O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Przydatne rady na nieziemskie upały...

 

Upał - pojęcie meteorologiczne opisujące stan pogody, gdy temperatura powietrza przy ziemi przekracza 30°C

 

W ostatnich latach fale upałów stają się coraz częstsze i przybierają na sile, a wszystko za sprawą globalnego ocieplenia klimatu. Gorąca pogoda nie oszczędza też Polski. Z roku na rok mamy coraz cieplejsze lata. Jeszcze kilka dekad temu temperatury w lecie rzadko kiedy przekraczały 25°C, a współcześnie są one w zasadzie normą, zaś temperatury oscylujące w granicach 30°C notowane są coraz częściej - i nie są to jedynie pojedyncze dni w sezonie letnim!!! I chociaż przez całą zimę większość z nas czeka z utęsknieniem na lato i wysokie temperatury, to chyba nikt nie marzy o takim upale, który bardziej zniechęca, niż zachęca do przebywania na świeżym powietrzu.

 

Tropikalną aurę źle znoszą ludzie i ich czworonożni podopieczni również. W zasadzie można napisać, że wysokie temperatury dokuczają psom znacznie mocniej niż ludziom. Dlaczego? Ludzie i psy odczuwają temperaturę w nieco odmienny sposób. Zasadniczym powodem tych rozbieżności jest odmienny sposób radzenia sobie z nadmiarem ciepła pobieranego ze środowiska przez ludzi i ich czworonożnych pupili.

 

 

Najwyżej zorganizowane organizmy, w tym pies, wykazują stałocieplność. Przypomnijmy: u zdrowych dorosłych psów normalna temperatura ciała oscyluje w granicach 37.5-39°C - wyjątek stanowią tu szczenięta, u których temperatura może być o 0.5°C wyższa od wartości podanych dla dorosłych psów. Wahania temperatury otoczenia poniżej strefy komfortu cieplnego natychmiast uruchamiają mechanizmy termoregulacji biologicznej.

 

Dla psów ras długowłosych optymalna temperatura powietrza, w której czują się najbardziej komfortowo, wynosi od 15 do 20°C, a dla psów ras krótkowłosych od 20 do 25°C. Znaczny wzrost temperatury otoczenia sprawia, że organizm psa musi uruchomić szereg różnorodnych procesów (behawioralnych oraz fizycznych) umożliwiających utrzymanie temperatury ciała na stałym poziomie.

 

Zgodnie z podstawowymi prawami fizyki, utrzymanie stałej temperatury ciała możliwe jest tylko wówczas, gdy istnieje równowaga między produkcją ciepła a jego utratą. Wymiana ciepła z otoczeniem następuje wtedy, gdy temperatura otoczenia jest różna od temperatury organizmu.

 

 

Utrata ciepła z organizmu odbywać się może na kilka sposobów: poprzez promieniowanie (proces przenoszenia energii poprzez fale elektromagnetyczne wówczas, gdy istnieje różnica temperatur między temperaturą skóry psa a otoczeniem), kondukcję (strata ciepła poprzez przewodzenie zachodzące przy zetknięciu ciała psa z powierzchnią o niższej temperaturze od ciała psa), jak i konwekcję (transport ciepła między ciałem psa a cieczą lub powietrzem, przepływającymi wokół ciała psa lub jego części). Ciepło może być także tracone w następstwie ewaporacji (parowania) z powierzchni skóry (podczas wydzielania potu), dróg oddechowych (w trakcie oddychania) oraz przez powierzchnię jamy gębowej i wywieszonego języka (w trakcie ziajania). Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do człowieka pies dysponuje bardzo ograniczonym spektrum regulacji termicznej.

 

W ciepłe dni możliwość biernej utraty ciepła na drodze promieniowania, kondukcji i konwekcji jest niewystarczająca. Dlaczego? Po pierwsze psie futro, choć ulega na lato wymianie na nieco lżejsze, nadal pozostaje futrem, które z założenia ewolucyjnego stanowi warstwę izolacyjno-termiczną. W praktyce, futrzane ubranko rzeczywiście w pewnym stopniu izoluje skórę i organizm psa przed napływającym ze środowiska zewnętrznego ciepłem, bo spowalnia proces nagrzewnia się organizmu, ale tylko wówczas, gdy pies nie będzie zbyt długo przebywał w niekorzystnych warunkach termicznych.

