O Rasie

Pochodzenie

Zdrowie

Żywienie

Psychika

 Szkolenie

Hodowla

Szczenięta

Pielęgnacja

Wystawy

Statystyka

Biblioteka

Ranking

Galeria

Kynologia

Prawo

Pobieralnia

S.O.S

Rozmaitości

Linkownia

 

Nauka przez zabawę - placyk zabaw niezbędny pomocnik hodowcy

 

Charakter i zachowanie psa bez wątpienia zależą od dwóch czynników tj. uwarunkowań genetycznych oraz środowiska, w jakim pies się wychował. Potomstwo udomowionych psów przychodzi na świat w warunkach zorganizowanych przez człowieka i od samego początku szczenięta mają kontakt z ludźmi, nie jest to jednak wystarczające do właściwego doświadczania i poznania świata przez zwierzę. Pamiętajmy, że szczenię nie rodzi się ze świadomością, że jest psem. Nie jest też "zaprogramowane" do koegzystencji z ludźmi. Musi się tego wszystkiego nauczyć.

 

Pierwsze tygodnie życia nowego członka psiej rodziny mają ogromne znaczenie dla całokształtu jego rozwoju psychicznego. Okres ten (do 6 miesięcy) nazywamy socjalizacją i nie jest to nic innego, jak proces uczenia się bycia psem, nawiązywania kontaktów z innymi psami oraz kontaktów z człowiekiem. Jest to czas, w jakim pies uczy się interakcji ze środowiskiem (psy - ludzie - otoczenie) i rozwija prawidłowe funkcje społeczne.

 

Od urodzenia do mniej więcej 12 tygodnia życia szczenię najlepiej przyswaja wszelkie nowe informacje, ale - uwaga! te najmniej pożądane - negatywne - również! Dlatego tak istotne jest, aby podczas procesu socjalizacji szczenię doświadczało jak najwięcej nowych doznań i wrażeń o pozytywnym wydźwięku.

 

Pierwszym i bez wątpienia najważniejszym nauczycielem w życiu każdego szczenięcia jest jego matka. Jej rola polega jednak na odchowaniu szczeniąt i przystosowaniu ich do życia w otaczającym ich świecie z punktu widzenia psa. Człowiekowi zależy z kolei na tym, by szczenięta nie tylko znały zasady definiujące ich gatunek, ale potrafiły również koegzystować w świecie człowieka. Aby to było możliwe hodowca powinien aktywnie uczestniczyć w wychowaniu i socjalizacji szczeniąt.

 

Pierwsze dwa tygodnie życia szczeniąt ograniczają się jedynie do budowania więzi na zasadzie dotyku (branie szczeniąt na ręce, delikatne głaskanie, masaż). Możliwości uczenia szczeniąt w tym okresie są bardzo ograniczone, a powstałe skojarzenia nietrwałe. Jednak już od trzeciego tygodnia życia szczeniąt hodowca powinien aktywnie uczestniczyć w rozwoju i socjalizacji szczeniąt, które nie tylko stają na własne łapy, ale również zaczynają korzystać ze wszystkich zmysłów.

 

 

Zgodnie z Regulaminem Hodowli Psów Rasowych w Polsce hodowca może wydawać szczenięta do nowego domu po ukończeniu przez nie siódmego tygodnia życia. W praktyce odbiór szczeniąt z macierzystej hodowli najczęściej następuje pomiędzy 8, a 12-tym tygodniem życia szczeniąt. Widać zatem, że krytyczny okres socjalizacyjny przypada na pobyt szczeniąt w hodowli i to na hodowcy ciąży duża odpowiedzialność, by prawidłowo przygotować maluchy do wejścia w nowy etap życia.

 

Poprzez odpowiednie traktowanie (troskliwa pielęgnacja, prawidłowe żywienie, wychowanie, szkolenie i socjalizacja) hodowca ma ogromy wpływ na ukształtowanie nowej - psiej osobowości. Zgodnie z naszymi doświadczeniami hodowca powinien w sposób odpowiedzialny i przemyślany oswajać szczenięta z możliwie jak największą ilością nowych miejsc, sytuacji i bodźców. Im wcześniej zacznie tym więcej nauczy, i tym mniej problemów psie dzieci będą stwarzać przyszłym właścicielom, którzy proces uczenia będą dalej kontynuować.

