O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

JERMAK-ZHAN "ojciec zwycięzców"

 

Już samo jego imię "Jermak" (nadane na cześć Jermaka-Kozaka dowódcy oddziałów rosyjskich) oddaje moc, magię i potęgę tego psa - taki właśnie był Jermak.

 

a-Jermak-Zhan

(o: Oktar-Asher, m: Zhenett)

 

a-Jermak-Zhan (o: Oktar-Asher, m: Zhenett) urodzony 21 kwietnia 1988 roku w byłym ZSRR i otrzymany w inbredzie: Dan Zhan: 4:3; Dzhek: 4:4; Dzhoya: 4:4; Dzhim: 4:4;. Został sprowadzony, jako jeden z pierwszych egzemplarzy rasy czarny terier rosyjski do Polski przez pp. Zofię i Andrzeja Szczepańskich - wielkich miłośników, propagatorów i pionierów rasy w Polsce. (....jak wieść niesie podobno jego sprowadzenie do Polski było możliwe dzięki podstępowi i pomocy hodowców innych ras :-) będąc swego czasu na wystawie w Mińsku - Białoruś - miałam możliwość porozmawiania z jedną z osób mających swój udział w tym przedsięwzięciu). Pies o elitarnym pochodzeniu, urodzony w Moskwie w Klubie DOSAAF, który do lat 90-tych XX wieku współpracując z hodowlą "Czerwona Gwiazda" oraz innymi klubami DOSAAF wiódł w tym mieście nadrzędną rolę w hodowli czarnego teriera rosyjskiego. Korzenie Jermaka-Zhana sięgają grupy założycielskiej suk rottweilerek wywiedzionej w hodowli "Czerwona Gwiazda". Dwie suk rottweilerki: Birma (brak informacji o jej pochodzeniu) i Tina (brak informacji o jej pochodzeniu) dały początek tej grupie. Birma dwukrotnie skojarzona z samcem rottweilerem - Astorem lub Kastorem - źródła nie są zgodne co do jego imienia (brak informacji o jej pochodzeniu) - dała dwa mioty rottweilerów. Pierwszy urodzony dnia 9 maja 1950 roku, a w nim m.in. trzy suki: Urmę, Udę, Uzę i Unę oraz drugi urodzony w 1951 roku, a w nim m.in sukę Firmę. Zaś Tina skojarzona również z Astorem (Kastorem) dała dnia 2 kwietnia 1951 roku miot, a w nim m.in sukę Femkę. Z wyjątkiem Uzy pozostałe ww. suki stanowiły trzon tej grupy. Szczególną uwagę należy zwrócić na siostry: Umę, Urnę i Uzę. Dwie pierwsze były pokryte sznaucerem Royem, zaś Uza rosyjskim gończym Uteshayem. Potomkinie Roya i Umy oraz Roya i Uny brały aktywny udział w formowaniu nowej rasy. Pierwsze trzy pokolenia suk wywodzących się od Uzy były kryte rottweilerami (z wyjątkiem Ily, która została pokryta sznaucerem Dasso von Dranhenschlucht). W formowaniu tej grupy udział wzięły prawnuczki i praprawnuczki Uzy. W taki oto sposób z rodziny Birmy wyłoniły się trzy oddzielne grupy: Urny, Umy i Uzy. W moskiewskim klubie DOSAAF, z tej rodziny, były wykorzystane w dalszym formowaniu rasy m.in. urodzona dnia 5 grudnia 1956 roku Dzhena (o: Roy, m: Una) - wł. Gusakova; Irda (o: Bul, m: Binta) - prawnuczka Uny; urodzony 29 stycznia 1957 roku Dzhoy (o: Azart, m: Arsa) wł. Bashyliov - wnuk Roya i Uny otrzymany w inbreedzie Roy (sznaucer olbrzym): 2:3; Birma (rottweiler): 3:3; wywodzący się z rodziny airedale terierki Teffi. Miot od Dzheny i Dzhoya ur. 7 grudnia 1959 roku był pierwszym miotem nowo formowanej grupy rasowej otrzymanej w moskiewskim klubie DOSAAF. Z tego skojarzenia szczególnie interesuje nas suka Lada-Tag (wł. Orehov), która była otrzymana w inbreedzie: Roy (sznaucer olbrzym): 3,4:2; Una (rottweiler): 3:2; Birma (rottweiler): 4,4:3; i oprócz krwi sznaucera i rottweilera niosła również krew airedale teriera.

Lada-Tag, jak podają źródła, była suką powyżej średniego wzrostu, w bardzo dobrym typie, o mocnej kości z prawidłowym zgryzem i z odpowiednio rozwiniętą okrywą włosową. Przy szerokiej i prawidłowo ukształtowanej klatce piersiowej miała zbyt miękką linię górną oraz lekko spadzisty zad. Ruch był swobodny i prawidłowy, jednak tylne kończyny były nieco zbierze w ruchu.  Lada-Tag była kryta różnymi reproduktorami - w tym również reproduktorem Fokiem (o: Vah, m: Bara) i dała min. ze skojarzenia z nim córkę Nastyę wpisaną do "elity" z numerem C-3 i otrzymaną w inbreedzie: Azart (mieszaniec I generacji): 4:3; Una (rottweiler): 3:4,3; Roy (sznaucer olbrzym): 3:4,3; Beniamino I (rottweiler): 4:4;, która stała się założycielką całej rodziny czarnego teriera w leningradzkim klubie. Jak podają źródła, Nastya była suką średniego wzrostu z bardzo ładną - w typie rasy - ukształtowaną głową, z dobrze rozwiniętą klatką piersiową, prawidłowym zgryzem, górną linią bez zarzutu i z odpowiednio wyrażonym kłębem. Ruch dynamiczny.

