O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Czarny terier rosyjski - najlepszy przyjaciel człowieka

 

Pies towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i trudno dziś wyobrazić sobie życie bez tego czworonożnego kompana. Popularne stwierdzenie „pies najlepszym przyjacielem człowieka” nie jest tylko pustym sloganem. To fakt, który został zweryfikowany przez wiele, wiele stuleci i dziś traktowany jest jako aksjomat. Wydaje się, że współcześnie wiemy już niemal wszystko o psach, bowiem to my, ludzie, ostatecznie je ukształtowaliśmy i zdecydowaliśmy, że pies będzie u naszego boku pełnił różnorodne funkcje. Uruchamiając wyobraźnię i spełniając marzenia, stworzyliśmy setki różnych ras, które zadowolić mogą nawet najwybredniejszego konesera psich wdzięków i talentów....

 

Zastanawiasz się, jaki „koń pociągowy” na ośnieżonym bezludziu wprawi w ruch sanie z dobytkiem? Spieszymy donieść, że koń to raczej zły wybór, ale przedstawiciele rasy Husky syberyjski lub Alaskan malamute doskonale sobie z tym zadaniem poradzą. Chcesz wybrać się na polowanie na różnorodne ptactwo? Z pewnością kroku Ci dotrzymają takie rasy, jak chociażby: Płochacz holenderski, Labrador Retriever, Angielski Springer Spaniel czy Wyżeł niemiecki krótkowłosy. Marzysz o kapce adrenaliny? Zwróć uwagę na American Staffordshire Terriera czy Doga argentyńskiego. A kiedy chcesz zwyczajnie otoczyć się niepowtarzalną psią estetyką i śni Ci się pies nietuzinkowy o egzotycznym wyglądzie, to Twój wysublimowany gust może zadowolić np.: Grzywacz chiński, Nagi pies peruwiański czy Pies faraona.

 

Ogólnie rzecz ujmując możemy napisać, że stworzyliśmy tak wiele różnych ras, że nasze potrzeby w tym względzie powinny być już w pełni zaspokojone. Tymczasem... Chęć kształtowania nowych ras wciąż towarzyszy człowiekowi, który ku temu wciąż znajduje wiele nowych powodów... Na przykład wciąż istnieją amatorzy kreowania nowych ras, którzy stawiają w kynologii coraz to wyższą poprzeczkę. W ich umysłach rodzą się idee tworzenia ras na tyle uniwersalnych, aby łączyły piękno eksterieru z użytkowością i łatwością aklimatyzacji w różnych warunkach klimatycznych.

 

 

W mało chlubnych czasach (lata 50-te XX wieku), w głęboko komunistycznym ZSRR, zrodziła się właśnie taka chęć połączenia użytkowości z funkcjonalnością i nietuzinkowym wyglądem. To one były głównym powodem wykreowania, jak się później okazało, jednej z bardziej wyjątkowych ras - Czarnego teriera rosyjskiego. Biorąc pod uwagę całokształt, nie mamy wątpliwości, że za plecami twórców rasy musiał stać dobry Anioł Stróż, który wskazywał kierunek i poprawiał błędy... W wyniku tej wspólnej pracy - ludzkiego umysłu i Opatrzności - powstał ON - CZARNY TERIER ROSYJSKI - PIES - NIE PIES, który okazał się niepowtarzalnym, prawdziwym kynologicznym dziełem. Szybko zresztą został okrzyknięty - CZARNĄ PERŁĄ ROSYJSKIEJ KYNOLOGII.

