O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Rasa rodem z „Czerwonej Gwiazdy” - fakty, daty i liczby

 

„Czarny terier rosyjski”- olbrzym o gołębim sercu. Pies o słowiańskim rodowodzie. Pełen przenikających się, a jednocześnie spójnie uzupełniających sprzeczności. Odważny czterołapy żołnierz i zarazem emanujący stoickim spokojem kompan dwunożnych, za którym kryje się ciekawa historia. Terier tylko z nazwy. Bez wątpienia czarny. Rosyjski - tłumaczyć nie trzeba.

 

Pies stanowiący wyzwanie dla opiekuna. Idealny dla osób lubiących duże i inteligentne psy. Jego kariera na scenie kynologicznej liczy zaledwie kilka dekad, a mimo to cechy charakteru i imponujący eksterier sprawiły, że zaskarbił sobie serca milionów miłośników psów z całego globu ziemskiego. W czym tkwi sekret CTR-a? To z pewnością jego słodka tajemnica. Jednak jak za każdą rasą, tak i za czernyszem stoją ważne fakty, daty i liczby. Poniżej prezentujemy zestawienie tych najważniejszych.

 

 1. Kraj pochodzenia rasy ZSRR (obecnie Rosja);

   

 2. Miejsce wykreowania rasy - hodowla „Czerwona Gwiazda”. Najstarszy ośrodek hodowli psów służbowych na terenie Rosji (rok założenia 1924). Hodowla „Czerwona Gwiazda” pierwotnie mieściła się w Moskwie, a obecnie znajduje się 18 km od Dmitrova we wsi Knyazhevo.

   

 3. W 1949 roku w hodowli „Czerwona Gwiazda” pod kierunkiem naczelnika ppłk Nikołaja Fiodorowicza Kalinina, lekarza weterynarii Griszina i chorążego zootechnika Władimira Pawłowicza Szejnina rozpoczęto prace nad rozwojem nowych ras, w tym „Czarnego teriera”.

   

 4. Do tworzenia rasy wykorzystano około 17 ras;

   

 5. W procesie tworzenia nowej rasy wykorzystywano psy z udokumentowanym pochodzeniem oraz mieszańce.

   

 6. Od III generacji mieszańców nowa grupa rasowa nosiła nazwę „czarny terier”.

   

 7. 16 maja 1953 roku pogłowie I generacji zostało po raz pierwszy zaprezentowane szerszej publiczności.

   

 8. Pierwszy standard dla nowej grupy rasowej na terenie ZSRR został zatwierdzony w 1956 roku.

   

 9. Rasa była hodowana wyłącznie przez państwową hodowlę „Czerwona Gwiazda” do 1957 roku.

   

 10. W roku 1958 Rada Komitetu Centralnego DOSAAF i Komendant Główny Armii marszałek A.A. Grechko przyjęli standard dla grupy rasowej „czarny terier”.

   

 11. Od 1970 roku pionierskie egzemplarze grupy rasowej trafiały do innych republik wchodzących w skład ówczesnego ZSRR.

   

 12. Finlandia była pierwszym krajem europejskim, do którego trafiły pierwsze egzemplarze „czarnego teriera w 1970 roku.

   

 13. W roku 1976 „Czarny terier, jako rasa, został zatwierdzony przez Radę Ekspertów Ministerstwa Rolnictwa ZSRR.

   

 14. W roku 1979 specjaliści z hodowli „Czerwona Gwiazda” uznali, że prace nad tworzeniem rasy zostają zakończone.

   

 15. W roku 1981 hodowla „Czerwona Gwiazda” opublikowała ostateczny wzorzec rasy, zatwierdzając długowłosego „czarnego teriera i uznała go tym samym za oddzielną rasę.

   

 16.  Dnia 13 maja 1981 roku Ministerstwo Rolnictwa ZSRR w Zarządzeniu nr 19 określiło i zapisało oficjalny wzorzec rasy.

   

 17.  W maju 1984 roku, na międzynarodowym zgromadzeniu odbywającym się w Meksyku, rasa została oficjalnie zatwierdzona przez FCI otrzymując 327 numer standardu, nazwę „Czarny terier rosyjskii kwalifikację do III Grupy FCI (Teriery).

   

 18. Po roku 1985, zaledwie w ciągu kilkunastu lat, rasa dotarła na wszystkie kontynenty.

   

 19. W latach 80 i 90 XX w rasa była wykorzystywana w misjach sowieckich w Afganistanie i Bośni.

   

 20. W roku 1994 „czarny terier rosyjski został przeniesiony do II Grupy FCI (Pinczery i Sznaucery - Molosy - Szwajcarskie Psy Górskie i do bydła oraz inne rasy. Sekcja 1.4 Pinczery i Sznaucery).