W 1984 roku do Moskwy z Leningradu została przywieziona suka Zhenett (o: Filipp-II, m: Makki) - wł. Holomianskiy - otrzymana w inbreedzie: Tom: 4:4; Karat: 4,4:4;. Zhenett była kryta pięciokrotnie różnymi reproduktorami (w tym dwukrotnie Oktar Asherem)  dając wartościowe potomstwo. Dnia 21 kwietnia 1988 roku ze skojarzenia z ww. uznanym reproduktorem wpisanym do "Elity" z numerem K-11 Oktar Asherem w inbreedzie: Dan Zhan: 4:3; Dzhek: 4:4; Dzhoya: 4,5:4; Dzhim: 4:4; na świat przychodzi miot, a w nim omawiany przeze mnie Jermak-Zhan, który w/g swojego rodowodu był oddalonym potomkiem wyżej wspomnianej Lady-Tag i miał Nastyę w IV pokoleniu swojego rodowodu.

 

Rodowód Jermaka Zhana:

Oktar-Asher

Ahill

Damir

Dzhim

Karat

Teya

Aydina

Dik

Ayshe

Dan Yaza

Anchar

Dzhek

Charmi

Dzhoya

Tom

Dega

Sherli

Ped-Shvarc

Dan Zhan

Dzhim

Dzhoya

Dezi

Reks

Lada

Daza

Dzhek

Karat

Ata

Kora

Tuman

Nayda

Zhenett

Filipp II

Dan Zhan

Dzhim

Karat

Teya

Dzhoya

Tom

Dega

Feya

Dzhek

Karat

Ata

Ata

(wł. Kallos)

Topaz

Nayda

Makki

Edil

Ayaks

Karat

Stesha

Yulva Zhers

Rams I

Dan-Zhenni

Tsatsa

Lord

(wł. Korzhakov)

Tom

Lada

(48082; wł. hodowla Czerwona Gwiazda)

Roksa

Dik

Nastya

   

Od strony ojca i matki Jermak Zhan był również miotowym bratem Evropy Zhan oraz młodszym bratem Zan Zhana. Evropa Zhan pozostała w klubie moskiewskim, gdzie weszła do dalszej hodowli, zaś Zan Zhan zamieszkał w Kirovie i również brał czynny udział w hodowli kryjąc różne suki i dając interesujące potomstwo, w tym min. ur. w 1989 roku Remę Raid (m: Raida Gre), która jest matką słynnego w latach 90-tych XX wieku reproduktora Ruslana Remaka (o: Teddi Daer). Od strony ojca Jermak Zhan był pół-bratem kilku uznanych reproduktorów lat 1988-1995 w ZSRR tj. ur. w 1985 roku Gagata Frezi (m: Sol Frezi); ur. w 1986 roku Olafa Sol (m: Soloha), ur. w 1986 roku braci Oktara Chuk i Oktaya Chuk (m: Glora Fil); Zwycięzcy MGW‘90 i ’91 ur. w 1986 roku Ges-Gero (m: Gera Fil), na którym poprzez linię jego córki Ole Kasandry Laik (m: Les Lota) i wnuczki Laylyi Chernoy Olex iz Chernoi Stai (o: Ruslan Remak) swoje fundamenty oparły jedne z najpotężniejszych hodowli czernyszy w obecnej Rosji min. "Ruskaya Dynastia" i "Malahovka".

 

Szybko młody Jermak Zhan zaczął potwierdzać swoją klasę zdobywając uznanie  w oczach sędziów w kraju i Europie. Do jego największych osiągnięć należy zdobycie pierwszego w historii rasy w Polsce tytułu Interchampiona oraz res. CACIB-u na Wystawie Światowej w roku 1992, Championatu Polski, Zwycięstwa Klubu Polski z 1990, 1992 i 1993 roku, Zwycięstwa Danii, 18 CACIB-ów i wielokrotnie Zwycięstw Rasy. Prezentowany licznie w kraju i poza jego granicami stał się niekwestionowanym "ambasadorem rasy". Najważniejsze, jednak jest to, że ten samiec potrafił doskonale przekazać swoje najlepsze cechy potomstwu. Został ojcem trzydziestu miotów czernyszy. Część z jego dzieci pokazała się na ringach wystawowych i odniosła znaczące sukcesy sięgając po najwyższe tytuły i wyróżnienia w kraju, jak również poza jego granicami. Wiele hodowli zostało zbudowanych w oparciu o geny tego samca. Niewątpliwe stał on się jednym z czołowych i najważniejszych protoplastów rasy w Polsce. Naturalnie nie sposób wymienić jest wszystkiego jego dzieci i ich osiągnięcia, dlatego też ograniczę się do wypisania tych, które sięgnęły po prestiżowe tytuły.

