O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Charakterystyka rasy

 

CZARNY TERIER ROSYJSKI

 

Wzorzec FCI nr 327 /10.01.2011/GB

 

Pochodzenie: Rosja

 

 

RYS HISTORYCZNY


Czarny terier rosyjski - duma sowieckiej kynologii. W latach 30-tych XX wieku rząd radziecki założył wojskową hodowlę psów "Czerwona Gwiazda". To właśnie tam zespół naukowców i radzieckich kynologów pracował nad stworzeniem super rasy, która będzie mogła pracować w szeregach armii radzieckiej. Projekt stworzenia nowej rasy był prawdziwym wyzwaniem dla radzieckich kynologów. Po masowej rzezi psów rasowych, która nastąpiła w trakcie rewolucji rosyjskiej, niemal od razu wybuchła I Wojna Światowa, potem nastąpiła seria katastrof ekonomicznych i gospodarczych, a dzieła ziszczenia dopełniła kolejna - II Wojna Światowa. Te pamiętne zwroty w historii Świata i rosyjskiego narodu zdziesiątkowały populację rasowych psów tego kraju. Po zakończeniu wojny import wysokiej jakości psów do ZSRR był prawie niemożliwy - wojna i depresja gospodarcza spustoszyły hodowle w całej Europie. Ponadto ustrój polityczny, wyścig zbrojeniowy i propaganda nie sprzyjała współpracy.

Program utworzenia nowej rasy został ożywiony po II Wojnie Światowej, kiedy to państwowe hodowle psów wzbogaciły się o psy rasowe różnych ras, które zostały przywiezione przez radzieckie wojsko powracające z pokonanych Niemiec. W dużej mierze to one przyczyniły się do sukcesu hodowli "Czerwona Gwiazda" zwieńczonego utworzeniem nowej, rodzimej rasy psów użytkowych.

 

Około 17 ras, a wśród nich rasy przewodnie tj. sznaucer olbrzym, airedale terier i rottweiler, z wyważonym dodatkiem nowofundlanda - zostały wykorzystane w genetycznej układance, która zaowocowała otrzymaniem czarnego teriera rosyjskiego - niestrudzonego psa, który mógł patrolować niekończące się granice ZSRR. Szybkiego i potężnego olbrzyma, który bez problemu pilnował więźniów w osławionych obozach jenieckich Stalina. Psa z wystarczająco grubą i długą okrywą włosową, która chroniła go przed zimnem i tym samym umożliwiała pracę w syberyjskiej głuszy pokrytej śniegiem i skutej lodem. (Nawiasem mówiąc, nazwa rasy jest nieco myląca. Czarny terier rosyjski w swojej puli genetycznej ma nie więcej niż 15-30 procent teriera. W zasadzie bliżej mu do ras w typie sznaucera i molosa).

 

Przedstawiciele nowej rasy zostali pomyślnie oddelegowani do służby na przejściach granicznych, w więzieniach i różnorodnych obiektach wojskowych. W połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to zamknięcie gułagów z czasów Stalina zmniejszyło zapotrzebowanie armii na psy użytkowe, nadmiar szczeniąt tej rasy wojsko zaczęło sprzedawać cywilnym hodowcom. Emerytowani funkcjonariusze służb mundurowych, którzy w późnych latach 50-tych posiadali przedstawicieli tej rasy, dodatkowo przyczynili się do jej popularyzacji i doceniając jej walory, nazwali rasę Czarną Perłą Rosji. W 1981 roku rasa została oficjalnie uznana przez radzieckie Ministerstwo Rolnictwa. Niedługo później, bo w maju 1984 roku, na międzynarodowym zgromadzeniu odbywającym się w Meksyku, rasa została oficjalnie zatwierdzona przez FCI otrzymując 327 numer standardu.

 

Współczesne CTR-y to niezwykle efektowne psy, które charakteryzują się zrównoważonym charakterem i podatnością na szkolenie. Te imponujących rozmiarów, kudłate olbrzymy sumiennie wykonują powierzone im zadania i są bardzo wytrzymałe. Psy tej rasy są doskonałymi stróżami i obrońcami, a także wspaniałymi psami rodzinnymi. Stosunkowo łatwo aklimatyzują się do różnych warunków klimatycznych.

 

CHARAKTER

Czarny terier rosyjski jest znany ze swojej inteligencji i odwagi. To pewny siebie i pełen godności, w każdej sytuacji opanowany pies. Gdy zajdzie potrzeba, natychmiast przyjmuje postawę aktywno-obronną, ale szybko uspokaja się, gdy zagrożenie mija. Czernysz ma wyjątkowo stabilny układ nerwowy i emanuje pewnością siebie i spokojem. CTR to lojalny pies, który trzyma się z dala od tych, których nie zna. Czernysz może być członkiem każdej rodziny pod warunkiem, że jego wychowaniem zajmie się rozsądna osoba, która nawiąże z psem nić porozumienia i stanie się jego prawdziwym przewodnikiem. Rasa wymaga konsekwentnego wychowania z jasno określonymi zasadami, które będą przestrzegane.