 

Bez wątpienia stworzenie Czarnego teriera rosyjskiego jest bezprecedensowym i wyrazistym osiągnięciem radzieckiej kynologii. Takie rosyjskie rasy psów, jak chociażby Owczarek środkowoazjatycki i Owczarek kaukaski, zostały w dużej mierze ukształtowane przez naturę z lekkim wkładem mądrości ludowej. Jeszcze inne, na przykład Charta rosyjskiego i Owczarka południoworosyjskiego można uznać za dzieła przedrewolucyjnych hodowców. I tylko Czarny terier rosyjski jest wynikiem celowej, powojennej hodowli specjalistów z wojskowej hodowli „Czerwona Gwiazda”. Wykorzystując w procesie tworzenia nowej rasy około 17 różnych ras, uzyskano docelowo psa łączącego bezpośredniość i odwagę Owczarka kaukaskiego, przebiegłość i pomysłowość Sznaucera olbrzyma, siłę i ciętość Rottweilera, dostojeństwo i powściągliwość Nowofundlanda oraz humor i żywotność Airedale teriera.

 

Interesuje nas wszystko, co dotyczy naszej rasy. Uważnie czytamy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce. I mieliśmy już sposobność poznać najróżniejsze opinie na temat tej rasy, które podbarwione są całą feerią emocji towarzyszących ich autorom. Fani rasy jednogłośnie twierdzą, że Czarny terier rosyjski jest jak karabin szturmowy Kałasznikowa - zawsze niezawodny w działaniu. Bardziej powściągliwi w wyrażaniu opinii głoszą, że w pogoni za pięknem zewnętrznym, kreatorzy rasy gdzieś po drodze utracili cząstkę z użytkowej natury rasy. Nie brakuje też takich osób, które pałają do rasy nieskrywaną antypatią i opisują ją w stosunkowo czarnych barwach. Komu bliżej do prawdy? Nie nam oceniać. My, kierując się jedynie własnym doświadczeniem, chcemy nieco szerzej napisać o niektórych cechach Czarnego teriera rosyjskiego, tak abyście mieli szansę sami wyrobić sobie na jego temat zdanie.

 

 

Przedstawiciele rasy Czarny terier rosyjski towarzyszą nam od prawie trzech dekad. To całkiem sporo czasu, aby wyrobić sobie na temat rasy określoną opinię. Przez ten czas, nasze rodziny nigdy nie były zawiedzione dokonanym wyborem. My nie tylko kochamy nasze psy i traktujemy je jako pełnoprawnych członków naszych rodzin, ale także, a może przede wszystkim, darzymy je ogromnym szacunkiem!

 

W pewnym sensie Czarny terier rosyjski to niezwykła rasa. CTR-y są rezolutne, ale nie nachalne, aktywne, ale łatwe do opanowania, zrównoważone, ale nie flegmatyczne. Odważymy się napisać, że Czarny terier rosyjski może być rasą odpowiednią dla absolutnie każdego, bez względu na temperament i styl życia, pod warunkiem, że osoba ta będzie w stanie zbudować z przedstawicielem tej rasy zgrany tandem oparty na niezachwianym autorytecie właściciela - przewodnika, ale też partnera.

 

Ignorowanie CTR-a i traktowanie go z góry przyniesie efekt odwrotny do oczekiwanego. On bardzo szybko zrozumie, ile tak naprawdę jesteś wart... Wbrew obiegowym opiniom, Czarny terier rosyjski jest naprawdę łatwym do wyszkolenia psem, ale musi on jasno zrozumieć potrzebę wykonania takiej czy innej komendy. Jest raczej mało prawdopodobne, abyś z Czarnego teriera rosyjskiego zrobił psa cyrkowego. Chociaż, w tym miejscu powinniśmy się zatrzymać, bowiem właśnie przypomnieliśmy sobie opowiedzianą nam kiedyś przez znajomych historię jednej CTR-ki, której właściciele wiązali grzywkę ozdobnymi gumkami, a kiedy suka starała się je łapą zdjąć mówili: „Oj, zostaw, be, nie ładnie”. Po jakimś czasie każda osoba, która wypowiedziała w obecności tej suki wyrażenie „be, nieładnie” sprawiała, że zaczynała ona pocierać łapą głowę...  Może to dziś zabrzmieć komicznie, ale musicie uważać, jak postępujecie ze swoim CTR-em, bowiem nieświadomie możecie nauczyć go więcej, niż planowaliście...

