). Po odbytej kwarantannie, w roku 1998, ostatecznie dotarły one do hodowli. Dnia 25 maja 1999 roku ze skojarzenia ww. pary przyszedł na świat miot szczeniąt o czysto rosyjskim pochodzeniu.

 

Niedługo później do hodowli 'Potterspride" trafiły kolejne importy: rosyjska suka urodzona w 1997 roku - ANASTASIA RUSSKAYA PRINCESSA - USLADA - (o: ARKTUR SHULGAR iz Chernoi Stai, m: ULRIKA) i suka urodzona w 1998 roku w Czechach - wnuczka sprowadzonego do Polski - CHAPPI-EKA - CLEYRA Momart of POTTERSPRIDE (o: ABREK-LAJKAS, m: AQUESTA Momart). Nieco później do hodowli zostaje jeszcze sprowadzony samiec urodzony w roku 2000 - ZORKIY STRAZH iz Rus Moskovii of POTTERSPRIDE (o: KRIS, m: NESMEJANA Barby s Bronich) i urodzeni w 2005 roku: suka - Chiorny Tulpan PRELESNT MOYA of POTTERSPRIDE (o: LADOGOR iz Russkoi Dinastii, m: CHORNY TULPAN KARASA iz Rus Moskovii) oraz pies - FEDOR CHIORNY LIDER AT POTTERSPRIDE (o: KRIS, m: ELENA PREKRASNAYA). Na przestrzeni lat do hodowli dołączyło jeszcze wiele CTR-ów importowanych z różnych krajów i wyhodowanych na Wyspach. Hodowla istnieje po dzień dzisiejszy.

 

Clanheir THE INVICIBLE

 

Po raz pierwszy Jan Favell-Raper (hodowla "Shadlian") zetknęła się z CTR-ami na wystawie światowej odbywającej się w Amsterdamie, w 1986 roku, gdzie to miała okazję podziwiać przedstawiciela tej rasy w niewystawowej kondycji (bez prawidłowego groomingu). Rasa zrobiła na niej ogromne wrażenie, co zaowocowało sprowadzeniem, ale dopiero wiele lat później pierwszych jej egzemplarzy do prowadzonej przez nią hodowli. Jej partner - Keith Raper w grudniu 1998 roku przywiózł bezpośrednio z Włoch urodzoną w tym samym roku sukę - Lisander ZINGARĘ WITH SHADLIAN (o: Eestiless JOKER ARBAT-ROZ, m: ASTA Nocni Boure) na mocy wyżej już wymienionej dyrektywy "The Bali Directive" (z pominięciem procedury kwarantanny). 

 

W tym samym roku do hodowli dołączył także włoski samiec urodzony w 1998 roku - Hibeck DOMENICO (o: Moskvorechie ANTEY, m: DIVENKA) i samiec importowany tym razem z odległych Stanów Zjednoczonych, urodzony w 1997 roku - Trident’s EPI-CENTER WITH SHADLIAN (o: BEOWULF Of Trident, m: Radzivil's ALINA). W roku 2002 hodowcy zdecydowali się na wykorzystanie przebywającego we Włoszech importu z Rosji - Moskvorechie ANTEYA, matką szczeniąt została Lisander ZINGARA WITH SHADLIAN. Nieco później, bo w roku 2012, do hodowli dołączyła importowana z Austrii, a urodzona w 2012 roku suka -  IREDESCENT SHADLIAN of Berryland (o: AARON-BEN HUR vom Don, m: ABUNT of Berryland). Bazując na wyhodowanych w hodowli psach i sukach, importach do własnej hodowli oraz na Wyspy hodowcy systematycznie przyczyniają się do rozbudowy populacji CTR-ów na Wyspach.