 

PARAMETRY


Wysokość:
Psy: 72 - 76 cm, nie mniej niż 70 cm i nie więcej niż 78 cm.
Suki: 68 - 72 cm, nie mniej niż 66 cm i nie więcej niż 74 cm.
Osobniki nieco większe są tolerowane, o ile są proporcjonalnie zbudowane i prezentują doskonały typ rasowy.


Waga:

Psy: 50 - 60 kg.

Suki: 45 - 50 kg.

 

Wiek:

Średnio psy tej rasy żyją 10 - 12 lat, chociaż niektóre osobniki mogą dożyć nawet 14 - 16 lat.

 

Plenność:

Ilość szczeniąt w miocie 6 - 12 sztuk.

 

Szata:

Rasa długowłosa o podwójnej szacie (podszerstek i włos okrywowy).

 

Umaszczenie:

czarne lub czarne z nieznacznym siwym przesianiem.

 

 

UTRZYMANIE

 

Czarne teriery rosyjskie mogą mieszać w:

- mieszkaniach w bloku (metraż nie ma znaczenia);

- domach z dostępem do ogrodu (bardzo pożądana opcja);

- rasa nie nadaje się do budy i kojca. To psy, które nawiązują silny kontakt z właścicielem i muszą czuć się częścią rodziny.

 

WSPÓŁŻYCIE Z INNYMI PSAMI I ZWIERZĘTAMI

 

Z reguły CTR-y dość łatwo dogadują się z innym psami oraz pozostałymi zwierzętami, z którymi przyjdzie im żyć pod jednym dachem. Należy jednak pamiętać, że samce w okresie dojrzewania oraz reproduktory mogą mieć skłonność do dominacji względem innych samców w stadzie. Jeśli w domu przebywa kilka samców i suk, to w okresie cieczek może u samców dochodzić do konfliktów. Suki zazwyczaj są spokojniejsze, ale mogą wchodzić w drobne starcia z przedstawicielkami swojej płci w okresie cieczek. Nadto troskliwie suki karmiące mogą wykazywać agresywne zachowania względem pozostałych członków stada w okresie posiadania i karmienia szczeniąt (zwykle w pierwszym tygodniu po porodzie). W stosunku do obcych psów dobrze wychowany czernysz powinien zachować dystans i spokój. Z zasady nie dąży i nie wdaje się w bójki, o ile nie zostanie sprowokowany, bądź też zaatakowany. CTR to dumy pies, znający swoją siłę, który stosunkowo źle znosi zachowania dominacyjne.

 

PIELĘGNACJA SIERŚCI

 

Sierść CTR-a jest gęsta, szorstka, dwuwarstwowa, składa się z twardej, gęstej, lekko pofalowanej okrywy, okrywającej całe ciało, i krótkiego, miękkiego, gęstego podszerstka. Włos pozostawiony w stanie naturalnym, bez trymowania, ma długość od 5 do 15 centymetrów. Głowa mocno obrośnięta, z obfitymi brwiami, wąsami i brodą. Na nogach włos długi i gęsty. Szata wymaga odpowiedniego strzyżenia wg przyjętego wzorca strzyżenia.

 

Pod względem pielęgnacji CTR to wymagająca rasa. Czarny terier rosyjski nie linieje w typowy sposób, a sierść wymieniana jest w niewielkich ilościach, systematycznie, przez cały rok. Każdy osobnik wymaga regularnego czesania i strzyżenia. Im bardziej miękka, obfita i skręcona sierść, tym więcej czasu na jej pielęgnację będzie musiał poświęcić właściciel. U wzorcowego osobnika, który nie jest prezentowany na wystawach psów, wystarczy rozczesanie sierści raz na tydzień, kąpiel raz na 4-6 tygodni i strzyżenie raz na 10-12 tygodni. Należy również pamiętać o regularnej pielęgnacji uszu (wyskubywanie sierści zarastającej kanał uszny) i skracaniu sierści rosnącej na spodniej stronie łap (pomiędzy opuszkami).

 

WYCHOWANIE I SZKOLENIE

 

Czarny terier rosyjski jest psem, który nie może być pozostawiony sam sobie. Wymaga starannego wychowania i odpowiedniej socjalizacji. Należy mieć pełną świadomość, że niedostateczna socjalizacja szczeniaka może mieć negatywne, a czasem tragiczne skutki w jego późniejszym życiu.