 

 

Mamy pewne doświadczenia w szkoleniu typu: posłuszeństwo, agility, tropienie i obrona. I możemy napisać, że przy prawidłowym prowadzeniu, CTR-y osiągają bardzo dobre wyniki w różnorodnym szkoleniu. Od razu dodamy, że szkolenie CTR-a będzie zgoła inaczej przebiegało, niż np. Owczarka niemieckiego (posłuszeństwo, obrona, tropienie) czy Border collie (posłuszeństwo, agility). CTR-y chętnie wykonują wydane im komendy, ale nie należy oczekiwać od przedstawiciela tej rasy, że będzie enty raz potarzał te same ćwiczenia. CTR-y nie widzą potrzeby wykonywania milion razy tego samego, już wyuczonego zadania. Mogą stracić chęć i motywację do dalszego działania. One oczekują wyzwań. Większość monotonnych szkoleń i prób kończy się mniej więcej w podobny sposób. Nasze psy podchodzą, kładą się u naszych stóp i całym swym psim jestestwem zdają się mówić: „Cóż, drodzy właściciele, zaspokoiliśmy waszą próżność, a teraz czas tą maskaradę skończyć. Naszym głównym zadaniem jest was chronić i właśnie to wychodzi nam najlepiej”. I musimy się z tym zgodzić, bowiem psy tej rasy w szkoleniu obronnym odnajdują się doskonale. Krótko mówiąc: Czarny terier rosyjski jest rasą bardzo łatwą do trenowania, pod warunkiem, że właściciel wybierze odpowiedni typ szkolenia, trafi na doświadczonego trenera, wykaże się dużą kreatywnością i konsekwencją w działaniu. Nie może również zapomnieć o odpowiedniej motywacji. Psu trzeba dać jasno do zrozumienia, że w danej sytuacji, tylko on może poradzić sobie z danym wyzwaniem i jest ono absolutnie konieczne do wykonania.

 

Jeśli chodzi o dzieci, to radzilibyśmy nie słuchać krążących opinii. W zasadzie śmiało można napisać, że stosunek CTR-ów do dzieci wcale nie jest taki jednoznaczny. W dużej mierze zależy on od cech osobniczych i prawidłowej socjalizacji. Nasze psy nigdy nie przejawiały żadnych problemów w interakcjach z dziećmi. Zarówno naszymi, jak i obcymi. Powinniśmy jednak napisać, że od wieku szczenięcego miały one kontakt z dziećmi i ich psychika była kształtowana tak, aby mogły one bez problemów koegzystować z dziećmi. Z zasady prawidłowo wychowane CTR-y wykazują się dość dużą dozą delikatności i powściągliwości względem dzieci. Aczkolwiek określone granice muszą być zachowane i CTR nigdy nie pozwoli dziecku na przejęcie pełnej kontroli. W sytuacjach uciążliwych, CTR woli się wycofać. Zdarzają się jednak osobniki, które cenią sobie bardzo swoją psiejską niezależność i stosunkowo trudno nawiązują kontakt z dziećmi. Mając takiego osobnika, nie należy na siłę uszczęśliwiać go towarzystwem dzieci. Zwłaszcza, gdy na co dzień nie ma z nimi kontaktu. Zawsze, bez względu na stosunek psa do dzieci, trzeba zachować zdrowy rozsądek i nigdy nie można zostawiać psa i dzieci bez nadzoru. Nigdy też nie można pozwalać dziecku na przysłowiowe wchodzenie psu na głowę. Psy trzeba socjalizować, a dzieci odpowiednio edukować!