 

Mike i Maureen Smith z hodowli "Fernwood" również poznali CTR-y w kraju pochodzenia rasy. W 1994 roku zostali zaproszeni do sędziowania rasy, którą wówczas sami hodowali - rottweilerów - na jednej z wystaw odbywających się w Rosji. Jednak dopiero kilka lat później do ich hodowli dołączył importowany z Rosji, urodzony w 1999 roku, a sprowadzony na Wyspy w 2003 roku - EVDOKIM NEOTRAZIM ot Zenitsa Oka at FERNWOOD i urodzeni w 2001 roku, również w Rosji, dwaj bracia - VASILIY of FERNWOOD i VARLAAM at FERNWOOD. W hodowli przyszło na świat wiele szczeniąt z kryć suk wyhodowanych na Wyspach ww. reproduktorami. Współcześnie CTR-y nie są w tej hodowli hodowane.

 

Fernwood BARNES-OKA

 

Mniej więcej w podobnym czasie do hodowli "Machenka" - Kathy Gallagher trafiła importowana z Rosji - urodzona w 1999 roku - Best Guard BASNYA PUSHKINSKAYA at MACHENKA (o: FOMA DYUK UNITY, m: STESHA s Saaskoy Myzy), a do hodowli "Liskarn" - Lisy Bridges - trafiła rosyjska suka urodzona w 2002 roku - ALYONUSHKA RUSSKAJA SKAZKA ot Maksa i Trefov (o: JASHKA MALAHOVSKIY iz Russkoi Dinastii, m: KASSIOPEYA). W tych hodowlach na świat przyszło tylko klika miotów.

 

Kilka zdań należy też poświecić hodowli "Tomain" - Toma Messrs i Iana Rigby, do której (oprócz egzemplarzy rodzimej hodowli), trafiło wiele interesujących importów tj. urodzone w Rosji - w roku 2002 - POLJUSHKA s Zolotogo Grada at TOMAIN (o: VSEVOLOD s Zolotogo Grada, m: ANYSA s Zolotogo Grada), urodzony w 2003 roku - GAUEDAMUS IGITUR at TOMAIN (o: BART BARBY s Bronich, m: Zlato Boyar AKSINIJA), urodzona w 2003 roku CHAROVNITSA ULENKA iz Peredelkino TOMAIN (o: ARSENIY iz Peredelkino, m: FEODORA SVET OCHEY MOIH iz Peredelkino) oraz importowane z USA: urodzona w 2005 roku Radzivil Dynasty ELEGY at TOMAIN (o: MAKSIMKA MALCHUGAN s Zolotogo Grada, m: Nord Praid CHOPORNAIA DAMA), urodzona w 2007 roku FIBI Radzivil Dynasty at TOMAIN (o: DUKE de Radzivil, m: Dgenifel Bel OCHAROVATELNAYA ANGELICA) i urodzona w 2008 roku Lyric Russians ALEKZANDRA at TOMAIN (o: RARITET s Avtograda,m: Dgenifel Bel OCHAROVATELNAYA ANGELICA m: Dgenifel Bel OCHAROVATELNAYA ANGELICA).

 

Nieco później do tej hodowli dołączają: urodzony w 2012 roku, w austriackiej hodowli - INFERNO of Berryland at TOMAIN (o: AARON-BEN HUR vom Don, m: ABUNT of Berryland), urodzona w polskiej hodowli w 2010 roku, a sprowadzona jako kilkuletnia suka - BESTA DARGASOW Tygaro-Figaro at TOMAIN (o: DARGAS Drugelis, m: Nord Praid GOSTYA IZ BUDUSHEGO) i urodzona w niemieckiej hodowli w 2013 roku - MARVELLOUS MAUDE vom Dubrava at TOMAIN (o: ANTON-OSKAR Russian Pearl, m: IVA-INESSA vom Dubrava). Niestety hodowcy nie wykorzystali potencjału importowanych CTR-ów. W hodowli na świat przyszło zaledwie kilka miotów.

 

W roku 1999 za sprawą Toma Huxleya została zorganizowana seria imprez mających na celu popularyzację tej wciąż rzadkiej i mało znanej na Wyspach rasy. Podczas największej i najbardziej prestiżowej wystawy Crufts, Klub Rasy przygotował specjalne stoisko, gdzie hodowcy mieli okazję zaprezentować rasę zwiedzającym.