 

Naturalnie, proces nauki wymaga odpowiedniej wiedzy, przygotowania, czasu i zaangażowania. Nie można jednak wymagać, aby hodowca poświęcał szczeniętom każdą godzinę swojego życia przez co najmniej dwa pierwsze miesiące ich życia. Jest to po prostu zadanie fizycznie niewykonalne... Hodowca może jednak zadbać o to by czas, który szczenięta spędzą jedynie w towarzystwie matki i rodzeństwa, upłynął im równie owocnie, a każda tak spędzona chwila była dla nich nową lekcją poznawania świata. Co mamy na myśli? Nic innego jak odpowiednio przygotowane  miejsce (wewnętrzne i zewnętrzne) - plac zabaw, gdzie maluchy mogą aktywnie spędzać czas. Podczas zabawy szczenięta ćwiczą zachowania adaptacyjne. Poza tym zabawa to również wspaniała forma rozładowania napięcia, zaspokojenia psich instynktów, kontrolowania emocji i kształtowania kompetencji społecznych.

 

Przygotowując dla szczeniąt pokój, bądź zewnętrzny plac zabaw należy pamiętać, aby był on funkcjonalny, bezpieczny i łatwy do utrzymania w czystości. Warto też mieć świadomość tego, że pies odbiera świat w nieco innym sposób niż człowiek, dlatego też urządzając takie miejsce trzeba mieć to na uwadze. Dla psów to nie kolory są ważne, a raczej ich ostrość, co oznacza że przedmioty bardziej jaskrawe są przez oko psie lepiej postrzegane. Chcąc ułatwić szczeniętom identyfikację zabawek i przedmiotów na psim placyku zabaw warto stawiać na wyrazisty kolor żółty, bądź niebieski.

 

 

Bardzo pomocne w całym tym przedsięwzięciu są różnorodne urządzenia, przedmioty i zabawki, które zostały stworzone z myślą o socjalizacji i edukacji szczeniąt. W zasadzie ograniczeniem w procesie przygotowania takiego miejsca dla szczeniąt jest jedynie własna kreatywność i zasobność portfela. Proszę nam jednak wierzyć, że takie miejsce można wyczarować i bez dużych nakładów finansowych, bowiem bardzo często do tego celu można również zaadoptować różnorodne przedmioty codziennego użytku, które przy odrobinie wkładu własnego mogą z powodzeniem zastąpić kupne gotowce.

 

Wiele hodowców zwraca się do nas z pytaniem, jak urządzić takie miejsce zabaw? Jak już wspomnieliśmy wyżej - przede wszystkim miejsce to musi być bezpieczne dla szczeniąt. W warunkach domowych najczęściej jest to jeden pokój przeznaczony na ten cel. Z jego zabezpieczeniem nie powinno być zatem większego problemu, bo wystarczy jedynie zadbać o pochowanie wszelkich kabli i zabezpieczyć gniazdka znajdujące się w zasięgu rażenia szczeniąt. Z kolei na zewnętrzny placyk zabaw warto wybrać tą część ogrodu, która oddalona jest od ogrodzenia posesji. Placyk powinien być odgrodzony od reszty ogrodu. W sklepach można nabyć specjalne panele do budowania zewnętrznych kojców, które w łatwy sposób można montować i demnotnować przez co placyk zabaw będzie tylko okresowym akcentem w ogrodzie. Jeśli placyk znajduje się na odsłoniętym terenie to należy zadbać o to, by szczenięta miały dostęp do zacienionego miejsca. Można na placyku postawić duży parasol przeciwsłoneczny, bądź ogrodową pergolę. Powinno tam się również znaleźć wyznaczone miejsce do odpoczynku (posłanie), miejsce na miski z wodą i pożywienie oraz kącik wyznaczony na toaletę.