Idealny duet stworzył Jermak-Zhan z suką Kluską Ikrą dając w hodowli "z Runowa" wyrównane i wybitne eksterierowo potomstwo, a wśród nich min.:

 • Int.Ch., Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Zw.Pl.’95’96’97, Zw.Kl.Pl.‘96 Tiurmę - założycielka hodowli "Willa Taira" (hodowla nadal działa);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Tajgę i Ch.Pl. Pumę, które zostały założycielkami hodowli "z Kielanowa" (hodowla już nie istnieje);

 • Ch.Pl. Jumę, która zasiliła szeregi hodowli "z Ratośniówek" (w hodowli nie hoduje się już CTR-ów);

 • Ch.Pl. Jołkę, która została założycielką hodowli "Biała Zagroda" (hodowla już nie istnieje);

 • Ch.Pl. Krecię, która została założycielką hodowli "Osa Sara" (hodowla już nie istnieje);

Ponadto w hodowli "z Runowa" z tego skojarzenia urodzili się:

 • Ch.Pl. Timur;

 • Ch.Pl. Jurgasz Fiodor;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Kwoka (pozostała w hodowli z Runowa, która obecnie już nie istnieje);

 • Zw.Św.'95, Ch.Pl., Ch.B. Jeti (pozostał w hodowli z Runowa, która obecnie już nie istnieje);

 • Ch.Pl. Achiłł;

 • Zw.Pl.’99 Azja;

 • Mł.Zw.Kl.Pl.’97 Aszer Eddi.

Zw. Św.'95, Ch.Pl., Ch.Be.

Jeti z Runowa

(o: Jermak-Zhan, m: Kluska-Ikra)

Zw. Europy'94, Int. Ch., Ch. Pl., Zw. Pl. ’94, Zw. Kl. Pl.’95

 Raxa Satysfakcja

(o: Jermak-Zhan, m: Alma Satysfakcja)

Zw. Św. '94, Ch. Pl., Mł. Ch. Pl., Ch. VDH, Mł., IPO-III

Tibia Filos

(o: Jermak-Zhan, m: Babetta iz Moskovii)

     

Ze skojarzenia Jermaka-Zhana z Arną-Murką również w hodowli "z Runowa" urodzili się:

 • Int.Ch., Ch.Pl., Zw.Kl.Pl.‘95 Beliker;

 • Ch.Pl. Bomba - założycielka hodowli "Dyas", która współcześnie nie hoduje już CTR-ów;

 • Ch.Pl. Guru;

 • Ch.Dk. Czort;

 • Ch.Pl. Czukcza - założycielka hodowli "z Tarnogrodu"- hodowla już nie istnieje.

Ale Jermak Zhan był reproduktorem wykorzystanym na szeroką skalę również przez inne hodowle, w których także dał eksterierowo doskonałych potomków, a wśród nich m.in.

 • Int.Ch., Ch.Pl., Zw.Pl.’94, Zw.Kl.Pl.’95, Zw.Europy'94 Raxę Satysfakcja (m: Ałma Satysfakcja) - hodowla "Satysfakcja" obecnie nie hoduje CTR-ów;

 • Ch.Pl. Renę Satysfakcja (m: Ałma Satysfakcja) - założycielka hodowli "Anwal" - hodowla już nie istnieje;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Ch.VDH, Mł.Zw.Św.'94 Tibię Filos (m: Babetta iz Moskovii) - hodowla "Filos" nadal istnieje;

 • Ch.Pl. Unitę-Babettę Filos (m: Babetta iz Moskovii) - założycielka hodowli "Uni Vigo" - hodowla istnieje pod zmienionym przydomkiem "Gabi Vigo", ale współcześnie nie hoduje CTR-ów;

 • Int.Ch., Ch.Dk, Ch.Se. Fantazję Zachełmianka (m: Bryza Cerber) - suka została sprzedana do Danii;

 • Ch.Pl. Flamenco Zachełmianka (m: Bryza Cerber);

 • Zw. Europy'94, res. CACIB Wystawa Światowa '94, Ch.Es., Ch.Pt. Ariona non Latrantium (m: Tonia) - pies został sprzedany do Hiszpanii;

 • Ch.Pl. Jojo Borex (m: Gabri-Endina) - hodowla "Borex" już nie istnieje;

 • Mł.Zw.Kl.Pl.’97 Rosję Volarius (m: Sara z Bartoszowej Zagrody) - hodowla "Volarius" istnieje, ale nie hoduje już CTR-ów;

 • Mł.Ch.Pl. Rockiego z Leśnych Ostępów (m: Warwara), hodowla "z Leśnych Ostępów" istnieje, ale nie hoduje już CTR-ów;

Do znanych i utytułowanych wnuków Jermaka-Zhana należą:

     

Int. Ch., Ch. Est.