 

Po drugie pies praktycznie nie posiada ekrynowych gruczołów potowych (za wyjątkiem opuszek łap), które w naturalny sposób przyczyniałby się do schładzania jego organizmu na drodze parowania potu z powierzchni skóry. W zasadzie jedynym sposobem, który umożliwia psu pozbycie się nadmiaru ciepła z organizmu jest odparowywanie wody poprzez jamę ustną i powierzchnię języka w procesie zwanym "ziajaniem". Ziajanie stanowi około 80% mocy chłodzenia psa. Intensywność ziajania uzależniona jest oczywiście od temperatury otoczenia, wilgotności powietrza, warunków utrzymania psa i jego aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że powierzchnia jamy ustnej i języka w stosunku do masy ciała psa jest stosunkowo niewielka.

 

 

Nie trudno się domyślić, że letnią porą, czym wyższa temperatura otoczenia i większy wysiłek, tym organizm psa będzie musiał wykonać większą pracę umożliwiającą usunięcie z organizmu nadmiaru ciepła. Do przekroczenia granic krytycznych, które są tolerowane przez psy, tak naprawdę niewiele trzeba, bo wystarczy całkiem krótkotrwałe działanie promieni słonecznych i/lub podwyższonej temperatury, brak cienia i przewiewu, wysoka wilgotność powietrza (powyżej 75%), aby w ciągu kilku-kilkunastu minut zaczęły pojawiać się pierwsze objawy związane z przegrzaniem organizmu, z którym mamy do czynienia wówczas, gdy mimo podjętych prób, organizmowi nie udaje się utrzymać temperatury ciała w normalnych granicach i zaczyna ona wzrastać osiągając pułap od +40 do +43°C. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies uległ przegrzaniu, jak najszybciej podejmij kroki zapobiegające dalszemu wzrostowi jego temperatury ciała i koniecznie skontaktuj się z weterynarzem! (Więcej TUTAJ).

 

Każdy powinien również pamiętać, że bez względu na porę roku, psu trzeba zapewnić stały dostęp do świeżej i czystej wody pitnej. Niedobory wody są bardzo niebezpieczne w skutkach. Psu grozi odwodnienie, czyli zmniejszenie w organizmie ilości płynów ustrojowych. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies jest odwodniony, jak najszybciej podejmij kroki zapobiegające dalszemu odwodnieniu i koniecznie skontaktuj się z weterynarzem! (Więcej TUTAJ).

 

W okresie letnim częściej u psów notowane są także oparzenia radiacyjne wynikające z długotrwałej ekspozycji psa na działanie promieni słonecznych - UV (głównie UV-B, ale przy długotrwałej kąpieli słonecznej również i UV-A), które popularnie zwane są oparzeniami słonecznymi. Oparzenia słoneczne powstają, gdy ilość promieniowania UV przekracza zdolności ochronne pigmentu skóry - melaniny. Ponadto w lecie, nieroztropni właściciele mogą przyczynić się do poparzeń opuszek łap swoich czworonogów. W bardzo gorące i słoneczne dni, opuszki łap narażone są na oparzenia wynikające z bezpośredniego ich kontaktu z rozgrzanym asfaltem, betonem, płytkami, piaskiem i innymi gorącymi nawierzchniami. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies uległ poparzeniu, jak najszybciej podejmij kroki zaradcze i koniecznie skontaktuj się z weterynarzem! (Więcej TUTAJ).

 

 

Najważniejsza wiedza w pigułce

Niestety, fale upałów stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia każdego czworonoga, a zwłaszcza szczeniąt, suk w ciąży, psów geriatrycznych, psich rekonwalescentów, psów chorych i cierpiących na przewlekłe schorzenia. Mając to na uwadze przygotowaliśmy ten poradnik, który mamy nadzieję, pozwoli przetrwać Waszym czworonogom fale upałów, w miarę komfortowy sposób:

 • zapewnij psu stały dostęp do czystej, świeżej i chłodnej wody;

   

 • miskę z wodą ustaw w miejscu zacienionym;

   

 • zapewnij psu pożywną i lekkostrawną dietę;

   

 • posiłki serwuj wczesnym rankiem i/lub późnym wieczorem;

   

 • zapewnij psu orzeźwienie (zabawki typu Kong wypełnij zimnym wkładem, przygotuj psie lody - do lizania nie zjedzenia na raz!);

   

 • nigdy nie wystawiaj psa na bezpośrednie i długotrwałe działanie słońca i/lub wysokich temperatur;

   

 • zapewnij psu nieograniczony dostęp do zacienionego i przewiewnego miejsca;

   