 

Pierwsze nauki powinny być przeprowadzone we własnym zakresie. Warto również pomyśleć o psim przedszkolu, gdzie można połączyć naukę z socjalizacją malucha z innymi osobnikami psiego gatunku. Wysoce pożądane jest również przejście z podrostkiem podstawowego szkolenia z posłuszeństwa (Pies Towarzysz).

 

Czarny terier rosyjski nie został uznany przez FCI za rasę użytkową. Jest to jednak rasa, która szybko i łatwo poddaje się szkoleniu, pod warunkiem, że trafi na doświadczonego tresera, który umie pracować z tą rasą. Rasa ma silnie rozwinięty instynkt obronny i w krytycznej sytuacji odpowiednio wychowany CTR potrafi zareagować adekwatnie do sytuacji, nawet bez odpowiedniego szkolenia.

 

Nie należy pobudzać zachowań agresywnych u młodego psa, bowiem w wieku dorosłym taki osobnik może przejawiać niepożądane cechy. CTR dojrzewa przez bardzo długi czas, a za osobnika w pełni rozwiniętego uznaje się zwierzę w wieku 2.5-3 lat. Pozostałe typy szkolenia, jak np. tropienie czy obrona warto prowadzić u osobników, które wykazują ku temu odpowiednie predyspozycje.

 

AKTYWNOŚĆ

 

Czarny terier rosyjski to rasa, która wbrew pozorom nie wymaga wielkich przestrzeni do życia i wielokilometrowych spacerów wyczynowych. Na swoim terenie czernysze wybierają jeden punkt, z którego obserwują całość posesji. Nie biegają i nie ujadają pod płotem. Pozostawione w czterech ścianach przesypiają większość czasu. Czernysze w zupełności zadowolą się trzema spacerami w ciągu dnia. Jeden spacer powinien być jednak dłuższy. Należy także zapewnić CTR-owi porcję kreatywnej rozrywki.

 

ZDROWOTNOŚĆ

 

Czarny terier rosyjski cieszy się sporą wytrzymałością i dość dobrą odpornością na choroby. Na dzień dzisiejszy potwierdzono istnienie dwóch schorzeń genetycznych w rasie tj. hyperuricosurii (HU) i młodzieńczego paraliżu krtani wraz z polineuropatią (JLPP). Ponadto jak u wszystkich ras z grupy dużej i olbrzymiej, tak i u CTR-a może wystąpić dysplazja stawu biodrowego (HD) i dysplazja stawu łokciowego (ED). Dość często zdarza się zapalenie ucha i infekcje grzybicze na brodzie. W większości przypadków wynikają one z braku lub nieprawidłowej pielęgnacji. 

 

 

ZALETY

 • efektowny pies z dużym potencjałem użytkowym;

 • zrównoważony charakter;

 • podatny na szkolenie;

 • inteligentny i pomysłowy;

 • cieszy się dobrym zdrowiem;

 • łatwo przystosowuje się do różnych warunków klimatycznych;

 • nieufny wobec obcych;

 • lojalny wobec swojej rodziny;

 • opiekuńczy w stosunku do dzieci;

 • dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami;

 • nie linieje w typowy sposób;

 • sierść nie wydziela psiego zapachu;

 • mało hałaśliwy;

 • umiarkowanie aktywny;

 • nie potrzebuje do życia dużej przestrzeni.

WADY

 • kosztowny w utrzymaniu;

 • dla doświadczonego właściciela;

 • sierść wymaga starannej pielęgnacji i regularnego strzyżenia.

Pamiętaj, że posiadając CTR-a może być Ci trudno utrzymać idealny porządek w domu. Z reguły jego długa broda jest wiecznie mokra, a po każdym piciu kapie z niej woda. Karmiąc czernysza innym rodzajem pokarmu, niż karma sucha, musisz być gotowy na regularne mycie brody. Być może będziesz musiał często sprzątać nie tylko podłogi, ale także czyścić ściany i meble - zwłaszcza wówczas, gdy po piciu, bądź posiłku, Twój pies potrząśnie głową, a Ty nie zdążysz dolecieć do niego z ręcznikiem Jego okrywa włosowa zbiera wszystkie rodzaje brudu, który następnie roznoszony jest po całym domu. Czernysz często zapomina o swoich gabarytach i bywa, że z gracją słonia porusza się po domu, co jakiś czas uszczuplając rodzinny majątek, o to co znalazło się w jego polu rażenia. Te drobne niedogodności są jednak równoważone przez ocean miłości, którym obdarza swoją rodzinę. Nie wybieraj tej rasy, jeśli nie będziesz w stanie zaakceptować wszystkich wyżej wymienionych niedogodności.

 

Opracowała Monika Nalewska

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768