 

 

Najważniejszym wyposażeniem pokoju, bądź placu zabaw są oczywiście edukacyjne sprzęty i zabawki. Należy pamiętać, że proces socjalizacji polega na poznawaniu świata przede wszystkim poprzez bodźce odbierane zmysłem węchu, wzroku i dotyku. Należy zatem zadbać o to, by miejsce zabaw zawierało przedmioty spełniające ten warunek. To jakie ostatecznie znajdą się w miejscu zabaw przedmioty i zabawki zależy od wielkości miejsca zabaw, kreatywności osoby przygotowującej takie miejsce oraz pory roku (dotyczy głównie zewnętrznych placyków zabaw).

 

Wchodząc na przeciw zapotrzebowaniu naszych Czytelników zamieszczamy propozycje sprzętów i zabawek, które mogą znaleźć się w miejscu zabaw i nauki przeznaczonym dla szczeniąt.

 

 

ZWINNOŚĆ I RÓWNOWAGA

 

Huśtanie, chodzenie po równoważni pochyłej, mostkach, podestach i schodach ćwiczy utrzymywanie równowagi. Dodatkowo przemieszczanie się szczeniąt z jednego końca na drugi daje możliwość poznania pierwszych podstawowych zasad poruszania się. Odpowiednia konstrukcja z wyściełaniem z różnych materiałów pobudza również zmysł dotyku.

 

HUŚTAWKA - RÓWNOWAŻNIA POCHYŁA

 

 

RUCHOMA KŁADKA MOSTEK

 

 

WISZĄCY MOST - KŁADKA - Z PODESTEM

 

 

SCHODY

 

 

PODEST BALANSOWY

 

 

LEŻANKA - TRAMPOLINA

 

 

HUŚTAWKA TYP BOCIANIE GNIAZDO

 

 

ZJEŻDŻALNIA

 

 

DOZNANIA SENSORYCZNE

 

Zabawy sensoryczne. Dlaczego akurat one? Bo mają nie tylko bawić, ale i stymulować rozwój szczeniąt. I to zarówno ten fizyczny, jak i psychiczny. A to dlatego, że dzięki różnym kształtom, fakturom, dźwiękom i zapachom (a czasem nawet kolorom) działają na różne zmysły. Od dotyku i słuchu, przez węch i wzrok pozwalają poszerzać szczeniętom świat ich doznań. Nie potrzeba do nich skomplikowanych zabawek, można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty, które znajdą się w każdym domu. Na podłożu warto przygotować trasę składającą się z powierzchni o różnych właściwościach. Mogą to być kawałki tkanin (bawełna, futerko, wełna), papiery (gazety, grubszy karton), mata słomiana, sztuczna trawa, wykładzina, dywan, gumowa wycieraczka, podest drewniany, płyty betonowe. Można też skorzystać z gotowych mat sensorycznych. Spacerowanie taką ścieżką rozwija przede wszystkim zmysł dotyku, ale nie tylko. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom stymulowany jest wzrok, a wydająca różne dźwięki ścieżka podczas chodzenia po niej pobudza też słuch. Podobne zadanie spełni plastikowa piaskownica, bądź basenik wypełniony plastikowymi piłeczkami, piaskiem, wodą czy plastikowymi butelkami.

 

MATA SŁOMIANA

 

 

PODEST DREWNIANY

 

 

DYWANIK SZTUCZNA TRAWA

 

 

MATA SENSORYCZNA Z WYPUSTKAMI

 

 

MATA SENSORYCZNA RÓŻNE NAWIERZCHNIE

 

 

TUNEL MATERIAŁOWY

 

 

BASEN PLASTIKOWY Z PIASKIEM

 

 

BASEN PLASTIKOWY Z KULECZKAMI PLASTIKOWYMI

 

 

BASEN PLASTIKOWY Z WODĄ

 

 

 

RUCH, DŹWIĘK I ZABAWA

 