 • nie zostawiaj psa w ciasnych, słabo wentylowanych i zamkniętych pomieszczeniach;

   

 • otwarte w domu/mieszkaniu okna i drzwi balkonowe (wysoki parter/piętra) zabezpiecz tak, aby pies przez nie nie wypadł;

   

 • nie trzymaj psa w gorące/słoneczne dni w kojcu i/lub na łańcuchu bez możliwości schronienia przed słońcem/gorącem;

   

 • nie trzymaj psa w gorące/słoneczne dni na balkonie bez możliwości schronienia przed słońcem/gorącem;

   

 • nie trzymaj psa w gorące/słoneczne dni w ogrodzie bez możliwości schronienia przed słońcem/gorącem;

   

 • nie zabieraj psa w gorące/słoneczne dni na miasto i nie zostawiaj go przywiązanego przed sklepem/urzędem;

   

 • nigdy nie zostawiaj psa zamkniętego w samochodzie (wyjątek: samochód stoi w cieniu i działa postojowa klimatyzacja!!!);

   

 • podróżując latem z psem na dłuższe dystanse zaplanuj wyjazd w godzinach wieczornych lub na noc;

   

 • w gorące i słoneczne dni zabezpiecz wnętrze samochodu (klimatyzacja, przyciemniane szyby, maty przeciwsłoneczne);

   

 • na spacerach ogranicz wysiłek fizyczny. Zamiast treningu siłowego zapewnij psu rozrywki statyczne i umysłowe;

   

 • dobrze zaplanuj spacery. Wczesny ranek (wskazane) i późny wieczór. W ciągu dnia tylko krótkie 10-15 minutowe wyjścia;

   

 • na spacerze nie nakręcaj psa, nie rzucaj mu aportów, pozwól aby spacer odbył się w psim tempie;

   

 • ogranicz chodzenie psa po asfalcie, betonie i piasku (nagrzane powierzchnie grożą poparzeniem opuszek łap);

   

 • na spacer zabieraj butelkę z wodą i turystyczną miskę;

   

 • nie pozwalaj wylegiwać się psu w pełnym słońcu (nie licz, że sam będzie unikał słońca, po prostu go zabierz);

   

 • zrezygnuj z metalowych kagańców, łańcuszków, kolczatek i innych metalowych akcesoriów (nagrzane mogą poparzyć skórę);

   

 • jeśli musisz, stosuj fizjologiczny kaganiec, w którym pies będzie mógł swobodnie otworzyć pysk i ziajać;

   

 • nie zakładaj psu bandan, chustek i innych ozdobnych gadżetów, również szerokich szelek (działają termoizolująco);

   

 • zapewnij psu wodne rozrywki (basen, miska z wodą, kurtyna wodna, pływanie w czystych zbiornikach naturalnych);

   

 • nie pozwalaj nagrzanemu psu wbiegać do wody (grozi szokiem termicznym lub skurczem mięśni);

   

 • korzystaj z gadżetów chłodzących (mata, specjalny ręcznik, kamizelka);

   

 • nie chłodź psa za pomocą zmoczonego zwykłego ręcznika (szybko oddaje chłód, woda paruje i wywołuje efekt sauny);

   

 • zadbaj o dobrą kondycję szaty psa (to pierwsza i najważniejsza bariera termoizolacyjna) musi być czysta i wyczesana;

   

 • psów o długiej i podwójnej szacie nie strzyż maszynką na krótko;

   

 • nie pozwalaj psu wchodzić do fontann i pić z nich wody (to niebadana i zanieczyszczona woda, mimo iż wygląda na czystą);

   

 • na plaży zapewnij psu cień (parasol), nawodnienie (pitna woda) i gadżety chłodzące (mata i/lub kamizelka chłodząca);

   

 • zabezpiecz psa przeciwko pasożytom zewnętrznym, zwłaszcza pchłom i kleszczom.

Więcej o żywieniu, pielęgnacji i postępowaniu z psem latem w oddzielnym artykule TUTAJ.

 

Technika w służbie psa - letnie gadżety

Zwykło się mawiać, że "potrzeba jest matką wynalazku" i rzeczywiście coś w tym powiedzeniu jest. Przemysł zoologiczny to potężna sieć. Producenci prześcigają się w pomysłowości i każdego roku wypuszczają na rynek różne gadżety ułatwiające życie psom. W ofercie znaleźć można również sporo produktów, które zostały zaprojektowane tak, aby lato zanadto nie doskwierało naszym czworonogom, a wypoczynek był bezpieczny. Co zatem latem może się przydać właścicielom psów?