Jaguar-Tibia Filos

(o: Zornoi Orlov, m: Tibia Filos)

Ch. Pl., Mł. Ch. Pl. Zw. Litwy’99, Mł. Zw. Kl. Pl.’98

Livia Willa Taira

(o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa)

Int. Ch., Ch. Pl., Mł. Ch. Pl., Zw. Pl.’98, Mł. Zw. Kl. Pl.’96

Masti Willa Taira

(o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa)

 • Int.Ch., Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Zw.Pl.’98, Mł.Zw.Kl.Pl.’96 Masti Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa);

 • Int.Ch., Ch.Est., Zw.Sw.'99 Jaguar-Tibia Filos (o: Zornoi Orlov, m: Tibia Filos) - został sprzedany do Finlandii do hodowli "Zornoi", a następnie trafił do Szwecji do hodowli "Gardarikets";

 • Int.Ch., Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Frant z Kielanowa (o: Kastor Werda, m: Tajga z Runowa) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.’96 Montana Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Marfa Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa) - pozostała na c/o w hodowli;

 • Ch.It. Morgana Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa) - została sprzedana do Włoch;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Zw. Litwy’99, Mł.Zw.Kl.Pl.’98 Livia Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa) - pozostała na c/o w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Zw.Pl.’99 Lothar Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Lars Willa Taira (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa);

 • Ch. Pl. Donia Zachełmianka (o: Jeti z Runowa, m: Oda Chuk) - założycielka hodowli "Michałowiczanka" - hodowla istnieje;

 • Ch.Pl. Kestra-Tibia Filos (o: Zornoi Orlov, m: Tibia Filos) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Kakadu-Tibia Filos (o: Zornoi Orlov, m: Tibia Filos) - zasiliła szeregi hodowli "Alfa Amal";

 • Ch.Pl. Kasziga-Tibia Filos (o: Zornoi Orlov, m: Tibia Filos) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Masza z Ratośniówek (o: Selim z Bartoszowej Zagrody, m: Juma z Runowa) - założycielka hodowli "Pustynna Burza" współcześnie nie hoduje już CTR-ów;

 • Ch.Pl. Morg z Ratośniówek (o: Selim z Bartoszowej Zagrody, m: Juma z Runowa);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Morla z Ratośniówek (o: Selim z Bartoszowej Zagrody, m: Juma z Runowa) - pozostała w hodowli (współcześnie hodowla już nie hoduje CTR-ów);

 • Ch.Pl. Defi z Ratośniówek (o: Selim z Bartoszowej Zagrody, m: Juma z Runowa) - założycielka hodowli "Kukułajka";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Doxa z Ratośniówek (o: Kastor Werda, m: Juma z Runowa) - pozostała w hodowli (współcześnie hodowla już nie hoduje CTR-ów);

 • Ch.Pl. Frajda z Kielanowa (o: Kastor Werda, m: Tajga z Runowa);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Bruno Hebanowa Sfora (o: Kastor Werda, m: Una Babetta Filos);

 • Ch.Pl. Ałtaj Biała Zagroda (o: Kastor Werda, Jołka z Runowa);

 • Ch.Pl. Oktawia Uni Vigo (o: Zornoi Orlov, m: Unita Babetta Filos) - założycielka hodowli "Czarny Potok" - hodowla już nie istnieje;

 • Ch.Pl. Telimena Uni Vigo (o: Zornoi Orlov, m: Unita Babetta Filos) - założycielka hodowli "Iwmed" - hodowla już nie istnieje;

 • Ch.Pl. Odin Osa-Sara (o: Zornoi Orlov, m: Krecia z Runowa);

 • Ch.Pl. Rambo Anwal (o: Kastor Werda, m: Rena Satysfakcja);

 • Ch.Dk. Czarny Fantazja Pjort (o: Lashot vom Don, m: Fantazja Zachełmianka) - wyhodowany w Danii;

 • Mł.Zw.Pl.’96 Magnus (o: Kastor Werda, m: Tiurma z Runowa).

Do znanych i utytułowanych prawnuków Jermaka-Zhana należą m.in.

     

Mł.Zw.Eu.’04, Zw. Cruft’06, Ch.Pl., Mł.Ch.Pl.

Masza-Kasziga Filos

(o: Moskvorechie Antey, m: Kasziga-Tibia Filos)

Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Rus., Ch.H., Ch.RO., Mł.Ch.Pl., BIS

Lary Zachełmianka

(o: Igor Van Dog, m: Daria Zachełmianka)

Int.Ch., Ch.Pl., Ch. Klubu Słowacji i Czech, Mł.Ch.Pl., Zw.Eu.Śr. i Wsch.’03

Valkyria Willa Taira

(o: Jashka Malahovskiy iz Russkoi Dinastii, m: Livia Willa Taira)

 • Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Rus., Ch.H., Ch.Rum., Mł.Ch.Pl., BIS, Lary Zachełmianka (o: Igor van Dog, m: Daria Zachełmianka) - Lary to pierwszy samiec w historii rasy w Polsce, który zdobył tytuł Championa Rosji;

 • Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Kl.Sk., Ch.Kl.Cz., Mł.Ch.Pl., Zw.Eu.Śr. i Wsch.’03 Valkyria Willa Taira (o: Jashka Malahovskiy iz Russkoi Dinastii, m: Livia Willa Taira) - pozostała w hodowli;