   

 21. Dnia 10 stycznia 2011 roku, po długim wyczekiwaniu, FCI oficjalnie ogłosiło nowy standard rasy.

   

 22. Użytkowość wg FCI: Pies służbowy, stróżujący, polujący i do towarzystwa. Próby pracy do uznania krajów członkowskich.

   

 23. Maść: czarna, z niewielką ilością równomiernego przesiania włosami szarymi (nie więcej, niż 1/3 powierzchni ciała).

   

 24. Wielkość: grupa rasy duże i olbrzymie.

   

 25. Średnia długość życia 10-12 lat.

   

 26. Wysokość jaką osiągają samce wynosi 72-76 cm w kłębie (nie mniej niż 70 cm i nie więcej niż 78 cm), z kolei suki mierzą od 68 do 72 cm (nie mniej niż 66 cm i nie więcej niż 74 cm).

   

 27. Waga psów oscyluje między 50, a 60 kg, zaś suki osiągają wartości mniejsze, od 45 do 50 kg.

   

 28. Średnia ilość szczeniąt w miocie: 6 sztuk.

   

 29. Oficjalna nazwa rasy: „russian black terrier" („russkiy tchiorny terrier").

   

 30. Popularne określenia rasy w Polsce: „czernysz, CTR.

   

 31. Popularne określenia rasy w innych krajach: „BRT, „blackies", „chiorny", „chernish", „tchiorny", „russian black pearl.

   

 32. Pierwszy miot CTR-ów w Polsce przyszedł na świat 29 marca 1989 roku.

   

 33. Russian black terrier", jako nowa rasa na Wyspach Brytyjskich (wpisana przez Kennel Club do tzw. Discovery Dog), została zaprezentowana publiczności zwiedzającej Crufts po raz pierwszy w roku 1999 podczas zorganizowanego specjalnego informacyjnego stoiska promującego rasę w Wielkiej Brytanii. We wrześniu 2000 roku Kennel Club zatwierdził standard dla rasy, a w lipcu roku 2004 rasa została oficjalnie uznana, wpisana do rejestru ras importowanych i umieszczona w Working Group (w KC istnieje podział na 7 grup).

   

 34. W marcu 1996 roku American Kennel Club (AKC) wpisał nową rasę na kontynencie - „russian black terrier" -  do Foundation Stock Services (FSS), jako rasę rzadką. W sierpniu 2001 roku AKC umożliwiło CTR-om branie udziału w wystawach przysposabiając rasę do Miscellaneous Class. W lipcu 2004 roku standard dla rasy został w pełni uznany i wpisany do ksiąg AKC, a rasa została zakwalifikowane do Working Group (w AKC istnieje podział na 7 grup).

   

 35. Przed 2002 rokiem Canadian Kennel Club (CKC) nie uznawał „russian black terrier" jako rasę, a hodowcy tej rasy (rasa obecna w Kanadzie od 1995 roku) rejestrowali swoje CTR-y w innych klubach. Większość hodowców rejestrowała się w AKC, co pozwoliło im otrzymywać dokumentację dla posiadanych CTR-ów i uczestniczyć w wystawach psów organizowanych w Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku CKC zdecydowało się dodać Russian Black Terrier" do Miscellaneous class. W 2016 roku członkowie CKC ostatecznie zagłosowali za uznaniem rasy i przysposobili ją do Working Group. Ostateczne uznanie CTR-a przez CKC nastąpiło 16 października 2020 roku (w CKC istnieje podział na 7 grup).

   

 36. W FCI, KC, AKC i CKC istnieją odrębne standardy zatwierdzone przez te organizacje dla CTR-a.

   

 37. Pierwsze CTR-y można było zobaczyć w Polsce na międzynarodowej wystawie psów rasowych w Poznaniu w 1986 roku.

   

 38. Na wystawie światowej w 1995 roku LAILA CHERNAJA OLEX iz Chernoi Stai wygrała BIS Junior (pierwszy w historii rasy).

   

 39. Na wystawie światowej w 2002 roku LAILA CHERNAJA OLEX iz Chernoi Stai wygrała BIS Weteran (pierwszy w historii rasy).

   

 40. Na wystawie światowej w 2016 roku FINE LADY s Zolotogo Grada wygrała BIS (pierwszy w historii rasy).

   

 41. Pierwszy raz CTR-y zostały zaprezentowane na wystawie Crufts w 2005 roku. Rasę wygrała EVDOKIYA iz Russkoi Dinastii (import z Rosji do Francji).

   

 42. Pierwszy raz CTR-y zostały zaprezentowane na wystawie Westminster w 2005 roku. Rasę wygrała HOHOTUSHKA s Zolotogo Grada (import z Rosji do USA).

 

Redakcja Portalu "Świat Czarnego Teriera"

zdjęcie: A. Garbat

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768