 • miska chłodząca

  doskonały gadżet o niezwykłej w sumie prostocie wykonania, który umożliwia w gorące dni utrzymanie w misce w miarę chłodnej wody lub pożywienia. Cały sekret polega na wkładzie chłodzącym wykonanym z żelu, który wystarczy umieścić w zamrażalce i schłodzić, a następie na niego nakłada się drugą część miski. W ten sposób wkład oddając zimno cały czas ochładza dno i boki podstawowej miski dzięki temu woda ewentualnie pożywienie tak szybko się w niej nie nagrzewa. Większość producentów zakłada, że woda w takiej misce będzie chłodna, nie lodowata. Naszym zdaniem doskonały pomysł na letnie wyposażenie psa;

 • automatyczny dozownik świeżej wody

  ciekawa propozycja na upalne lato. Automatyczny dozownik wody z aktywnym filtrem węglowym. Zapewnia stały dostęp do świeżej wody, która dodatkowo jeszcze jest schładzana, natleniana i filtrowana z zanieczyszczeń;

 • kamizelka chłodząca

  w zależności od producenta kamizelki chłodzące mają różne fasony, kształty, wielkości, kolory i wykonane są z różnych materiałów z zastosowaniem wielorakich rozwiązań technologicznych. W większości modeli producenci wykorzystują jako źródło chłodzenia wkłady żelowe lub taką fakturę materiału, by ten umożliwił zatrzymanie w niej wody. W zasadzie naszym zdaniem najbardziej funkcjonalnym letnim gadżetem będą takie kamizelki, których skuteczność polega na połączeniu kilku funkcji. Kamizelka powinna być zatem wykonana z takich materiałów, by te umożliwiały odprowadzenie ciepła ze skóry psa, a jednocześnie nie przepuszczały ciepła zewnętrznego w głąb. Pierwsza warstwa kamizelki (zewnętrzna) powinna zatem odbijać promienie UV, co sprawia, że nie będzie się ona nagrzewać. Druga warstwa (środkowa) powinna być tak zaprojektowana, by mogła absorbować i przechowywać schłodzoną wodę. Zwykle jest to chłonny wkład żelowy lub materiał o odpowiednim splocie włókien. Trzecia warstwa (wewnętrzna najbliższa sierści i skórze psa) powinna efektywnie oddawać chłód;

 • ręcznik chłodzący

  kolejna ciekawa propozycja na upalne dni. W  zależności od producenta znajdziemy w ofercie różne wielkości i kolory. W zasadzie ręcznik chłodzący wykonany jest z materiału i wysoko absorbującej pianki, która zatrzymuje wodę i schładza ją. Wystarczy ręcznik zmoczyć w wodzie, odcisnąć jej nadmiar, strzepać i gotowe. Dzięki takiej technologii ręcznik jest chłodny w dotyku (chłód utrzymuje się nawet przez kilka godzin), a jednocześnie daje uczucie "suchości" i nie moczy sierści. Ręcznik chłodzący można wykorzystać na wiele sposobów: jako derkę, którą wystarczy przykryć psa, kocyk do leżenia, czy wkład do podróżnego transportera;

 • mata chłodząca

  na rynku pojawiły się również maty chłodzące, które przed zastosowaniem nie trzeba schładzać w zamrażalce ani moczyć w wodzie, bo zawierają one specjalny płyn chłodzący, który aktywuje się pod wpływem wagi psa i może osiągnąć temperaturę niższą od otoczenia nawet o 10°C. Mata może być użytkowana przez kilka godzin. Nie wymaga zasilania, a wkład po krótkim czasie samoistnie się regeneruje;

 • klimatyzowany kontener transportowy

  doskonały gadżet dla wymagających osób, które w trakcie podróży chcą swoim pupilom zapewnić maksimum komfortu. Z pozoru kontener transportowy wygląda jak inne, jednak w rzeczywistości jest to przenośne klimatyzowane urządzenie podróżne naszpikowane elektroniką. Wystarczy zaprogramować temperaturę, a urządzenie resztę wykona samo. Dzięki temu latem pies ma zapewniony przyjemny chłód. Co ciekawe urządzenie sprawdzi się również w zimie, ponieważ wówczas wystarczy ustawić temperaturę na wyższą, a urządzenie zadba o ogrzanie psa;