 • Int.Ch., Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Nadir Zawsze ze Mną (o: Morg z Ratośniówek, m: Melba Ronyć);

 • Int.Ch., Ch.Dk., Ch.N. Gardarikets Bojka (o: Jaguar Tibia Filos, m: Zornoi Marfa) - pozostała w hodowli;

 • Mł.Zw.Eu.’04, Zw. Cruft’06, Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Masza-Kasziga Filos (o: Moskvorechie Antey, m: Kasziga-Tibia Filos) - pozostała w hodowli. Masza to pierwsza przedstawicielka rasy w Polsce, która zdobyła tytuł Zwyciężczyni Crufts'a;

 • Ch.Pl. Mefisto Zachełmianka (o: Gejzir z Ro-Da-Gu, m: Daria Zachełmianka);

 • Ch.Pl. Neima Zawsze ze Mną (o: Morg z Ratośniówek, m: Melba Ronyć);

 • Ch.Pl. Sahib Zawsze ze Mną (o: Morg z Ratośniówek, m: Melba Ronyć);

 • Ch.Pl. Simir Zawsze ze Mną (o: Morg z Ratośniówek, m: Melba Ronyć);

 • Ch.Pl. Cziba z Ratośniówek (o: Kastor Werda, m: Morla z Ratośniówek) - założycielka hodowli "Noc Kairu";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Juma z Ratośniówek (o: Kastor Werda, m: Morla z Ratośniówek) - pozostała w hodowli (współcześnie hodowla już nie hoduje CTR-ów);

 • Ch.Pl. Dasza Pustynna Burza (o: Kałasznikow Volarius, m: Masza z Ratośniówek) - założycielka hodowli "Iwola";

 • Ch.Pl. Snejk Kukułajka (o: Gejzir z Ro-Da-Gu, m: Defi z Ratośniówek) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Tamlin-Chogo z Ratośniówek (o: Gejzir z Ro-Da-Gu, m: Doxa z Ratośniówek) - pozostała w hodowli (współcześnie hodowla już nie hoduje CTR-ów);

 • Ch.Pl. Julka ze Starego Tartaku (o: Igor van Dog, m: Burza Biała Zagroda);

 • Ch.Pl. Simba z Zagrody Pana Sułka (o: Kastor Werda, m: Doxa Filadelfia);

 • Ch.Pl. Sally z Zagrody Pana Sułka (o: Kastor Werda, m: Doxa Filadelfia) - założycielka hodowli "Habra-Willa" - hodowla już nie istnieje;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Brawyj Kozak z Brzegów Irtysza (o: Masti Willa Taira, m: Knopa);

 • Ch.Pl. Boris Buldożer z Brzegów Irtysza (o: Masti Willa Taira, m: Knopa);

 • Ch.Pl. Blekina Wnuczka z Brzegów Irtysza (o: Masti Willa Taira, m: Knopa) - pozostała w hodowli, która obecnie już nie istnieje;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'99 Argo Mogador (o: Dendi Zabadak Star, m: Mafra Willa Taira);

 • Mł.Ch.Pl., Ch. Klubu Czech, Zw.Pl.’02 Dymitr Mogador Willa Taira (o: Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinasti, m: Mafra Willa Taira);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'03, Mł Zw.Pl.'02 Goran Mogador Willa Taira (o: Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinasti, m: Mafra Willa Taira);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'03 Gruzja Mogador Willa Taira (o: Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinasti, m: Mafra Willa Taira) - pozostała na c/o w hodowli;

 • Ch.Aus. Zornoi James Bond (o: Jaguar Tibia Filos, m: Zornoi Briska) - jeden z pierwszych CTR-ów sprowadzonych do Australii;

 • Ch.Fin. Gardarikets Bond (o: Jaguar Tibia Filos, m: Zornoi Marfa) - sprzedany do Finlandii hodowla "Zornoi";

 • Ch.Fin., Mł.Zw.Fin.'01 Zornoi Jekaterina (o: Jaguar Tibia Filos, m: Zornoi Briska) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Fin. Zornoi Jaroslav (o: Jaguar Tibia Filos, m: Zornoi Briska);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl. Semhan-Kestra Filos (o: Lailaps Labrash, m: Kestra-Tibia Filos) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl. Bajra-Kestra Filos (o: Geralt Rivskiy iz Knjazhego Grada, m: Kestra-Tibia Filos) - założycielka hodowli "ze Skórzewa";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Mitja-Kasziga Filos (o: Moskvorechie Antey, m: Kasziga-Tibia Filos) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl. Kirke-Kasziga Filos (o: Igrun Vasily s Zolotogo Grada, m: Kasziga-Tibia Filos) - założycielka hodowli "Footshow";

 • Ch.Pl. Dymitr z Chybowego Gniazda (o: Nikita z Bartoszowej Zagrody, m: Maxi-Flo z Chybowego Gniazda);

 • Ch. Dk. Chernyi Lev Grushenka Russkaya Devitsa (o: Bart Barbi s Bronnich, m: Chernyi Lev Vianda) - sprzedana do Holandii hodowla "Brazhnik";