 

Dromnagus BLACK ICE

 

Oprócz tego zostało zorganizowane spotkanie międzynarodowe pod nazwą "1st International Day", które w sumie zgromadziło 60 osób z różnych krajów (w tym i z Polski) i 23 przedstawicieli rasy. Dzięki staraniom założycieli, Klub Rasy zyskał oficjalne uznanie KC w 2000 roku i do dziś jest jedynym klubem dla rasy w Wielkiej Brytanii.

 

Rezultatem promowania rasy i starań brytyjskich hodowców oraz Klubu Rasy było uznanie standardu rasy przez Angielski Kennel Club 1 września 2000 roku i wpisanie rasy do tzw. "Discovery Dog". W lipcu 2004 roku rasa została oficjalnie zatwierdzona i wpisana do rejestru ras importowanych, co dało jej prawo do prezentacji na ringach wystawowych w Anglii - w tym na wystawie Crufts, gdzie w roku 2005 pierwszy raz rasa zadebiutowała w ringu wystawowym. Ze względu na małą liczebność, tytuł championa Anglii był (i do tej pory jest) dla rasy nieosiągalny.

 

Ze względu na utrudnienia i kwarantannę, do 2012 roku na Wyspy przywieziono około 40 CTR-ów. Wiodące hodowle z pierwszymi importami tego okresu to "Robroyd", "Shadlian", "Potterspride", "Tiggis", "Fernwood", "Balleroy" i "Tomain". W owym czasie hodowla na Wyspach stanowiła głównie mariaż genów rosyjsko - włosko - czeskich. Hodowcy skupili się na wykorzystaniu materiału dostępnego w kraju. Szybko okazało się, że hodowla musi zmagać się nie tylko z ograniczoną pulą genetyczną, ale również problemami natury zdrowotnej, głównie dysplazją stawów biodrowych i całkiem nowymi chorobami genetycznymi odkrytymi w rasie - hyperuricosurią (od roku 2010) i młodzieńczym paraliżem krtani i polineuropatią (od 2011 roku).

 

Wydaje się, że dla rozwoju rodzimej populacji rasy na Wyspach duże znaczenie miały ważne zmiany zachodzące na arenie życia politycznego w Europie w ciągu kilku kolejnych dekad. Rozpad ZSRR, przystąpienie Rosji do FCI, ekspansywne rozszerzenie UE o nowej kraje europejskie, to tylko nieliczne wydarzenia, które przełożyły się na wzrost zainteresowania rasą i nowe możliwości współpracy pomiędzy hodowcami.

 

Bez wątpienia duże znaczenie dla rozbudowania populacji CTR-a w UK miała Unia Europejska. Na przestrzeni lat grono krajów należących do UE znacznie poszerzyło się o kolejne państwa, które pomyślne przeszły proces asymilacji z UE (1 maja 2004 doszło do największego rozszerzenia w historii UE - do wspólnoty wstąpiło 10 krajów: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Słowenia, Malta i Cypr. A dnia 25 kwietnia 2005 Bułgaria i Rumunia podpisały traktat akcesyjny w Luksemburgu, otwierający tym krajom drogę do wejścia do Unii Europejskiej 1 stycznia 2007. Do 1 stycznia 2020 roku UE liczyła 28 krajów).

 

Dla wielu państw przynależność do UE oznaczała również zmianę i/lub złagodzenie przepisów dotyczących przemieszczania się nie tylko ludzi, ale również zwierząt im towarzyszących w obrębie krajów członkowskich. W 2001 roku UE wprowadziła zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących w obrębie UE (PETS scheme). W efekcie zmiany umożliwiły podróżowanie psom do UK posiadającym pet paszport, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie i badanie miareczkowania przeciwko wściekliźnie, bez konieczności odbywania długotrwałej kwarantanny. Dzięki temu na Wyspy trafiły kolejne importy. Ponadto zmiany te umożliwiły prezentację CTR-ów pochodzących z czołowych hodowli europejskich i rosyjskich na cenionej na całym świecie wystawie Crufts.