 • zabawki chłodzące

  ciekawą propozycją na gorące dni mogą być różnorodne zabawki chłodzące. Wszystkie opierają się na podobnej zasadzie działania - wchłaniają wodę, a umieszczone w zamrażarce zamarzają i podczas zabawy stopniowo chłodzą psa, topniejąc. Zabawki wykonane z myślą o psach są bezpieczne w użytkowaniu;

 • legowisko chłodzące

  to kolejna propozycja przygotowana dla czworonogów, która pozwoli na komfortowy odpoczynek podczas upałów. Legowiska wykonane są z bezpiecznych, odpornych i higienicznych materiałów. Zwierają specjalny wkład, który należy schłodzić, a następnie umieścić w legowisku;

 • basen dla psa

  tak, to może wydawać się niewiarygodne, ale producenci psich akcesoriów pomyśleli również o połączeniu pożytecznego z przyjemnym - i tak powstał specjalnie zaprojektowany basen dla psów, który w gorące dni może przynieść czworonogowi nie tylko ochłodę, ale także może zapewnić mu świetną rozrywkę, bez ruszania się z przydomowego ogródka. Basen wykonany jest z wodoodpornego materiału, nie wymaga pompowania i posiada antypoślizgowy spód;

 • okulary przeciwsłoneczne

  tak, tak - obecnie również i dla psów można nabyć okulary przeciwsłoneczne. Bezpieczne w użytkowaniu (wykonane z nietłukących się materiałów). Zostały zaprojektowane tak, by nie przepuszczały promieni UV i nie parowały. Ponadto chronią przed dostaniem się do oczu kurzu, piasku i innych drobin. Ich kształt (szeroka część nosowa) został odpowiednio dopasowany do kształtu czaszki psów, a elastyczna gumka umożliwia odpowiednie dopasowanie szerokości do obwodu głowy, co sprawia, że nie męczą one psa nawet podczas długiego ich noszenia. Do wyboru wiele różnych modeli, kolorów i wielkości;

 • kamizelka do pływania

  doskonały gadżet dla wszystkich psów aktywnie spędzających czas w wodzie. Kamizelka z założenia powinna posiadać ergonomiczny kształt i powinna być wykonana z wysokiej klasy materiałów (wkład o dużej wyporności), by umożliwiała psu utrzymanie się na wodzie, co wpływa na poprawę jego bezpieczeństwa w wodzie oraz dodatkowo jeszcze ułatwia mu pływanie. Całość powinien dopełniać żywy kolor (żółty, czerwony, pomarańczowy) z elementami odblaskowymi, bowiem dzięki takiemu zestawieniu pies jest lepiej w wodzie widoczny dla swojego właściciela. Poręczny uchwyt to dodatkowy atut, który umożliwia łatwe wyciągnięcie psa z wody;

 • peleryna przeciwburzowa

  specjalna peleryna zapewniająca bezpieczeństwo i dająca ulgę psom przeżywającym stres w czasie burzy. Wdzianko jest tak skonstruowane, że zmniejsza wrażliwość na obciążenie statyczne poprzedzające uderzenie pioruna (zmniejsza tym samym lub eliminuje elektryzowanie się sierści). W sprzedaży dostępne są różne rozmiary;

O czym należy jeszcze pamiętać?
W ciepłe dni nie zapominajcie również o bezdomnych czworonogach. W miarę możliwości wystawcie miskę z wodą przed ogrodzenie domu, bądź przed blokiem na osiedlu, gdzie mieszkacie. Skorzystają z niej wszystkie bezdomne zwierzęta, a także ptaki i owady. Pies bez jedzenia może przeżyć kilka tygodni, ale bez wody wytrzyma około trzech dni!!! W upalne, suche i słoneczne dni czas ten może ulec skróceniu...

 

Nie bądźcie obojętni na krzywdę innych czworonogów. Reagujcie, gdy widzicie psa przywiązanego łańcuchem do budy i/lub zamkniętego w kojcu, bez dostępu do cienia i wody. Jeśli jest taka możliwość, porozmawiajcie z właścicielem psa i uświadomcie go, że takie traktowanie zwierzęcia nie jest właściwie. Doradźcie co powinien zrobić, aby poprawić komfort życia swojego psa. W sytuacji, gdy rozmowa nie jest możliwa, ewentualnie właściciel nie zamierza zadbać o właściwy dobrostan swojego psa, zgłoście sprawę odpowiednim służbom. Jeśli widzicie psa pozostawionego w upalny dzień w zamkniętym samochodzie wezwijcie odpowiednie służby, które podejmą stosowne działania.

 

Redakcja Portalu "Świat Czarnego Teriera"

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768