 • Ch.Pl., Zw.Kl.Pl. Ajax Iwmed (o: Dark non Latrantium, m: Telimena Uni Vigo);

 • Ch.VDH, Mł.Ch.VDH. Vitalij Willa Taira (o: Jashka Malahovskiy iz Russkoi Dinastii, m: Livia Willa Taira) - sprzedany do Niemiec;

 • Ch.Pl. Debra Iwola (o: Lothar Willa Taira, m: Dasza Pustynna Burza) - pozostała w hodowli;

 • Mł.Zw.Kl.Pl.'98 Jazz z Ratośniówek (o: Kastor Werda, m: Morla z Ratośniówek);

 • Mł.Ch.Pl. Vasco Willa Taira (o: Jashka Malahovskiy iz Russkoi Dinastii, m: Livia Willa Taira);

 • Mł.Ch.Pl. Afra va Bene (o: Makbar van Dog, m: Suzi Filadelfia).

Do znanych i utytułowanych praprawnuków Jermaka-Zhana należą m.in.

     

Ch.Pl.

Jennifer Testudo

(o: Lary Zachełmianka, m: Czuszka Malowana Izba)

Ch.Pl.

Ingar Valikord Willa Taira

(o: Kris, m: Valkyria Willa Taira);

Ch.Pl.

Ceres Nocny Blask

(o: Mefisto Zachełmianka, m: Tola Roma Longus)

 • Ch.Rus., Mł.Ch.Rus. Chernyi Lev Ratmir Paren Labrash (o: Belovezhskiy, m: Chernyi Lev Vianda);

 • Ch.Rus., Ch.RKF, Ch.OANKOO, Ch.RFLS, Ch. RFSSx2, Mł.Ch.Rus. Chernyi Lev Rytsar iz Vladimira (o: Belovezhskiy, m: Chernyi Lev Vianda);

 • Ch.NKP, Gr.Ch.Ua.x2, Ch.Ua., Mł.Ch.Pl., Mł.Ch.Ua. S Teplyh Zvezd Sapfira (o: Ajax Iwmed, m: Elana Gordost Klana iz Rus Moskovii) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Jennifer Testudo (o: Lary Zachełmianka, m: Czuszka Malowana Izba) - założycielka hodowli "z Ruskich Bylin";

 • Ch.Pl. Aleksander Wielki Nocny Blask (o: Lary Zachełmianka, m: Tola Roma Longus);

 • Ch.Pl. Kalina non Latrantium (o: Lary Zachełmianka, m: Galina non Latrantium);

 • Ch.Pl. Luba Laryewna z Ruskich Bylin (o: Lary Zachełmianka, m: Russi z Norblińskiej Doliny) - założycielka hodowli "z Ruskiej Strażnicy";

 • Ch.Pl. Anuszka Michałowiczanka (o: Bryan Genetic, m: Donia Zachełmianka) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Ingar Valikord Willa Taira (o: Kris, m: Valkyria Willa Taira) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl., Ch.Sk., Ch.Kl.Cz., Mł.Ch.Pl. Impresja Valikord Willa Taira (o: Kris, m: Valkyria Willa Taira) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Iluzja Valikord Willa Taira (o: Kris, m: Valkyria Willa Taira) - założycielka hodowli "Jopusoraj";

 • Ch.Pl. Imperator Valikord Willa Taira (o: Kris, m: Valkyria Willa Taira);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Kalipso Czarna Nimfa Iwola (o: Igrun Vasiliy s Zolotogo Grada, m: Debra Iwola) - założycielka hodowli "Black Paradise Polonica FCI";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Igor Iwola (o: Igrun Vasiliy s Zolotogo Grada, m: Dasza Pustynna Burza) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl. Marina Slavna Iwola (o: Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinastii, m: Debra Iwola) - założycielka hodowli " Baciary z Kniaziowskiej Dynastii";

 • Ch.Pl. Milena Slavna Iwola (o: Slavny Vitjaz iz Russkoi Dinastii, m: Debra Iwola) - założycielka hodowli "Bandadory";

 • Ch.Pl. Happy z Ratośniówek (o: Tamlin-Chogo z Ratośniówek, m: Juma z Ratośniówek) - założycielka hodowli "Sir" (hodowla już nie istnieje);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Ł-Knox z Ratośniówek (o: Tamlin-Chogo z Ratośniówek, m: Juma z Ratośniówek);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Hawk z Ratośniówek (o: Tamlin-Chogo z Ratośniówek, m: Juma z Ratośniówek);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Zw.Kl.Pl.'06 Calvados Nocny Blask (o: Mefisto Zachełmianka, m: Tola Roma Longus);

 • Ch.Pl. Ceres Nocny Blask (o: Mefisto Zachełmianka, m: Tola Roma Longus) - założycielka hodowli "Magiczna Czerń";

 • Ch.Pl., Zw.Kl.Pl.'06 Chili Nocny Blask (o: Mefisto Zachełmianka, m: Tola Roma Longus) - założycielka hodowli "Czarno Miodowy Świat";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl. Bajka Dobrynjuszka Footshow (o: Russkiy Standard Dobrynja iz Chigasovo, m: Kirke-Kasziga Filos) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Rima Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Roni Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Raptus Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Ch.Pl. Bombel Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Ch.Pl. Klarcia Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną) - pozostała w hodowli (hodowla już nie istnieje);