 

Do kraju napływają importy z UE oraz z kraju pochodzenia rasy m.in. z rosyjskiej hodowli "iz Russkoi Dinastii" Carole Taylor sprowadza urodzoną w 2005 roku ZARNITSĘ (o: LEDOGOR iz Russkoi Dinastii, m: ANKA ATAMANKA iz Russkoi Dinastii) i DORIANA (o: ALEKSANDR PERVY iz Russkoi Dinastii, m: SUPER MANYA iz Russkoi Dinastii) oraz urodzoną w 2008 roku NATASHĘ WITH LOVE (o: Zlato Boyar GAVRILA LADIN SYN, m: ANKA ATAMANKA iz Russkoi Dinastii). W hodowli prowadzonej przez C. Taylor ze skojarzeń ww. CTR-ów przychodzą na świat silnie zinbredowane mioty o czysto rosyjskich rodowodach.

 

Do hodowli "Balleroy" - Pat Moncur, zostają sprowadzone z Rosji dwie suki - urodzona w 2006 roku - RADOST iz Chigasovo AT BALLEROY (o: KARABASH BARABASH iz Chigasovo, m: NASHA LUSHA s Pleesheva Ozera) i urodzona w 2007 roku - Berendey GLAFIRA AT BALLEROY (córka urodzonej w Polsce i importowanej do Rosji SLADKIEJ JAGODY van Dog Polonica i rosyjskiego reproduktora ALESHY POPOVICHA s Nadezdinoi Polijany). W 2010 roku z krycia Berendey GLAFIRY AT BALLEROY rosyjskim reproduktorem KUSMICHEM iz Chigasovo, na świat przychodzi miot o rosyjsko-polskim rodowodzie, a w 2011 roku w hodowli zostaje wykorzystany reproduktor ze Szwajcarii o czysto rosyjskim rodowodzie - HOLLYWOOD Haelleas Bohemica, który ze skojarzenia z suką RADOST iz Chigasovo AT BALLEROY daje miot szczeniąt o czysto rosyjskim pochodzeniu.

 

Arboreta MONOCERA GERTRUDA

 

Przed rokiem 2010 na bazie wyhodowanych w UK psów i suk powstają kolejne hodowle m.in. "Armshead", "Glenvarlock", "Estabelle", "Blackstar", "Springdansa", "Jolikai", "Pinrow", "Sukhihontu", "Clanheir", "Lintweed", czy "Benkerin". W hodowli "Estabelle" w roku 2002 przychodzi na świat miot po przebywającym we Włoszech imporcie z Rosji - Moskvorechie ANTEYU (m: Tiggis BLACK MAGIC WOMAN AT ESTABELLE).

 

Rok 2012 otworzył nowy rozdział w historii CTR-a w Wielkiej Brytanii. Kolejne złagodzenia przepisów wozowych (zniesienie obowiązku posiadania badania miareczkowania przeciwko wściekliźnie z krajów UE) umożliwiło wwóz psów w wieku co najmniej 16 tygodni posiadających pet paszport i ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Dzięki temu na Wyspy trafiło wiele nowych importów, które zasiliły niektóre z ww. hodowli, a także przyczyniły się do powstania nowych. Dzięki złagodzeniu przepisów wwozowych zainteresowanie rasą ponownie wzrosło.

 

Zmiany zaowocowały szeroką wymianą materiału genetycznego pomiędzy Wyspami, a Europą kontynentalną. W krótkim czasie na Wyspy sprowadzono wielu przedstawicieli rasy z czołowych hodowli rosyjskich, ukraińskich, litewskich i polskich. A także pojedyncze egzemplarze z Holandii, Niemiec, Słowacji, Austrii, Irlandii, a nawet Rumunii. Znaczne odświeżenie i poszerzenie krajowej puli genetycznej wpłynęło na poprawę jakości hodowanych CTR-ów, a także pozwoliło nieco rozwiązać problemy zdrowotne trapiące rodzimą populację.