Szczenięta poznają świat i uczą się także poprzez zabawę różnorodnymi zabawkami, które dostarczają im wielu zróżnicowanych bodźców. Wybierając dla szczeniąt gotowe zabawki warto zwrócić uwagę na to, aby były bezpieczne i wykonane z solidnych materiałów o różnorodnych fakturach, miały ciekawe kształty i wydawały też różnorodne dźwięki. Mogą to być piłki, zabawki typu ringo, szarpaki sznurowe, zabawki typu piszczałki (wydają dźwięki po naciśnięciu ich zębami, bądź nadepnięciu na nie), pluszowe zabawki i typowe zabawki sensoryczne. Można również takie zabawki dydaktyczne wykonać samemu w domu z różnorodnych przedmiotów codziennego użytku. Doskonale do tego nadają się m.in. butelki plastikowe typu "pet", które należy oczyścić ze wszystkich naklejek i pozbawić zakrętek, plastikowe kubki, drewniane wałki do ciasta, plastikowe lejki, szczotki itp. Doskonałym pomysłem na zajęcie szczeniąt jest wykonanie sześcianu z rurek PCV, do których na plastikowych, bądź metalowych łańcuszkach, ewentualnie mocnej, plastikowej lince wystarczy zamocować różnorodne zabawki i przedmioty codziennego użytku. 

 

SZEŚCIAN PEŁEN PRZYGÓD

 

 

ZABAWKI

 

 

ZABAWY WĘCHOWE

 

Jedzenie to najlepszy motywator, a także świetny sposób na zabawę. Wykorzystując tą informację można przygotować dla starszych szczeniąt szereg atrakcji, które skutecznie zajmą je, a jednocześnie pobudzą ich zmysły do sporego wysiłku. Co mamy na myśli? Gotowe zabawki, w które można pochować jedzenie (kule, krążki, miski, zabawka typu Kong). Szczenię, by wydobyć smakołyk z zakamarków zabawki, musi postąpić w określony sposób, co pobudza zmysły i chęć do działania. Zabawki węchowe są specjalnie zaprojektowane, w taki sposób, aby dostarczać psiakom nie tylko rozrywki, ale też gimnastyki intelektualnej. Podobną funkcję spełni też mata węchowa nieco przypominająca puchowy dywanik z frędzelkami. Można taką matę wykonać samemu. Wystarczy gumowa wycieraczka z otworami i paski materiału (dobrze sprawdza się polar). Materiał należy przełożyć przez otwory i zawiązać. Pomiędzy wystające frędzle materiału można pochować psie przysmaczki. Inteligentną zabawkę można również przygotować z kartonowego pudełka po butach, które wystarczy dobrze okleić i powycinać w nim małe otwory. Na koniec wystarczy umieścić w pudełku smaczki.

 

ZABAWKI NA SMAKOŁYKI

 

 

MATA WĘCHOWA

 

Pamiętaj!

Miejsce zabaw to doskonały pomysł na zajęcie szczeniąt i sprawienie sobie chwili oddechu. Zorganizowanie takiego miejsca dla szczeniąt nie zwalnia jednak Ciebie - hodowcy - z aktywnego uczestnictwa w socjalizacji maluchów. Zabawki - nawet najlepsze i najwymyślniejsze nie zastąpią kontaktu z człowiekiem. Socjalizacja psa to wymagający i długotrwały proces. Nabywając jednak wiedzy i doświadczenia za młodu, szczenię będzie coraz bardziej pewne siebie, a jego reakcje łatwiejsze do przewidzenia. Dzięki konsekwentnej pracy hodowcy właściciel będzie miał ułatwione zadanie, a właściwe - dalsze - postępowanie zaowocuje dobrze wychowanym czworonogiem.


opracowanie:

Redakcja Świata Czarnego Teriera

 

 

Copyright by Świat Czarnego Teriera. All Rights Reserved.

Kopiowanie ze strony zdjęć, grafiki, treści i innej zawartości Portalu Świata Czarnego Teriera, bez zgody właściciela jest zabronione.

Projekt i wykonanie Narodziny Gwiazdy

Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768