 • Ch.Pl. Karen Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Ch.Fin. Zornoi Rozov (o: Black Auras Amasis, m: Zornoi Jekaterina);

 • Mł.Ch.Pl. Robin Zawsze ze Mną (o: Igor Konkury, m: Neima Zawsze ze Mną);

 • Mł.Ch.Pl. Hit z Ratośniówek (o: Tamlin-Chogo z Ratośniówek, m: Juma z Ratośniówek);

 • Mł.Ch.Pl. Kira z Marboża (o: Semhan Kestra Filos, Iga z Bugajówki) - założycielka hodowli "z Miast Krymskich".

Do znanych i utytułowanych pra-praprawnuków Jermaka-Zhana należą m.in.

     

Ch.Pl.

Hana Willa Taira

(o: Veselchak s Zolotogo Grada, m: Impresja Valikord Willa Taira)

Ch.Pl.

 Matwiej Radomirowicz z Ruskich Bylin

(o: Radomir s Almaznogo Ostrova, m: Jennifer Testudo)

Ch.Pl.

Juka z Ruskiej Strażnicy

(o: Armagedon z Małej Polski, m: Luba Laryewna z Ruskich Bylin)

 • Int.Ch., Ch.Fin., Ch.Est., Ch.Sw., Ch.No. Gardarikets Daria Zornoi (o: Bobik Ninjo vom Don, m: Gardarikets Bojka) - została sprzedana do Finlandii hodowla "Zornoi";

 • Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Sk., Ch. Cz. Mł.Ch.Pl. Negral Czarno-Miodowy Świat (o: Martin Legenda Kievskoy Rusi, m: Chili Nocny Blask) - zasilił szeregi hodowli "Virtuti Ursi);

 • Ch.Lt., Ch.Mda., Ch.Cr., Ch.Rus., Ch.Ua., Mł.Ch.Ua, Mł.Ch.NKP S Teplyh Zvezd Urania (o: S Lukomorya Krasota Alladin Gospodin, m: S Teplyh Zvezd Sapfira);

 • Ch.Pl. Marfa Radomirowna z Ruskich Bylin (o: Radomir s Almaznogo Ostrova, m: Jennifer Testudo) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Matwiej Radomirowicz z Ruskich Bylin (o: Radomir s Almaznogo Ostrova, m: Jennifer Testudo) - zasilił szeregi hodowli "Shymatan";

 • Ch.Pl., Mirza Radomirowicz z Ruskich Bylin (o: Radomir s Almaznogo Ostrova, m: Jennifer Testudo);

 • Mł.Ch.Ua, Mł.Ch.NKP S Teplyh Zvezd Uzurpator (o: S Lukomorya Krasota Alladin Gospodin, m: S Teplyh Zvezd Sapfira);

 • Ch.Pl. Juka z Ruskiej Strażnicy (o: Armagedon z Małej Polski, m: Luba Laryewna z Ruskich Bylin) - założycielka hodowli "Infiniventus";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Travis Alfa Amal (o: Ingar Valikord Willa Taira, m: Odysseja Szira Filos);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Mojito Royal Black (o: Ingar Valikord Willa Taira, m: Campari Grand Prix) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Cejla Czarna Warszawska (o: Ingar Valikord Willa Taira, m: Duffy z Łódzkich Stoków) - zasiliła szeregi hodowli "Celataira";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Buran Boyarin Black Paradise (o: Cherniy Zhemchug Tair Barin Boyarin, m: Kalipso Czarna Nimfa Iwola);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'11 Torres Boyarin Black Paradise (o: Cherniy Zhemchug Tair Barin Boyarin, m: Kalipso Czarna Nimfa Iwola) - pozostał w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Zeppelin Alfa Amal (o: Igor Iwola, m: Odysseja Szira Filos);

 • Ch.Pl. Shajen Czarno-Miodowy Świat (o: Igor Iwola, m: Chili Nocny Blask) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Ch.Sk., Ch.Ua. Morena Baciary z Kniaziowskiej Dynastii (o: Vechirniy Kuyiv Yablunevyi Tsvit, m: Marina Slavna Iwola) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Kedar Magiczna Czerń (o: Matwiej Radomirowicz Z Ruskich Bylin x Ceres Nocny Blask);

 • Ch.Pl. Hana Willa Taira (o: Veselchak s Zolotogo Grada, m: Impresja Valikord Willa Taira) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl. Hera  Willa Taira (o: Veselchak s Zolotogo Grada, m: Impresja Valikord Willa Taira) - założycielka hodowli "z Domu Razan";

 • Ch.Aus. Cimarron Gengis Khan (o:Zornoi James Bond, m: Best Guard Deniza);

 • Ch.Aus. Cimarron Second Sight (o:Zornoi James Bond, m: Best Guard Deniza);

 • Ch.Aus. Cimarron Spectak Qu Larr (o:Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Aktrisa);