 

 

Podobnie ma się rzecz z kontaktami CTR-ów z innymi przedstawicielami psiego gatunku. Czarne teriery rosyjskie reagują różne i nie ma tu jednej, złotej zasady. Nasze psy stosunkowo dobrze radzą sobie z nawiązywaniem znajomości z innymi psami. Śmiemy twierdzić, że w dużej mierze znowu jest to uwarunkowane odpowiednią socjalizacją oraz faktem, że w domu mieszka kilka psów, stąd odpowiednie relacje muszą być po prostu wypracowane. Ponadto wszystkie są egzemplarzami wystawowymi, dlatego też kontaktów z innymi psami im na co dzień nie brakuje. Z reguły dobrze wychowany CTR nie sprawia problemów na spacerach. Potrafi dogadać się z psami dobrze wychowanymi. Chętnie się też z takimi pobawi. Przejawy dominacji stanowią jednak dla CTR-a dużą próbę. Są osobniki, które nie tolerują takich zachowań i będzie je trudno opanować. Same do konfrontacji dążyć raczej nie będą, ale zaatakowane dłużne nie pozostaną i z chęcią takiego delikwenta do pionu ustawią. Niektóre osobniki (głównie samce) mogą wykazywać skłonności dominacyjne względem innych samców. Należy pamiętać, że CTR to duży pies, który zna swoją siłę. Dlatego też, aby ten chleb powszedni, jakim dla każdego psiarza jest spacer z psem, nie stał się koszmarem z ulicy Wiązów, należy od szczenięcia uczyć CTR-a prawidłowego zachowania względem innych psów.

 

A inni ludzie? No, cóż. Dla swojej rodziny CTR jest lojalnym, wiernym i oddanym towarzyszem. Zaś jego stosunek do innych ludzi uzależniony jest oczywiście od okoliczności spotkania i podejścia osób nieznajomych. Z zasady CTR-y są dość powściągliwe w kontaktach z obcymi osobami. Można napisać, że w obecności swojego właściciela są w stanie powstrzymać emocje i tolerują obcego, o ile ten swoim zachowaniem nie zdradzi żadnych złych zamiarów. W chwili zagrożenia potrafią jednak reagować bez wyraźnego zachęcenia ze strony właściciela, ani - co wydaje się bardzo istotne - bez specjalistycznego szkolenia. To chyba jedna z tych cenniejszych cech rasy - zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji w chwili realnej próby. Przy czym równie szybko potrafią się wyciszyć. Istnieje zatem szansa, że nie zeżrą napastnika, który w porę się opamięta...

 

Kończąc dodamy, że CTR to inteligentny i uprzejmy, odważny i bezwzględny wobec przeciwników, zabawny i niezawodny pies. Czarny terier rosyjski wcale nie jest tak straszny jak go niektórzy malują, wręcz przeciwnie, to bardzo interesująca i oddana właścicielowi rasa. Jednak - nie będziemy ukrywać - od swojego opiekuna wymaga wspięcia się na wyższy poziom wtajemniczenia i zrozumienia sensu relacji człowiek - pies. Chcąc sparodiować pewną reklamę odważymy się napisać: CTR to nie pies dla idiotów!!! To pies dla wszystkich rozsądnych ludzi, którzy chcą odczuć na własnej skórze istotę posiadania psa.

 

 

Myślimy, że prawdziwy potencjał CTR-a nie został jeszcze ujawniony - jest to wciąż stosunkowo młoda rasa. Nie mamy wątpliwości, że możliwości rasy są ogromne, a wszelkie komentarze na temat znacznej degradacji rasy są daleko krzywdzące i nieetyczne. Jeśli w miotach przychodzą na świat szczenięta o nietypowym dla rasy - jako całości - charakterze, to nie jest to wina rasy, ale przede wszystkim nieodpowiedniego dobru hodowlanego i odchowu. Niestety, ale bardzo często żądza zysku przysłania to co najważniejsze - hodowlanie dla dobra rasy, nie błysku fleszy, sławy i pieniędzy... Nie bez znaczenia jest również samo podejście właściciela...

 

Redakcja Portalu "Świat Czarnego Teriera"

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768