 

Po roku 2012 wysuwa się na czołówkę hodowla "Dromnagus" - Paula Perksa. Hodowla bazuje na sukach urodzonych na Wyspach. Fundamentem hodowli została urodzona w 2006 roku suka - Fernwood DRAGOMIRA AT DROMNAGUS (o: EVDOKI NEOTRAZIM ot Zenitsa Oka at FERNWOOD, m: Fernwood BARNES-OKA). Pierwszy miot w hodowli urodził się w 2011 roku ze skojarzenia ww. suki z miejscowym reproduktorem - Robroyd LUKOMOREM. Hodowca powtórzył to skojarzenie jeszcze dwukrotnie, uzyskując mioty w 2011 i 2013 roku. Z każdego miotu w hodowli pozostała jedna suka - Dromnagus RED OCTOBA, Dromnagus BLACK ICE i Drombagus FINAL DESTINY.

 

Hodowca zdecydował się na poszerzenie puli genetycznej i w hodowli przyszły na świat także trzy mioty z zagranicznych kryć reproduktorami urodzonymi w niemieckich hodowlach tj. miot urodzony w 2015 roku ze skojarzenia IMPERATORA Tara's Sarja z Dromnagus RED OCTOBĄ,  miot urodzony w 2017 roku ze skojarzenia tego samego samca z Dromnagus FIRECRACKER  i miot urodzony w 2017 roku ze skojarzenia MADE IN GERMANY Tara's Sarja również z Dromnagus RED OCTOBĄ. W hodowli pozostają kolejne suki z ww. skojarzeń. Hodowla może poszczycić się wieloma osiągnięciami wystawowymi na Wyspach oraz w Irlandii. W ostatnim czasie hodowca przeniósł się do Irlandii.

 

Omawiając dzieje rasy w Zjednoczonym Królestwie należy nadmienić, że na Wyspy trafiło dość dużo importów z Polski. Wiele z nich nigdy nie weszła do hodowli, ale te, które zostały zarejestrowane w KC, zapoczątkowały nowe hodowle np. urodzona w 2011 roku MISS POLONIA Alfa Amal dała szczenięta w hodowli "Deboodle", a urodzona w 2011 roku ASTA LA VISTA Wspomnienie o Tigrze dała mioty w hodowli "Russianpearl".

 

Czynnie na wyspach działa też od 2015 roku przeniesiona z Litwy hodowla "Kontaktas" - Agne Gabaliene, która zasiliła pulę genetyczną miejscowej hodowli nowymi importami np. MILLION DOLLAR LEDI Kontaktas, NAOMEY Kontaktas, CASABLANCA Kontaktas, NERON Kontaktas at POTTERSPRIDE, czy OLYMP Kontaktas. Ponadto importowane reproduktory stanowiące własność hodowczyni (np. ETALON iz Russkoi Dinastii) zostały również wykorzystane przez miejscowych hodowców. Na wyspach przyszło też na świat kilka miotów z przydomkiem "Kontaktas" o rosyjsko-litewskich rodowodach z ciekawych skojarzeń, również z wykorzystaniem zagranicznych reproduktorów tj. Zunda DYNAMITA, BLACK BONDA Antalgele, KONSTANTINA iz Russkoi Dinastii i przebywającego czasowo na Wyspach Sibirski Medved VESELYEGO RODZHERA.

 

Kontaktas PHOENIX AT FERNWOOD

 

Niestety mimo tak szerokiego importu CTR-ów z różnych części Europy oraz kraju pochodzenia rasy - Rosji, populacja rasy rozrasta się w dość wolnym tempie. Wielu hodowców traci zainteresowanie rasą i wycofuje się z hodowli zaledwie po uzyskaniu jednego miotu. Część z hodowli, które zapoczątkowały rasę na Wyspach, współcześnie już nie działa lub hoduje inne rasy. Mioty pojawiają się okazjonalnie. Znacznie poprawił się sposób prezentacji psów na wystawach lokalnych, aczkolwiek grooming wielu egzemplarzy nadal pozostawia wiele do życzenia. CTR-y wyhodowane na Wyspach praktycznie są nieobecne na ringach wystaw europejskich, (podobnie jak europejskie CTR-y można w zasadzie podziwiać na Wyspach tylko przy okazji wystawy Crufts, gdzie hodowcy i właściciele chętnie je prezentują), toteż trudno jest obecnie porównać pracę hodowlaną hodowców ze Zjednoczonego Królestwa z osiągnięciami hodowli europejskiej czy rosyjskiej.

 

Katarzyna Sokólska

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768