 • Gr.Ch.Aus., Ch.Aus. Cimarron Rubeus Hagrid (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Aktrisa);

 • Ch.Aus. Yarrawon Chekhov (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Ch.Aus. Yarrawon Catarina (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Ch.Aus. Yarrawon Chantelle (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Ch.Aus. Yarrawon Czarma (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Ch.Aus. Yarrawon Chandra (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Ch.Aus. Yarrawon Cossack (o: Zornoi James Bond, m: Cimarron Black Starski);

 • Mł.Ch.A. Maximus Royal Black (o: Ingar Valikord Willa Taira, m: Campari Grand Prix) - sprzedany do Austrii;

 • Mł.Ch.Pl. Bono Czarna Warszawska (o: Ingar Valikord Willa Taira, m: Duffy z Łódzkich Stoków);

 • Mł.Ch.Pl. Nadia Radomirowna z Ruskich Bylin (o: Radomir s Almaznogo Ostrova, m: Jennifer Testudo);

 • Mł.Ch.Pl. Xymena Zawsze ze Mną (o: Vechirniy Kuyiv Yablunevyi Tsvit, m: Klarcia Zawsze ze Mną).

Aktualnie na ringi wystawowe wyszło już 6 pokolenie CTR-ów w żyłach, których płynie krew Jermaka-Zhana.......

     

Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Est., Ch.Cz., Ch.Sk., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'10, Mł.Zw.Pl.'09

Temida Valikord Willa Taira

(o: Igrun Vasiliy s Zolotogo Grada, m: Hana Willa Taira))

Ch.Pl., Mł.Ch.Pl.

Uran Valikord Willa Taira

 (o: Vechirniy Kuyiv Yablunevyi Tsvit, m: Hana Willa Taira)

Ch.Pl., Mł.Ch.Pl.

 Polina Maksymilianowna z Ruskich Bylin

(o: Pan Kohanku iz Galickih Zemel, m: Marfa Radomirowna z Ruskich Bylin)

 • Int.Ch., Ch.Pl., Ch.Est., Ch.Cz., Ch.Sk., Mł.Ch.Pl., Mł.Zw.Kl.Pl.'10, Mł.Zw.Pl.'09 Temida Valikord Willa Taira (o: Igrun Vasiliy s Zolotogo Grada, m: Hana Willa Taira) - pozostała w hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Uran Valikord Willa Taira (o: Vechirniy Kuyiv Yablunevyi Tsvit, m: Hana Willa Taira) - pozostał w hodowli;

 • Zw. Eu'14, Int.Ch. Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. La-Taira z Domu Razan (o: Yuny Grand iz Chigasovo, m: Hera Willa Taira) - założycielka hodowli "Celataira";

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Lara z Domu Razan (o: Yuny Grand iz Chigasovo, m: Hera Willa Taira) - pozostała hodowli;

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Presja z Domu Razan (o: Yuny Grand iz Chigasovo, m: Hera Willa Taira) - pozostała hodowli;

 • Ch.Pl. Mł.Ch.Pl. Leo z Domu Razan (o: Yuny Grand iz Chigasovo, m: Hera Willa Taira);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Polina Maksymilianowna z Ruskich Bylin (o: Pan Kohanku iz Galickih Zemel, m: Marfa Radomirowna z Ruskich Bylin);

 • Mł.Ch.Pl. Ratmir Kodiakowicz z Ruskich Bylin (o: Kodiak z Norblińskiej Doliny, m: Marfa Radomirowna z Ruskich Bylin);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Rodion Kodiakowicz z Ruskich Bylin  (o: Kodiak z Norblińskiej Doliny, m: Marfa Radomirowna z Ruskich Bylin);

 • Ch.Pl., Mł.Ch.Pl. Kedar Magiczna Czerń (o: Matwiej Radomirowicz z Ruskich Bylin, m: Ceres Nocny Blask);

 • Ch.Pl. Katinka Royal Black (o: Emelya s Zolotogo Grada, m: Mojito Royal Black) - pozostała w hodowli;

 • Mł.Ch.Pl. Deja Vu Royal Black (o: Argus Electra Double Trouble, m: Mojito Royal Black) - pozostała w hodowli;

 • Mł.Ch.Pl. Dobromir Baciary z Kniaziowskiej Dynastii (o: Negral Czarno-Miodowy Świat, m: Morena Baciary z Kniaziowskiej Dynastii) - pozostał w hodowli;

 • Mł.Ch.Pl. Dovana Baciary z Kniaziowskiej Dynastii (o: Negral Czarno-Miodowy Świat, m: Morena Baciary z Kniaziowskiej Dynastii) - pozostał w hodowli;

Jak widać na powyższych przykładach, Jermak Zhan ukierunkował rozwój hodowli CTR-a w Polsce tworząc jedną z wiodących linii genetycznych w kraju, a jego potomkowie, po dzień dzisiejszy, godnie go reprezentują i zdobywają liczne tytuły oraz wyróżnienia na ringach wystaw polskich, europejskich i światowych.

 

Katarzyna Sokólska

 

*zdjęcia ze zbiorów właścicieli i autorów (szczegóły w Galerii Portalu)

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768